Gener├ílny riadite─ż spolo─Źnosti Delta Air Lines Ed Bastian o technickom ├║sil├ş spolo─Źnosti

Najprv o CNBC: Prepis CNBC: Gener├ílny riadite─ż spolo─Źnosti Delta Air Lines Ed Bastian dnes hovor├ş o ÔÇ×Zavieraj├║com zvoneÔÇť spolo─Źnosti CNBC

KEDY: Dnes, utorok, január 7, 2020

KDE: ÔÇ×Closing BellÔÇť od CNBC – na┼żivo z CES

Listy, konferencie a ─Ćal┼íie inform├ície o hed┼żov├Żch fondoch za 4. ┼ítvr┼ąrok 2019

Nasleduje neofici├ílny prepis PRV├ëHO CNBC rozhovoru s gener├ílnym riadite─żom spolo─Źnosti Delta Air Lines Edom Bastianom o ÔÇ×Closing BellÔÇť spolo─Źnosti CNBC (MF 3PM – 5PM) dnes, v utorok 7. janu├íra. Nasleduje odkaz na video z rozhovoru na CNBC.com:

Pozrite sa na cel├Ż rozhovor CNBC s gener├ílnym riadite─żom spolo─Źnosti Delta Air Lines Edom Bastianom

V┼íetky referencie musia poch├ídza┼ą z CNBC.

WILFRED FROST: CES sa za─Ź├şna v Las Vegas. Tento rok sa na titulky nov├şn dost├ívaj├║ nielen technologick├ę spolo─Źnosti. Spolo─Źnos┼ą Delta Air Lines oznamuje nieko─żko nov├Żch podnikov, vr├ítane pl├ínov digit├ílnej slu┼żby concierge, ktor├í roz┼íiruje vz┼ąah leteck├Żch spolo─Źnost├ş so spolo─Źnos┼ąou Lyft, a nov├ęho podniku v oblasti robotiky. Spolo─Źnos┼ą Delta sk├║ma pou┼ż├şvanie exoskeletonov├Żch oblekov, ktor├ę m├┤┼żu jej zamestnanci nosi┼ą na pomoc pri zdv├şhan├ş ┼ąa┼żk├ęho n├íkladu alebo strojov. Pripojil sa k n├ím teraz na┼żivo z CES v prvom rozhovore o CNBC Ed Bastian, gener├ílny riadite─ż Delta Air Lines. Ed, ve─żmi dobr├ę popoludnie. ─Äakujeme, ┼że ste sa k n├ím pridali.

ED BASTIAN: Hej, Wilf. ─Äakujem, ┼że ma m├í┼í. Deje sa tu ve─ża vzru┼íenia.

WILFRED FROST: Stav├şm sa. Cel├Ż de┼ł sme mali skvel├ę pokrytie od na┼íich kolegov. A te┼í├ş ma, ┼że ste toho s├║─Źas┼ąou. Ed, povedz n├ím, ─Źo tam na CES spust├ş┼í? Mysl├şm, ┼że nie je typick├ę, aby tam bola leteck├í spolo─Źnos┼ą. Je to do zna─Źnej miery roz┼í├şrenie zalo┼żen├ę na aplik├íci├ích.

CEO DELTA AIRLINES: ├üno, bolo to skvel├ę. Boli sme – dodali sme – ja som doru─Źil ├║vodn├║ hlavn├║ pozn├ímku pre CES. Leteck├í spolo─Źnos┼ą to urobila prv├Żkr├ít. V skuto─Źnosti ├║vodn├í ot├ízka, ktor├║ mi polo┼żil gener├ílny riadite─ż CES, je, pre─Źo je tu leteck├í spolo─Źnos┼ą? A to mi dalo pr├şle┼żitos┼ą vyrozpr├íva┼ą n├í┼í pr├şbeh. A n├í┼í pr├şbeh je skuto─Źne o v┼íetk├Żch invest├şci├ích, ktor├ę sme urobili na zlep┼íenie kvality na┼íich oper├íci├ş. Sme v─Źasn├Ż l├şder. M├íme najspo─żahlivej┼íiu a najv├Żkonnej┼íiu leteck├║ spolo─Źnos┼ą v tomto odvetv├ş.

Invest├şcie miliardy dol├írov do sk├║senost├ş po─Źas letu. A teraz rob├şme to ist├ę, aby sme zlep┼íili z├í┼żitok z ter├ęnu. A vid├şte, ako na┼íe letisk├í rast├║ v mnoh├Żch ─Źastiach krajiny a zlep┼íuj├║ sa. Mus├şme k tomu prinies┼ą aj technol├│giu, ─Źi u┼ż je to digit├ílna, ─Źi u┼ż je to aplik├ícia Fly Delta, ─Źi u┼ż ide o nov├║ technol├│giu, ako je paraleln├í realita. A to bola na┼ía pr├şle┼żitos┼ą to pop├şsa┼ą.

