Druh├í gener├ícia AMD Rome EPYC: 2x 64-jadrov├Ż benchmark

Ak sa pozriete na odvetvie CPU a sp├Żtate sa, kde s├║ peniaze, mus├şte sa pozrie┼ą na trh serverov a d├ítov├Żch centier. Od ─Źias Opteronu sa trhov├Ż podiel AMD zaokr├║hlil na nula percent as prvou gener├íciou procesorov EPYC vyu┼ż├şvaj├║cich nov├║ mikroarchitekt├║ru Zen toto ─Ź├şslo presko─Źilo mal├║ hrs┼ą bodov, ale v┼íetci o─Źak├ívali druh├ę s vytrval├ę d├Żchanie r├│mskej platformy AMD rie┼íi probl├ęmy, ktor├ę Neapol mal prv├Żkr├ít, a t├íto rodina CPU bola navrhnut├í na nieko─żko ├║─Źelov: nov├í 7mikroarchitekt├║ra CPU od 2 nm pon├║ka a┼ż 64 jadier, 128 PCIe 4,0-Lanes, 8 Pam├Ą┼ąov├ę kan├íly a funkcie Jednotn├í architekt├║ra pam├Ąte zalo┼żen├í na kart├ích. Dnes je za─Źiatok R├şma a m├íme niektor├ę vlastn├ę ├║daje, ktor├ę m├┤┼żeme zdie─ża┼ą o jeho v├Żkonnosti.

Recenziu upravil Dr. Ian Cutress

Prv├Ż ┼ítart

┼áes┼ądesiat┼ítyri jadier. Ka┼żd├ę jadro s vylep┼íen├Żm Zenom 2- Core pon├║ka o 15% lep┼í├ş v├Żkon IPC ako Neapol (testovan├Ż na z├íklade testu koncov├ęho pou┼ż├şvate─ża) a du├ílny v├Żkon AVX2 / FP. Celkov├Ż po─Źet ─Źipov je 256 MB L3 a 128 PCIe cache 4,0-Lanes. Druh├í gener├ícia AMY AMD, v tomto pr├şpade EPYC 7742, je obrie.

Spustite BIOS a skontrolujte informácie o uzle.

(Pozn├ímka: T├íto hodnota 1500 mV na sn├şmke obrazovky je rovnak├í ako hodnota, ktor├║ vid├şme na platform├ích Ryzen pre koncov├Żch pou┼ż├şvate─żov. Zd├í sa, ┼że je to in├ę ako DVFS nap├Ątie, ako je uveden├ę vo firmv├ęri, ale v skuto─Źnosti sa ignoruje

Surov├ę ├║daje z n├í┼ího nov├ęho r├şmskeho procesora s├║, samozrejme, medzi najp├┤sobivej┼íie na trhu. Potom vyvst├íva ot├ízka, ─Źi je to najr├Żchlej┼í├ş nov├Ż serverov├Ż ─Źip na trhu alebo nie – tvrdenie, ┼że spolo─Źnos┼ą AMD znovu z├şskava svoju pln├║ v├íhu. Ak je to najr├Żchlej┼í├ş nov├Ż procesor na trhu, ot├ízkou je ÔÇ×za ko─żko?ÔÇť A ko─żko to stoj├ş? ÔÇť

Serverov├ę procesory sa zaober├ím od zavedenia Opteronu v roku 2003, ale zatia─ż to nie je nie─Źo, ─Źo som doteraz videl: konkuren─Źn├ę jadro a dvakr├ít to─żko na ─Źipe ako konkurencia (Intel, Cavium a dokonca aj IBM). Ak chcete citova┼ą AMD SVP div├şzie, Forrest Norrod:

ÔÇ×Navrhli sme, aby t├íto ─Źas┼ą sprev├ídzala ─żadov├ę jazero. Neo─Źak├ívali sme, ┼że sa Skylake znova zahreje. Bude to jeden z vrcholov na┼íej kari├ęry.ÔÇť

Sebad├┤vera AMD je st├íle vysok├í a na papieri sa to zd├í by┼ą opodstatnen├ę. Nov├ę procesory v R├şme maj├║ vylep┼íen├ę jadro IPC, zdvojn├ísobenie po─Źtu jadier v segmente s vy┼í┼íou cenou a pou┼żitie nov├ęho 7-nm (v├Żrobn├Ż proces) naraz. Zvy─Źajne vid├şte serverov├║ spolo─Źnos┼ą, ktor├í rob├ş jednu z t├Żchto vec├ş s├║─Źasne, nie v┼íetky tri. Ke─Ć sa to v┼íetko spoj├ş, je to skuto─Źne ve─żk├ę riziko a potenci├íl by┼ą vzru┼íuj├║ci.

Druh├í gener├ícia AMD Rome EPYC: 2x 64-jadrov├Ż benchmark 1

Aby som to uviedol do perspekt├şvy: s─żubn├ę a┼ż 2x v├Żkony FP, 2x jadr├í a nov├í technol├│gia procesu by zneli pred p├ír rokmi tak zvl├í┼ítne. Na konci Opteronov├Żch dn├ş predt├Żm 4-5 Pred rokmi boli najlep┼íie procesory spolo─Źnosti Intel a┼ż trikr├ít r├Żchlej┼íie. V tom ─Źase neexistoval mal├Ż d├┤vod na k├║pu servera so spolo─Źnos┼ąou AMD Opterons. EPYC priniesol AMD sp├Ą┼ą na serverov├Ż trh pred dvoma rokmi, ale zatia─ż ─Źo v├Żkon za dol├ír bol ove─ża lep┼í├ş ako u spolo─Źnosti Intel, nebolo to ├║pln├ę v├ş┼ąazstvo. AMD nielen zaost├ívala vo v├Żkone datab├ízy a vo v├Żkone AVX / FP, ale aj partneri a OEM sa zdr├íhali spolupracova┼ą so spolo─Źnos┼ąou bez osved─Źen├ęho produktu.

Teraz, ke─Ć sa AMD osved─Źila v Neapole a s─żubuje viac ako dvojn├ísobok vzorov pou┼ż├şvan├Żch v R├şme, mus├şme porovna┼ą star├ę a nov├ę. Na zavedenie nov├ęho hardv├ęru n├ím spolo─Źnos┼ą AMD poskytla du├ílny syst├ęm Quanta EPYC-7742 s dvoma 64-jadrov├Żmi procesormi.