Doom Eternal on Test: Mimoriadne dobre optimalizovan├ę a ┼íetrn├ę (aktualiz├ícia)

TL; d: N├ístupca syst├ęmu Reboot Doom sa dlho o─Źak├íval a teraz sa objavuje spolu s Doom Eternal. Hra si zachovala cnosti svojho predchodcu: s├║ tu tvrd├ę, brut├ílne a r├Żchle bitky, hladk├Ż priebeh hry, ve─żmi dobr├í grafika a st├íle vysok├Ż v├Żkon.

Aktualizácia 21. 3. 2012 o 11:07 hod

ComputerBase vytvoril referen─Źn├ę hodnoty pre sedem ─Ćal┼í├şch grafick├Żch kariet. S├║ to modely s├║─Źasnej strednej triedy a predch├ídzaj├║cej gener├ície. Okrem toho teraz existuj├║ v├Żsledky od viacer├Żch procesorov. Z├şskavanie znalost├ş je jasn├ę: Doom Eternal ┼ąa┼ż├ş z r├Żchlej grafickej karty, ale CPU sotva hr├í rolu.

O dve min├║ty nesk├┤r je jasn├ę: Ka┼żd├Ż, kto m├í r├íd Doom od roku 2016, bude tie┼ż milova┼ą n├ístupcu Doom Eternal. Mo┼żno trochu viac, preto┼że tla─Źov├ę recenzie ohromuj├║ chv├ílu. Ako obvykle, ComputerBase sa zameriava na technol├│giu PC Edition a zameriava sa na ┼ítandardy grafick├Żch kariet.

Tech ID 7 S mnoh├Żmi siln├Żmi str├ínkami a slab├Żmi str├ínkami ve─Źn├ęho domu

Pre Doom Eternal, id Software vyvinul nov├Ż motor s n├ízvom id Tech7, ktor├Ż pou┼ż├şva iba low-level Vulkan API. V├Żvoj├íri boli schopn├ş udr┼żiava┼ą siln├ę str├ínky predch├ídzaj├║cej technol├│gie, robi┼ą v┼íetko trochu lep┼íie a eliminova┼ą zranite─żn├ę miesta. Stru─Źne povedan├ę: ID Tech 7 Nie ste si ist├ş ÔÇ×dokonal├Żm motoromÔÇť, ale je to perfektn├Ż motor pre Doom Eternal, ktor├Ż umo┼ż┼łuje ohromuj├║ci tok grafickej kvality, plynul├Ż pohyb a priame ovl├ídanie, ktor├ę nem├í ┼żiadna in├í hra.

N├ívrat k aktu├ílnej grafickej kvalite: Doom Eternal nevyzer├í pekne a ur─Źite existuj├║ tituly, ktor├ę vyzeraj├║ lep┼íie, ale st├íle vyzeraj├║ celkom dobre. Tu s├║ dve veci, ktor├ę vynikaj├║ pozit├şvne: v hre nie s├║ ┼żiadne miesta ani sc├ęny, ktor├ę padaj├║ vizu├ílne a nezmestia sa na obr├ízok. Predchodca Doma musel na jednotliv├Żch miestach trpie┼ą zl├Żmi l├ítkami. Neexistuje ni─Ź tak├ę ako Doom Eternal. A technick├Ż dizajn hry je jedine─Źn├Ż. Ak uvid├şte screenshoty hry, okam┼żite si uvedom├şte, ┼że je Doom Eternal.

Doom Eternal sa stal prekvapivo farebnou hrou. Niektor├ş to kritizuj├║, ale nezni┼żuje sa to zo vzduchu. Zd├┤raz┼łuje tie┼ż mo┼żno najv├Ą─Ź┼í├ş v├Żkon motora, preto┼że mnoho z ─Źast├şc je ohromuj├║cich. Anim├ície, tiene a klipy tie┼ż vyzeraj├║ skvele. Osvetlenie je vhodn├ę pre peklo v Doom Eternal, ale trochu ho tie┼ż spoma─żuje. Preto┼że na rozdiel od mnoh├Żch in├Żch hier nie je mo┼żn├ę t├║to zv├Żraznenie nastavi┼ą. V├Żsledkom je, ┼że posledn├í bitov├í grafika Doom Eternal ch├Żba.

Mnoho grafick├Żch mo┼żnost├ş, ale nie dokonal├Żch

Doom Eternal m├í rozsiahly grafick├Ż zoznam. Nie je to v┼íak ÔÇ×najnov┼í├şÔÇť zoznam, preto┼że Ubisoft ho ob─Źas prin├í┼ía. Ch├Żbaj├║ uk├í┼żky sn├şmok obrazovky a textov, ktor├ę sa zaoberaj├║ ├║─Źinkom jednotliv├Żch bodov, ako aj niektor├ę doplnkov├ę funkcie, ako napr├şklad voli─Ź FPS.