WILFRED FROST: A pokia─ż ide o aspekt novej technol├│gie, do akej miery s├║ tieto slu┼żby skuto─Źne ur─Źen├ę len pre spotrebite─ża? Mysl├şm t├Żm, ┼że ste boli sklaman├ş, ┼że bezplatn├ę Wi -Fi na v┼íetk├Żch letoch st├íle nie je realitou.

CEO DELTA AIRLINES ED BASTIAN: No, pracujeme na bezplatnom WiFi. Zaviazali sme sa dosta┼ą k bezplatn├ęmu WiFi. Mus├ş to v┼íak by┼ą WiFi, ktor├ę m├í o─Źak├ívania, ktor├ę si spotrebitelia zasl├║┼żia: vysokokvalitn├Ż obsah, kvalitn├í ┼í├şrka p├ísma a r├Żchlos┼ą. E┼íte nie sme celkom tam, ale sme na ceste k tomu, aby sme sa tam dostali. A ako som povedal dnes r├íno, dostaneme sa tam do dvoch rokov. Ak m├┤┼żeme, sk├┤r. A potom, ke─Ć sa tam dostaneme, mus├şme to urobi┼ą za rovnak├║ cenu na mieste, ─Źo je spravidla zadarmo.

COURTNEY REAGAN: Tak┼że, Ed, trochu si vysvetlil technol├│giu, ktor├í pom├íha oper├íci├ím Delty. Ako je to na strane spotrebite─ża? Ke─Ć v┼íetci cestujeme, stane sa to stresuj├║cim z├í┼żitkom. O─Źividne existuje ve─ża hr├í─Źov, ktor├ş s├║ spojen├ş, od TSA a bezpe─Źnosti, od samotnej leteckej spolo─Źnosti, ako aj od prev├ídzky letiska. Ale boli skuto─Źne ozn├ímen├ę nejak├ę technol├│gie na to, aby bola moja sk├║senos┼ą potenci├ílne menej stresuj├║ca?

Gener├ílny riadite─ż spolo─Źnosti DELTA AIRLINES: Iste, to bola jedna z k─ż├║─Źov├Żch t├ęm prezent├ície, ┼że mus├şme n├íjs┼ą sp├┤soby, ako up├║ta┼ą pozornos┼ą spotrebite─żov na cest├ích. A v┼íetci vieme, ┼że v prostred├ş je stres, najm├Ą v pozemn├Żch sk├║senostiach. Spolu s Lyftom sme teda ozn├ímili bli┼ż┼íiu integr├íciu. Ke─Ć teda cestujete po Delte, tisovej aplik├ícii Fly Delta, budete m├┤c┼ą prostredn├şctvom Lyftu monitorova┼ą inform├ície o va┼íom pr├şchode alebo cie─żovom mieste. Bud├║ tam ma┼ą k dispoz├şcii aut├í.

Odhalili sme v├şziu bud├║cnosti, preto┼że to bola skuto─Źne vizion├írska prezent├ícia, ktor├í sa bude odohr├íva┼ą po─Źas nasleduj├║cich piatich rokov, pri─Źom nemus├şte ani nosi┼ą ta┼íku na letisko. Preto┼że vieme, ko─żko stresu predstavuje don├í┼íka ta┼íky a jej kontrola alebo pokus o zaobstaranie vrchn├ęho ko┼ía.

Pre─Źo by ste nemali ma┼ą mo┼żnos┼ą dosta┼ą va┼íu ta┼íku z domu do cie─ża, tak na v├ís ─Źak├í, ke─Ć pr├şdete do tohto hotela. Ak ste na obchodnom stretnut├ş, m├┤┼żete ├şs┼ą priamo na pracovn├ę stretnutie. Alebo ak sa chyst├íte do nov├ęho mesta, m├íte ┼íancu ├şs┼ą ho presk├║ma┼ą. Mysl├şm t├Żm, ┼że rob├şme ve─ża, ve─ża vec├ş. M├íme v┼íak d├┤veryhodnos┼ą, preto┼że sme opravili z├íkladn├Ż v├Żkon spo─żahlivosti leteckej spolo─Źnosti. A teraz je to na┼ía pr├şle┼żitos┼ą prinies┼ą technol├│giu, ktor├í bude skuto─Źn├Żm rozdielom medzi na┼íimi spotrebite─żmi.

