Garmin potvrdzuje, ┼że je op├Ą┼ą online, preto┼że z├íhadn├Ż ransomv├ęrov├Ż ├║tok ÔÇ×WastedLockerÔÇť stiahol glob├ílne aplik├íciu pre fitness

GARMIN je op├Ą┼ą online, preto┼że mili├│ny fitness fan├║┼íikov po celom svete nemohli cez v├şkend pou┼ż├şva┼ą svoje nosite─żn├ę pom├┤cky.

Dlh├í odst├ívka bola dielom zlovestn├ęho kybernetick├ęho ├║toku a o─Źak├íva sa, ┼że norm├ílna slu┼żba bude obnoven├í v najbli┼ż┼í├şch d┼łoch, uviedla americk├í technologick├í firma.

Je Garmin dole?

Spolo─Źnos┼ą Fitness smartwatch Garmin ukon─Źila svoje prepojen├ę slu┼żby a call centr├í 23. j├║la po tom, ─Źo spolo─Źnos┼ą nazvala celosvetov├Żm v├Żpadkom.

ÔÇ×Spolo─Źnos┼ą Garmin v s├║─Źasnosti za┼ż├şva v├Żpadok, ktor├Ż ovplyv┼łuje slu┼żby spolo─Źnosti Garmin,ÔÇť uv├ídza sa vo vyhl├ísen├ş z minul├ęho t├Ż┼żd┼ła.

ÔÇ×V d├┤sledku v├Żpadku nie s├║ niektor├ę funkcie a slu┼żby na t├Żchto platform├ích pre z├íkazn├şkov k dispoz├şcii.ÔÇť

Probl├ęmy sa t├Żkali slu┼żieb Garmin vr├ítane Garmin Connect, ktor├ę nositelia pou┼ż├şvaj├║ na spr├ívu a odosielanie ├║dajov zhroma┼żden├Żch svojimi gadgetmi.

V├Żsledkom bolo, ┼że nositelia nemohli zaznamen├íva┼ą svoje fitness aktivity, ako je beh, bicyklovanie alebo pl├ívanie.

Od pondelka 27. j├║la sa pod─ża Garmina postupne obnovuj├║ slu┼żby.

Zapnut├ę s├║ desiatky pou┼ż├şvate─żov Twitter ozn├ímili, ┼że aplik├ícia a web s├║ po ┼ítvord┼łovom v├Żpadku nap├íjania op├Ą┼ą online.

Pod─ża spr├ív v┼íak niektor├ę slu┼żby st├íle maj├║ probl├ęmy.

ÔÇ×Ke─Ć┼że sa na┼íe dotknut├ę syst├ęmy obnovuj├║, o─Źak├ívame ur─Źit├ę oneskorenie, preto┼że sa sprac├║vaj├║ nevybaven├ę inform├ície,ÔÇť uviedol Garmin v pondel┼łaj┼íom vyhl├ísen├ş.

Pre─Źo bol Garmin na dne?

Spolo─Źnos┼ą Garmin p├┤vodne z├íkazn├şkom neposkytla ┼żiadne vysvetlenie odst├ívky, iba uviedla, ┼że doch├ídza k celosvetov├ęmu v├Żpadku.

Kr├ítko po za─Źiatku probl├ęmov analytici bezpe─Źnosti odhalili, ┼że spolo─Źnos┼ą sa stala obe┼ąou koordinovan├ęho kybernetick├ęho ├║toku.

T├║to te├│riu potvrdil Garmin vo vyhl├ísen├ş vydanom v pondelok.

“Spolo─Źnos┼ą Garmin dnes ozn├ímila, ┼że sa stala obe┼ąou kybernetick├ęho ├║toku, ktor├Ż 23. j├║la 2020 za┼íifroval niektor├ę z na┼íich syst├ęmov,” uviedla firma.

ÔÇ×V├Żsledkom bolo preru┼íenie mnoh├Żch na┼íich online slu┼żieb, vr├ítane funkci├ş webov├Żch str├ínok, podpory z├íkazn├şkov, aplik├íci├ş orientovan├Żch na z├íkazn├şkov a komunik├ície spolo─Źnosti.ÔÇť

Nieko─żko zamestnancov Garminu sa minul├Ż t├Ż┼żde┼ł obr├ítilo na soci├ílne siete, aby uviedli, ┼że spolo─Źnos┼ą utrpela ├║tok ransomware.

