Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Facebook Sues Namecheap pre kybernetik

Facebook podal žalobu proti registrátorovi doménového mena, Namecheap a Whoisguard. Facebook obvinil ich, že nespolupracujú v oblastiach, ktoré porušili Facebook Ochranné známky Namecheap obvinené Facebook útoku na práva klienta na súkromie a riadny proces.

Facebook Kopírovanie domén

Facebook Tvrdil, že v pridruženej spoločnosti Namecheap Whoisguard, ktorá vyzerala ako domény spoločnosti, bolo zaregistrovaných veľa domén Facebook súvisiace stránky

Facebook ponúkli tieto domény ako príklady urážlivých domén:

  • instagrambusinesshelp.com
  • facebo0k-login.com
  • whatsappdownload.site

Postup registrácie názvu domény, ktorý sa podobá ochrannej známke, sa nazýva cybersquatting alebo obsadenie názvu domény.

Typicky sa tento druh činnosti rieši prostredníctvom zastavenia a upustenia od listu doručeného advokátskou kanceláriou.

To však nie je možné, ak je registrujúci názvu domény skrytý a maskovaný z verejného pohľadu. Whoisguard je služba, ktorá skryje meno registrujúceho pred menom domény.

Existuje mnoho dobrých dôvodov na skrytie mena registrujúceho názvu domény, ktoré súvisí s ochranou súkromia a zabraňuje spamu.

Namecheap obhajuje súkromie a riadny proces

Namecheap tvrdí, že chránia súkromie zákazníka a riadny proces. Namecheap uviedol, že Facebook sa snaží obísť právne ochrany.

Namecheap uviedol, že bez predvolania dobrovoľne nezverejňujú informácie o zákazníkoch z domén chránených spoločnosťou Whoisguard.

Generálny riaditeľ spoločnosti Namecheap uviedol:

„Ak neexistujú jasné dôkazy o zneužití alebo ak ide výlučne o tvrdenie o ochrannej známke, Namecheap usmerní oznamovateľov, ako sú Facebook, riadiť sa štandardným protokolom. Mimo uvedeného protokolu sa vždy vyžaduje právny súdny príkaz na poskytnutie súkromných informácií používateľa.

Facebook Môžu byť ochotní pristúpiť na všetky svoje súkromie svojich zákazníkov na svojej vlastnej platforme av tomto prípade sa zdá, že chcú, aby to pre nich urobili iné spoločnosti so svojimi vlastnými zákazníkmi.

Je to iba ďalší útok na súkromie a riadny proces s cieľom posilniť spoločnosti, ktoré majú služby ako WhoisGuard, zamerané na ochranu osobných súkromných údajov miliónov používateľov internetu. ““

Ale podľa Facebook Na ochranu zdroja údajného porušenia ochrannej známky sa používali služby na ochranu súkromia.

Zdá sa, že politika spoločnosti Namecheap v oblasti porušovania ochranných známok a autorských práv sa uplatňuje iba na obsah, a nie na samotný názov domény.

„Upozorňujeme, že ak Namecheap pôsobí iba ako registrátor domén a neposkytuje služby hostingu týkajúce sa obsahu v obsahu, nemáme technickú kapacitu na prijatie opatrení v reakcii na oznámenie DMCA. Budete sa musieť obrátiť na poskytovateľa hostingu. ““

Existujú aj ďalšie zákony, ako napríklad zákon o ochrane spotrebiteľa proti protilátkam (ACPA), ktorý hovorí, že majiteľ ochrannej známky môže žalovať registrujúceho názvu domény.

Namecheap má stránku o kybernetickom kvete, kde sa hovorí toto:

„… Majitelia ochranných známok budú niekedy žalovať ľudí za kybernetické drepovanie, pričom od kybernetického squattera budú vyžadovať 100 000 dolárov alebo viac.

Majitelia ochranných známok sa však väčšinou spoja s vlastníkom doménových mien a požiadajú ich, aby sa vzdali domény, alebo môžu podať sťažnosť na kybernetický prenos podľa pravidiel riešenia sporov o jednotné názvy sporov. Doména (UDRP) ".

Facebook sa pokúsili podniknúť kroky proti registrujúcim doménových mien, ktorí údajne porušili ich ochranné známky, ale boli zmarení Whoisguardom.

Podľa súdneho konania Namecheap a Whoisguard neposkytli informácie o registrujúcom názvu domény.

Toto je čo Facebook vložené:

„Medzi októbrom 2018 a februárom 2020 sme poslali oznámenia spoločnosti Whoisguard a napriek ich povinnosti poskytovať informácie o týchto domnienkach doménových mien odmietli spolupracovať.“

Prečítajte si FacebookReklama tu:
https://about.fb.com/news/2020/03/domain-name-lawsuit/

Prečítajte si Namecheapovu odpoveď:
Namecheap stojí pevne v snahe oslabiť súkromie zákazníkov