WILFRED FROST: A chcel by som sa v├ís op├Żta┼ą na Boeing, ak m├┤┼żem, ─Ćal┼í├ş pr├şbeh t├Żkaj├║ci sa na─Źasovania dne┼ín├ęho n├ívratu lietadla 737 Max. Dnes leteck├í spolo─Źnos┼ą tvrd├ş, ┼że bude tla─Źi┼ą na v├Żcvik simul├ítora pre v┼íetk├Żch pilotov, ktor├ş sa pohybuj├║ dopredu. Ale tak ─Źi onak, do┼ílo k oneskoreniu za oneskoren├şm, kedy sa toto lietadlo m├┤┼że vr├íti┼ą. Do akej miery str├ícaj├║ predstavitelia priemyslu, ako ste vy, osud v spolo─Źnosti bez oh─żadu na cie─ż, ─Źi u┼ż ide o n├ívrat 737 Max alebo ─Źoko─żvek in├ę, str├ícate vieru v schopnos┼ą tejto spolo─Źnosti splni┼ą to, ─Źo s─ż├║bila rob├ş?

Gener├ílny riadite─ż DELTA AIRLINES: Wilf, ako viete, nelietame na lietadle 737 Max. Tento probl├ęm sa n├ís teda priamo net├Żka. Sledovali sme to. V okol├ş sme boli v kontakte s Boeingom. ├üno, mus├şme – m├íme obavy, ─Źo to bude znamena┼ą pre bud├║ci v├Żvoj a bud├║ce technologick├ę inov├ície v na┼íom priestore. V z├ísade m├íme dvoch dod├ívate─żov, m├íme Airbus a Boeing.

A potrebujeme Boeing, aby sme sa dostali z tejto kr├şzy. Potrebujeme, aby sa zamerali na inov├ície a v├Żvoj novej technol├│gie pre nov├ę lietadl├í, ktor├ę ─Źak├íme na objedn├ívku. A na─Ćalej pos├║vaj├║ na┼íe odvetvie dopredu, a to nielen v─Ćaka ├║─Źinnosti s ─Źistej┼í├şmi emisiami, ale aj lep┼íiemu komfortu pre na┼íich z├íkazn├şkov. Tak┼że d├┤verujem Daveovi Calhounovi. S Davom sa pozn├ím u┼ż dlho. Mysl├şm si, ┼że je t├Żm prav├Żm mu┼żom pre t├║to pr├ícu. Zost├ívame v tesnom kontakte. Ale je to frustruj├║ce, ├íno.

WILFRED FROST: To znamen├í, ┼że okrem frustr├ície, Ed, je tu tvoja ─Źas┼ą, ktor├í v skuto─Źnosti podivne v├şta ─Ćal┼íie zdr┼żania v modeli 737 Max? P├┤vodn├ę trag├ędie samozrejme bokom, preto┼że nelet├şte lietadlom? Do┼ílo k nejak├ęmu zv├Ż┼íeniu podielu na trhu kv├┤li oneskoreniu pri n├ívrate 737 Max?

ED BASTIAN: Nie. Nie – d├║fame, ┼że sa to lietadlo dostane na oblohu. Vie┼í, ┼że m├í┼í pravdu. M├íme na okraji nejak├ę ─Ćal┼íie pr├şjmy a ─Ćal┼í├ş podiel, ktor├ę sme z├şskali, preto┼że lietadlo nelietalo. Mysl├şm si v┼íak, ┼że v┼íetky ostatn├ę leteck├ę spolo─Źnosti, ktor├ę lietaj├║ lietadlom, dali dobr├║ pr├ícu pri pokr├Żvan├ş svojich k─ż├║─Źov├Żch konkuren─Źn├Żch trhov.

Viete, na lietadl├ích je skvel├ę, ┼że sa pohybuj├║ a m├┤┼żu lieta┼ą do r├┤znych fondov v├Żnosov, aby sa ubezpe─Źili, ┼że chr├ínia svoje k─ż├║─Źov├ę trhy. Tak┼że sme mali nejak├Ż okrajov├Ż pr├şnos. Ke─Ć sa to vr├íti, som si ist├Ż, ┼że to bude ma┼ą margin├ílny negat├şvny vplyv. Mysl├şm si, ┼że to bude pre n├ís mal├ę. Ale vie┼í, naozaj chceme – nie je pre nikoho z n├ís dobr├ę ma┼ą to lietadlo z neba.

COURTNEY REAGAN: Ed, tento t├Ż┼żde┼ł sa, ako dobre viete, po udalostiach v Ir├íne po atent├íte na gener├íla, tento t├Ż┼żde┼ł ve─ża zameralo. Ak├Ż je v├í┼í v├Żh─żad na ceny leteck├ęho paliva? Viem, ┼że z├ísoby leteck├Żch spolo─Źnost├ş sa v─Źera trochu zn├ş┼żili, preto┼że ceny energi├ş sa zv├Ż┼íili, aj ke─Ć niektor├ę z t├Żchto str├ít pripravili do konca zasadnutia. Ako sa teda zameriavate na n├íklady na leteck├ę palivo v tomto roku?