Ransomware je druh kybernetick├ęho ├║toku, pri ktorom hackeri na dia─żku preberaj├║ kontrolu nad po─Ź├şta─Źmi, tabletmi alebo mobiln├Żmi telef├│nmi a po┼żaduj├║ platbu.

T├ş, ktor├ş nezaplatia, s├║ nadobro zatvoren├ş zo svojich po─Ź├şta─Źov.

Hackeri ─Źasto oklam├║ pou┼ż├şvate─ża a stiahne ┼íkodliv├Ż softv├ęr – pomocou riskantn├ęho e -mailu alebo aplik├ície – a za┼íifruj├║ inform├ície o obeti.

Kto hackol Garmin?

Spolo─Źnos┼ą Garmin nezverejnila podrobnosti o tom, kto alebo ─Źo bolo zodpovedn├ę za hacker s vysok├Żm profilom.

Odborn├şci nazna─Źili, ┼że sa zd├í, ┼że sa v├Żpadok kryje s ├║tokom ransomwaru WastedLocker proti fitness gigantovi.

Zdroje spolo─Źnosti Garmin pre BleepingComputer a BBC News potvrdili, ┼że spolo─Źnos┼ą sa stala obe┼ąou malv├ęru WastedLocker.

WastedLocker je typ ransomwaru, ktor├Ż pou┼ż├şva rusk├í skupina po─Ź├şta─Źov├Żch zlo─Źincov s n├ízvom Evil Corp.

Zlovestn├ęmu kolekt├şvu ┼í├ęfuje 33-ro─Źn├Ż rusk├Ż hacker playboy Maksim Yakubets.

P├ín Yakubets je h─żadan├Ż FBI a bol obvinen├Ż z kr├íde┼że najmenej 100 mili├│nov dol├írov, preto┼że v roku 2009 za─Źal svoj ┼żivot v oblasti po─Ź├şta─Źovej kriminality.

V decembri 2019 mu americk├ę ├║rady ulo┼żili odmenu vo v├Ż┼íke 5 mili├│nov dol├írov, ke─Ć ho vyhl├ísili za najv├Ą─Ź┼íieho kybernetick├ęho zlo─Źinca na svete.

Z├ípadn├ę org├íny ─Źinn├ę v trestnom konan├ş tvrdia, ┼że p├ín Yakubets od roku 2017 akt├şvne spolupracoval s Ruskou feder├ílnou bezpe─Źnostnou slu┼żbou.

Riadite─ż N├írodnej krimin├ílnej agent├║ry Rob Jones ozna─Źil ┼żivotn├Ż ┼ít├Żl p├ína Yakubetsa za ÔÇ×ok├ízal├Ż a extravagantn├ŻÔÇť.

M├í ÔÇ×hotovos┼ą s r├Żchlymi autamiÔÇť – jazd├ş na prisp├┤sobenom super┼íporte Lamborghini s personalizovanou pozn├ívacou zna─Źkou a n├ípisom, ktor├Ż v ru┼ítine znamen├í ÔÇ×zlodejÔÇť.

Preto┼że spolo─Źnos┼ą Garmin nepotvrdila, ┼że sa stala obe┼ąou ├║toku WastedLocker alebo in├ęho ransomwaru, ak├ęko─żvek prepojenie je zatia─ż ─Źisto ┼ípekulat├şvne.

Pod─ża The Verge je mo┼żn├ę zabr├íni┼ą ├║toku WastedLocker obnoven├şm ├║dajov spolo─Źnosti pomocou z├ílo┼żn├Żch s├║borov.

To umo┼ż┼łuje obeti prevzia┼ą sp├Ą┼ą kontrolu nad svojimi ├║dajmi bez zaplatenia v├Żkupn├ęho. V pr├şpade ve─żk├Żch spolo─Źnost├ş m├┤┼że tento proces trva┼ą nieko─żko dn├ş.

─îo bolo v├Żkupn├ę Garmin?

Po┼żiadavky na v├Żkupn├ę s├║visiace s WastedLocker s├║ zvy─Źajne ve─żmi drah├ę.

Nie je v┼íak jasn├ę, ─Źi boli nejak├ę tak├ęto po┼żiadavky vznesen├ę a n├ívrhy na ├║tok ransomware zost├ívaj├║ ┼ípekulat├şvne.

├Ütok funguje tak, ┼że za┼íifruje firemn├ę s├║bory a ─Ćal┼íie ├║daje, ─Ź├şm sa znepr├şstupn├ş pre zamestnancov.

