Google Duo a Spr├ívy nebud├║ fungova┼ą na necertifikovan├Żch telef├│noch s Androidom

Google pokra─Źuje v spr├şs┼łovan├ş svojich z├ísad pre necertifikovan├ę mobily, teda pre tie, ktor├ę nemaj├║ povolenie na pou┼ż├şvanie licencie Android a slu┼żieb Google. Doteraz ┼żiadny mobil, ktor├Ż nemal t├║to certifik├íciu, nemal ve─ża probl├ęmov, s v├Żnimkou pir├ítskych mobilov, ale to sa zmen├ş. Od marca, Ak v├í┼í Android nie je certifikovan├Ż spolo─Źnos┼ąou Google, nebudete m├┤c┼ą pou┼ż├şva┼ą Spr├ívy ani Google Duo.

Google zablokuje Správy a Duet na telefónoch s Androidom bez certifikácie

spr├ívy Google uzamknut├ę android bez licencie

V najnov┼í├şch aktualiz├íci├ích Spr├ív Google a Duo spolo─Źnos┼ą pridala upozornenie tieto aplik├ície prestan├║ fungova┼ą na necertifikovan├Żch mobiln├Żch telef├│noch. Toto upozornenie presko─Ź├ş iba vtedy, ak v├í┼í mobil nie je autorizovan├Ż spolo─Źnos┼ąou Google, zatia─ż ─Źo ostatn├ş ho neuvidia.

Konkr├ętne sa upozor┼łuje, ┼że Spr├ívy Google nebude mo┼żn├ę pou┼ż├şva┼ą na necertifikovan├Żch zariadeniach do k 31.03.2020. V pr├şpade slu┼żby Google Duo v┼íak neexistuje ┼żiadny d├ítum, ale doslovne oznamuj├║ nasleduj├║ce: ÔÇ×Duo ─Źoskoro prestane by┼ą k dispoz├şcii. Preto┼że zariadenie, ktor├ę pou┼ż├şvate, nie je podporovan├ę, Duo ─Źoskoro zru┼í├ş v├í┼í ├║─Źet v tomto zariaden├ş. ÔÇť

Navy┼íe v druhom pr├şpade pozva┼ą pou┼ż├şvate─żov, aby si stiahli v┼íetky svoje ├║daje z aplik├ície, preto┼że ├║─Źet bude ├║plne odstr├ínen├Ż. V upozornen├ş Google Duo sa to nestane, ale stoj├ş za to predpoklada┼ą, ┼że to bude rovnak├ę.

Google neuviedol ofici├ílny d├┤vod tohto rozhodnutia, ale by sa mohol zamera┼ą na nov├ę ┼íifrovanie typu end-to-end ktor├í teraz obsahuje aplik├íciu pre spr├ívy. Google necertifikovan├Ż mobiln├Ż telef├│n s Androidom pova┼żuje za zariadenie, ktor├ę nemus├ş by┼ą ├║plne bezpe─Źn├ę. Aj ke─Ć aplik├ícia pon├║ka ┼íifrovanie ├║dajov, Google v┼íak nem├┤┼że zaisti┼ą, aby va┼íe konverz├ície nikto nesledoval.

Huawei a niektor├ę mobily s vlastn├Żmi ROMami patria medzi tie, ktor├Żch sa t├Żka blokovanie aplik├íci├ş

huawei zamkol google

Blokovanie spr├ív Google Duo a Spr├ív Google neovplyvn├ş v├Ą─Ź┼íinu pou┼ż├şvate─żov, ale ako si dok├í┼żete predstavi┼ą ve─żk├Ż dotknut├Ż bude Huawei, e┼íte raz. ─î├şnsku spolo─Źnos┼ą vetuj├║ USA a Google, tak┼że nem├í certifik├íciu pre ┼żiadne zo svojich ned├ívnych zariaden├ş.