CEO DELTA AIRLINES: No, pozorne to sledujeme, Courtney, ako si dok├í┼żete predstavi┼ą. Viete, vybudovali sme na┼íe podnikanie tak, aby bolo schopn├ę vydr┼ża┼ą kr├ítkodob├ę otrasy, ako je toto. A hovor├şme o kr├ítkodob├Żch ┼íokoch od 60 do 70 dol├írov za barel. Viete, postavili sme sa na modeli, v ktorom sme ned├ívno museli pokry┼ą viac ako 100 dol├írov za barel. Mysl├şm si teda, ┼że priemysel je na dobrom mieste.

Viem, ┼że Delta je na ve─żmi dobrom mieste. Vybudovali sme na┼íe podnikanie s cie─żom pokry┼ą ropu a o─Źak├ívame, ┼że sa ropa bude pohybova┼ą na hranici 60 a┼ż 80 dol├írov za barel, kde je u┼ż nieko─żko rokov. Ak sa dostane nad 80 dol├írov, evidentne existuj├║ nejak├ę rozhodnutia, ktor├ę budeme musie┼ą prija┼ą v priebehu ─Źasu. V tejto chv├şli sa v┼íak na┼ía strat├ęgia nemen├ş. M├íme skvel├Ż pl├ín do roku 2020 a nevid├şme ┼żiadne skuto─Źn├ę negat├şvne vplyvy, viete, z posledn├ęho kr├ítkodob├ęho n├írastu, ktor├Ż sme tento t├Ż┼żde┼ł zaznamenali.

WILFRED FROST: Ed, chcel by som sa ┼ąa op├Żta┼ą na invest├şciu, ktor├║ si urobil v spolo─Źnosti LATAM Airlines Group. Je to znak toho, ┼że si mysl├şte, ┼że dom├íci trh s leteck├Żmi spolo─Źnos┼ąami je do ur─Źitej miery nas├Żten├Ż b├Żval├Żm rastom? A ak v s├║─Źasnosti 72% va┼íich tr┼żieb poch├ídza z dom├íceho trhu, kde bude toto ─Ź├şslo o p├Ą┼ą rokov? V├Żrazne ni┼ż┼íia ako 72%?

ED BASTIAN: No, je to spravodliv├í pointa. Preto┼że ─Źasom – zatia─ż nie, ale ─Źasom sa dom├íci trh relat├şvne nas├Żti. Vid├şte, ako m├┤┼że by┼ą niekedy pre┼ąa┼żen├í leteck├í doprava na na┼íich k─ż├║─Źov├Żch trhoch. Staviame v├Ą─Ź┼íie lietadl├í a budujeme v├Ą─Ź┼íie letisk├í, ale nebudujeme nov├ę destin├ície na dom├ícom trhu, aby sme mohli lieta┼ą.

Viete, m├íme sa dobre. Rastieme 5-7% rok. A budeme pokra─Źova┼ą. A vid├şm, ┼że miera rastu zost├íva v nasleduj├║cich nieko─żk├Żch rokoch dos┼ą siln├í. Mysl├şm si v┼íak, ┼że postupom ─Źasu, ke─Ć vstupujeme do ─Ćal┼íieho storo─Źia na┼íej bud├║cnosti, ktor├ę sa bude dia┼ą v najbli┼ż┼í├şch rokoch, je to medzin├írodn├ę, miesto, kde mus├şme by┼ą.

Preto investujeme do Latamu. A ako skvel├í leteck├í spolo─Źnos┼ą maj├║ 40% podiel na trhu v celej Ju┼żnej Amerike. Skuto─Źne d├┤le┼żit├Ż bud├║ci partner pre n├ís. Preto sme investormi vo Virgin, Air France, KLM, K├│rej─Źine, ─î├şne a V├Żchode. Zastali sme opa─Źn├Ż n├ízor, ┼że sa mus├şme dosta┼ą do t├Żchto ostatn├Żch leteck├Żch spolo─Źnost├ş, nielen ako obchodn├ş partneri, ale ako majitelia akci├ş, aby sme sa pok├║sili prinies┼ą dlhodobej┼íiu pr├şle┼żitos┼ą pre n├ís a pre nich do bud├║cnosti.

WILFRED FROST: Ed, je skvel├ę hovori┼ą, ako v┼żdy. ─Äakujeme, ┼że ste sa k n├ím pridali.

ED BASTIAN: Oce┼łujem, ┼że m├íte m┼ła.

WILFRED FROST: Ed Bastian, gener├ílny riadite─ż spolo─Źnosti Delta Air Lines, sa k n├ím prip├íja z CES v Las Vegas.