Facebook odha─żuje smrte─żn├║ ÔÇ×kampa┼ł proti rozmazaniuÔÇť proti rusk├Żm o─Źkovac├şm l├ítkam Pfizer a AZ

FACEBOOK v utorok uviedol, ┼że odstr├ínil stovky ├║─Źtov spojen├Żch s antivakcina─Źnou kampa┼łou prev├ídzkovanou z Ruska.

Potenci├ílne smrte─żn├í oper├ícia sa zamerala na pou┼ż├şvate─żov v USA, Indii a Latinskej Amerike.

Vykonala to sie┼ą ├║─Źtov, ktor├Żch cie─żom bolo zaradi┼ą influencerov, aby roz┼í├şrili obsah o─Źkovania proti o─Źkovaniu Covid-19.

Tieto ├║─Źty boli prepojen├ę s marketingovou spolo─Źnos┼ąou, ktor├í nadviazala kontakt s viacer├Żmi vplyvn├Żmi osobami, Facebook povedal.

NEMOCNÁ KAMPAŇ

Fazze, dc├ęrska spolo─Źnos┼ą marketingovej firmy AdNow registrovanej v Spojenom kr├í─żovstve, prim├írne vykon├ívala svoju ─Źinnos┼ą z Ruska.

├Ü─Źty boli zak├ízan├ę kv├┤li poru┼íovaniu Facebookpolitika proti zahrani─Źn├ęmu zasahovaniu.

Vy┼íetrovatelia spolo─Źnosti ozna─Źili kampa┼ł za ÔÇ×dezinforma─Źn├║ pr├í─Źov┼łuÔÇť.

Povedali, ┼że p├íchatelia vytvorili zav├ídzaj├║ce ─Źl├ínky a pet├şcie na f├│rach ako Reddit, Medium a Change.org a pou┼ż├şvali falo┼ín├ę ├║─Źty na platform├ích ako Facebook a Instagram na umocnenie obsahu.

Facebook uviedol, ┼że zatia─ż ─Źo v├Ą─Ź┼íina kampane zostala ploch├í, jadrom kampane bolo zrejme zapojenie platen├Żch influencerov a tieto pr├şspevky pri┼ąahovali ÔÇ×ur─Źit├║ obmedzen├║ pozornos┼ąÔÇť.

TORENT L┼Ż├Ź

Falo┼ín├ę tvrdenia a kon┼ípira─Źn├ę te├│rie o Covid-19 a jeho vakc├şnach sa v posledn├Żch mesiacoch mno┼żia na str├ínkach soci├ílnych m├ędi├ş.

V├Żznamn├ę technologick├ę firmy ako Facebook boli kritizovan├ş z├íkonodarcami USA a administrat├şvou prezidenta Joe Bidena, ktor├ş tvrdia, ┼że ┼í├şrenie klamstiev online o vakc├şnach s┼ąa┼żuje boj s pand├ęmiou.

Facebook uviedla, ┼że oper├ícia spojen├í s Ruskom sa za─Źala vytv├íran├şm ┼íar┼ż├ş falo┼ín├Żch ├║─Źtov v roku 2020, pravdepodobne poch├ídzaj├║cich z ├║─Źtovn├Żch fariem v Banglad├ę┼íi a Pakistane, ktor├ę sa zakladaj├║ na s├şdle v Indii.

V novembri a decembri 2020 sie┼ą zverejnila memy a koment├íre na svojich platform├ích a tvrdila, ┼że vakc├şna AstraZeneca COVID-19 by z ─żud├ş urobila ┼íimpanza, pri─Źom ─Źasto pou┼ż├şva sc├ęny z filmu Plan├ęta op├şc z roku 1968.

Popri tejto ÔÇ×spamovejÔÇť kampani Facebook uviedlo nieko─żko ovplyv┼łuj├║cich zdravie a pohodu Instagram tie┼ż zdie─żan├ę hashtagy a pet├şcie pou┼ż├şvan├ę v kampani.

Povedalo to, ┼że to je pravdepodobne s├║─Źas┼ą zn├ímej taktiky oper├ície pri pr├íci s influencermi.

Facebook uviedol, ┼że v m├íji 2021 po piatich mesiacoch ne─Źinnosti oper├ícia potom za─Źala spochyb┼łova┼ą bezpe─Źnos┼ą vakc├şny Pfizer tla─Źen├şm ├║dajne ÔÇ×hacknut├ęho a uniknut├ęhoÔÇť dokumentu AstraZeneca.

Facebook vy┼íetrovatelia uviedli, ┼że dve f├ízy ─Źinnosti sa zhoduj├║ s obdobiami, ke─Ć nieko─żko vl├íd ├║dajne diskutovalo o n├║dzov├Żch autoriz├íci├ích vakc├şn.

STO ÚČTOV

Pod─ża spr├ív z m├ędi├ş Fazze kontaktoval influencerov d┼ła YouTube, Instagram a TikTok vo viacer├Żch krajin├ích, aby ich po┼żiadali o zv├Ż┼íenie obsahu proti o─Źkovaniu za platbu, ale dvaja franc├║zski a nemeck├ş influenceri odhalili kampa┼ł za─Źiatkom tohto roka, ─Ź├şm sa podnietil v├Żskum firmy.

AdNow neodpovedal okam┼żite na ┼żiadosti o koment├ír. Fazzeho nebolo mo┼żn├ę okam┼żite kontaktova┼ą.

Vedci zaznamenali n├írast ovplyv┼łovac├şch kampan├ş ÔÇ×na pren├íjomÔÇť a tie┼ż podvodn├Żch oper├íci├ş zameran├Żch na skuto─Źn├ę online osobnosti, aby doru─Źili spr├ívy vlastn├ęmu pripraven├ęmu publiku t├Żchto vplyvn├Żch os├┤b.

Facebook povedal, ┼że padlo 65 Facebook ├║─Źty a 243 Instagram ├║─Źty ako s├║─Źas┼ą oper├ície prepojenej s Fazze.

Tvrd├ş, ┼że po jednom alebo viacer├Żch z nich nasledovalo 24 000 ├║─Źtov Instagram ├║─Źty.

Spolo─Źnos┼ą uviedla, ┼że ot├ízky t├Żkaj├║ce sa kampane zostali, napr├şklad kto poveril Fazzeho jej spusten├şm.

Facebook vo svojej utorkovej spr├íve tie┼ż uviedol, ┼że v j├║li odstr├ínila v Mjanmarsku samostatn├║ sie┼ą napojen├║ na osoby spojen├ę s mjanmarskou arm├ídou a zameriavaj├║cu sa na publikum v tejto krajine.

Hovorilo sa v ┼łom, ┼że pri oper├ícii sa pou┼żili duplicitn├ę a falo┼ín├ę ├║─Źty, pri─Źom niektor├ę vystupovali ako demon┼ítranti a ─Źlenovia opoz├şcie, zatia─ż ─Źo in├ę zast├ívali vojensk├║ funkciu. Facebook Str├ínky.

Soci├ílna sie┼ą zak├ízala mjanmarskej arm├íde pr├şstup Facebook a Instagram vo febru├íri potom, ─Źo sa arm├ída prevratom chopila moci.

Naliehav├ę upozornenie na ZASTAVENIE Facebook Messenger pr├íve teraz pre iPhone a Android

V ─Ćal┼í├şch novink├ích si dajte pozor na tieto n├ízvy WiFi siet├ş, ak pou┼ż├şvate iPhone.

Instagram v├ím u─żah─Źuje verejn├ę zobrazovanie va┼íich z├ímen vo va┼íom profile.

Facebook v USA ─Źel├ş reakcii na pl├íny na vytvorenie verzie Instagram pre deti do 13 rokov

A ─î├şna pod─ża spr├ív tvrd├ş, ┼że je svetov├Żm l├şdrom v technol├│gii 6G.

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu