Facebook narazil na ÔÇ×SEXISTICK├ë pracovn├ę inzer├ítyÔÇť, ktor├ę sa uch├ídzali iba o mu┼żov

FACEBOOK bol obvinen├Ż z pre─Źinu sexistickej inzercie zamestnania a poru┼íovania z├íkona o rovnosti.

Kampa┼łov├í skupina Global Witness tvrd├ş, ┼że technologick├Ż gigant m├í predpojat├Ż algoritmus, ktor├Ż ur─Źuje, komu sa zobraz├ş pracovn├í reklama, a ┼że nezakazuje diskrimin├íciu.

Skupina uskuto─Źnila experiment, v r├ímci ktor├ęho poslala dve inzer├íty na inzer├íty Facebook na schv├ílenie a po┼żiadal, aby jedna nebola uk├ízan├í ┼żen├ím a druh├í nebola uk├ízan├í nikomu star┼íiemu ako 55 rokov.

Facebook údajne schválil obe reklamy na zverejnenie.

Po┼żiadalo v┼íak spolo─Źnos┼ą Global Witness, aby za┼íkrtla pol├ş─Źko, ktor├ę by nediskriminovalo ┼żiadate─żov, ktor├Żm nechcela inzerova┼ą.

Aktivisti v skuto─Źnosti nezverejnili reklamy.

Ich vy┼íetrovanie tie┼ż zistilo, ┼że 96% ─żud├ş zobrazilo reklamu na pr├ícu mechanika na Facebook boli mu┼żi a 95% z t├Żch, ktor├Żm sa zobrazila reklama na pr├ícu sestry v materskej ┼íkole, boli ┼żeny.

Tvrd├ş, ┼że 75% z t├Żch, ktor├Żm bola zobrazen├í reklama na pilotn├ę pr├íce, boli mu┼żi a 77% z t├Żch, ktor├Żm sa zobrazila reklama na pr├ícu psychol├│ga, boli ┼żeny.

Naomi Hirst, ved├║ca kampane Digital Threats v Global Witness, uviedla:
“To je naozaj ┼íokuj├║ce.” FacebookZd├í sa, ┼że vlastn├Ż algoritmus zacie─żuje pracovn├ę inzer├íty tak├Żmto diskrimina─Źn├Żm sp├┤sobom.

ÔÇ×Zacielenie reklamy na pracovn├ş─Źky matersk├Żch ┼ík├┤l u ┼żien a mechanikov na
mu┼żi – ─Źo rob├ş storo─Źie Facebook mysl├ş┼í, ┼że ┼żijeme ?! “

Dodala: ÔÇ×Popruh pre FacebookKult├║ra pracoviska m├í n├ízov ÔÇ×Pohybujte sa r├ŻchloÔÇť. Bu─Ć odv├í┼żny. Bu─Ć s├ím sebou.’

ÔÇ×Jednozna─Źne to v┼íak plat├ş iba vtedy, akÔÇ× by┼ą s├ím sebou ÔÇťznamen├í by┼ą mu┼żom vo veku od 25 do 34 rokov, preto┼że je to osoba, ktorej sa s najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou zobrazovali pracovn├ę inzer├íty od spolo─Źnosti soci├ílnych m├ędi├ş.

ÔÇ×Zd├í sa to ve─żmi nespravodliv├ę pre viac ako 40% ─żud├ş Facebook u┼ż├şvate─żky, ktor├ę s├║ ┼żeny a v├Ą─Ź┼íina, ktor├ş nespadaj├║ do tohto vekov├ęho rozp├Ątia. ÔÇť

ÔÇ×Kontrolujeme zistenia v tejto spr├íve.ÔÇť – Facebook hovorca

Napriek tomu, ┼że experiment bol vykonan├Ż v Spojenom kr├í─żovstve, ├║dajne sa tento probl├ęm net├Żka iba jednej krajiny.

Global Witness hovor├ş, ┼że to uk├ízali Algorithm Watch a akademici
FacebookAlgoritmus doru─Źovania rekl├ím je ÔÇ×ve─żmi diskrimina─Źn├Ż pri zobrazovan├ş pracovn├Żch pon├║k vo Franc├║zsku, Nemecku, ┼ávaj─Źiarsku a USAÔÇť.

Barrister Schona Jolly QC presk├║mal d├┤kazy skupiny kampan├ş a nap├şsal o tejto z├íle┼żitosti predlo┼żenie spr├ívy Global Witness komisii Spojen├ęho kr├í─żovstva pre rovnos┼ą a ─żudsk├ę pr├íva.

Povedala: “FacebookSamotn├Ż syst├ęm m├┤┼że, a zd├í sa, vies┼ą k diskrimina─Źn├Żm v├Żsledkom. ÔÇť

A Facebook Hovorca n├ím povedal: ÔÇ×N├í┼í syst├ęm berie do ├║vahy r├┤zne druhy inform├íci├ş, aby sa pok├║sil zobrazova┼ą ─żu─Ćom reklamy, ktor├ę ich bud├║ najviac zauj├şma┼ą, a kontrolujeme zistenia v tejto spr├íve.

ÔÇ×Sk├║mali sme roz┼í├şrenie obmedzen├ş zameran├Żch na mo┼żnosti zacielenia na inzer├íty na pr├ícu, b├Żvanie a p├┤┼żi─Źky do ─Ćal┼í├şch regi├│nov mimo USA a Kanady a pl├ínujeme aktualiz├íciu v najbli┼ż┼í├şch t├Ż┼żd┼łoch.ÔÇť

Trump ┼żaluje Facebook Gener├ílny riadite─ż Zuckerberg, TwitterRiadite─ż spolo─Źnosti Dorsey a Google a vyz├Żva na ukon─Źenie ÔÇ×neamerickejÔÇť kult├║ry zru┼íenia

V ─Ćal┼í├şch novink├ích si pozrite nov├ę Lamborghini Huracan Evo, ktor├ę v├ím m├┤┼że uprata┼ą dom a uvari┼ą ve─Źeru.

Pozrite sa na divoko p├┤sobiv├Ż telev├şzor Panasonic 65HZ1000, v─Ćaka ktor├ęmu v├Ą─Ź┼íina telev├şzi├ş vyzer├í ako odpad.

Pre─Ź├ştajte si n├í┼ího kompletn├ęho sprievodcu Call of Duty 2021.

A Dell Alienware R10 Ryzen Edition je hern├Ż po─Ź├şta─Ź, ktor├Ż drv├ş obe nov├ę konzoly.

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu