Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Európskym vedcom dochádzajú riešenia, ako poslať Euklidovský teleskop na obežnú dráhu


Rad na využitie letenky do vesmíru sa v Európe stále predlžuje. Keďže Sojuz od invázie na Ukrajinu už neprichádza do úvahy, satelity a sondy čakajú Ariadne 6. Najmä teleskop Euclid by mohol zostať prilepený na zemi ešte takmer dva roky.

Astrofyzici vidia svoj projekt dokončený, ale na mŕtvom bode.

Zaobídete sa bez Sojuzu

V porovnaní s početnými ruskými oznámeniami či hrozbami týkajúcimi sa budúcnosti Medzinárodnej vesmírnej stanice sa tak trochu zabudlo na sankcie a protisankcie týkajúce sa nosných rakiet Sojuz vyslaných z Guyanského vesmírneho strediska (CSG). V skutočnosti, dva dni po invázii na Ukrajinu, Roskosmos oznámil repatriáciu svojich tímov, ktoré boli v Guyane, ako aj koniec štartov ikonickej ruskej nosnej rakety.

Európski predstavitelia okamžite povedali, že hľadajú alternatívy, no o šesť mesiacov neskôr sa tieto ešte neuskutočnili. V tomto roku bolo z CSG naplánovaných niekoľko štartov Sojuz, najmä v rámci programu Galileo (dva páry satelitov), ​​ale aj v službách francúzskej obrany so „špionážnym“ satelitom CSO-3… Ďalšie boli naplánované na rok 2023, najmä v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) na vyslanie satelitu EarthCare na pozorovanie Zeme, radarového satelitu Sentinel-1C a teleskopu pozorovateľa galaxií Euclid. Od februára tak na verejnosti, ako aj v zákulisí každý tím hľadá čo najmenej penalizujúce riešenie.

Štart Sojuzu Francúzska Guyana OneWeb © ESA/CNES/CSG/Arianespace/S.  Martina

Ariadne 6 stále chýba

Možností, ako poslať na obežnú dráhu ďalekohľad ako Euclid, je však málo. Zmena odpaľovacieho zariadenia už znamená ďalšiu prácu, pretože sa zmení profil letu a súvisiace obmedzenia (vibrácie, trvanie streľby, bod vyvrhnutia na dosiahnutie bodu L2 Zem-Slnko Lagrange).

V skutočnosti, ak sa ESA bude držať svojich vlastných špecifikácií, musí použiť európsku nosnú raketu, t. j. Ariane 6. S jedným problémom: raketa dnes nie je k dispozícii, ani nestihne nahradiť Sojuz. Arianin prvý štart 6 je teraz viac-menej naplánovaný na prvú polovicu roku 2023. Presný dátum nebol oznámený, inštitúcie a výrobcovia čakajú na výsledky súčasnej kampane kombinovaných testov, ktorá potrvá ešte niekoľko mesiacov. A aj tak nečakajte zástup vzletov od nového nosného raketometu v prvom roku prevádzky. Aj keď Ariadne 6 je netrpezlivo očakávaný a že všetko dobre dopadne na jeho inauguračné spustenie (tímy na tom pracujú, ale nie je to zaručené), bude chvíľu trvať, kým sa dostane do cestovnej rýchlosti.

Logo Euclid ESA © ESA

Ťažký vedecký rekord

Vedecké tímy Euklida preto stáli pred agendou, ktorá sa im spočiatku zdala nemožná: musia sa pripraviť na vzlet svojho vozidla do konca roka… 2024. A to, kým je od leta 2022 vypredané, v priestoroch Thales Alenia Space v Cannes! Tento odklad o viac ako 18 mesiacov dopadá zle, už preto, že vedie k veľkému prekročeniu rozpočtu. Samotný teleskop je skutočne hotový, bude ho teda treba zakonzervovať v bezchybných podmienkach, čo stojí majland (spomíname medzi 5 a 7 miliónov eur mesačne, t. j. takmer 100 miliónov eur skladovacieho priestoru pred odoslaním do Guyany). Je tu aj vedecký dopad tímov a pozícií, ktoré bude potrebné reformovať, pričom mnohé laboratóriá fungujú na dobu určitú (najmä medzi doktorandmi a postdoktorandmi), nehovoriac o nevyhnutných finančných prostriedkoch na žiadosti o granty.

