EÚ efektívne subtweetuje Apple na USB-C iPhone

Európska únia dnes zverejnila verejné vyhlásenie o svojom zámere vyžadovať USB-C pre všetkých smartphones, tablety, fotoaparáty a ďalšie. “Európska komisia sa pokúsila zapojiť spoločnosti prostredníctvom dobrovoľných dohôd, ktoré čiastočne fungovali.” povedala Anna Cavazzini, predsedníčka výboru na ochranu spotrebiteľa Európskeho parlamentu. “Nie všetky spoločnosti však súhlasili, a preto Komisia konečne navrhla legislatívu pre jeden spoločný štandard pre nabíjačky.”

Táto časť o tom, že „nie všetky spoločnosti sa dohodli“, je skutočne výstižná Apple, kľúčový odporca myšlienky požadovaného presunu VŠETKÝCH zariadení na USB-C. Apple’s tvrdil, že ich obrovský ekosystém zariadení a príslušenstva s Lightning káblami a konektormi vytvára situáciu, v ktorej by prechod na USB-C vytvoril ekologický odpad, ktorému sa podľa EÚ snaží vyhnúť. Apple nebol spokojný s najnovším návrhom.

Ďalšia časť odporúčaní EÚ na znižovanie odpadu je v „unbundlingu“ produktov. To znamená predávať smartphones bez káblov alebo nabíjačiek. „V budúcnosti sa telefóny a zariadenia už nebudú automaticky predávať s káblami, čím sa zníži elektronický odpad.“

Ako ste si mohli všimnúť pri poslednom nákupe inteligentného zariadenia, niektoré spoločnosti už začali predávať telefóny a tablety bez napájacích konektorov. Budete musieť použiť káble, ktoré už máte doma – alebo si kúpiť nové káble samostatne.

Podľa posledného súboru pravidiel navrhnutých EÚ by sa s ich uplatňovaním mohlo začať už v roku 2024. Cavazzini tento týždeň navrhol, že sa dúfa, že zákon bude zavedený do konca roka 2022, potom budú mať krajiny ďalšie dva roky. „uplatňovať zákon“.

Pravidlá zahŕňajú jazyk, ktorý umožňuje prispôsobenie zo strany Európskeho parlamentu, „ak sa objaví nový štandard, ktorý je lepší ako USB-C,“ tvrdí Cavazzini. Kľúčom je tu jednotný štandard pre všetky zariadenia – alebo aspoň tie najdôležitejšie zariadenia, ktoré uvádza legislatíva (smartphones), takže je potrebné vytvoriť menej nových šnúr.

Medzitým jeden inovatívny jednotlivec vytvoril tento mesiac funkčný iPhone s USB-C – nie nevyhnutne preto, aby presadil myšlienku, že USB-C by bolo lepšie, ale aby ukázal, že to bolo skutočne možné. Nerobí úplne všetko, čo robí Lightning port a kábel, ale funguje to!