Autor: New York Times |
Aktualizované: 30. januára 2020 10:44:09
Facebook V stredu uviedla, že súhlasila s tým, že zaplatí 550 miliónov dolárov na urovnanie súdneho sporu týkajúceho sa technológie rozpoznávania tváre v Illinois, čím sa skupinám súkromia darí veľké víťazstvo, ktoré opäť vyvoláva otázky o postupoch získavania údajov v sociálnej sieti.
Prípad pochádzal z FacebookSlužba označovania fotografií, Značkové návrhy, ktorá používa softvér na prispôsobenie tváre na navrhovanie mien ľudí na fotografiách používateľov. Podľa žaloby spoločnosť Silicon Valley porušila biometrický zákon o ochrane súkromia v štáte Illinois tým, že zbierala údaje o tvári pre návrhy značiek z fotografií miliónov používateľov v štáte bez ich súhlasu a bez toho, aby im oznámila, ako dlho sa budú údaje uchovávať. Facebook uviedol, že obvinenia nemajú opodstatnenie.
Podľa dohody Facebook zaplatí 550 miliónov dolárov oprávneným používateľom Illinois a za právne poplatky žalobcov. Suma zakrýva 380 dolárov.5 miliónov EUR, ktoré agentúra pre úverové spravodajstvo spoločnosti Equifax tento mesiac súhlasila so zaplatením urovnania prípadu hromadnej žaloby v prípade porušenia spotrebiteľských údajov v roku 2017.
Facebook zverejnil vysporiadanie ako súčasť svojich štvrťročných finančných výsledkov, v ktorých prevzal poplatok za prípad. Suma predstavovala chybu zaokrúhľovania za Facebook, ktorá uvádza, že v štvrtom štvrťroku vzrástli tržby o 25% na 21 miliárd dolárov, zatiaľ čo zisk sa zvýšil 7% do $7,3 miliardy.
David Wehner, FacebookVýkonný riaditeľ pre financie, ktorý vo výzve s investormi uviedol, že dohoda prispela k zvyšovaniu všeobecných a administratívnych nákladov na sociálnej sieti, ktoré sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšili o 87%. Facebook okamžite nemal ďalší komentár k urovnaniu.
Vyrovnanie súkromia sa časovo zhoduje so zvýšeným záujmom verejnosti o šírenie výkonných technológií sledovania, ako je napríklad rozpoznávanie tváre. Spoločnosti ako Amazon a Clearview AI predávajú softvér na porovnávanie tvárí orgánom činným v trestnom konaní, aby im pomohli identifikovať neznámych podozrivých. Americká únia občianskych slobôd a ďalšie skupiny varovali, že šírenie takýchto služieb by mohlo ukončiť schopnosť ľudí zostať na verejnosti anonymná.
Prípad tiež ilustruje ochranu, ktorú môžu prísne štátne zákony ponúknuť spotrebiteľom. Z troch štátov, ktoré majú samostatné biometrické zákony o ochrane súkromia, má Illinois najkomplexnejší zákon. Vyžaduje, aby spoločnosti získali písomné povolenie pred odobratím odtlačkov prstov, skenovaním tváre alebo iným identifikovaním biologických charakteristík osoby. Zákon tiež dáva obyvateľom právo žalovať spoločnosti až do výšky $5, 000 za každé porušenie, čo by mohlo viesť k výplatám až miliárd dolárov pre technologických gigantov, ktorí stratia takéto obleky v triede.
„Illinoisov zákon má skutočné zuby. Skoro sa to zastavilo Facebook v jeho stopách, “povedal Marc Rotenberg, výkonný riaditeľ Elektronického informačného centra o súkromí, nezisková skupina, ktorá podala krátku správu v Facebook prípad. „Technické firmy a iné spoločnosti, ktoré zbierajú biometrické údaje, musia byť momentálne veľmi nervózne.“
Od prijatia zákona z Illinois v roku 2008 sa spoločnosti zaoberajúce sa predajom hlasových asistentov, zvonkových kamier, označovania fotografií a ďalších technológií, ktoré môžu zhromažďovať biometrické údaje od ľudí bez ich vedomia alebo súhlasu, nabádali.
Mnoho spoločností tvrdilo, že ľudia by nemali mať možnosť žalovať sa za porušenie zákona o ochrane súkromia spotrebiteľa, ak nemôžu dokázať, že utrpeli konkrétne škody, napríklad finančné straty. Facebook podali podobné žaloby v súdnom konaní o uznanie tváre, a to aj v petícii v decembri, v ktorej požiadali Najvyšší súd USA o preskúmanie prípadu. Najvyšší súd minulý týždeň poprel FacebookOdvolanie.
Najvyšší súd v Illinois však v januári v prípade zábavného parku, ktorý zhromažďoval a uchovával odtlačky prstov dieťaťa, rozhodol, že porušenie biometrického súkromia osoby môže predstavovať škodu samo osebe, čo spotrebiteľom umožňuje uplatniť si nároky na súkromie. Odvolací súdny sudca neskôr vydal podobné rozhodnutie v Facebook prípad odmietnutia žiadosti spoločnosti o zamietnutie žaloby.
„Súdy uznali, že samotná strata kontroly nad týmito vysoko citlivými, vysoko osobnými informáciami sama o sebe spôsobuje ujmu na zdraví,“ povedal Nathan Wessler, právny zástupca amerického Zväzu občianskych slobôd, ktorý tiež uviedol krátku informáciu v Facebook prípad.
Facebook bola sťažovaná na používanie rozpoznávania tváre od roku 2010, keď sa ako predvolená možnosť pre používateľov zaviedla návrhy značiek. Ľudia to mohli vypnúť, ale odborníci na ochranu súkromia uviedli, že spoločnosť nezískala súhlas používateľov s aktiváciou technológie, ani ich výslovne neinformovala o tom, že by z toho mohla mať úžitok napríklad použitím skenovania svojich fotografií na zlepšenie technológie porovnávania tvárí.
V roku 2012, Facebook deaktivovala technológiu v Európe po tom, čo regulačné orgány vzniesli otázky týkajúce sa jej systému súhlasu. Minulý rok, ako súčasť $5 miliardová dohoda s Federálnou obchodnou komisiou o porušení ochrany súkromia, Facebook súhlasil s tým, že poskytne „jasné a zreteľné oznámenie“ o svojom softvéri na porovnávanie tvárí a získa ďalšie povolenie od ľudí predtým, ako ho použije na nové účely, s ktorými nesúhlasil.
V roku 2018 Facebook znovu zaviedli rozpoznávanie tváre ako možnosť pre používateľov v Európe. Minulý rok, Facebook aktualizoval svoje oznámenia a nastavenia rozpoznávania tváre pre určitých používateľov a poskytoval viac podrobností o tom, ako túto technológiu používa.
Pre všetky najnovšie technologické novinky si stiahnite aplikáciu Indian Express