Na strane ├║veru pon├║ka okrem grafick├Żch predvolieb Doom Eternal aj ┼ípeci├ílny re┼żim pre nevidiacich farieb, mo┼żnos┼ą vn├║torn├ęho dob├şjania a schopnos┼ą roz┼í├şri┼ą presnos┼ą. Ten m├í dve mo┼żnosti: na jednej strane pevn├║ mierku presnosti, kde je vo─żn├Ż pomer nastaven├Ż medzi 50 a 100 percentami. Presnos┼ą sa potom zn├ş┼żi na t├║to hodnotu, tak┼że existuje klasick├í skratka – skratka pre lep┼íiu kvalitu grafiky, ktor├í v┼íak neexistuje.

obraz 1 z 4

Na druhej strane je nastaven├Ż dynamick├Ż re┼żim s obnovovacou frekvenciou 60 a┼ż 1 000 sn├şmok za sekundu, ─Źo je maxim├ílna hra za sekundu. T├íto mo┼żnos┼ą v┼íak neurob├ş v┼íetko na ├║rovni pixelov na dosiahnutie 1 000 FPS, ale je to trochu hanba. Zmena vyplynula z 3840 x 2, 160 a┼ż 2560 x 1440 na zv├Ż┼íenie v├Żkonu lep┼íieho ako Ultra HD na maximaliz├íciu dynamickej presnosti.

Rozsiahle prekrytie v├Żkonu

Prekrytie v hre

Doom Eternal m├í op├Ą┼ą prekrytie v├Żkonu, ktor├ę dok├í┼że zobrazi┼ą ve─ża inform├íci├ş. Od FPS, Min a Max FPS po ─Źasy pneumat├şk, prechody a ─Ćal┼íie. Ak chcete vidie┼ą iba obnovovaciu frekvenciu, m├┤┼żete to urobi┼ą aj preto, ┼że prekrytie sa d├í aktivova┼ą na r├┤znych ├║rovniach.

Predvo─żby nemaj├║ ve─żk├Ż v├Żznam

S ÔÇ×LowÔÇť, ÔÇ×MediumÔÇť, ÔÇ×HighÔÇť, ÔÇ×UltraÔÇť, ÔÇ×NightmareÔÇť a ÔÇ×Ultra NightmareÔÇť pon├║ka Doom Eternal ┼íes┼ą r├┤znych predvolieb na prisp├┤sobenie kvality grafiky v├í┼ímu po─Ź├şta─Źu. M├┤┼żete medzi nimi prep├şna┼ą tam a sp├Ą┼ą bez nutnosti re┼ítartovania, ─Źo predstavuje zlep┼íenie oproti star├ęmu motoru.

Vizu├ílne rozdiely medzi no─Źnou morou a super no─Źnou morou sa musia h─żada┼ą pomocou lupy. ├üno, existuj├║, ale zop├ír vec├ş v hre nie je vidite─żn├Żch, ktor├ę sa u┼ż s tak├Żmito podrobnos┼ąami neobjavuj├║. Preto┼że aj na sn├şmkach obrazovky mus├şte pozorne sledova┼ą. Ultra samotn├Ż obaluje presne t├║ ist├║ skrutku, preto┼że presne rovnak├ę zmeny s├║ zobrazen├ę na rovnak├Żch miestach, iba tie s├║ teraz zrete─żnej┼íie. Ale ani to nie je vidite─żn├ę pri hran├ş, tak┼że sa m├┤┼żete v pr├şpade probl├ęmov s v├Żkonom vr├íti┼ą k Ultra bez v├íhania.

obraz 1 z 6

Z vysok├ęho nastavenia s├║ rozdiely vidite─żn├ę, najm├Ą pri stredn├Żch a dlh├Żch vzdialenostiach, detaily sa str├ícaj├║. Najviac trpia tiene a okolit├ę ukrytie. Pri najni┼ż┼íom nastaven├ş s├║ efekty v├Ą─Ź┼íie, ovplyv┼łuj├║ sa aj odrazy, podrobnosti o povrchu a text├║ry. Grafick├ę efekty predvolieb s├║ vo v┼íeobecnosti vidite─żn├ę, ale nie pr├şli┼í ve─żk├ę.

K dispoz├şcii je tie┼ż mierna zmena v├Żkonu

Ak to nebude fungova┼ą, nebude v├ís to ni─Ź st├í┼ą. M├┤┼żete to zhrn├║┼ą pre Doom Eternal. Preto┼że pri pou┼żit├ş zariadenia Ultra Nightmare alebo Ultra sa na Radeon RX 5700 XT l├ş┼íia iba ┼ítyri percent├í a na GeForce RTX 2070 Super iba tri percent├í. Vysok├í prin├í┼ía ─Ćal┼íie ┼ítyri percent├í v Radeone a to ist├ę plat├ş pre GeForce. Stredn├í a n├şzka prin├í┼ía najmenej ┼íes┼ą a sedempercentn├Ż n├írast pre AMD a dev├Ą┼ą a sedem percentn├Ż n├írast pre Nvidia. In├Żmi slovami, t├ş, ktor├ş maj├║ probl├ęmy s FPS v Doom Eternal, sa nebud├║ vyh├Żba┼ą predvolb├ím. Ale to je zriedka pr├şpad.

Grafick├ę predvo─żby – 3840 x 2160

  • N├şzka predvolen├í hodnota

  • Prednastaven├Ż priemer

  • Prednastaven├í v├Ż┼íka

  • Ve─żmi prednastaven├ę

  • No─Źn├í mora vopred

  • No─Źn├í mora Ultra

  • N├şzka predvolen├í hodnota

  • Prednastaven├Ż priemer

  • Prednastaven├í v├Ż┼íka

  • Ve─żmi prednastaven├ę

  • No─Źn├í mora vopred

  • No─Źn├í mora Ultra

Vyhladenie je ve─żmi dobr├ę, ale pri vysokom rozl├ş┼íen├ş HD nie je jasn├ę

Anti-aliasing, ktor├Ż pou┼ż├şva Doom Eternal Software ID, je v┼żdy aktivovan├Ż a ned├í sa vypn├║┼ą. Je to dobr├í vec, preto┼że to funguje ve─żmi efekt├şvne a t├Żka sa takmer v┼íetk├Żch vec├ş. Kvalita obrazu je ve─żmi dobr├í aj pri vysokom rozl├ş┼íen├ş HD, z WQHD je skuto─Źne dokonal├í. Tak├ęto n├şzke rozl├ş┼íenie v┼íak nie je jasn├ę 1920 x 10.080. Toto je mo┼żn├ę zn├ş┼żi┼ą pou┼żit├şm ┼ípeci├ílneho filtra hernej konzoly alebo – lep┼íie – pomocou AMD RIS alebo filtra konzoly Nvidia vodi─Źa. Potom niekedy obraz nie je ├║plne bez blikania, ale je to dobr├í v├Żmena.

Text├║ra je dobr├í a nevy┼żaduje ve─ża pam├Ąte

Doom Eternal obsahuje ove─ża lep┼í├ş materi├íl ako Doomov predchodca alebo v┼íetky hry, ktor├ę maj├║ id-Tech-7 Ten star├Ż. To v┼íak nezv├Ż┼íilo spotrebu pam├Ąte, preto┼że grafick├í karta m├í kapacitu 8 Gigabyte ─żahko spracov├íva tie najvy┼í┼íie detaily text├║ry v Ultra HD. Rozdelenie pam├Ąte, ktor├ę je mo┼żn├ę pre─Ź├şta┼ą pomocou extern├Żch n├ístrojov, mo┼żno v Doom Eternal ignorova┼ą. Hra si automaticky vyhradzuje ur─Źit├║ sumu, ale to nem├í ni─Ź spolo─Źn├ę s jej skuto─Źn├Żm pou┼żit├şm.

Hra je ve─żmi obmedzen├í – 2 GB nie je dos┼ą pre Full HD

Tie┼ż je potrebn├ę poznamena┼ą, ┼że hra neumo┼ż┼łuje ani nedostatok pam├Ąte. Ak m├í grafick├í karta pr├şli┼í m├ílo pam├Ąte, ├║rove┼ł dilemu nie je mo┼żn├ę aktivova┼ą. Podrobnosti o ├║plnom zostaven├ş s├║ k dispoz├şcii iba v Ultra HD od spolo─Źnosti 8 GB. S kartou 6 GB, no─Źn├ę mory materi├íly nemo┼żno aktivova┼ą ani v plnom vysokom rozl├ş┼íen├ş. V tom nie je ni─Ź in├ę ako no─Źn├í mora 1920 x 10.080. Ultra je maximum v 2560 x 1440, tak ako je 3840 x 2160. Hranie s kartou 4 Gigabajt tvrd┼í├ş. Viac ako priemern├Ż materi├íl u┼ż nie je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą ani v plnom vysokom rozl├ş┼íen├ş [HD], ─Źo tie┼ż funguje aspo┼ł vo WQHD. Iba Ultra HD je najhor┼í├ş materi├íl, ktor├Ż mus├şte ma┼ą. Pre grafick├ę karty s kapacitou 2 GB, existuje iba jedno nastavenie, ktor├ę m├┤┼żete pou┼żi┼ą pri plnom vysokom rozl├ş┼íen├ş HD: n├şzka predvolen├í hodnota, v┼íetko ostatn├ę nefunguje.

Minim├ílna grafick├í pam├Ą┼ą pre maxim├ílne podrobnosti

Na nasleduj├║cej str├ínke: GPU a CPU ┼ítandardy a ─Źasy sn├şmok