Facebook Messenger je z h─żadiska ochrany osobn├Żch ├║dajov dokonca HOR┼á├Ź ako WhatsApp – tu je to, ─Źo o v├ís vie

S WhatsApp, ktor├Ż je v s├║─Źasnosti hlboko po ┼íkand├íl okolo s├║kromia, sa pozornos┼ą upriamila na postupy hromadenia ├║dajov in├Żch Facebook aplik├ície.

Facebook Messengernapr├şklad sa v posledn├Żch t├Ż┼żd┼łoch dostal do oh┼ła kv├┤li svojmu laxn├ęmu postoju k s├║kromiu pou┼ż├şvate─żov.

Chatov├í aplik├ícia, ktor├í m├í 10,3 miliardy pou┼ż├şvate─żov na celom svete sleduje va┼íu presn├║ polohu, ─Ź├şta va┼íe s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőspr├ívy a dokonca skenuje va┼íu aplik├íciu kalend├íra.

Na znepokojiv├ę podmienky ochrany s├║kromia aplik├ície upozornil expert na kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą Zak Doffman v ─Źl├ínku pre Forbes cez v├şkend.

Op├şsal MessengerZhroma┼ż─Ćovanie ├║dajov je ÔÇ×v├Żrazne alarmuj├║cej┼íieÔÇť ako v pr├şpade WhatsApp.

WhatsApp bol minul├Ż t├Ż┼żde┼ł podroben├Ż b├║rke soci├ílnych m├ędi├ş kv├┤li vyn├║ten├Żm zmen├ím v podmienkach slu┼żby, ktor├ę mu umo┼ż┼łuj├║ zdie─ża┼ą viac pou┼ż├şvate─żsk├Żch ├║dajov s Facebook.

Niektor├ş fan├║┼íikovia vyjadrili obavy, ┼że ich spr├ívy bud├║ sledovan├ę gigantom soci├ílnych m├ędi├ş, aj ke─Ć WhatsApp tieto obvinenia d├┤razne odmieta.

ÔÇ×Debakel WhatsApp odvr├ítil pozornos┼ą od toho, ak├ę zl├ę to bolo Messenger”Vtrhnutie do v├í┼ího s├║kromia je,” nap├şsal v sobotu Doffman. “Neexistuje ┼żiadne ospravedlnenie.”

“V┼íetci vieme Facebook ┼żije z na┼íich ├║dajov – takto plat├şme za ÔÇ×bezplatn├ęÔÇť slu┼żby. Ale mus├ş existova┼ą limit. ÔÇť

Facebook, napr├şklad otvorene prizn├íva ─Ź├ştanie odoslan├Żch s├║kromn├Żch textov Messenger a pou┼ż├şvanie ich obsahu na lep┼íie zacielenie rekl├ím na pou┼ż├şvate─żov.

Aplik├ícia dokonca s┼ąahuje pr├şlohy s├║borov odoslan├ę medzi textov├Żmi spr├ívami na vlastn├ę servery, ako aj odkazy na zdie─żania s├║borov a webov├ę str├ínky.

Aplik├ícia tie┼ż zhroma┼ż─Ćuje ├║daje o polohe, va┼íe kontakty, hist├│riu n├íkupov, hist├│riu vyh─żad├ívania, hist├│riu prehliadania a mnoho ─Ćal┼í├şch.

Doffman, ktor├Ż je zakladate─żom a gener├ílnym riadite─żom britskej technologickej firmy Digital Barriers zameranej na doh─żad, zd├┤raznil, ┼że WhatsApp chr├íni spr├ívy odosielan├ę prostredn├şctvom tejto slu┼żby ┼íifrovan├şm typu end-to-end.

To znamen├í, ┼że nikto – vr├ítane WhatsApp a Facebook – vie ─Ź├şta┼ą texty in├ę ako odosielate─ż a pr├şjemca.

Ale k├Żm Messenger pon├║ka ┼íifrovanie ako s├║─Źas┼ą svojho n├ístroja ÔÇ×tajn├Żch konverz├íci├şÔÇť, je to podporovan├ę iba v rozhovoroch medzi dvoma ─żu─Ćmi.

