Facebook obvinen├Ż z nez├íkonn├ęho zberu skenov rozpozn├ívania tv├íre MILI├ôNOV z Instagram pou┼ż├şvate─żov

INSTAGRAM bol obvinen├Ż zo zhroma┼ż─Ćovania skenov rozpozn├ívania tv├íre 100 mili├│nov pou┼ż├şvate─żov bez ich s├║hlasu.

V hromadnej ┼żalobe podanej tento t├Ż┼żde┼ł v Illinois pr├ívnici tvrdia, ┼że aplik├ícia na zdie─żanie fotografi├ş tieto ├║daje nez├íkonne pou┼ż├şva na ozna─Źovanie ─żud├ş na fotografi├ích.

Ak bude uznan├Ż vinn├Żm z poru┼íenia z├íkona o ochrane osobn├Żch ├║dajov o biometrick├Żch ├║dajoch, ktor├Ż vy┼żaduje s├║hlas pou┼ż├şvate─ża pred zhroma┼ż─Ćovan├şm ÔÇ×biometrick├ŻchÔÇť ├║dajov, ako s├║ napr├şklad skeny tv├íre, Instagram m├┤┼że dosta┼ą pokutu a┼ż do v├Ż┼íky $5, 000 (┬ú3, 800) za poru┼íenie.

To znamen├í, ┼że FacebookZn├íma aplik├ícia by mohla by┼ą n├║ten├í ka┼í─ża┼ą na 500 mili├írd dol├írov (380 mili├írd libier) v hotovosti, ak bud├║ ┼żalobcovia prevl├ída┼ą, uv├ídza Bloomberg.

Pod─ża ┼żaloby Facebook skenovanie Instagram fotografi├ş na vytvorenie ÔÇ×┼íabl├│ny tv├íreÔÇť, ktor├í je ulo┼żen├í v jej datab├íze a sl├║┼żi na automatick├ę ozna─Źovanie fotografi├ş.

ÔÇ×Raz Facebook vystihuje svoje Instagram biometria chr├ínen├í pou┼ż├şvate─żmi, pou┼ż├şva ich na posilnenie svojich schopnost├ş rozpozn├ívania tv├íre, ÔÇťuviedli ┼żalobcovia vo svojej s┼ąa┼żnosti.

Skeny sa pou┼ż├şvaj├║ na zv├Ż┼íenie FacebookÔÇ×technol├│gia rozpozn├ívania tv├íreÔÇť vo v┼íetk├Żch svojich produktoch vr├ítane Facebook ┼żiados┼ą a zdie─ża tieto inform├ície medzi r├┤znymi subjektmi, ÔÇťpokra─Źuje podanie.

“Facebook rob├ş to v┼íetko bez poskytnutia ak├Żchko─żvek po┼żadovan├Żch ozn├ímen├ş alebo zverejnen├ş po┼żadovan├Żch z├íkonom z Illinois. ÔÇť

Vo vyhl├ísen├ş, Facebook odmietol, ┼że zhroma┼żdil skeny tv├íre Instagram pou┼ż├şvate─żov.

“Tento oblek je nepodlo┼żen├Ż.” Instagram nepou┼ż├şva technol├│giu rozpozn├ívania tv├íre, ÔÇťpovedal hovorca The Sun.

Illinois m├í pr├şsne z├íkony o hromaden├ş biometrick├Żch ├║dajov, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ niekomu rozpozna┼ą ─Źoko─żvek od jeho odtla─Źku prsta po d├║hovku.

Minul├Ż mesiac, Facebook pon├║kol, ┼że vyplat├ş 650 mili├│nov dol├írov (500 mili├│nov mili├│nov libier) na urovnanie podobn├ęho s├║dneho sporu, ktor├Ż ├║dajne uv├ídzal FacebookSlu┼żba zna─Źkovania fotografi├ş vo svojej hlavnej aplik├ícii uchov├íva biometrick├ę ├║daje bez s├║hlasu ─żud├ş.

Av┼íak zatia─ż ─Źo Facebook aplik├ícia pou┼ż├şva rozpozn├ívanie tv├íre na navrhovanie zna─Źiek pre fotografie, Instagram nie.

The Whalen v. Facebook ┼żaloba bola podan├í v pondelok na ┼ít├ítnom s├║de v Redwood City v Kalifornii.

Majitelia psov premenia svojich mil├í─Źikov na rozko┼ín├║ postavi─Źku Disneyho s nov├Żm filtrom Snapchat

V ─Ćal┼í├şch novink├ích TikTok uchov├íval ├║daje s├║kromn├Żch pou┼ż├şvate─żov viac ako rok v o─Źividnom poru┼íen├ş pravidiel obchodu s aplik├íciami stanoven├Żch spolo─Źnos┼ąou Google.

Instagram spustila svoju konkuren─Źn├║ funkciu ÔÇ×NavijakyÔÇť TikTok vo viac ako 50 krajin├ích.

A Netflix pridal nov├ę ovl├ídacie prvky, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ pou┼ż├şvate─żom zr├Żchli┼ą alebo spomali┼ą tempo svojich ob─ż├║ben├Żch rel├íci├ş.

Na ─Źo mysl├ş┼í? Instagram? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu