Generálny riaditeľ spoločnosti kybernetickej bezpečnosti Group-IB bol v Rusku zatknutý pre obvinenia z vlastizrady

Ruské úrady v stredu zatkli a zadržali Iľja Sačkov, zakladateľ spoločnosti Group-IB, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, na dva mesiace v Moskve na základe obvinenia zo štátnej zrady po prehliadke jej kancelárie 28. septembra.

Ruská spoločnosť so sídlom v Singapure potvrdila vývoj, ale poznamenala, že „dôvod hľadania ešte nie je jasný,“ dodala: „Decentralizovaná infraštruktúra skupiny IB nám umožňuje uchovávať údaje našich zákazníkov v bezpečí, udržiavať obchodné operácie a prácu. bez prerušenia v našich pobočkách v Rusku a na celom svete.”

Skupina IB uviedla, že razie v jej moskovskej kancelárii sa začali v utorok, pričom orgány činné v trestnom konaní odišli v ten istý večer. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že vláda o zatknutí vedela, ale nemá o prípade žiadne ďalšie podrobnosti, informovala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Spoločnosť zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou sa koncom roka 2018 presťahovala do Singapuru v rámci svojich pokusov dištancovať sa od akýchkoľvek väzieb na ruskú vládu. Stojí za zmienku, že 13. septembra 2017 Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA zakázalo produkty Kaspersky všetkým ministerstvám s tvrdením, že spoločnosť spolupracovala na tajných projektoch s ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB).

Group-IB je známa svojou pomocou pri mnohých operáciách presadzovania práva v celej Európe, pričom často spolupracuje s agentúrami ako Europol a Interpol pri vyšetrovaniach, ktoré v posledných rokoch viedli k zatknutiu niekoľkých skupín organizovaného počítačového zločinu, vrátane Fraud Family, Dr HeX, a traja nigérijskí štátni príslušníci podozriví zo spáchania podvodov s ohrozením obchodných e-mailov (BEC).

Sachkovovi hrozí v prípade dokázania viny za vlastizradu trest odňatia slobody až na 20 rokov.