Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Fake Coronavirus Tracker s─żubuje bezpe─Źnos┼ą, namiesto toho in┼ítaluje ÔÇ×CovidlockÔÇť Ransomware

Fake Coronavirus Tracker s─żubuje bezpe─Źnos┼ą, namiesto toho in┼ítaluje ÔÇ×CovidlockÔÇť Ransomware 1

Zd├í sa, ┼że pand├ęmia Coronavirus sa nespoma─żuje. Odteraz v├şrus, ktor├Ż poch├ídza z ─Ź├şnskeho mesta Wu-chan, sa zabil 5, 800 ─żud├ş a infikovan├Żch viac ako 153 000 po celom svete.

Zatia─ż ─Źo Coronavirus, zn├ímy ako COVID-19, udr┼żiava svet zabalen├Ż v hr├┤ze, hackeri vyu┼ż├şvaj├║ pr├şle┼żitos┼ą ukradn├║┼ą ├║daje o pou┼ż├şvate─żovi a nain┼ítalova┼ą ransomware na smartphones,

Bezpe─Źnostn├í spolo─Źnos┼ą DomainTools na┼íla webov├║ str├ínku, ktor├í s─żubuje sledova┼ą pr├şpady Coronavirus pomocou svojej aplik├ície pre Android, ale namiesto toho in┼ítaluje ransomware.

Na webovej str├ínke ÔÇ×coronavirusapp (.)ÔÇť Sa nach├ídzaj├║ osved─Źenia Svetovej zdravotn├şckej organiz├ície (WHO) a Centier pre kontrolu a prevenciu chor├┤b (CDC). Navy┼íe tvrd├ş, ┼że jej aplik├ícia pre Android skon─Źila 6 mili├│nov recenzi├ş a 4,4- hodnotenie hviezdi─Źkami.

Aplik├ícia falo┼ín├ęho sledovania koronav├şrusu

Pod─ża popisu aplik├ície posiela upozornenia, ke─Ć zist├ş pacienta v bl├şzkosti Coronavius. Po in┼ítal├ícii a schv├ílen├ş r├┤znych povolen├ş je v┼íak pou┼ż├şvate─ż zasiahnut├Ż produktom ransomware Covidlock, ktor├Ż vyn├║ti zmenu z├ímku obrazovky.

Ak sa hackerovi na opl├ítku nedostan├║ bitcoiny vo v├Ż┼íke 100 dol├írov, obe┼ą dostane 48-hodinov├║ lehotu a vydiera sa s cie─żom vymaza┼ą telef├│nne ├║daje spolu s ├║nikom z ├║─Źtov v soci├ílnych sie┼ąach.

Na┼í┼ąastie zatia─ż nebol zaznamenan├Ż ┼żiadny pr├şpad ├║spe┼ín├ęho vy┼ąa┼żenia pe┼łaz├ş. Medzit├Żm bezpe─Źnostn├í spolo─Źnos┼ą tvrd├ş, ┼że de┼íifrovacie k─ż├║─Źe reverzne upravila a pl├ínuje ich zverejni┼ą. Moroever v┼íak st├íle dr┼ż├ş koh├║tik na bitco├şnovom ├║─Źte ├║to─Źn├şka.

Nau─Źte sa k├│dova┼ą n├ímestie AD

Nie je to prv├Żkr├ít, ─Źo sa strach z Coronavirusu pou┼ż├şva na oklamanie ─żud├ş. Falo┼ín├í mapa Coronavirus sa objavila online, ktor├í na po─Ź├şta─Źoch nain┼ítalovala malware, aby ukradla hesl├í.

DomainTools poznamen├íva, ┼że okolo koronav├şrusu je registrovan├Ż alarmuj├║ci po─Źet dom├ęn. "Tieto registr├ície dosiahli vrchol v posledn├Żch nieko─żk├Żch t├Ż┼żd┼łoch a mnoh├ę z nich s├║ podvody."

Ir├ín ned├ívno spustil podobn├║ aplik├íciu, ktor├í s─ż├║bila ─żu─Ćom poveda┼ą, ─Źi ich koronav├şrus infikoval, ale namiesto toho zhroma┼żdil iba ├║daje o polohe mili├│nov ir├ínskych ob─Źanov.