ÔÇ×D├┤vodom je tento nedostatok end-to-end ┼íifrovania Messenger no-go for me, ÔÇťnap├şsal Doffman.

ÔÇ×Toto by malo by┼ą predvolen├ę pre ka┼żd├║ platformu na odosielanie spr├ív, ktor├║ pou┼ż├şvate.ÔÇť

Met├│dy zhroma┼ż─Ćovania ├║dajov v aplik├íci├ích na odosielanie spr├ív s├║ verejne zn├íme u┼ż roky, ale pozornos┼ą na ne posvietila Apple minul├Ż mesiac.

V├Żrobca iPhone predstavil 14. decembra nov├ę ┼ít├ştky ochrany osobn├Żch ├║dajov pre ka┼żd├║ aplik├íciu vo svojom obchode App Store, aby zlep┼íil transparentnos┼ą pri zbere ├║dajov.

┼át├ştky sa zobrazuj├║ na produktov├Żch str├ínkach aplik├íci├ş vr├ítane Applevlastn├Ż softv├ęr, ktor├Ż pou┼ż├şvate─żom poskytuje r├Żchly s├║hrn postupov pri pr├íci s ├║dajmi aplik├ície.

T├ş dostali facku na WhatsApp a Messenger odhali┼ą dlh├ę zoznamy ├║dajov sledovan├Żch aplik├íciami. Uchopenie obrazovky z nich sa r├Żchlo stalo vir├ílnym Twitter.

Naproti tomu AppleVlastn├í slu┼żba zasielania spr├ív, iMessage, po┼żaduje iba va┼íu e -mailov├║ adresu, telef├│nne ─Ź├şslo a ID zariadenia pod─ża Apple.

Doffman odporu─Źil ka┼żd├ęmu, kto posiela spr├ívy Messenger alebo Instagram – ─Źo je pod─ża neho ÔÇ×e┼íte hor┼íieÔÇť pre va┼íe s├║kromie – prepnite na ┼íifrovan├║ slu┼żbu, napr├şklad WhatsApp.

Dodal, ┼że t├ş, ktor├ş chc├║ bezpe─Źnej┼íiu mo┼żnos┼ą, by sa mali rozhodn├║┼ą pre aplik├íciu na odosielanie spr├ív zameran├║ na s├║kromie, ktor├í v d├┤sledku ned├ívnych ch├Żb WhatsApp zaznamenala prudk├Ż n├írast s┼ąahovania.

ÔÇ×V─Ćaka paraleln├ęmu behu WhatsApp a sign├ílu ste z h─żadiska bezpe─Źnosti a ochrany osobn├Żch ├║dajov v poriadku,ÔÇť nap├şsal Doffman.

“Nakoniec budete pou┼ż├şva┼ą sign├íl ako predvolen├Ż, ke─Ć s├║ kontakty na palube, ale pravdepodobne si ponech├íte WhatsApp aj vtedy, ke─Ć nie s├║. M├┤┼żete tie┼ż presun├║┼ą v┼íetky svoje Facebook Messenger rozhovory a skupiny k jedn├ęmu alebo druh├ęmu. ÔÇť

Facebook Messenger a Instagram za─Źnite ÔÇ×zl├║─Źi┼ąÔÇť DNES – umo┼żn├ş v├ím chatova┼ą medzi oboma aplik├íciami

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach sa WhatsApp oto─Źil a rozhodol sa bud├║ci mesiac vnies┼ą kontroverzn├ę nov├ę podmienky pre pou┼ż├şvate─żov.

Tu je v┼íetko, ─Źo potrebujete vedie┼ą o spolo─Źnosti Signal, ktor├í minul├Ż t├Ż┼żde┼ł nahl├ísila tis├şce nov├Żch pou┼ż├şvate─żov.

A bizarn├í chyba hl├ísen├í tento mesiac mohla necha┼ą cudzincov ─Ź├şta┼ą va┼íe s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőchaty WhatsApp.

─îo si mysl├şte o zmen├ích z├ísad WhatsApp? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu