Dve tretiny falo┼ín├Żch spr├ív a kon┼ípira─Źn├Żch te├│ri├ş proti o─Źkovaniu ÔÇ×poch├ídza od rovnak├Żch 12 ─żud├şÔÇť

V├Ą─Ź┼íinu propagandy proti ├║derom, ktor├í sa ┼í├şri na soci├ílnych sie┼ąach, mo┼żno o─Źividne vystopova┼ą len k h┼Ľstke ─żud├ş.

Vedci zistili, ┼że iba 12 tov├írn├ş na falo┼ín├ę spr├ívy je zodpovedn├Żch za dve tretiny falo┼ín├Żch tvrden├ş o o─Źkovan├ş proti Covid-19.

Odborn├şci z Centra na boj proti digit├ílnej nen├ívisti (CCDH), ktor├ş ├║─Źty identifikovali, ich ozna─Źili za ÔÇ×dezinforma─Źn├Ż tucetÔÇť.

Po zverejnen├ş sa nebezpe─Źn├ę klamstv├í, ktor├ę vytv├íraj├║, mno┼żia Instagram, Facebook a Twitter.

Prekonanie pand├ęmie je mo┼żn├ę dosiahnu┼ą iba vysokou absorpciou vakc├şn, ─Źo je v├Żzva, ktorej m├┤┼żu br├íni┼ą dezinform├ície online.

Pod─ża CCDH je dezinforma─Źn├Ż tucet zodpovedn├Ż za 65 percent akci├ş pr├şspevkov proti o─Źkovaniu na soci├ílnych m├ędi├ích.

ÔÇ×Mal├í skupina odhodlan├Żch anti-vaxx├ęrov je zodpovedn├í za pr├şlivov├║ vlnu dezinform├íci├ş,ÔÇť uviedol gener├ílny riadite─ż neziskovej organiz├ície Imran Ahmed.

ÔÇ×Zneu┼ż├şvaj├║ platformy soci├ílnych m├ędi├ş na skres─żovanie hrozby Covid a ┼í├şrenie dezinform├íci├ş o bezpe─Źnosti vakc├şn,ÔÇť dodal.

Vedci analyzovali viac ako 812 000 pr├şspevkov Facebook a Twitter uverejnen├ę medzi febru├írom 1 a 16. marca 2021.

Z 689 000 anti-vaxx Facebook pr├şspevkov extrahovan├Żch t├şmom, 73 percent poch├ídza z dezinforma─Źn├ęho tucta.

Zo 120 000 tweetov ┼í├şriacich dezinform├ície o o─Źkovac├şch l├ítkach 17 percent predstavovalo jednu z popredn├Żch osobnost├ş proti ├║deru.

Vplyvn├ę ├║─Źty sa m├┤┼żu pochv├íli┼ą ve─żk├Żm po─Źtom sledovate─żov a produkova┼ą ve─żk├ę mno┼żstvo obsahu proti o─Źkovaniu.

A aj ke─Ć nie s├║ zodpovedn├ş za ka┼żd├Ż pr├şspevok anti-vaxx, v├Ą─Ź┼íina falo┼ín├Żch f├ím v nich ├║dajne za─Źala s jedn├Żm z 12 ─żud├ş.

V├Żskum bol p├┤vodne zverejnen├Ż v marci a bol zverejnen├Ż s cie─żom nab├ída┼ą ved├║cich pracovn├şkov na platform├ích soci├ílnych m├ędi├ş, aby zakro─Źili proti problematick├Żm ├║─Źtom.

Facebook zak├ízal obsah anti-vaxx zo svojej platformy, pri─Źom Twitter blokuje pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş opakovane tweetuj├║ dezinform├ície o vakc├şnach proti Covid.

ÔÇ×Soci├ílne m├ędi├í umo┼ż┼łuj├║ anti-vaxxerom naja┼ą mili├│ny Ameri─Źanov a indoktrinova┼ą ich strachom a pochybnos┼ąami,ÔÇť povedal Ahmed.

“Ak big tech spolo─Źnosti nebud├║ kona┼ą teraz, pand├ęmia sa pred─║┼żi a bud├║ vyhasnut├ę ─Ćal┼íie ┼żivoty.”

Odvtedy nadv├Ązuj├║ca ┼ít├║dia CCDH zistila, ┼że 10 zo skupiny st├íle pracuje Facebook a Twitter k 25. apr├şlu

Dev├Ą┼ą z nich zostalo zapnut├Żch Instagram.

Facebook, Twitter a Instagram odvtedy stiahli viac ├║─Źtov veden├Żch t├Żmito 12 osobami.

Pod─ża CCDH je chybou spolo─Źnosti Big Tech, ┼że sa ├║─Źty neber├║ agres├şvnej┼íie napriek tomu, ┼że poru┼íuj├║ zmluvn├ę podmienky svojich platforiem.

Mnoho jednotlivcov prev├ídzkuje vysoko organizovan├ę t├şmy, ktor├ę si r├Żchlo zarobia na ├║kor zdravia a bezpe─Źnosti ─żud├ş.

ÔÇ×K─ż├║─Źov├Żmi protagonistami ‘anti-vaxx priemyslu’ s├║ ucelen├í skupina profesion├ílnych propagandistov,ÔÇť nap├şsal Ahmed v ─Źl├ínku v Nature Medicine zo za─Źiatku tohto roka.

ÔÇ×Ide o ─żud├ş, ktor├ş ved├║ mnohomili├│nov├ę organiz├ície so s├şdlom hlavne v USA a maj├║ a┼ż 60 zamestnancov.

“Produkuj├║ ┼íkoliace pr├şru─Źky pre aktivistov, prisp├┤sobuj├║ ich spr├ívy pre r├┤zne publikum a organizuj├║ sch├┤dze podobn├ę v├Żro─Źn├Żm odborn├Żm konferenci├ím, ako ka┼żd├ę in├ę odvetvie.”

Tento rok bude pozvan├Żch na o─Źkovanie proti ochoreniu Covid viac ako 35 rokov, hovor├ş Matt Hancock

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Facebook pris─ż├║bil z├íkaz kon┼ípira─Źn├Żch te├│ri├ş o vakc├şnach proti koronav├şrusu.

Twitter trvale zak├ízal teoretika hl├║pych kon┼ípir├íci├ş Davida Ickeho kv├┤li falo┼ín├Żm tvrdeniam, ktor├ę na platforme uviedol o koronav├şruse.

Pod─ża medzin├írodn├Żch expertov s├║ telef├│ny 5G ├║plne bezpe─Źn├ę a nepo┼íkodzuj├║ va┼íe zdravie.

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu