Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Elektronick├Ż obchod: 12 tipov, ako zn├ş┼żi┼ą op├║┼í┼ąanie n├íkupn├ęho ko┼í├şka

─îo je opustenie ko┼í├şka?

Opustenie ko┼í├şka je jav, pri ktorom pou┼ż├şvate─ż vlo┼ż├ş jeden alebo viac produktov do ko┼í├şka, ale n├íkup nedokon─Ź├ş. Meria sa v percent├ích a men├ş sa v z├ívislosti od odvetvia ─Źinnosti.

Mieru opustenia ko┼í├şka m├┤┼żete vypo─Ź├şta┼ą vydelen├şm po─Źtu transakci├ş po─Źtom vytvoren├ş ko┼í├şka. T├şto 2 KPI s├║ ─żahko dostupn├ę v─Ćaka n├ístrojom webovej anal├Żzy, ako je napr├şklad Google Analytics.

Ak├ę s├║ hlavn├ę pr├ş─Źiny opustenia n├íkupn├ęho ko┼í├şka?

Pod─ża ┼ít├║die o opusten├ş n├íkupn├ęho ko┼í├şka, ktor├║ na konci roka 2020 uskuto─Źnil americk├Ż nez├ívisl├Ż in┼ítit├║t Baymard, pou┼ż├şvatelia internetu takmer v 70 % pr├şpadov opustia svoje n├íkupn├ę ko┼í├şky bez toho, aby si tovar k├║pili (priemer zalo┼żen├Ż na 44 r├┤znych ┼ít├║di├ích medzi rokmi 2012 a 2018). D├┤vody tohto opustenia s├║ r├┤zne a naj─Źastej┼íie boli uv├ídzan├ę tieto:

pr├şli┼í vysok├ę dodato─Źn├ę n├íklady (dodanie, dane, poplatky at─Ć.), povinn├ę vytvorenie ├║─Źtu, pr├şli┼í dlh├í dodacia lehota, pr├şli┼í dlh├Ż alebo pr├şli┼í komplikovan├Ż proces predaja, ned├┤vera v ─Źase platby, nedostatok inform├íci├ş o n├íkladoch na dopravu pred platbou, nie je k dispoz├şcii dostatok platobn├Żch mo┼żnost├ş.

Techniky, ktor├ę je potrebn├ę implementova┼ą na zn├ş┼żenie opustenia n├íkupn├ęho ko┼í├şka

Na obmedzenie tohto javu a podporu konverzie je mo┼żn├ę zavies┼ą ur─Źit├ę opatrenia. Uviedli sme 12 tipov, ako minimalizova┼ą mieru opustenia ko┼í├şka.

1. pon├║knu┼ą cenu doru─Źenia

N├íklady na dopravu s├║ ─Źasto zodpovedn├ę za opustenie n├íkupn├ęho ko┼í├şka, preto┼że s├║ to dodato─Źn├ę n├íklady, ktor├ę spotrebitelia niekedy prehliadaj├║. ┼át├║dia vykonan├í spolo─Źnos┼ąou Baymard uv├ídza dodato─Źn├ę n├íklady (dodanie, dane alebo poplatky) za z─Ćaleka hlavn├Ż d├┤vod opustenia n├íkupn├ęho ko┼í├şka. Produkt, ktor├ęho cena bola pova┼żovan├í za primeran├║, sa toti┼ż m├┤┼że r├Żchlo sta┼ą pr├şli┼í drah├Żm napriek n├şzkym n├íkladom na dopravu.

Na n├ípravu tohto probl├ęmu je ide├ílne pon├║knu┼ą n├íklady na doru─Źenie a ozn├ími┼ą ich ─Źo najsk├┤r v objedn├ívkovom tuneli. V├Ą─Ź┼íina webov├Żch str├ínok elektronick├ęho obchodu u┼ż pon├║ka doru─Źenie akejko─żvek objedn├ívky, ktor├í presahuje ur─Źit├║ sumu. T├íto strat├ęgia niekedy dokonca umo┼ż┼łuje zv├Ż┼íi┼ą cenu priemern├ęho ko┼í├şka, preto┼że niektor├ş spotrebitelia tvrdia, ┼że s├║ pripraven├ş k├║pi┼ą si ─Ćal┼íiu polo┼żku, aby mohli vyu┼żi┼ą bezplatn├ę doru─Źenie.

