Facebook Lite: Minimalistick├í verzia, ktor├í pou┼ż├şva menej d├ít

Dostupnos┼ą internetov├ęho pripojenia na na┼íom smartphones urobil n├í┼í u┼ż aj tak mal├Ż svet ove─ża men┼í├ş. Klepnut├şm prsta sa m├┤┼żeme spoji┼ą s rodinou a priate─żmi, a to je asi tak r├Żchle, ako to len ide.

Tu sa nach├ídzaj├║ siete soci├ílnych m├ędi├ş ako napr Facebook vstupuje do hry. Ale sk├┤r ned├ívno, Facebook trochu diskr├ętne zverejnil nov├Ż n├íprotivok svojho p├┤vodn├ęho variantu s n├ízvom Facebook Lite.

─îo je Facebook Lite?

Cover art

Facebook Lite: Minimalistick├í verzia, ktor├í pou┼ż├şva menej d├ít 2

Dobro

Aby som odpovedal na t├║to ot├ízku, Facebook Lite je Facebookje nov├Ż r├Żchlej┼í├ş a ┼ít├şhlej┼í├ş dvojn├şk.

Facebook taktie┼ż uviedol, pre─Źo vyvinul nov├Ż variant svojej p├┤vodnej aplik├ície, a v┼íetko za─Ź├şna v krajin├ích, ktor├ę maj├║ len mal├║ a┼ż ┼żiadnu d├ítov├║ konektivitu. Krajina ako India – vynikaj├║ci pr├şklad probl├ęmu Facebook oslovil – nem├í slu┼ín├ę internetov├ę pripojenie a je v├Żrazne obmedzen├Ż.

Na ├║vod, Facebook Lite je r├Żchly a za menej ako 1 Megabyte, chlap─Źe, je to ─żahk├ę? Ale to nie je v┼íetko! (Billy Mays odkaz). Facebook Lite je navrhnut├Ż tak, aby pou┼ż├şval ove─ża menej ├║dajov, ako za ktor├ę mu d├ívame kredit. Poviem v├ím, ┼że aplik├ície sa p├í─Źia origin├ílu Facebook be┼ża┼ą na pozad├ş a spotreb├║va vz├ícnu v├Żdr┼ż bat├ęrie.

Ale s Facebook Lite, v┼íetko je to minulos┼ą. Od─żah─Źen├í verzia Facebook je splnen├Żm snom pre spotrebite─żov smartf├│nov strednej triedy a presne to je to Facebook predstavoval si to tak

Zl├Ż

Znie to pr├şli┼í dobre na to, aby to bola pravda? No m├í to h├í─Źik. (Pre─Źo je v┼żdy nejak├Ż h├í─Źik?) Po─Ćme si skontrolova┼ą nev├Żhody Facebook Lite.

Pr├şstupnos┼ą

Facebook uvo─żnila iba svoj ─żahk├Ż dvojit├Ż doppelganger v 8 kraj├şn (v ─Źase p├şsania ─Źl├ínku). Ak b├Żvate v jednom z 8 krajin├ích, potom skvel├ę! M├┤┼żete sa pripoji┼ą k slu┼żbe Google Play a nain┼ítalova┼ą si ju.

Ak v┼íak nie ste s├║─Źas┼ąou 8 kraj├şn uveden├Żch ni┼ż┼íie a je ve─żmi pravdepodobn├ę, ┼że to tak bude, a potom sa ob├ívam, ┼że m├íme probl├ęm. The 8 krajiny s├║ uveden├ę ni┼ż┼íie:

Banglad├ę┼í Nep├íl Nig├ęria Ju┼żn├í Afrika Sud├ín Sr├ş Lanka Vietnam Zimbabwe

Vizuály

Minimalistick├í ve─żkos┼ą aplik├ície je ur─Źite v├Żhodou, nenech├íva v┼íak priestor na ┼żiadne grafick├ę prvky. U┼ż├şvate─żsk├ę rozhranie je teda trochu zdegradovan├ę. V ┼żiadnom pr├şpade to nie je pekn├ę, ale posta─Ź├ş to na ┼íliapanie.

Spodn├Ż riadok

Facebook Lite je nepochybne minimalistick├Ż a rob├ş to, ─Źo m├í, naozaj dobre. Je pozoruhodne r├Żchly, v┼íetko dobre na─Ź├şta a jasne som nevidel ┼żiadne prek├í┼żky. Mno┼żstvo ├║dajov, ktor├ę som pomocou tejto aplik├ície ulo┼żil, je zrejm├ę a z dlhodob├ęho h─żadiska sa bude s─Ź├ştava┼ą. Aj vyu┼żitie d├ít bolo minim├ílne.

V├Żdr┼ż bat├ęrie bola slu┼ín├í, aj ke─Ć ┼żiadne extr├ęmne rozdiely. Odporu─Źil by som to ka┼żd├ęmu, kto si mysl├ş, ┼że m├í smartphone so syst├ęmom Android od stredn├ęho po n├şzky.

Existuje v┼íak mno┼żstvo nev├Żhod. Probl├ęm s malou ve─żkos┼ąou aplik├ície vedie k ve─żmi primit├şvnemu pou┼ż├şvate─żsk├ęmu rozhraniu. Iste, je to pou┼żite─żn├ę, ale svojim sp├┤sobom nie pr├şli┼í pohodln├ę.

