Falo┼ín├í aplik├ícia Clubhouse varuj├║ca pred nebezpe─Źn├Żm nov├Żm v├şrusom, ktor├Ż kradne va┼íe hesl├í a inform├ície

Podvod s aplik├íciou FAKE Clubhouse sa pok├║┼ía ukradn├║┼ą pou┼ż├şvate─żom syst├ęmu Android s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőprihlasovacie ├║daje a hesl├í.

Clubhouse zatia─ż ofici├ílne nem├í verziu pre Android, tak┼że po─Ź├şta─Źov├ş zlo─Źinci zneu┼ż├şvaj├║ ─żud├ş, ktor├ş netrpezlivo ─Źakaj├║ na pripojenie k exkluz├şvnej aplik├ícii.

Popul├írna aplik├ícia zvukov├ęho chatu iba na pozvanie je v s├║─Źasnosti k dispoz├şcii iba na Apple zariaden├ş.

Clubhouse m├í v ├║mysle vytvori┼ą verziu pre Android, ale ke─Ć ─Źak├íme, online hackeri vytvorili falo┼ín├Ż web, ktor├Ż vyzer├í, ┼że si ho u┼ż m├┤┼żete stiahnu┼ą na Google Play Store.

V├Żskumn├şk malwaru ESET Luk├í┼í Stefanko objavil falo┼ín├Ż web a aplik├íciu, ktor├ę s├║ navrhnut├ę tak, aby vyzerali presne ako Clubhouse.

Falo┼ín├í aplik├ícia Android Clubhouse v├ím po stiahnut├ş neposkytne pr├şstup k slu┼żbe, ale nahr├í do v├í┼ího zariadenia v├şrus a za─Źne sa pok├║┼ía┼ą zozbiera┼ą va┼íe prihlasovacie ├║daje zo 458 ─Ćal┼í├şch aplik├íci├ş.

Kybernetick├ş zlo─Źinci sa pok├║┼íaj├║ ukradn├║┼ą hesl├í stovk├ím ob─ż├║ben├Żch aplik├íci├ş ako Twitter, Facebook, Lloyds Bank, Amazon, Netflix, WhatsApp, eBay a Microsoft Outlook.

Malv├ęr m├┤┼że tie┼ż zachyt├íva┼ą textov├ę spr├ívy a po┼żiada v├ís o povolenie z├şska┼ą lep┼í├ş pr├şstup k zariadeniu.

Podvod pou┼ż├şva to, ─Źo odborn├şci naz├Żvaj├║ v├şrus tr├│jskeho ko┼ła BlackRock, ktor├Ż sa stiahne do telef├│nu obete ihne─Ć po kliknut├ş na odkaz a stiahnut├ş falo┼ínej aplik├ície.

V├şrus potom na kr├íde┼ż ├║dajov pou┼ż├şva nie─Źo, ─Źo sa naz├Żva ÔÇ×prekryt├Ż ├║tokÔÇť.

Prekryt├Ż ├║tok znamen├í, ┼że ke─Ć niekto s v├şrusom otvor├ş na svojom zariaden├ş s Androidom niektor├║ zo zacielen├Żch aplik├íci├ş, trojsk├Ż k├┤┼ł vytvor├ş falo┼ín├║ prekryvn├║ verziu prihlasovacej str├ínky aplik├ície.

Obe┼ą potom nevedomky zad├í svoje prihlasovacie meno a heslo do prekrytia a odovzd├í svoje ├║daje po─Ź├şta─Źov├Żm zlo─Źincom, ktor├ş ved├║ kampa┼ł.

Stefanko na blogovom pr├şspevku ESET nap├şsal: ÔÇ×Webov├í str├ínka vyzer├í ako skuto─Źn├í ponuka. ├Üprimne povedan├ę, je to dobre vykonan├í k├│pia legit├şmnej webovej str├ínky Clubhouse.

ÔÇ×Ke─Ć v┼íak pou┼ż├şvate─ż klikne na polo┼żkuÔÇ× Z├şska┼ą v slu┼żbe Google Play ÔÇť, aplik├ícia sa automaticky stiahne do zariadenia pou┼ż├şvate─ża.

ÔÇ×Naproti tomu legit├şmne webov├ę str├ínky by v┼żdy presmerovali pou┼ż├şvate─ża na Google Play, a nie priamo stiahnu┼ą bal├şk Android Package Kit alebo skr├ítene APK.ÔÇť

Existuj├║ aj in├ę sp├┤soby, ako zisti┼ą, ─Źi ide o podvod, vr├ítane toho, ┼że adresa webovej str├ínky pou┼ż├şva ÔÇ×.mobiÔÇť namiesto ÔÇ×.comÔÇť a ┼że ke─Ć si niekto klikne na stiahnutie aplik├ície, jej n├ízov sa zobraz├ş ako ÔÇ×In┼ítalova┼ąÔÇť, a nie ÔÇ×Klubov┼łaÔÇť.

V┼żdy by ste si mali d├íva┼ą pozor na povolenia, ktor├ę aplik├íci├ím ude─żujete, a iba ich s┼ąahova┼ą z ofici├ílneho obchodu s aplik├íciami pre svoje zariadenie, ako napr├şklad Google Play Store alebo App Store na iPhone.

Hackeri vtrhli do syst├ęmu ├║pravne vody na Floride a pok├║┼íali sa otr├ívi┼ą z├ísobovan├şm dia─żkov├Żm prid├ívan├şm ÔÇ×┼żierav├ŻchÔÇť chemik├íli├ş v ÔÇ×nebezpe─Źn├ŻchÔÇť mno┼żstv├ích

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Instagram pod─ża novej ┼íokuj├║cej spr├ívy pou┼ż├şvaj├║ ÔÇ×neonacistiÔÇť na n├íbor mlad├Żch ─żud├ş.

Ohromuj├║ce z├íbery vybuchuj├║cej sopky Islandu zachytil n├şzko letiaci dron, ktor├Ż sa stra┼íidelne pribl├ş┼żil k vriacej l├íve.

A spolo─Źnos┼ą Google je v ohni kv├┤li zberu internetov├Żch ├║dajov o pou┼ż├şvate─żoch, ktor├ş prehliadaj├║ v re┼żime inkognito.

Pou┼ż├şvate Clubhouse? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu