FacebookSlnečné okuliare so skrytou kamerou nie sú presvedčivými regulátormi ochrany osobných údajov

FacebookPartnerstvo okuliarov Ray-Ban Stories od spoločnosti Ray-Ban Stories sa možno začalo predávať, ale stále musia presvedčiť európske regulačné orgány na ochranu súkromia, že sociálna sieť urobila dosť, aby varovala ľudí, že ich môžu zaznamenať skryté kamery. Príbehy Ray-Ban, ktoré boli ohlásené začiatkom tohto mesiaca, obsahujú dva 5-megapixelové fotoaparáty zabudované do toho, čo inak vyzerá ako bežné slnečné okuliare, a ktoré možno aktivovať klepnutím alebo hlasovým príkazom.

Keď sa to stane, urobia fotografiu alebo krátky videoklip. To je možné spracovať a nahrať cez Facebook Zobraziť aplikáciu. Je to podobné – výrazne Niektorí by mohli povedať, že podobne ako to, čo urobil Snap so Snapchat Spectacles, a podobne ako tento produkt, dôsledky na súkromie nie sú ani zďaleka vyriešené.

Facebook sa rozhodla zahrnúť malú bielu LED do horného rohu rámu Ray-Ban Stories, ktorá sa rozsvieti, keď slnečné okuliare zaznamenávajú obsah. Vďaka tomu, tvrdí sociálna sieť, vaše okolie bude vedieť, že nahrávate. Použitie hovoreného príkazu na spustenie zachytávania je tiež znakom, Facebook poukazuje na to.

Avšak veľkosť tejto LED a skutočnosť, že – hoci proti FacebookPodmienky služby pre vlastníkov – dá sa ľahko zakryť malým kúskom pásky, čo viedlo k obavám. Rovnako ako Google Glass boli odsúdené na to, aké ľahké uľahčilo zhromažďovanie videa a ako málo komunikovalo o tom, čo sa deje, potenciál Stories na použitie pri creep-shotoch alebo vo všeobecnosti nepoznanom sledovaní sa stal dôvodom na obavy.

teraz Facebook a Ray-Ban sú vyzývané európskymi regulačnými orgánmi na ochranu súkromia, aby dostatočne preukázali, že LED stačí. Vo vyhlásení Írska komisia pre ochranu údajov (DPC) spolu s talianskym regulátorom ochrany údajov Garante vyzvali tieto dve spoločnosti, aby svoje tvrdenia dokázali.

„Aj keď sa uznáva, že mnohé zariadenia vrátane inteligentných telefónov dokážu nahrávať jednotlivcov tretích strán, vo všeobecnosti platí, že kamera alebo telefón sú viditeľné ako zariadenie, pomocou ktorého prebieha nahrávanie, čím sa osoby zachytené v záznamoch upozornia,“ hovorí DPC. „Pri okuliaroch je veľmi malá kontrolka, ktorá sa rozsvieti, keď prebieha nahrávanie. DPC a Garante sa nepreukázalo, že vykonali komplexné testovanie v teréne Facebook alebo Ray-Ban, aby sa zabezpečilo, že indikačné LED svetlo je účinným prostriedkom na oznámenie.”

Vo vyhlásení pre TechCrunch Facebook tvrdil, že spolupracoval s DPC ešte pred spustením Stories, a poukázal na to, že okuliare majú vypínač – aj keď to samozrejme závisí od toho, že osoba, ktorá nosí slnečné okuliare s fotoaparátom, sa ich skutočne rozhodne deaktivovať.

„Vieme, že ľudia majú otázky o nových technológiách a o tom, ako fungujú, a je pre nás dôležité, aby sme boli súčasťou tohto rozhovoru,“ Facebook povedal hovorca. „Budeme spolupracovať s našimi regulačnými partnermi, vrátane írskeho DPC ako nášho hlavného regulátora, aby sme ľuďom pomohli lepšie pochopiť, ako táto nová technológia funguje a aké kontroly majú.

Podľa DPC a Garante je cieľom úplná demonštrácia „že LED indikátor je účinný na svoj účel“ pri varovaní ľudí okolo nositeľov Stories, že sú zaznamenávané. Ich skupiny tiež volajú Facebook „uskutočniť informačnú kampaň s cieľom upozorniť verejnosť na to, ako môže tento nový spotrebiteľský produkt viesť k menej zrejmému zaznamenávaniu ich obrázkov.“

Facebook Príbehy Ray-Ban sú momentálne dostupné v USA, Spojenom kráľovstve, Írsku a niekoľkých európskych krajinách. V USA majú cenu 299 dolárov.