Niektor├ş ─żudia sa s┼ąa┼żovali, ┼że to nie je ve─żmi atrakt├şvna ponuka kv├┤li tomu, ako vyzer├í grafick├ę u┼ż├şvate─żsk├ę rozhranie. Pripomeniem ti to Facebook Lite je st├íle v detsk├Żch krokoch. Jedin├ę, ─Źo mus├şme urobi┼ą, je po─Źka┼ą, k├Żm dozreje.

Inštalácia

Facebook Lite je ├║plne rovnak├Ż ako in┼ítal├ícia akejko─żvek inej aplik├ície z obchodu Google Play. Neexistuj├║ ┼żiadne mo┼żnosti nastavenia a in┼ítal├ícia prebieha kv├┤li svojej smie┼íne malej ve─żkosti pomerne r├Żchlo.

Rozhranie

Facebook Lite nem├í naj─Źistej┼íie pou┼ż├şvate─żsk├ę rozhranie na svete. Vyle┼íten├ę vizu├ílne prvky a prechody s├║ na ├║plnom minime.

Facebook Lite funguje rovnako ako jeho lep┼íie situovan├Ż ve─żk├Ż brat, aj ke─Ć funk─Źnos┼ą nie je ani na najmen┼íiu mieru ohrozen├í. Na kart├ích s upozorneniami, spr├ívami a ┼żiados┼ąami o priate─żstvo sa m├┤┼żete pohybova┼ą pomerne r├Żchlo a obr├ízky s├║ o nie─Źo zmen┼íen├ę, aby sa u┼íetrili poplatky za d├íta.

Vlastnosti

Existuje iba neplaten├í verzia tejto aplik├ície a ┼żiadna platen├í verzia, preto┼że to by bolo celkom ┼íialen├ę a jej funkcie by boli celkom zbyto─Źn├ę.

Funk─Źnos┼ą zost├íva rovnak├í. Ako u┼ż bolo spomenut├ę, ┼żiadna z funkci├ş nie je ohrozen├í Facebookv├şzia aplik├ície malej ve─żkosti.

Ve─żk├Żm vzru┼íen├şm pre t├║to zdanlivo pozemsk├║ aplik├íciu je to Facebook Messenger je do neho priamo integrovan├Ż. Dobre ─Ź├ştate, presta┼łte si trie┼ą o─Źi.

Ko─żkokr├ít ste dostali nov├║ spr├ívu, aby ju zastavilo len hl├║pe upozornenie informuj├║ce o tom, ┼że si mus├şte pre─Ź├şta┼ą samostatn├║ aplik├íciu? Patetick├ę.

Ke─Ć m├íte v┼íetko integrovan├ę, z├şskate ─Ćal┼í├ş d├┤vod, pre─Źo prejs┼ą na Facebook Lite, nie?

Ak to zhrnieme, v┼íetky funkcie zost├ívaj├║ rovnak├ę a robia to, ─Źo maj├║.

├Ü─Źinnos┼ą

Pou┼ż├şvam Facebook Lite u┼ż nejak├Ż ─Źas a nikdy ma to neprekvap├ş. Facebook Lite ur─Źite pln├ş to, ─Źo s─żubuje, a osobne by som to ur─Źite odporu─Źil ka┼żd├ęmu, kto pochybuje, ┼że t├║to aplik├íciu je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą ako ka┼żdodenn├Ż ovl├ída─Ź.

U┼íetrilo to ve─ża miesta a tie┼ż ve─ża zbyto─Źn├Żch poplatkov za d├íta, a to by som povedal Facebookpodnik do v├Żvoja svojho n├íprotivku Lite rozhodne nevy┼íiel nazmar.

Pou┼żitie

Po in┼ítal├ícii neexistuj├║ ┼żiadne ┼ípeci├ílne pravidl├í ani nie─Źo nov├ę, ─Źo by ste sa mali nau─Źi┼ą Facebook Lite. Jedin├ę, ─Źo mus├şte urobi┼ą, je zada┼ą poverovacie ├║daje a m├┤┼żete ├şs┼ą!

Povolenia

Na in┼ítal├íciu nie s├║ potrebn├ę ┼żiadne ┼ípeci├ílne povolenia Facebook Lite v porovnan├ş s be┼żn├Żm Facebook. Ni─Ź nevyzer├í nezvy─Źajne, ke─Ć som ich r├Żchlo porovnal a pochybujem, ┼że vy tie┼ż.

Záver

Tu to m├íte! Kr├ítky pr├şbeh, Facebook Lite zd├í sa za─Ź├şna nov├Ż trend v spotrebite─żskej sieti smartf├│nov. Je r├Żchly, pou┼ż├şva menej ├║dajov a je minimalistick├Ż z h─żadiska ve─żkosti aj dizajnu.

Iste by to mohlo vyzera┼ą o nie─Źo kraj┼íie, mohlo by to zmeni┼ą vzh─żad pou┼ż├şvate─żsk├ęho rozhrania a pravdepodobne by to bolo k dispoz├şcii vo viacer├Żch krajin├ích. Ale, Facebook Lite bola a st├íle je najlep┼íou vo─żbou pre spotrebite─żov smartf├│nov strednej a┼ż n├şzkej kateg├│rie na celom svete.