Okrem toho tímy dúfali, že budú funkčné skôr ako Američania. Euclid je teoreticky neuveriteľný prístroj, schopný dosiahnuť na úrovni galaxií to, čo misia Gaia dosahuje pre hviezdy v našej blízkosti. Umožnilo by to vytvoriť impozantný katalóg galaxií, zhlukov, ich tvaru, veku, spektra atď. najmä s prestížnym vedeckým cieľom využiť tieto údaje na pochopenie zrýchlenia vesmíru a na dešifrovanie úlohy temnej energie.

V rokoch 2026-27 Spojené štáty (ak všetko pôjde dobre) vyšlú svoj nový rímsky teleskop Nancy Grace (NGR) na obežnú dráhu a aj on bude mať v tejto oblasti schopnosti, aj keď s doplnkovými meraniami. Aby mohli pracovať v tandeme (a nie v konkurencii), je dôležité, aby údaje z Euklidu boli už dostupné, keď NGR začne svoju misiu… Aj keď je možné, že aj americký teleskop bude trpieť oneskoreniami.

Vesmírny teleskop Euclid ESA © Thales Alenia Space

Nie na vrchole hromady

Napokon, napriek žiadostiam adresovaným ESA sa nezdá, že by sa Euclid stal prioritným súborom. Európska únia už tlačí na agentúru pre ďalšie satelity. Ďalšie jednotky Galileo musia byť vyslané na obežnú dráhu rovnako ako Sentinel-1C, ktorý nahradí radarovú jednotku 1B, ktorá sa tento rok definitívne pokazila. Francúzsky štát presadzuje svoju časť, aby dokončila rozmiestnenie svojej konštelácie CSO, vysoko ceneného vojenského optického pozorovania, keďže vojna zúri na menej ako 2 000 km od našich hraníc.

Pre niektorých vedcov je záväzok ESA chcieť používať iba európske nosné rakety tvrdohlavejší ako záležitosť suverenity: Ariane 6 stojí ich to roky omeškania. Niektorí sa dokonca obávajú, že spoločnosť Arianespace, ktorá čelí termínom, prekoná potreby svojho vlajkového klienta na ďalšie roky, Amazon, pred teleskopom. Je potrebné poznamenať, že pre ESA a ešte viac pre jej členské krajiny, ktoré sú veľmi zapojené do nosných rakiet (Francúzsko, Nemecko alebo Taliansko), táto alternatíva ľudí znepokojuje, pretože takmer vždy sa na stôl vráti SpaceX.

Medzinárodný trh je skutočne v napätí. Bez Ruska by sa ESA mohla obrátiť na Indiu, ale krajina má svoje vlastné problémy v sektore nosných rakiet (rytmus a spoľahlivosť). Japonsko je tiež v plnom prechode na novú generáciu H-3 konkurentka Ariane 6a ostatní americkí partneri buď už niekoľko rokov nemajú vhodné rakety alebo plnú agendu. A európsky sektor NewSpace by tam nemal byť čoskoro.

Euklidovské simulačné oblasti galaxií © J. Carretero (PIC), P. Tallada (PIC), S. Serrano (ICE) a Euclid Consortium Cosmological Simulations SWG

Americká možnosť

Čo teda robiť? Riaditeľ ESA Josef Aschbacher v auguste povedal, že otvoril diskusie s predstaviteľmi SpaceX, nie nevyhnutne pre Euclid, ale s cieľom odľahčiť európsky letový poriadok, ktorý sa stal neudržateľným.

Aféra sa nevyrieši za pár týždňov, ale je to aj spôsob varovania členských krajín niekoľko mesiacov pred veľkým a veľmi dôležitým ministerským zhromaždením Európskej vesmírnej agentúry. Tá sa koná každé tri roky a zástupcovia ako ministri členských krajín ESA rozhodujú o jej rozpočtoch, ako aj o jej budúcnosti. Vymenovanie bude podrobne preskúmané pre všetky budúce misie, ktoré v súčasnosti ohrozuje inflácia, ktorá blokuje rozpočty, ktoré sú niekedy stanovené na desaťročie vopred. A predovšetkým nadhadzovačská kríza bude hrať ústrednú úlohu.

Table of Contents