Franc├║zsky vyn├ílezca Franky Zapata ├║spe┼íne pre┼íiel cez anglick├Ż kan├ílÔÇŽ

Od Franky Zapaty sme sa ve─ża nau─Źili: Ak zlyh├í sk├┤r, sk├║ste to znova, Ke─Ć sa 40-ro─Źn├Ż franc├║zsky vyn├ílezca na konci minul├ęho mesiaca rozhodol prekro─Źi┼ą anglick├Ż kan├íl so vzn├í┼íadlami, mal├í chyba mu zabr├ínila v plnen├ş jeho povinnost├ş. Padol do vody. Ale len o 11 dn├ş nesk├┤r m├┤┼żeme poveda┼ą, ┼że kone─Źne urobil hist├│riu.

Odpor├║─Źame tie┼ż: Franc├║zsko vyv├şja jetpacky s lietaj├║cimi jednotkami

Top├ínky s top├ínkami Surfov├í doska Z vlastn├ęho projektu, kde pracoval asi tri roky, opustil Sangatte vo Franc├║zsku, aby odcestoval 35 kilometrov do anglick├ęho Dover. Dobytie sa uskuto─Źn├ş do 22 min├║t., so zlomom v strede cesty potrebn├Żm na doplnenie petroleja prip├║tan├ęho dozadu.

Vo videu vid├şte, ako Franky ┼ítartuje plnou r├Żchlos┼ąou z plo┼íiny a pohybuje sa ─Ćalej, a┼ż k├Żm sa nestane mal├Żm miestom. Pod─ża neho pr├şstroj dosiahol r├Żchlos┼ą 177 km a v├Ż┼íku 15 a┼ż 20 metrov.

Napriek tomu, ┼że mu ostatn├ę z├íle┼żitosti okam┼żite povedia, aby prist├íl, a bez vtipov, urobil hist├│riu. Franky vyzer├í, ┼że jeho nohy s├║ priviazan├ę k Zemi. ÔÇ×Vyr├íbame stroje tri roky … a teraz prech├ídzame cez kan├íl, je to ┼íialen├ęÔÇť. ─îi u┼ż je to historick├í udalos┼ą alebo nie, nie som ten, kto sa rozhodne, ─Źas uk├í┼że“Povedal BBC Hne─Ć po dokon─Źen├ş cesty.

Minul├Ż mesiac sa n├ím po─Źas par├ş┼żskeho d┼ła Bastille v Par├ş┼żi podarilo prekvapi┼ą aj jeho prezent├íciu pomocou pu┼íky, ktor├í sa pr├íve vy─Źerpala, ─Źo je jasn├Żm pr├şkladom z├ímeru franc├║zskej arm├ídy zaradi┼ą ju do jej arzen├ílu. Vyn├ílez obuvi. A to aj po─Źas rozhlasov├Żch programov. France Inter, Minister Florence Parly vysvetlil r├┤zne sp├┤soby pou┼żitia let├íka Zapata:

ÔÇ×To m├┤┼że umo┼żni┼ą testovanie r├┤znych druhov pou┼żitia, napr├şklad ako platformy logistiky letu alebo v skuto─Źnosti ako platformy ├║toku,ÔÇť povedal Parly.

Jedn├ęho d┼ła nedo┼ílo k inv├ízii Surfov├í doska, Gratulujeme Franky!