Fibertel, najvýznamnejší poskytovateľ internetu v Argentíne, bol napadnutý

Hacknú Fibertel a pýtajú si 15 miliónov dolárov

Ani poskytovatelia internetu nie sú ušetrení útokov hackerov! No, najdôležitejšia služba v Argentíne, Fibertel, utrpel masívny útok skupiny ruských hackerov počas posledných hodín. Ale nebojte sa, ak ste používateľom spoločnosti, mali by ste vedieť, že sa vás to netýka (alebo aspoň zatiaľ).

Telecom spoločnosť (vlastník Fibertel, Personal, Cablevisión a FiberCorp) oznámila problém svojim zamestnancom a priamym príkazom bolo nezapínajte pracovné počítače aby vírus implantovaný hackermi naďalej neovplyvňoval systém. Áno OK služba neutrpela žiadnu nehoduVäčšina zamestnancov spoločnosti Fibertel (doteraz najviac postihnutá divízia) nemá prístup k svojim pracovným staniciam.

Aký bol hack Fibertel?

Spoločnosť zaslala a interný email (ten na obrázku), ktorý dal usmernenia zamestnancom toho istého, pretože v skutočnosti boli doteraz jediní dotknutí.

Fibertel oznamuje hackovanie svojich zamestnancov

Nie je celkom jasné, čo sa stalo, no niektoré zdroje informácií to ubezpečujú za všetko mohol jeden zo zamestnancov Fibertelu. Tento zamestnanec by si stiahol prílohu (ktorá obsahovala vírus), ktorá sa dostala do jeho e-mailovej schránky. Tento vírus bol nainštalovaný na servery Telekomu a znefunkčnil viaceré terminály súvisiace s poskytovaním služby.

To však nie je všetko a spolu s útokom ruskí hackeri implantovali ransomvér, ktorý by spoločnosť nútila platiť medzi 7,5 a 15 miliónov dolárov cez Monero alebo XMR (kryptomena). Uskutočnením tejto platby by argentínsky poskytovateľ internetových služieb získal späť všetky ukradnuté informácie.

Sú používatelia Fibertel a Telecom v bezpečí?

Hackeri žiadajú peniaze cez Monero Fibertel

Áno, útok infikoval iba počítače ľudí, ktorí pracujú vo Fibertel a Telecom. Používatelia, ktorí využívajú služby poskytované týmto poskytovateľom internetu v Argentíne (viac ako 15 miliónov používateľov), nemajú žiadne riziko… Aspoň zatiaľ. Je možné, že tieto odcudzené údaje zahŕňajú osobné údaje používateľov, ale nemáme o nich viac informácií.

Podobne, ak žijete v Argentíne a máte zmluvu o príslušnej službe, odporúčame vám použiť sieť VPN, aby ste sa vyhli akémukoľvek typu problému. Nie je známe, či títo hackeri plánujú vykonať ďalší útok v prípade, že im spoločnosť nezaplatí peniaze, ktoré požadujú.