Facebook a Instagram ÔÇ×Mohlo by sa V Eur├│pe ZAVRIE┼ĄÔÇť, ke─Ć E├Ü pohroz├ş z├íkazom odosielania ├║dajov do USA

FACEBOOK a Instagram m├┤┼że presta┼ą fungova┼ą v Eur├│pe, ak bude presadzovan├Ż z├íkaz zdie─żania ├║dajov s USA.

Varovanie pri┼ílo od giganta soci├ílnych m├ędi├ş, preto┼że ├şrsky komis├ír pre ochranu ├║dajov chce z├íkaz zdie─żania ├║dajov po tom, ako Eur├│psky s├║dny dvor zistil, ┼że platformy nemali dostato─Źn├ę z├íruky, ktor├ę by zabr├ínili sledovaniu USA.

FacebookZ├ístupca hlavn├ęho pr├ívneho z├ístupcu v s├║de v Dubline nap├şsal, ┼że z├íkaz od├şde Facebook nem├┤┼że poskytova┼ą svoje slu┼żby v Eur├│pe.

Facebook odmietol, ┼że by s├║dne ozn├ímenie bolo hrozbou.

A Facebook Hovorca n├ím povedal: ÔÇ×Facebook nehroz├ş, ┼że sa z Eur├│py stiahne.

ÔÇ×Pr├ívne dokumenty ulo┼żen├ę na ├şrskom najvy┼í┼íom s├║de stanovuj├║ jednoduch├║ realitu, ktor├í je tak├í Facebook, a mnoh├ę ─Ćal┼íie podniky, organiz├ície a slu┼żby, sa pri prev├ídzke svojich slu┼żieb spoliehaj├║ na prenosy ├║dajov medzi E├Ü a USA.

ÔÇ×Nedostatok bezpe─Źn├Żch, z├íkonn├Żch a z├íkonn├Żch medzin├írodn├Żch prenosov ├║dajov by po┼íkodil ekonomiku a brzdil rast podnikov zalo┼żen├Żch na ├║dajoch v E├Ü, rovnako ako sa sna┼ż├şme zotavi┼ą z ochorenia Covid-19.ÔÇť

Nick Clegg, viceprezident pre glob├ílne z├íle┼żitosti a komunik├íciu na Facebook, uviedol na blogu za─Źiatkom tohto mesiaca: ÔÇ×V j├║li S├║dny dvor Eur├│pskej ├║nie (SDE├Ü) zru┼íil platnos┼ą ┼ít├ştu na ochranu osobn├Żch ├║dajov, pr├ívneho r├ímca upravuj├║ceho prenosy osobn├Żch ├║dajov z E├Ü do USA.

ÔÇ×SDE├Ü z├írove┼ł uviedol, ┼że ┼ítandardn├ę zmluvn├ę dolo┼żky (SCC), alternat├şvny pr├ívny mechanizmus prenosu ├║dajov z E├Ü do tretej krajiny, na─Ćalej platia.

ÔÇ×Zd├┤vodnenie zru┼íenia platnosti ┼ít├ştu na ochranu osobn├Żch ├║dajov v┼íak vytvorilo zna─Źn├║ neistotu – nielen pre americk├ę technologick├ę spolo─Źnosti, alebo dokonca pre v┼íetky eur├│pske podniky, ktor├ę sa spoliehaj├║ na online slu┼żby, aby oslovili nov├Żch z├íkazn├şkov, ale pre v┼íetky eur├│pske podniky s transatlantick├Żmi tokmi ├║dajov.ÔÇť

To bola Cleggova odpove─Ć na ├şrskeho komis├íra pre ochranu ├║dajov, ktor├Ż vydal predbe┼żn├║ objedn├ívku Facebook tento september zastavi┼ą prenosy d├ít do z├ímoria.

Cel├í pr├ívna bitka sa skuto─Źne za─Źala v roku 2011, ke─Ć rak├║sky pr├ívnik Max Schrems podal s┼ąa┼żnosti na ochranu osobn├Żch ├║dajov ├şrskemu komis├írovi pre ochranu ├║dajov.

Schrems bol znepokojen├Ż t├Żm Facebookprakt├şk a povedal ├şrskemu komis├írovi pre ochranu ├║dajov pri regul├ícii gigantu soci├ílnych m├ędi├ş v E├Ü.

Facebook fan├║┼íikovia v Eur├│pe zatia─ż nemusia panik├íri┼ą, moment├ílne obaja Facebook a Instagram zostane.

Facebook odha─żuje svoje inteligentn├ę okuliare Ray-Ban-a bud├║ci rok by ste ich mohli nosi┼ą

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach znepokojen├ş mladistv├ş uv├ídzaj├║, ┼że ob─ż├║ben├ę aplik├ície ako TikTok a YouTube ┼ípehuj├║ ich prostredn├şctvom svojich telef├│nov iPhone.

├Üprava domovskej obrazovky zariadenia iPhone iOS 14 sa stala ob─ż├║ben├Żm trendom.

A, Facebook je ┼żalovan├Ż za ├║dajn├ę ┼ípehovanie Instagram pou┼ż├şvate─żov prostredn├şctvom svojich fotoapar├ítov iPhone.

C├şti┼í sa ako Facebook chr├íni va┼íe s├║kromie? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu