E├Ü proti technologick├Żm gigantom: opatrenia t├Żkaj├║ce sa obsahu, hospod├írskej s├║┼ąa┼że a dan├ş

Eur├│pska ├║nia je pripraven├í zintenz├şvni┼ą legislat├şvne opatrenia proti technol├│gom P├í─Źi sa mi to Apple, Google, Amazon je Facebook pok├║si┼ą sa obmedzi┼ą ich ├║dajn├ę protikonkuren─Źn├ę spr├ívanie, uvali┼ą viac dan├ş a prin├║ti┼ą ich, aby prevzali v├Ą─Ź┼íiu zodpovednos┼ą za nez├íkonn├Ż obsah zverejnen├Ż na svojich platform├ích. Toto je pl├ín, pre ktor├Ż povedala komis├írka E├Ü pre hospod├írsku s├║┼ąa┼ż Margrethe Vestagerov├í Wall Street Journal.

Cie─żom komis├íra je vysvetli┼ą pr├ívne hranice technologick├Żch spolo─Źnost├ş so z├íkonmi, ktor├ę sa neobmedzuj├║ iba na regul├íciu ak├ęhoko─żvek spr├ívania nar├║┼íaj├║ceho hospod├írsku s├║┼ąa┼ż. Vestager vysvet─żuje, ┼że je potrebn├í presn├í regul├ícia, ako aj pr├şsnej┼íie pravidl├í hospod├írskej s├║┼ąa┼że. Z├ímerom navrhovan├Żch z├íkonov je zmeni┼ą a doplni┼ą existuj├║ce pr├ívne predpisy (ktor├ę v niektor├Żch pr├şpadoch komis├ír zastaral) s cie─żom prideli┼ą v├Ą─Ź┼íiu zodpovednos┼ą technologick├Żm spolo─Źnostiam.

VestagerE├Ü proti technologick├Żm gigantom: opatrenia t├Żkaj├║ce sa obsahu, hospod├írskej s├║┼ąa┼że a dan├ş 1

Medzi oblas┼ąami, v ktor├Żch by boli potrebn├ę modernej┼íie a jasnej┼íie pr├ívne predpisy, je to pre─Ź obsah zverejnen├Ż na platform├ích, Vzh─żadom na v├Żvoj t├Żchto platforiem je potrebn├ę jasne definova┼ą, ─Źo je zodpovednos┼ą Giants za publikovan├Ż obsah, vysvet─żuje Vestager. V s├║─Źasnosti sa platformy nem├┤┼żu ┼żalova┼ą za podvodn├Ż obsah, napriek tomu sa zaviazali obmedzi┼ą falo┼ín├ę spr├ívy a podobn├ę javy.

Eur├│pska ├║nia v skuto─Źnosti nechce pripisova┼ą platform├ím zodpovednos┼ą za ak├Żko─żvek zverejnen├Ż obsah, ale m├í v ├║mysle vytvori┼ą mechanizmy odvolania pre odstr├ínen├Ż obsah, V r├ímci rovnak├Żch opatren├ş by sa spolo─Źnosti, ktor├ę riadia tieto platformy, mali zaregistrova┼ą ako obchodn├ę subjekty v Eur├│pe, aby boli ÔÇ×sa riadia t├Żmito s├║bormi pravidielÔÇ×Prid├í Vestager.

V z├íle┼żitostiach hospod├írskej s├║┼ąa┼że┼żiada, aby eur├│psky komis├ír mal v├Ą─Ź┼íie vy┼íetrovacie pr├ívomoci s cie─żom nariadi┼ą spolo─Źnostiam, aby zmenili svoje spr├ívanie tak, aby obmedzili monopoln├ę alebo protikonkuren─Źn├ę spr├ívanie. Nakoniec bude uvali┼ą webov├║ technol├│giu na technologick├Żch gigantov do konca roku 2020, hoci sa nedosiahla dohoda s USA, ktor├ę ned├ívno ukon─Źili rozhovory s E├Ü s cie─żom vymedzi┼ą nov├║ glob├ílnu da┼ł pre digit├ílne podniky.

Eur├│pska ├║nia je skr├ítka v├í┼żna a obri ako Google, Apple, Facebook je Amazon ─Źoskoro bud├║ ─Źeli┼ą nov├Żm opatreniam, ktor├ę sa implementuj├║ v krajin├ích E├Ü.