Dva kritick├ę tipy na zlep┼íenie kybernetickej bezpe─Źnosti

Pand├ęmia COVID-19 zmenila sp├┤sob, ak├Żm veci rob├şme. Ke─Ć┼że tr├ívime viac ─Źasu v interi├ęri, aby sme dodr┼żiavali pravidl├í fyzick├ęho di┼ítancovania, pou┼ż├şvame svoje po─Ź├şta─Źe na pr├ícu, komunik├íciu, nakupovanie a hltanie z├íbavy s vy┼í┼íou frekvenciou.

Nane┼í┼ąastie s narastaj├║cim po─Źtom ─żud├ş na internete narast├í naru┼íenie bezpe─Źnosti. Nepripraven├ş pou┼ż├şvatelia internetu r├Żchlo pr├şdu o peniaze, obr├ízky, vide├í a d├┤vern├ę inform├ície pre po─Ź├şta─Źov├Żch zlo─Źincov.

Preto mus├şte po─Ź├şta─Ź zabezpe─Źi┼ą pomocou t├Żchto dvoch tipov:

Stiahnite si ┼ípi─Źkov├Ż softv├ęr pre kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą

Predvolen├Ż antiv├şrusov├Ż softv├ęr je zapnut├Ż Windows je dosta─Źuj├║ca proti konven─Źn├Żm hrozb├ím, ako s├║ po─Ź├şta─Źov├ę v├şrusy a ─Źervy, ktor├ę m├┤┼żu sp├┤sobi┼ą zm├Ątok vo va┼íom opera─Źnom syst├ęme odstr├ínen├şm va┼íich opera─Źn├Żch s├║borov a ├║dajov. Av┼íak, Windows je st├íle zranite─żn├Ż vo─Źi nasleduj├║cim vznikaj├║cim hrozb├ím, ktor├ę nie je mo┼żn├ę neutralizova┼ą iba antiv├şrusovou technol├│giou zalo┼żenou na podpisoch:

 • Adware: Tento malware m├┤┼że by┼ą ve─żmi nepr├şjemn├Ż. Adware vyvol├íva reklamy na obrazovke, preber├í v├í┼í webov├Ż prehliada─Ź, presmeruje v├ís na nov├ę webov├ę str├ínky, in┼ítaluje doplnky, unesie va┼íe vyh─żad├ívacie n├ístroje a skop├şruje va┼íu aktivitu pre obchodn├şkov. Adware m├┤┼że tie┼ż spomali┼ą alebo zlyha┼ą v├í┼í webov├Ż prehliada─Ź.
 • Spyware: Tento nebezpe─Źn├Ż malware je ┼ąa┼żk├ę odhali┼ą, preto┼że sed├ş ticho vo va┼íom po─Ź├şta─Źi. Pr├şznaky spywaru s├║ zvy─Źajne mierne. Napr├şklad sa m├┤┼że n├íhle aktivova┼ą v├í┼í pevn├Ż disk, v├í┼í procesor m├┤┼że be┼ża┼ą bez d├┤vodu a webov├í kamera sa m├┤┼że zapn├║┼ą. Kybernetick├ş zlo─Źinci pou┼ż├şvaj├║ na ukradnutie va┼íich ├║dajov, ako s├║ pou┼ż├şvate─żsk├ę men├í a hesl├í k va┼íim finan─Źn├Żm ├║─Źtom, spyware.
 • Keyloggeri: Keylogger je typ spywaru, ktor├Ż kop├şruje va┼íe stla─Źenia kl├ívesov pre podvodn├şkov. Kyberzlo─Źinec m├┤┼że pomocou va┼íich kl├ívesov├Żch skratiek ur─Źi┼ą va┼íe prihlasovacie ├║daje, ─Ź├şta┼ą va┼íe spr├ívy a ukradn├║┼ą va┼íe du┼íevn├ę vlastn├şctvo.
 • Stalkerware: Spyware ┼ípeci├ílne navrhnut├Ż na sledovanie va┼íich pohybov prostredn├şctvom syst├ęmu GPS alebo na sledovanie prostredn├şctvom webovej kamery sa naz├Żva stalkerware. Tento ru┼íiv├Ż softv├ęr je malwarom vo─żby pre stalkerov, pred├ítorov, b├Żval├Żch milencov a ┼żiarliv├Żch man┼żelov.
 • Ransomware: Hackeri pou┼ż├şvaj├║ ransomware na uzamknutie v├í┼ího po─Ź├şta─Źa, k├Żm neodo┼ílete v├Żkupn├ę prostredn├şctvom takmer nesledovate─żnej kryptomeny, ako je bitcoin. Kybernetick├ş zlo─Źinci zvy─Źajne na ├║toky na firmy pou┼ż├şvaj├║ ransomware, malware sa v┼íak teraz t├Żka aj be┼żn├Żch pou┼ż├şvate─żov po─Ź├şta─Źov. Bohu┼żia─ż, ─żudia, ktor├ş platia v├Żkupn├ę, s├║ zvy─Źajne op├Ą┼ą ter─Źom ─Ćal┼í├şch pe┼łaz├ş.
 • ├Ütok tr├│jskeho ko┼ła: ├Ütok tr├│jskeho ko┼ła je syst├ęm doru─Źovania ┼íkodliv├ęho softv├ęru. Kybernetick├ş zlo─Źinci pou┼ż├şvaj├║ ├║toky tr├│jskeho ko┼ła na oklamanie svojich obet├ş, aby sa nakazili malv├ęrovou infekciou. Hacker v├ím napr├şklad m├┤┼że posla┼ą videohru so spustite─żn├Żm s├║borom, ktor├Ż obsahuje spyware.
 • Phishingov├Ż ├║tok: Rovnako ako ├║tok tr├│jskeho ko┼ła je phishingov├Ż ├║tok syst├ęmom na doru─Źovanie ┼íkodliv├ęho softv├ęru. Phishingov├Ż ├║tok m├í zvy─Źajne podobu falo┼ín├ęho e -mailu s podvodn├Żm odkazom, ktor├Ż mal ukradn├║┼ą va┼íe d├┤vern├ę inform├ície. E -mail s neopr├ívnen├Żm z├şskavan├şm ├║dajov (phishing) v├ís napr├şklad m├┤┼że dosta┼ą do falo┼ín├ęho pokladni─Źn├ęho syst├ęmu na podvodnom n├íkupnom webe, kde by ste mohli ukradn├║┼ą inform├ície o va┼íej kreditnej karte.
 • Spear phishing ├║tok: Tieto typy phishingov├Żch ├║tokov s├║ nebezpe─Źnej┼íie ako be┼żn├ę phishingov├ę ├║toky, preto┼że s├║ zameran├ę konkr├ętne na v├ís. Zl├ęmu hercovi m├┤┼że trva┼ą nieko─żko mesiacov, k├Żm navrhne ├║tok typu spear-phishing, potom, ─Źo sleduje va┼íe spr├ívanie online. Napr├şklad, ak verejne hovor├şte o zbieran├ş zn├ímok na Facebook, m├┤┼żu vyvin├║┼ą falo┼ín├Ż web, ktor├Ż pred├íva vz├ícne zn├ímky za n├şzke n├íklady, aby v├ís nal├íkal do pasce.

Hoci Windows nem├┤┼że v├ís chr├íni┼ą pred tak├Żmi sofistikovan├Żmi ├║tokmi, pokro─Źil├Żm softv├ęrom pre kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą, ak├Żm je Malwarebytes Windows 10 antiv├şrusov├í ochrana ur─Źite m├┤┼że, preto┼że pon├║ka ochranu v re├ílnom ─Źase pred v┼íetk├Żmi druhmi hrozieb ┼íkodliv├ęho softv├ęru na internete. Vyu┼ż├şva tie┼ż komplexn├Ż syst├ęm zis┼ąovania spr├ívania zalo┼żen├Ż na spr├ívan├ş, ktor├Ż dok├í┼że porazi┼ą konven─Źn├ę a vznikaj├║ce hrozby.