2. Bu─Ćte ├║plne transparentn├ş, pokia─ż ide o dodato─Źn├ę poplatky

Dodato─Źn├ę n├íklady (dodanie, dane, poplatky at─Ć.) s├║ ─Źasto ozn├ímen├ę neskoro a zvy┼íuj├║ celkov├Ż ├║─Źet, ktor├Ż sa m├í zaplati┼ą na posledn├║ chv├ş─żu. Pou┼ż├şvatelia internetu oce┼łuj├║, ┼że vedia o celkovej sume e┼íte predt├Żm, ne┼ż sa pustia do lievika objedn├ívky. 49 % pou┼ż├şvate─żov internetu op├Żtan├Żch spolo─Źnos┼ąou Baymard uv├ídza tento neskor├Ż objav ako jeden z hlavn├Żch d├┤vodov opustenia n├íkupn├ęho ko┼í├şka.

Ceny zobrazen├ę na va┼íich produktov├Żch str├ínkach musia zah┼Ľ┼ła┼ą dane, aby ste predi┼íli nepr├şjemn├Żm prekvapeniam pri platbe. V┼íetky poplatky alebo poplatky za doru─Źenie musia by┼ą tie┼ż uveden├ę na str├ínkach produktov a musia by┼ą ─Źitate─żn├ę. Ak si tieto poplatky m├┤┼żete dovoli┼ą, dajte to jasne najavo, je to skvel├Ż predajn├Ż argument.

3. Nevy┼żaduje vytvorenie z├íkazn├şckeho ├║─Źtu

Zalo┼żenie z├íkazn├şckeho ├║─Źtu je ─Źasto vn├şman├ę ako prek├í┼żka n├íkupu zo strany potenci├ílnych z├íkazn├şkov. Nahraden├şm tohto kroku jednoduch├Żm formul├írom, ktor├Ż vy┼żaduje len osobn├ę ├║daje potrebn├ę na n├íkup, m├┤┼żete v├Żrazne zv├Ż┼íi┼ą svoj konverzn├Ż pomer. V skuto─Źnosti sa mnoh├ş pou┼ż├şvatelia internetu zdr├íhaj├║ vytvori┼ą si ├║─Źet zo strachu, ┼że bud├║ musie┼ą zanecha┼ą pr├şli┼í ve─ża osobn├Żch ├║dajov.

V┼żdy v┼íak m├┤┼żete urobi┼ą registr├íciu volite─żnou a pou┼ż├şvate─żom internetu, ktor├ş si t├║to mo┼żnos┼ą zvolia, m├┤┼żete pon├║knu┼ą ur─Źit├ę v├Żhody (z─żavov├ę kup├│ny, vernostn├Ż program at─Ć.). Po┼żiadavka na vytvorenie ├║─Źtu m├┤┼że nasta┼ą aj na konci predaja, aby sa napr├şklad pon├║kol pr├şstup k lep┼íiemu monitorovaniu.

4. Zjednodu┼íte pr├şkazov├Ż tunel

21 % pou┼ż├şvate─żov internetu, ktor├ş sa z├║─Źastnili prieskumu o opusten├ş n├íkupn├ęho ko┼í├şka, tvrd├ş, ┼że proces objedn├ívania je pr├şli┼í dlh├Ż alebo pr├şli┼í komplikovan├Ż. V skuto─Źnosti je nevyhnutn├ę ─Źo najviac zn├ş┼żi┼ą po─Źet krokov potrebn├Żch na kone─Źn├Ż n├íkup, aby sa maximalizovali ┼íance na konverziu.

Niektor├ę str├ínky pou┼ż├şvaj├║ jednokrokov├Ż pokladni─Źn├Ż tunel, aby sa vyhli strate z├íkazn├şkov. ├Ü─Źinnos┼ą pr├şkazov├ęho tunela z├ívis├ş od ka┼żd├ęho miesta a na ur─Źenie najvhodnej┼íieho na pou┼żitie je d├┤le┼żit├ę vykona┼ą testy. Ak sa rozhodnete pou┼żi┼ą viackrokov├Ż tunel, nev├íhajte zobrazi┼ą indik├ítor priebehu, ktor├Ż umo┼ż┼łuje pou┼ż├şvate─żom internetu n├íjs┼ą sa v tomto procese.

