Zdá sa, že pandémia Coronavirus sa nespomaľuje. Odteraz vírus, ktorý pochádza z čínskeho mesta Wu-chan, sa zabil 5, 800 ľudí a infikovaných viac ako 153 000 po celom svete.
Zatiaľ čo Coronavirus, známy ako COVID-19, udržiava svet zabalený v hrôze, hackeri využívajú príležitosť ukradnúť údaje o používateľovi a nainštalovať ransomware na smartphones,
Bezpečnostná spoločnosť DomainTools našla webovú stránku, ktorá sľubuje sledovať prípady Coronavirus pomocou svojej aplikácie pre Android, ale namiesto toho inštaluje ransomware.
Na webovej stránke „coronavirusapp (.)“ Sa nachádzajú osvedčenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Navyše tvrdí, že jej aplikácia pre Android skončila 6 miliónov recenzií a 4,4- hodnotenie hviezdičkami.
Podľa popisu aplikácie posiela upozornenia, keď zistí pacienta v blízkosti Coronavius. Po inštalácii a schválení rôznych povolení je však používateľ zasiahnutý produktom ransomware Covidlock, ktorý vynúti zmenu zámku obrazovky.
Ak sa hackerovi na oplátku nedostanú bitcoiny vo výške 100 dolárov, obeť dostane 48-hodinovú lehotu a vydiera sa s cieľom vymazať telefónne údaje spolu s únikom z účtov v sociálnych sieťach.
Našťastie zatiaľ nebol zaznamenaný žiadny prípad úspešného vyťaženia peňazí. Medzitým bezpečnostná spoločnosť tvrdí, že dešifrovacie kľúče reverzne upravila a plánuje ich zverejniť. Moroever však stále drží kohútik na bitcoínovom účte útočníka.
Nie je to prvýkrát, čo sa strach z Coronavirusu používa na oklamanie ľudí. Falošná mapa Coronavirus sa objavila online, ktorá na počítačoch nainštalovala malware, aby ukradla heslá.
DomainTools poznamenáva, že okolo koronavírusu je registrovaný alarmujúci počet domén. "Tieto registrácie dosiahli vrchol v posledných niekoľkých týždňoch a mnohé z nich sú podvody."
Irán nedávno spustil podobnú aplikáciu, ktorá sľúbila ľuďom povedať, či ich koronavírus infikoval, ale namiesto toho zhromaždil iba údaje o polohe miliónov iránskych občanov.