Okrem pokro─Źilej antiv├şrusovej ochrany aktualizujte svoj opera─Źn├Ż syst├ęm tak, aby do v├í┼ího po─Ź├şta─Źa zaplnili najnov┼íie bezpe─Źnostn├ę diery. Podobne pou┼ż├şvajte br├íny firewall na svojom zariaden├ş Windows a smerova─Ź na ochranu va┼íej siete. Aby bola va┼ía sie┼ą e┼íte bezpe─Źnej┼íia, prihl├íste sa na odber slu┼żby VPN s prvotriednymi funkciami a technol├│giami.

Pou┼ż├şvajte zdrav├Ż rozum

Najlep┼íie n├ístroje pre kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą na svete nedok├í┼żu zabezpe─Źi┼ą v├í┼í po─Ź├şta─Ź, ak nepou┼ż├şvate zdrav├Ż rozum. Za ka┼żd├║ cenu sa vyhnite ned├┤veryhodn├Żm e -mailom, odkazom, textov├Żm spr├ívam a softv├ęru. Programy s┼ąahujte iba z ofici├ílnych zdrojov po kontrole recenzi├ş. ┼Żiadosti o povolenie ude─żujte aplik├íci├ím striedmo. Ak nepotrebn├Ż program vy┼żaduje pr├şstup k va┼íim kontaktn├Żm inform├íci├ím a webovej kamere, okam┼żite ho odin┼ítalujte.

Pri n├ív┼íteve webov├Żch str├ínok d├ívajte pozor na tieto ─Źerven├ę vlajky:

 • ┼Żiadny bezpe─Źnostn├Ż certifik├ít.
 • Upozornenia z v├í┼ího softv├ęru alebo prehliada─Źa pre kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą.
 • Nezvy─Źajn├Ż obsah.
 • Slab├í gramatika a pravopis.
 • Skazen├ę obr├ízky.
 • Dohody, ktor├ę sa zdaj├║ by┼ą pr├şli┼í dobr├ę na to, aby to bola pravda.
 • ┼Żiadosti o va┼íe d├┤vern├ę inform├ície.
 • Vyskakovacie reklamy, ktor├ę robia alarmuj├║ce tvrdenia.

Pri nakupovan├ş online pou┼ż├şvajte namiesto debetnej karty kreditn├║ kartu, preto┼że pon├║ka v├Ą─Ź┼íiu bezpe─Źnos┼ą alebo pre v├Ą─Ź┼íiu bezpe─Źnos┼ą pou┼ż├şvajte slu┼żby ako PayPal. Tie┼ż pravidelne sledujte svoje ├║─Źty, ─Źi neobsahuj├║ neobvykl├ę ─Źinnosti, a ak si v┼íimnete nie─Źo zvl├í┼ítne, okam┼żite sa obr├í┼ąte na svoju finan─Źn├║ in┼ítit├║ciu.

Nikdy neukladajte svoje osobn├ę inform├ície na ┼żiadne webov├ę str├ínky a v┼żdy pou┼ż├şvajte zlo┼żit├ę hesl├í, ktor├ę obsahuj├║ 12 znakov, ve─żk├ę p├şsmen├í, mal├ę p├şsmen├í, ─Ź├şslice a symboly. Podobne vo svojom hesle nepou┼ż├şvajte be┼żn├ę slov├í ani d├ítumy. Ak je va┼íe heslo chybn├ę, po─Ź├şta─Źov├Ż zlo─Źinec ho m├┤┼że v priebehu nieko─żk├Żch min├║t prelomi┼ą ├║tokom na slovn├şk.

Nakoniec sa vyhnite zdie─żaniu inform├íci├ş na soci├ílnych sie┼ąach. Vylep┼íite svoje nastavenia ochrany osobn├Żch ├║dajov a prijmite ─żud├ş v kruhu priate─żov online opatrne. Napriek tomu, ┼że zosta┼ą v bezpe─Ź├ş na internete sa m├┤┼że zda┼ą ako ve─ża pr├íce, stoj├ş to za to. Kybernetick├Ż zlo─Źinec v├ím toti┼ż m├┤┼że v priebehu nieko─żk├Żch min├║t prevr├íti┼ą ┼żivot naruby.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/2ML4T2y