Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Dr┼żte sa ─Ćalej od falo┼ín├Żch spravodajsk├Żch serverov pomocou n├ístrojov na sp├Ątn├ę vyh─żad├ívanie dom├ęn

falo┼ín├ę spr├ívy d├┤veryhodn├ę noviny

Glob├ílna medi├ílna komunita je mal├í, ├║zko prepojen├í komunita napriek svojej ve─żkosti a dosahu. My┼ílienka ┼íiestich stup┼łov odde─żovania v tomto priemysle plat├ş – niekto pozn├í niekoho z in├ęho oddelenia alebo z konkuren─Źn├ęho spravodajstva. To samo osebe by malo u─żah─Źi┼ą spoznanie vydavate─żov novin├írov, ktor├ş vy┼íli z ni─Źoho ni─Ź – keby to bolo tak├ę jednoduch├ę.

Demokratiz├ícia vydavate─żsk├Żch zdrojov v┼íak umo┼żnila prakticky ka┼żd├ęmu, vr├ítane falo┼ín├Żch producentov spr├ív, zriadi┼ą webov├ę str├ínky a ├║─Źty soci├ílnych m├ędi├ş na hos┼ąovanie ich obsahu. P├íchatelia sa pok├║┼íaj├║ vyd├íva┼ą svoje str├ínky ako publik├ície v skuto─Źn├Żch m├ędi├ích a klamaj├║ pou┼ż├şvate─żov, aby uverili falo┼ín├Żm tvrdeniam a po─Ź├şta─Źovej propagande.

Pr├şkladom je pr├şpad jednotlivca menom Jestin Coler. B├Żva na predmest├ş v Los Angeles a bol uznan├Ż vinn├Żm z ┼í├şrenia falo┼ín├Żch spr├ív na nieko─żk├Żch str├ínkach, ktor├ę tvrd├ş.

V tomto pr├şspevku budeme diskutova┼ą o tom, ako m├┤┼żu ─Źitatelia a medi├ílne spolo─Źnosti identifikova┼ą a zosta┼ą ─Ćaleko od producentov nevy┼żiadan├Żch spr├ív pomocou n├ístrojov na vyh─żad├ívanie v opa─Źnej dom├ęne, ako s├║ napr├şklad Reverse WHOIS API a Reverse WHOIS Search. Po prv├ę, po─Ćme sa pusti┼ą do toho, ako ┼íkodliv├ş herci ┼í├şria falo┼ín├ę spravodajsk├ę str├ínky.

Ako sa vytv├íraj├║ falo┼ín├ę spravodajsk├ę str├ínky?

Za─Ź├şna to legit├şmne znej├║cim n├ízvom dom├ęny. Po─Ź├şta─Źov├ş zlo─Źinci zvy─Źajne registruj├║ n├ízvy dom├ęn, ktor├ę sa ve─żmi podobaj├║ dom├ęnam hlavn├Żch spravodajsk├Żch organiz├íci├ş. Zah┼Ľ┼łaj├║ tie┼ż miestne k─ż├║─Źov├ę slov├í do svojich dom├ęnov├Żch mien, ktor├ę sa be┼żne pou┼ż├şvaj├║ v tradi─Źn├Żch novin├ích.

V pr├şpade spolo─Źnosti Coler tieto dom├ęny zah┼Ľ┼łaj├║ sie┼ą NationalReport (.), USAToday (.) Com (.) Co a WashingtonPost (.) Com (.) Co. Zatia─ż ─Źo ┼żiadna legit├şmna spravodajsk├í publik├ícia nesie n├ízov ÔÇ×National ReportÔÇť, USA Today je legit├şmna spravodajsk├í publik├ícia zalo┼żen├í Al Neuharthom 15. septembra 1982 vo Virg├şnii. Je vo vlastn├şctve spolo─Źnosti Gannett. Washington Post je naopak v├Żznamn├Ż americk├Ż denn├şk vyd├ívan├Ż vo Washingtone a zalo┼żen├Ż u┼ż v roku 1877. Noviny, ktor├ę vlastn├ş spolo─Źnos┼ą Nash Holdings, z├şskali za cel├Ż ┼żivotn├Ż cyklus dokonca 47 cien Pulitzer.

Po tom, ─Źo sa o tom dozviete u┼ż v roku 2016, pravdepodobne by ste si mysleli, ┼że prestane vyr├íba┼ą falo┼ín├ę spr├ívy, ale neurobil to. N├írodn├í spr├íva st├íle ┼żije. Tvrd├ş, ┼że je ÔÇ×americk├Żm #1 nez├ívisl├Ż zdroj spr├ív. ÔÇť

trumf štátnej správy

Obrázok: Screenshot / Národná správa

Dok├í┼żte, ─Źi str├ínka host├ş falo┼ín├ę spr├ívy Reverzn├ę vyh─żad├ívanie dom├ęn

Ako zist├şme, ─Źi web propaguje falo┼ín├ę spr├ívy? H─żadanie pod kapotou pom├íha. Nieko─żko publik├íci├ş u┼ż preuk├ízalo, ┼że Coler je falo┼ín├Ż novin├ír. Je dokonca citovan├Ż v zozname zn├ímych vydavate─żov falo┼ín├Żch spr├ív na Wikip├ędii.

národná správa wiki

Obrázok: Screenshot / Wikipedia

Iba na tomto zozname vid├şme, ┼że Coler prev├ídzkoval nieko─żko ─Ćal┼í├şch falo┼ín├Żch spr├ív, medzi ktor├ę patria Conservative Frontline, Denver Guardian, DrudgeReport (.) Com (.) Co a United Media Publishing. Zoznam hovor├ş ─Źitate─żom, aby sa zdr┼żiavali str├ínok, aby sa predi┼ílo nespr├ívnym inform├íci├ím. Niektor├ę str├ínky u┼ż od ich objavenia neexistuj├║. Ale ─Źo ke─Ć Coler umiestni ─Ćal┼íie str├ínky, ktor├ę e┼íte neboli objaven├ę? T├║to te├│riu sme podrobili sk├║┼íke.

Pou┼żili sme sp├Ątn├ę vyh─żad├ívanie WHOIS na h─żadanie ─Ćal┼í├şch dom├ęn, ktor├ę Coler s najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou vlastn├ş, pri─Źom ako h─żadan├Ż v├Żraz sa pou┼ż├şva v├Żraz ÔÇ×Jestin ColerÔÇť. Tento n├ístroj umo┼ż┼łuje pou┼ż├şvate─żom zada┼ą n├ízov spolo─Źnosti, telef├│nne ─Ź├şslo, e-mailov├║ adresu alebo ak├Żko─żvek in├Ż h─żadan├Ż v├Żraz, ktor├Ż sa nach├ídza v z├ízname WHOIS. Pou┼żili sme roz┼í├şren├ę vyh─żad├ívanie a za┼íkrtli sme Historick├ę, preto┼że Coler mo┼żno za─Źal pou┼ż├şva┼ą ochranu s├║kromia pri registr├ícii nov├Żch dom├ęn. H─żadanie historick├Żch z├íznamov WHOIS n├ím preto poskytne lep┼íie v├Żsledky.

whois jestin coler

Vo svojich z├íznamoch WHOIS sme na┼íli ┼ítyri dom├ęny s h─żadan├Żm v├Żrazom.

Dr┼żte sa ─Ćalej od falo┼ín├Żch spravodajsk├Żch serverov pomocou n├ístrojov na sp├Ątn├ę vyh─żad├ívanie dom├ęn 1

U┼ż vieme, ┼że vlastn├ş sie┼ą NationalReport (.). Preto sme pre ostatn├ę tri postavili historick├ę z├íznamy WHOIS tak, ┼że klikneme na ─Źerven├║ ┼í├şpku ved─ża ka┼żd├ęho mena a vyberieme mo┼żnos┼ą ÔÇ×Zostavi┼ą historick├║ spr├ívu WHOISÔÇť.

Zistili sme, ┼że spolo─Źnos┼ą Coler vlastnila sie┼ą prav├şkov (.) Do 24. marca 2017. Meno s├║─Źasn├ęho vlastn├şka sa odvtedy v z├ízname WHOIS zmenilo. Coler m├┤┼że by┼ą st├íle vlastn├şkom alebo ho odovzdal niekomu in├ęmu. N├ízov s├║─Źasn├ęho registruj├║ceho spolo─Źnosti savetheworld (.) Com bol tie┼ż odstr├ínen├Ż zo z├íznamu WHOIS, ale Coler ho vlastnil do 12. apr├şla 2017. Nakoniec, sedemn├ís┼ąminetov├í (.) Com historick├í spr├íva WHOIS odhalila, ┼że Coler ho vlastnil a┼ż do decembra 3, 2017.

Z nieko─żk├Żch spr├ív WHOIS, ktor├ę sme vytvorili, sme tie┼ż zistili, ┼że Coler pou┼żil pri registr├ícii dom├ęn rovnak├║ e-mailov├║ adresu, tj jestin @ savetheworld (.) Com. U┼ż├şvatelia m├┤┼żu tie┼ż vykon├íva┼ą sp├Ątn├ę vyh─żad├ívanie pod─ża WHOIS prostredn├şctvom e-mailovej adresy a z├şskava┼ą s├║visiace dom├ęny. V niektor├Żch pr├şpadoch m├┤┼żu z├şska┼ą e-mailov├║ adresu zo str├ínky kontaktu alebo zo soci├ílnych siet├ş.

Tieto ├║daje m├┤┼żete pou┼żi┼ą na podporu sporov o jednotn├ę rie┼íenie sporov o dom├ęnov├ę men├í (UDRP) a ochrann├Żch zn├ímok. To plat├ş pre weby ako USAToday (.) Com (.) Co a WashingtonPost (.) Com (.) Co. Je zrejm├ę, ┼że ich pr├íva boli po┼íliapan├ę podobn├Żmi dom├ęnami.

Pr├şpady pou┼żitia pre sp├Ątn├ę vyh─żad├ívanie WHOIS a jeho verzie API, reverzn├ęho rozhrania WHOIS API, sa, samozrejme, neobmedzuj├║ iba na odhalenie poru┼íovate─żov a falo┼ín├Żch tvorcov spr├ív. N├ístroje s├║ u┼żito─Źn├ę aj na z├şskanie n├ízvov hostite─żov a dom├ęn, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ zn├íme kybernetick├ę zlo─Źineck├ę skupiny. M├┤┼żu tie┼ż podporova┼ą hodnotenie riz├şk tret├şch str├ín t├Żm, ┼że pou┼ż├şvate─żom poskytuj├║ v┼íetky ofici├ílne dom├ęny vo vlastn├şctve potenci├ílnych partnerov.

V─Ćaka n├ístrojom na v├Żskum kybernetickej bezpe─Źnosti, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ pou┼ż├şvate─żom vykon├íva┼ą sp├Ątn├ę vyh─żad├ívanie dom├ęn, m├┤┼żu vydavatelia chr├íni┼ą svoju medi├ílnu zna─Źku pred t├Żm, ako sa stan├║ obe┼ąami falo┼ín├Żch webov a k├│pi├ş. T├Żmto sp├┤sobom m├┤┼żu zabezpe─Źi┼ą, aby k svojim loj├ílnym ─Źitate─żom dostali iba absol├║tnu pravdu. Reverse WHOIS API a Reverse WHOIS Search s├║ dva cenn├ę n├ístroje, ktor├ę by mohli pom├┤c┼ą pri dosiahnut├ş tohto cie─ża.

Jonathan Zhangredakcie Note: Jonathan Zhang je zakladate─żom a gener├ílnym riadite─żom platformy Threat Intelligence Platform (Sugerencia) – poskytovate─ż ├║dajov, n├ístrojov a API, ktor├Ż sa ┼ípecializuje na automatizovan├ę zis┼ąovanie hrozieb, bezpe─Źnostn├ę anal├Żzy a rie┼íenia hrozieb pre spolo─Źnosti Fortune 1000 a cybersecurity. Sugerencia je s├║─Źas┼ąou rodiny WhoisXML API, d├┤veryhodn├ęho dod├ívate─ża inform├íci├ş od vy┼íe 50 000 klientov.