Spolo─Źnos┼ą Evil Corp po┼żadovala v├Żkupn├ę vo v├Ż┼íke 10 mili├│nov dol├írov za bezpe─Źn├ę vr├ítenie ├║dajov, uviedli zdroje pre BleepingComputer.

Sn├şmky obrazovky zdie─żan├ę technologick├Żm webom uk├ízali, ┼że s├║bory spolo─Źnosti Garmin s├║ za┼íifrovan├ę s prilo┼żenou pozn├ímkou o v├Żkupnom.

V ozn├ímen├ş bolo adres├ítom povedan├ę, aby kontaktovali jednu z dvoch e -mailov├Żch adries a po┼żiadali ich o ÔÇ×z├şskanie ceny za va┼íe ├║dajeÔÇť.

S├║ moje ├║daje Garmin v bezpe─Ź├ş?

Na┼í┼ąastie nie je d├┤vod veri┼ą, ┼że EvilCorps ukradol alebo zdie─żal ├║daje pou┼ż├şvate─żov Garminu.

├Üdajn├Ż hack sa zd├í by┼ą sk├┤r koordinovan├Żm pokusom o vydieranie pe┼łaz├ş od spolo─Źnosti Garmin, ne┼ż o hotovos┼ą z inform├íci├ş pou┼ż├şvate─żov.

Neexistuje v┼íak ┼żiadna z├íruka, ┼że sa skupina rozhodla neods├íva┼ą pou┼ż├şvate─żsk├ę ├║daje na predaj in├Żm hackerom alebo na pou┼żitie pri in├Żch po─Ź├şta─Źov├Żch ├║tokoch.

Spolo─Źnos┼ą Garmin tvrd├ş, ┼że zhroma┼ż─Ćuje osobn├ę ├║daje vr├ítane v├í┼ího mena, e -mailovej adresy, polohy, textov├Żch ├║dajov a ├║dajov o hovoroch a ─Ćal┼íie inform├ície.

Firma vo svojom pondel┼łaj┼íom vyhl├ísen├ş potvrdila, ┼że hackeri nemali pr├şstup k ├║dajom pou┼ż├şvate─żov.

ÔÇ×Nem├íme ┼żiadny n├íznak, ┼że by sa k ak├Żmko─żvek ├║dajom o z├íkazn├şkoch, vr├ítane inform├íci├ş o platbe zo slu┼żby Garmin Pay, pristupovalo, stratili alebo boli odcudzen├ę,ÔÇť uviedol Garmin.

Kedy bude Garmin op├Ą┼ą online?

Zd├í sa, ┼że niektor├ę slu┼żby Garmin boli ─Źiasto─Źne obnoven├ę, aj ke─Ć niektor├ę ─Źasti aplik├ície a webu s├║ st├íle nefunk─Źn├ę.

Spolo─Źnos┼ą Garmin uviedla, ┼że o─Źak├íva, ┼że ─Źoskoro sa obnov├ş pln├í slu┼żba.

ÔÇ×Dotknut├ę syst├ęmy sa obnovuj├║ a o─Źak├ívame, ┼że sa v priebehu nieko─żk├Żch dn├ş vr├ítime do norm├ílnej prev├ídzky,ÔÇť uv├ídza sa vo vyhl├ísen├ş firmy.

Pozrite sa na Garmin Twitter ├║─Źet a str├ínku ot├ízok a odpoved├ş o jeho v├Żpadku pre ─Ćal┼íie aktualiz├ície.

Spr├íva uv├ídza, ┼że rusk├ş kybernetick├ş hackeri sa pok├║sili zasahova┼ą do volieb v Brit├ínii a ukradn├║┼ą v├Żskum vakc├şn proti koronav├şrusu

V ─Ćal┼í├şch novink├ích Samsung Galaxy Vydanie smartf├│nu Z Flip 5G je napl├ínovan├ę na august 7.

Bola odhalen├í zranite─żnos┼ą zabezpe─Źenia, ktor├í by mohla hackerom umo┼żni┼ą zap├íli┼ą r├Żchle nab├şja─Źky smartf├│nov.

A, Apple pod─ża jedn├ęho zasv├Ątenca pl├ínuje na─Ź├şta┼ą bud├║ce fotoapar├íty pre iPhone s v├Żkonn├Żmi funkciami zoomu.

Pou┼ż├şvate inteligentn├ę hodinky? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu