Do systému Chrome OS prichádza funkcia zmeny veľkosti kontajnera Crostini

Chromebooky sú lacné možnosti pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť plnohodnotný počítač, ale pre tých, ktorí vedia, čo robia, môžu byť Chromebooky viac než len oslavované webové prehliadače. Crostini, funkcia, ktorá sa prvýkrát objavila v systéme Chrome OS 69, umožňuje používateľom spúšťať aplikácie pre systémy Linux a Android a teraz sa objavujú správy, že sa rieši veľký problém s touto funkciou.

Prevádzkovanie aplikácií Linux a Android v systéme Chrome OS s Crostini

Crostini nebol spočiatku k dispozícii na všetkých Chromebookoch, ale nakoniec sa rozšíril na väčší počet Chromebookov s procesormi Broadwell. Je ešte skoro, ale zdá sa pravdepodobné, že sa táto funkcia dostane aj na zariadenia s čipmi Skylake.

PiunikaWeb poznamenáva, že pre prvých používateľov Crostini nebola plynulá plavba. Tí, ktorí ho začali používať v beta verzii, zistili, že majú problémy so sieťou a problémy neprestali ani vtedy, keď bola funkcia mimo beta verzie a vo verejnom vydaní. Odkedy sa Crostini stal súčasťou konečnej verejnej verzie systému Chrome OS 69, vyskytlo sa ešte viac chýb.

Problémy s veľkosťou nádoby

Jeden problém, na ktorý sa mnohí sťažujú, je zväčšujúca sa veľkosť kontajnera. Z dôvodu tohto problému si používatelia musia znova nainštalovať aplikácie Linux, aby ich mohli naďalej používať. Jeden používateľ dokonca uverejnil otázku dňa Twitter aby zistili, či môžu problém vyriešiť tým, že systém Chrome OS každú noc automaticky odstráni a preinštaluje Crostini. Problém je v tom, že táto funkcia nemôže zmeniť veľkosť kontajnera, takže v ňom neustále dochádza miesto.

Operačný systém Chrome OS nikdy neumožnil používateľom nastaviť konkrétne limity veľkosti pre kontajnery Linuxu, čo znamená, že jedinou možnosťou bolo čokoľvek, čo systém určil ako množstvo miesta. Vzhľadom na všetky problémy, ktoré to spôsobilo, niektorí navrhli v prehliadači Chromium, že Crostini ponúka možnosť zmeny veľkosti kontajnerov.

Google zrejme tejto žiadosti vyhovuje. PiunikaWeb si všimol správy o možnosti zmeniť veľkosť miesta na disku pomocou príznaku funkcie v kanáli kanála pre prehliadač Chrome, čo znamená, že by sa malo v určitom okamihu dostať do úplného verejného vydania. Skutočnosť, že je na kanáriku, naznačuje, že používatelia systému Chrome OS už nebudú musieť dlho čakať.