EÚ hlasuje za štandardný kábel namiesto Lightning s Apple

Správa agentúry Reuters zdôrazňuje, že Európska únia jednomyseľne hlasovala za prijatie normy pre nabíjací kábel namiesto blesku Apple, Výrobcovia preto musia prijať novú normu, napríklad USB typu C.

Zákonodarcovia Európskeho parlamentu, ktorí hlasovali 582 proti 40 hlasom, vyhlasujú, že Európska komisia, orgán, ktorý vyvíja právne predpisy EÚ s cieľom stanoviť normu pre kábel na nabíjanie mobilných zariadení.

„Existuje naliehavá potreba regulačných opatrení EÚ„ na zníženie elektronického odpadu a umožnenie spotrebiteľom prijímať udržateľné rozhodnutia “. povedala Európska únia.

Európska komisia bude musieť o tejto otázke rozhodnúť vo veľmi krátkom čase, pretože parlament očakáva odpoveď do júla 2020, uviedol zdroj. Aj keď špecifický typ kábla ešte neexistuje, pravdepodobne sa používa kábel USB-C, ktorý je dnes veľmi populárny.

„Je to veľmi škodlivé pre životné prostredie,“ povedal Alex Agius Saliba. Európsky poslanec

Parlament tiež požiadal Komisiu, aby zvážila použitie bezdrôtových nabíjačiek ako alternatívy na zníženie množstva odpadu generovaného týmito elektronickými komponentmi. Pred niekoľkými dňami niekoľko médií hovorilo o tejto žiadosti, ako aj o žiadosti, ktorú predložila Apple, s argumentom, že použitie univerzálneho kábla by znížilo 51 000 ton elektronického odpadu ročne.

Elektronický odpad bol podľa uznesenia okolo 16,6 kilogramov (36,6 libier na obyvateľa EÚ v roku 2016, celkom 12,3 miliónov ton, zbytočné množstvo.

Cupertino na obvinenia reagoval tým, že univerzálny konektor by obmedzil inovácie a „poškodil európskych spotrebiteľov a celé hospodárstvo“.