Facebook vypnúť systém rozpoznávania tváre a vymazať miliardy záznamov

FacebookNovopremenovaná materská spoločnosť Meta v utorok oznámila, že plánuje ukončiť svoj desaťročný systém „rozpoznávanie tváre“ a vymazať obrovské množstvo šablón na rozpoznávanie tváre pre viac ako miliardu používateľov ako súčasť širšej iniciatívy na obmedzenie používania technológie v rámci svojich produktov.

Technologický gigant Menlo Park opísal túto tvár ako „jeden z najväčších posunov v používaní rozpoznávania tváre v histórii tejto technológie“.

Vypnutie, ku ktorému by malo dôjsť v najbližších týždňoch, bude znamenať, že používatelia, ktorí sa predtým prihlásili do tohto nastavenia, už nebudú automaticky rozpoznaní v spomienkach, fotografiách a videách a nebudú sa im na fotografiách a videách, ktoré sa môžu zobrazovať, budú zobrazovať navrhované menovky s ich menom. Okrem toho nástroj spoločnosti Automatický alternatívny text (AAT), ktorý vytvára popisy obrázkov pre ľudí so zrakovým postihnutím, už nebude obsahovať mená ľudí identifikovaných na fotografiách.

FacebookUkončenie programu prichádza v dôsledku pretrvávajúcich obáv o súkromí a etických obavách vyvolaných používaním rozpoznávania tváre, že by mohlo byť zneužité na cielenie na marginalizované komunity, ďalšie rasové zaujatosti a normalizáciu rušivého sledovania, čo viedlo k vládnym zákazom v mnohých krajinách. mestá v USA, akými sú okrem iného Boston, San Francisco, New Orleans a Minneapolis. V máji 2021 Amazon oznámila, že na neurčito predĺži moratórium na používanie systémov na rozpoznávanie tváre orgánmi činnými v trestnom konaní.

Spoločnosť uviedla, že zmenu robí z dôvodu potreby „zvážiť pozitívne prípady použitia na rozpoznávanie tváre s rastúcimi spoločenskými obavami, najmä preto, že regulačné orgány ešte musia poskytnúť jasné pravidlá“. Spoločnosť Meta však uviedla, že zachová používanie rozpoznávania tváre v „službách, ktoré pomáhajú ľuďom získať prístup k uzamknutému účtu, overiť ich identitu vo finančných produktoch alebo odomknúť osobné zariadenie“, ani nevylučuje začlenenie biometrie do svojho vznikajúceho metaverza. podnikania.

Od Meta sa tiež očakáva, že si zachová DeepFace, sofistikovaný algoritmus, ktorý poháňa jej systém rozpoznávania tváre na označovanie fotografií, uviedla spoločnosť pre New York Times.

Facebook zaviedla rozpoznávanie tváre v roku 2010 ako prostriedok na automatické označovanie fotografií a videí menami na základe „šablóny na rozpoznávanie tváre“, ktorú generuje z profilových obrázkov používateľov, ako aj z fotografií a videí, na ktorých už boli označení, spolu s upozornením používateľov, keď sa zobrazujú v multimediálnom obsahu uverejnenom inými používateľmi a poskytujú odporúčania, koho označiť na fotografiách.

Hoci bola funkcia predvolene povolená pri spustení, bola obmedzená a v septembri 2019 bola explicitne aktivovaná, po čom viac ako tretina FacebookDenne aktívni používatelia – približne 640 miliónov ľudí – sa údajne rozhodli zapnúť toto nastavenie.

Ak vôbec niečo, rozhodnutie Meta odísť od rozpoznávania tváre sa zdá byť krokom navrhnutým na zabránenie akejkoľvek regulačnej kontrole po rokoch právnych problémov, vrátane súdneho sporu v americkom štáte Illinois, ktorý priviedol spoločnosť pred súd za porušenie biometrických informácií. Zákon o ochrane osobných údajov (BIPA) a používanie technológie na identifikáciu fotografií obyvateľov Illinois bez ich súhlasu. Spoločnosti bolo začiatkom marca nariadené zaplatiť 650 miliónov dolárov na urovnanie skupinovej žaloby.

Vývoj tiež prichádza ako Facebook sa pokúša zmeniť značku a dištancovať sa od širokej škály kontroverzií, ktoré sužujú jej produkty v posledných rokoch, čo sa spoločnosti nedávno dostalo pod šošovku, pretože údajne uprednostňovala angažovanosť a zisky pred bezpečnosťou používateľov a skutočnými škodami, ktoré zhoršujú jej platformy.

„Toto je skvelá správa pre Facebook používateľov a za globálne hnutie, ktoré túto technológiu tlačí späť,“ uviedla Electronic Frontier Foundation v tweete.