Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

FAA varuje, ┼że oba motory Boeing 737 by sa mohli po ┼ítarte vypn├║┼ą

FAA varuje, ┼że oba motory Boeing 737 by sa mohli po ┼ítarte vypn├║┼ą 1

Boeing 737 je ohrozen├Ż poruchou motora, ktor├í by potenci├ílne mohla sp├┤sobi┼ą stratu pr├║du po ┼ítarte, informovala FAA leteck├ę spolo─Źnosti po tom, ─Źo boli pozorovan├ę viacer├ę incidenty, ke─Ć sa predt├Żm uzemnen├ę flotily vr├ítili do akt├şvnej slu┼żby. Americk├Ż feder├ílny ├║rad pre letectvo uv├ídza, ┼że m├í k dispoz├şcii ┼ítyri ned├ívne spr├ívy o pr├║dov├Żch lietadl├ích radu 737, ktor├ę za┼żili zaseknut├Ż ventil, ktor├Ż by v pr├şpade neza┼íkrtnutia mohol vies┼ą k katastrof├ílnym v├Żsledkom.

Smernica o n├║dzovej letovej sp├┤sobilosti (AD) po┼żaduje, aby v┼íetci majitelia a prev├ídzkovatelia lietadiel radu Boeing 737-300, -400, -500, -600, -700, -700C, -800, -900 a -900ER skontrolovali vyp├║┼í┼ąan├Ż vzduch z motora Sp├Ątn├Ż ventil 5. stup┼ła. Ak je chybn├Ż – napr├şklad uviazol v otvorenej polohe – mus├ş by┼ą vymenen├Ż.

“T├íto n├║dzov├í AD bola vyvolan├í ┼ítyrmi ned├ívnymi spr├ívami o odstaven├ş jedn├ęho motora z d├┤vodu zablokovania sp├Ątn├Żch ventilov piateho stup┼ła odvzdu┼í┼łovacieho motora,” vysvet─żuje FAA. [pdf link]. “Kor├│zia odvzdu┼í┼łovacieho motora motora Vn├║torn├ę ─Źasti sp├Ątn├ęho ventilu 5. stup┼ła po─Źas skladovania lietadla m├┤┼żu sp├┤sobi┼ą, ┼że sa ventil zasekne v otvorenej polohe.” Ak sa tento ventil norm├ílne otv├íra pri ┼ítartovacom v├Żkone, m├┤┼że sa po─Źas letu zasekn├║┼ą v otvorenej polohe a pri zn├ş┼żen├ş v├Żkonu v hornej ─Źasti klesania sa nezatvor├ş, ─Źo m├í za n├ísledok neodstr├ínite─żn├ę zablokovanie kompresora a nemo┼żnos┼ą re┼ítartova┼ą motor. ÔÇť

Aj ke─Ć ┼ítyri hl├ísen├ę pr├şpady zah┼Ľ┼łali vypnutie jedn├ęho motora a uk├ízalo sa, ┼że nie je mo┼żn├ę ho znova na┼ítartova┼ą, obava je, ┼że by to mohlo ovplyvni┼ą ventily oboch motorov 737. Ak by to tak bolo, varuje FAA, mohlo by to necha┼ą pr├║dov├ę lietadlo bez pr├║du, pokia─ż je vo vzduchu.

“Kor├│zia t├Żchto ventilov na oboch motoroch by mohla vies┼ą k strate v├Żkonu dvoch motorov bez mo┼żnosti re┼ítartu,” upozor┼łuje FAA. “Ak by sa t├íto podmienka nerie┼íila, mohlo by d├┤js┼ą k zastaveniu kompresora a strate v├Żkonu dvoch motorov bez mo┼żnosti re┼ítartu, ─Źo by mohlo ma┼ą za n├ísledok n├║ten├ę prist├ítie mimo letiska.”

V tomto pr├şpade znie ÔÇ×n├║ten├ę prist├ítie mimo letiskoÔÇť ako FAA-hovorenie o ÔÇ×neo─Źak├ívanom n├║dzovom prist├ít├şÔÇť, na ktor├ę by ste nemali myslie┼ą, ke─Ć sad├íte do lietadla. Predpoklad├í sa, ┼że tento probl├ęm je d├┤sledkom do─Źasn├ęho odstavenia 737 flot├şl po─Źas pand├ęmie COVID-19, preto┼że oper├ítori obmedzili slu┼żby v celej krajine. Ak├ęko─żvek lietadlo, pre ktor├ę bolo po─Źas letu bez prev├ídzky 7 alebo viac po sebe nasleduj├║cich dn├ş sa pova┼żuje za skladovan├ę v ÔÇ×skladeÔÇť pod─ża defin├şcie FAA.

Jedinou skuto─Źnou v├Żnimkou z kontroly vykon├ívanej pred ─Ćal┼í├şm letom je, ak je potrebn├ę lietadlo premiestni┼ą na in├ę miesto, kde by bolo mo┼żn├ę vykona┼ą pos├║denie a opravy. Aj vtedy FAA hovor├ş, ┼że ventil jedn├ęho motora mus├ş by┼ą po─Źas tohto letu zablokovan├Ż, bez opatrnosti. Existuje ich pribli┼żne 2, 000 n├írazov├Żch lietadiel v USA.

Je to ─Ćal┼í├ş ├║der zl├Żch spr├ív pre Boeing, ktor├Ż st├íle poci┼ąuje ┼íkr├şpanie po kr├şze 737 MAX, ktor├í sa za─Źala minul├Ż rok. Za─Źiatkom tohto mesiaca v├Żrobca lietadiel potvrdil ÔÇ×v├Żznamn├ę vplyvy COVID-19ÔÇť na dod├ívky, pri─Źom v Q2 2020 bolo z├íkazn├şkom odovzdan├Żch iba 20 lietadiel oproti 50 v predch├ídzaj├║com ┼ítvr┼ąroku.