5. Pon├║knite ─Źo najviac sp├┤sobov platby

Niektor├ş z├íujemcovia s├║ ochotn├ş opusti┼ą svoj ko┼í├şk, ak si nem├┤┼żu objedna┼ą prostredn├şctvom preferovan├ęho sp├┤sobu platby. Ak pred├ívate do zahrani─Źia, m├┤┼żu by┼ą potrebn├ę ur─Źit├ę sp├┤soby platby (American Express pre USA, inkaso v Nemecku at─Ć.). Sna┼żte sa ich prida┼ą ─Źo najviac, pri─Źom v┼żdy optimalizujte pod─ża geografick├ęho p├┤vodu va┼íich potenci├ílnych z├íkazn├şkov.

Niektor├ę univerz├ílne a r├Żchle sp├┤soby platby, ako je PayPal, s├║ tie┼ż ve─żmi popul├írne, preto┼że v├ím umo┼ż┼łuj├║ plati┼ą bez toho, aby ste museli zad├íva┼ą inform├ície o va┼íej kreditnej karte. Online platobn├í platforma je po bankovej karte druh├Żm preferovan├Żm platobn├Żm rie┼íen├şm pre pou┼ż├şvate─żov internetu.

Objavte najlepšie nástroje na platenie online

6. Ubezpe─Źte z├íkazn├şkov o spo─żahlivosti

Nie v┼íetky str├ínky elektronick├ęho obchodu maj├║ ├║rove┼ł d├┤very a d├┤veryhodnosti l├şdrov v odvetv├ş (Amazon, Cdiscount, eBayÔÇŽ). V skuto─Źnosti, ak va┼ía str├ínka nie je dobre zn├íma, budete musie┼ą da┼ą pou┼ż├şvate─żom internetu d├┤veru a dok├íza┼ą im, ┼że m├┤┼żu objedn├íva┼ą s d├┤verou.

Ak chcete n├ív┼ítevn├şkov uisti┼ą, m├┤┼żete:

pon├║knite nieko─żko sp├┤sobov kontaktu (telef├│nne ─Ź├şslo, e-mailov├║ adresu, fyzick├║ adresu at─Ć.), zv├Żraznite svoje d├┤veryhodn├ę tretie strany vo svojom objedn├ívkovom tuneli, podrobne pop├ş┼íte svoj popredajn├Ż servis a pon├║knite zauj├şmav├ę mo┼żnosti (bezplatn├ę doru─Źenie a vr├ítenie, spokojnos┼ą alebo vr├ítenie pe┼łaz├ş do X dn├ş…), odhadnite d├ítum dodania, aby ste mali predstavu.

7. Nastavte si automatick├ę z├ílohovanie n├íkupn├ęho ko┼í├şka

Je mo┼żn├ę automaticky ulo┼żi┼ą ko┼í├şk n├ív┼ítevn├şka, ke─Ć do┼ł prid├í jednu alebo viac polo┼żiek. Ak tento opust├ş str├ínku a potom sa na str├ínku vr├íti nesk├┤r, bude m├┤c┼ą n├íjs┼ą svoj ko┼í├şk a pokra─Źova┼ą v objedn├ívke tam, kde ju opustil. T├íto mo┼żnos┼ą z├ílohovania si nevy┼żaduje vytvorenie z├íkazn├şckeho ├║─Źtu.

8. Vyhnite sa rozpt├Żleniu vo velite─żskom tuneli

Ke─Ć potenci├ílny z├íkazn├şk za─Źne proces objedn├ívania na va┼íom webe, je d├┤le┼żit├ę urobi┼ą v┼íetko pre to, aby ho videl a┼ż do konca. Aby ste maximalizovali svoje ┼íance, ┼że ho po─Źas cesty nestrat├şte, nezabudnite svoje str├ínky maxim├ílne zjednodu┼íi┼ą, k├Żm sa objedn├ívka nepotvrd├ş.

Za ka┼żd├║ cenu sa mus├şte vyhn├║┼ą rozpty─żovaniu, ktor├ę by mohlo sp├┤sobi┼ą, ┼że v├í┼í potenci├ílny z├íkazn├şk opust├ş va┼íu str├ínku pred potvrden├şm n├íkupu. Niektor├ę str├ínky zach├ídzaj├║ tak ─Ćaleko, ┼że odstra┼łuj├║ obvykl├ę naviga─Źn├ę prvky pr├ştomn├ę na str├ínke, ─Ź├şm zost├ívaj├║ len mo┼żnosti potrebn├ę na n├íkup.

9. Optimalizácia mobilnej verzie stránky

Pripom├şname, ┼że takmer 70 % vytvoren├Żch ko┼í├şkov je opusten├Żch pred overen├şm. Na mobiln├Żch zariadeniach toto ─Ź├şslo st├íle st├║pa (85 %). Rozdiel mo┼żno vysvetli┼ą rozhraniami str├ínok elektronick├ęho obchodu, ktor├ę s├║ ─Źasto optimalizovan├ę pre po─Ź├şta─Źe a nie s├║ prisp├┤soben├ę form├ítu pre mobiln├ę zariadenia.

U┼ż takmer od roku 2021 je nevyhnutn├ę stara┼ą sa o svoje mobiln├ę nakupovanie1 franc├║zsky na 2 (48 %), ktor├ş nakupuj├║ online, tak robia zo svojho mobilu. Preto mus├şte myslie┼ą na responz├şvny dizajn, ktor├Ż pon├║ka jednoduch├║ a prirodzen├║ navig├íciu s ─Źitate─żn├Żmi str├ínkami produktov a CTA dostato─Źne ve─żk├Żmi, aby sa na ne dalo klikn├║┼ą.

10. Lie─Źte CTA

CTA (call-to-action) pou┼ż├şvan├ę na overenie ko┼ía s├║ d├┤le┼żit├ę a nemali by sa zanedb├íva┼ą. Ak m├í v├í┼í potenci├ílny z├íkazn├şk probl├ęm n├íjs┼ą tla─Źidlo, nebude v├íha┼ą opusti┼ą str├ínku a opusti┼ą svoj n├íkupn├Ż ko┼í├şk, aby mohol nakupova┼ą inde.

Ak sa chcete vyhn├║┼ą strate pou┼ż├şvate─żov vo va┼íich v├Żzvach na akciu, zv├í┼żte:

vytvorte vizu├ílnu hierarchiu na ─żahk├║ identifik├íciu hlavn├ęho tla─Źidla, prisp├┤sobte farebn├Ż k├│d tak, aby zv├Żraznil hlavn├║ v├Żzvu na akciu, umiestnite hlavn├ę tla─Źidlo do vidite─żnej oblasti bez nutnosti pos├║vania (alebo zn├ísobte toto tla─Źidlo tak, aby zostalo vidite─żn├ę po cel├║ dobu) .

11. Sledujte opusten├ę voz├şky e-mailom

Programy op├Ątovnej aktiv├ície prostredn├şctvom e-mailu m├┤┼żu by┼ą ve─żmi ├║─Źinn├ę pri z├şskavan├ş konverzi├ş, ktor├ę sa zdali straten├ę, ale bu─Ćte opatrn├ş, mus├şte to robi┼ą opatrne, inak z├şskate opa─Źn├Ż efekt. Okrem toho je tento postup mo┼żn├Ż iba vtedy, ak u┼ż m├íte e-mailov├║ adresu svojho potenci├ílneho z├íkazn├şka (napr├şklad prostredn├şctvom vytvorenia z├íkazn├şckeho ├║─Źtu alebo formul├íra). ├Ü─Źinnos┼ą v├í┼ího reaktiva─Źn├ęho programu bude z├ívisie┼ą od kvality v├í┼ího scen├íra obnovy.

Ak chcete maximalizova┼ą svoje ┼íance na ├║spech, zv├í┼żte nasleduj├║ce inform├ície:

produkty pon├║kan├ę e-mailom musia by┼ą starostlivo vybran├ę pod─ża predch├ídzaj├║cich n├ív┼ítev pou┼ż├şvate─ża, e-maily musia by┼ą personalizovan├ę a musia obsahova┼ą vizu├íly produktov v ko┼í├şku, frekvencia odosielania mus├ş zosta┼ą primeran├í, na─Źasovanie odosielania mus├ş by┼ą starostlivo ur─Źen├ę ( menej ako 24 hod├şn od pridania do ko┼í├şka na 1. upomienku, nesk├┤r na pr├şpadn├║ druh├║ upomienku).

12. Otestujte pr├şkazov├Ż tunel

Aj ke─Ć sa t├íto rada m├┤┼że zda┼ą zrejm├í, je d├┤le┼żit├ę otestova┼ą si svoj vlastn├Ż dizajn, aby ste zd├┤raznili v┼íetky negat├şvne body, ktor├ę ste mo┼żno prehliadli. Tieto pou┼ż├şvate─żsk├ę testy umo┼ż┼łuj├║ zabezpe─Źi┼ą relevantnos┼ą v├í┼ího v├Żberu. M├┤┼żete napr├şklad nastavi┼ą A/B testy, aby ste ur─Źili najlep┼íie rie┼íenia, ktor├ę zaved├║, a t├Żm vylep┼íia va┼íe konverzie.