Dokonca aj in┼ítal├ícia slu┼żieb Google Play prostredn├şctvom alternat├şvnych met├│d na v├í┼í Huawei je je st├íle ┼ąa┼ż┼íie oklama┼ą Google aby zariadenie pova┼żovalo za ÔÇ×certifikovan├ęÔÇť. Na za─Źiatku veta to bolo relat├şvne ─żahk├ę dosiahnu┼ą, ale Google zatv├íra dvere a v s├║─Źasnej dobe je to takmer nemo┼żn├ę.

Rozhodnutie je zatia─ż len o t├Żchto dvoch aplik├íci├ích, ale bolo by to v├í┼żne, keby ste za─Źali rozbali┼ą na v┼íetky aplik├ície Google. Neexistuj├║ ┼żiadne n├íznaky, ale nebolo by to ni─Ź ─Źudn├ę. A ak sa to stane, majitelia mobiln├Żch telef├│nov Huawei bud├║ ma┼ą ─Ćal┼íie probl├ęmy. Aj ke─Ć bu─Ćte opatrn├ş, pam├Ątajte, ┼że HarmonyOS je hne─Ć za rohom a pravdepodobne bude pre mnoh├Żch sp├ísou.

Ke─Ć sa vr├ítime k tomu, ─Źo sa n├ís t├Żka, hoci hlavn├Żm dotknut├Żm subjektom by mohol by┼ą Huawei, neradi si mysl├şme, ┼że Google sa p├║┼í┼ąa do kampane proti nemu. V skuto─Źnosti by toto meranie skuto─Źne malo by┼ą proti v├Żrobcom mobiln├Żch pir├ítov, ktor├ę nielen┼że zav├ídzaj├║ pou┼ż├şvate─żov, ale tie┼ż predstieraj├║, ┼że zav├ídzaj├║ spolo─Źnos┼ą Google in┼ítal├íciou svojich slu┼żieb na necertifikovan├ę zariadenia.

To plat├ş aj pre t├Żch pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş na svojich mobiln├Żch telef├│noch pou┼ż├şvaj├║ vlastn├║ ROM, ale s jednou d├┤le┼żitou v├Żhradou. Ak je v├í┼í mobil certifikovan├Ż spolo─Źnos┼ąou Google, v┼żdy m├┤┼żete si zaregistrova┼ą svoje androidov├ę ID na str├ínke registr├ície zariadenia Google. Google tak bude vedie┼ą, ┼że je va┼íe zariadenie v poriadku, aj ke─Ć ste zmenili ofici├ílnu ROM za vlastn├║.

Ako overi┼ą, ─Źi je v├í┼í mobiln├Ż telef├│n s Androidom certifikovan├Ż spolo─Źnos┼ąou Google alebo nie

skontrolujte certifikáciu google android

Ak m├íte obavy, ┼że ste jedn├Żm z t├Żch, ktor├Żch sa t├Żkaj├║ tieto a bud├║ce rozhodnutia spolo─Źnosti Google, je to dobr├Ż n├ípad skontrolujte, ─Źi je va┼íe zariadenie v poriadku. Ak chcete overi┼ą, ─Źi je v├í┼í mobil certifikovan├Ż spolo─Źnos┼ąou Google, postupujte takto:

  1. Otvorte Obchod Play na vašom Androide.
  2. Zobrazi┼ą bo─Źn├Ż panel prejden├şm prstom z─żava doprava alebo stla─Źen├şm tla─Źidla ponuky na paneli vyh─żad├ívania.
  3. Vst├║pi┼ą do “Nastavenia / Konfigur├ícia”.
  4. Prejdite prstom na koniec a vyh─żadajte ÔÇ×Certifik├ícia Play ProtectÔÇť.

Ak je v├í┼í mobil certifikovan├Ż, budete ho m├┤c┼ą ─Ź├şta┼ą jasne a zostanete pokojn├ş. Naopak, ak nie je, dostanete upozornenie, ┼że ide o neopr├ívnen├ę zariadenie.

Zd├í sa v├ím rozhodnutie spolo─Źnosti Google zablokova┼ą svoje aplik├ície na necertifikovan├Żch zariadeniach spr├ívne?