DJI Ronin 4D poskytuje 8K kameru 4-osová stabilizácia a divoké zaostrenie LIDAR

DJI je možno najznámejší pre drony, ale teraz prináša svoju stabilizačnú technológiu do profesionálnej kinematografie s DJI Ronin 4D. Sľubuje snímanie v rozlíšení až 8K a kombinuje nový full-frame gimbal fotoaparát s a 4-osový stabilizačný systém, LIDAR zaostrovanie a nový systém prenosu videa.

Ako ste už podľa dizajnu uhádli, toto nie je určené pre bežných spotrebiteľov, ktorí hľadajú trochu extra stabilizáciu pre svoj fotoaparát smartfónu. Namiesto toho Ronin 4D využíva pokroky z leteckých kamier DJI a iných modelov pre niečo, čo budú chcieť filmári na zemi.

Nová gimbal kamera Zenmuse X9 bude ponúkaná v 6K a 8K verzii. Zenmuse X9-6K podporuje až 6K/60fps a 4K/120fps, zatiaľ čo Zenmuse X9-8K zachytáva až 8K/75fps. Oba ponúkajú H.264 a Apple Podpora ProRes a ProRes RAW pre kodeky.

Je tu duálne natívne EI 800/5,000 a viac ako 14 zastavení dynamického rozsahu. K tomu DJI pridáva dizajn vymeniteľného bajonetu: môžete použiť len vlastné DL objektívy DJI, Leica M mount objektívy a ďalšie bajonety s krátkou ohniskovou vzdialenosťou. Samotná kamera má integrované non-stop fyzické ND filtre a vlastný systém farieb DJI Cinema Color System (DCCS) pre konzistentnejšie farby a prirodzené tóny pleti.

Na zníženie otrasov je tu aktívna os Z, ktorá je podľa DJI prvou v tomto odvetví. Pomáha Ronin 4D zachytávať plynulé zábery bez ohľadu na to, či kráčate alebo sa kĺžete do strán, bez externého vybavenia, ako je napríklad bábika.

Aby to všetko fungovalo, DJI sa spolieha na údaje zo snímačov ToF smerom nadol, snímačov s dvojitým obrazom dopredu a nadol, vstavaného IMU a barometra. ActiveTrack Pro medzitým využíva AI na podporu sledovania a rámovania. Pomáha tu aj nový hľadač vzdialenosti LIDAR s viac ako 43 200 bodmi, ktoré dosahujú až 10 metrov (33 stôp) bez ohľadu na okolité osvetlenie.

Výsledkom je podľa DJI rýchlejšie uzamknutie zaostrenia. K dispozícii sú tri režimy, pričom automatické manuálne zaostrovanie (AMF) spája tradičné manuálne a automatické. AMF automaticky otáča zaostrovacím kolieskom pri sledovaní zaostrovacieho bodu, takže operátor fotoaparátu môže dolaďovať aj v reálnom čase. V manuálnom režime je k dispozícii krivka LIDAR, ktorá zobrazuje zaostrovacie body pre jednoduchšie ťahové zaostrenie.

Pre zabudované úložisko je k dispozícii kombinácia USB SSD pre 4K projekty, slot pre kartu CFexpress Type-B a patentovaný DJI PROSSD 1TB pre najrýchlejšie – a najvyššie rozlíšenie – zábery. Rovnako ako vstavané mikrofóny pre 2-kanál, 24-bitový záznam, sú dva 30,5 mm jack na tele a dva XLR porty na rozširujúcej doske.

Ak však chcete video mimo kamery, nový 4D Video Transmitter dokáže dodať video s rozlíšením 1080p/60fps na vzdialené monitory až do vzdialenosti takmer 20 000 stôp. Používa kombináciu 20,4 GHz, 5Pásma 0,8 GHz a DFS, podporuje viacero prijímačov pripojených k jednému vysielaču a má 256-bitové šifrovanie AES.

Spolupracuje s novým diaľkovým monitorom s vysokým jasom, ktorý integruje prijímač do a 7-palcový displej. To má a 1500 nitový panel a vstavaný gyroskop, ktorý umožňuje použitie monitora ako pohybového ovládača na ovládanie kamery na základe pohybu. Bude tiež podporovať rukoväte Ronin 4D, kolesá DJI Master Wheels, DJI Force Pro a nový trojkanálový sledovací systém DJI. Súčasne je možné použiť viacero vzdialených monitorov, pričom každý zobrazuje záznam samostatne s nezávislým LUT a je tu slot na kartu microSD pre záznam záberov v rozlíšení 1080p/60fps.

Výdrž batérie je až 2.5 hodiny snímania z inteligentnej batérie TB50. Systém automatického ohrevu znamená, že by to tak malo byť aj pri nízkych teplotách.

Nie je prekvapením, že nič z toho nie je lacné. DJI Ronin 4D začína na $7199 pre verziu 6K vrátane hlavného tela, gimbal kamery Zenmuse X9-6K, diaľkomeru LiDAR, hlavného monitora s vysokým jasom, rukovätí, hornej rukoväte, inteligentnej batérie TB50 a puzdra na prenášanie. Dorazí v decembri 2021.

Pokiaľ ide o verziu 8K, bude obsahovať Gimbal Camera Zenmuse X9-8K a PROSSD 1TB. Jeho cena bude 11 499 dolárov a príde „neskôr,“ sľubuje DJI. 4D Video Transmitter, High-Bright Remote Monitor a DJI PROSSD 1TB sú dostupné aj samostatne.