Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Dizajn UX: inventár, misie, zručnosti a školenia

Dizajn UX, ktorý sa sústredil na skúsenosti používateľov a využíval kognitívnu psychológiu alebo sociálne vedy, sa vyvinul koncom 90. rokov 20. storočia. Predtým ho integrovali webmasteri, profesia, ktorá zahŕňala ergonómiu, grafiku, vývoj a dokonca aj referencie. Dnes predstavuje samostatnú disciplínu, ktorá umožňuje postaviť užívateľa do centra projektov tvorby internetových stránok či aplikácií. Ak je to ešte potrebné evanjelizovať v rámci spoločností, je to odbornosť, ktorú hľadajú personalisti.

UX dizajn, prístup, ktorý spočíva v napĺňaní potrieb používateľov

Poslaním dizajnéra UX je organizovať, štruktúrovať a uprednostňovať obsah a zároveň pracovať na ergonómii rozhraní s cieľom optimalizovať používateľskú skúsenosť. „Je to práca založená na pocitoch používateľov a vytvorená z analytických údajov,“ vysvetľuje Maxime Vétillard, umelecký riaditeľ agentúry pre digitálnu komunikáciu RouleMarcel a rečník na MyDigitalSchool v Angers. Počas rôznych fáz projektu bude dizajnér UX viesť rozhovory s používateľmi, aby premenil ich potreby na konkrétne riešenie, určil rôzne funkcie, navrhol modely, urobil prototypy až po používateľské testy. Bude teda musieť spolupracovať s rôznymi zainteresovanými stranami (produktový manažér, vývojár atď.).

Vyučený ako sieťový a vývojový administrátor, predtým ako sa stal projektovým manažérom a následne marketingovým manažérom, to bola otázka užitočnosti produktu alebo funkcie, ktorá priviedla Anthonyho Rivièrea k profesii UX dizajnéra, teraz pracuje ako freelancer. „Beriem nápady svojho klienta a potrebujem ich premeniť na funkčnosť a rozhranie. Vychádzam z existujúcej verzie, aby som ju prepísal tak, aby bola plynulá, zrozumiteľná a inštinktívna. Iterácie sú tu základným princípom dizajnu UX: spočívajú v analýze potreby alebo skúsenosti, potom v navrhovaní a vývoji funkcionalít počas obmedzeného časového obdobia, v následnom opakovaní týchto operácií, aby sa dosiahol konečný produkt.

Dizajn UX a používateľského rozhrania: medzi hranicou a kontinuitou

Ak profesia webového dizajnéra predstavuje spojenie profilov UX a UI dizajnéra so zručnosťami v oblasti webovej integrácie, tieto dve disciplíny sa dopĺňajú a zároveň sa odlišujú. Pre Maxima Vétillarda je „dizajnér používateľského rozhrania tým kreatívcom, ktorý dodá rozhraniam grafickú jedinečnosť. Erminio Porcu, konzultant dizajnu UX a pedagogický manažér MyDigitalSchool v Caen, definuje dizajn používateľského rozhrania ako „základný kameň v prístupe k použiteľnosti“. Ak ide o krok v prístupe UX, nemôže existovať žiadna hranica medzi dizajnom UX a UI.

Rovnaký postreh pre Anthonyho Rivièra, ktorý radšej zdôrazňuje kontinuitu medzi týmito dvoma disciplínami. „Vezmime si konkrétny prípad: Zaujímalo by ma červené overovacie tlačidlo. Farba má patriť do oblasti odbornosti UI. Ak však pred toto červené tlačidlo postavím používateľa, bude naň ťažko klikať. Aby plne pochopil rozdiel medzi nimi, dodáva: „V UX sa zameriame na potreby používateľa: je produkt ľahko pochopiteľný? Je jeho použitie inštinktívne? Používateľské rozhranie zodpovedá rozhraniu: je príjemné ho používať? “.

Potreba evanjelizácie UX dizajnu v rámci firiem

Cieľom dizajnu UX je, aby používatelia správne pochopili produkt, ktorí nebudú musieť byť školení, aby mohli používať webovú stránku alebo aplikáciu. „Šetrí to čas na podporu. Skutočnosť, že sme pracovali s panelom používateľov, že sme testovali náš produkt, znamená, že sa k nám budú vracať menej, aby sa nás pýtali, ako používať funkciu,“ dodáva Loïc Vanderschooten, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ konzultačnej firmy a Floax. digitálne štúdio a reproduktor v dizajne UX v areáloch MyDigitalSchool v Rennes, Nantes a Angers. „Podľa najnovších platných údajov sa úspora nákladov na podporu pre spoločnosti odhaduje na približne 30 % integrovaním prístupu UX do vývoja projektu. Naopak, náklady na vývoj treba očakávať, keď produkt nespĺňa potreby používateľov. »

V rámci svojich misií musia UX dizajnéri tiež niekedy presvedčiť svojich klientov o potrebe rozhovoru s panelom používateľov, aby preukázali zásadný záujem o tento krok v procese projektu. „Musíte uspieť v tom, aby pochopili, že ich nepoznajú tak dobre, ako si predstavovali, a to tak, že ich budete priamo konfrontovať so spätnou väzbou od opýtaných,“ potvrdzuje tréner. „Pre klienta v bankovom sektore bol šok, keď si uvedomil, že používatelia nerozumejú pojmom prítomným v menu aplikácie, keď bol presvedčený, že sú všetkým známe. Keď šok prešiel, bolo potom ľahšie presvedčiť ho, aby prešiel touto fázou. »

Požadované zručnosti a nástroje používané dizajnérmi UX

Na prax v tejto oblasti nie je potrebné vedieť kódovať. Na druhej strane, profil prezentujúci zručnosti v integrácii HTML a CSS bude pre recruiterov len atraktívnejší, pretože budú môcť lepšie pochopiť, ako sa vyrábajú prototypy. Na strane nástrojov Anthony Rivière uprednostňuje Adobe XD pre interakciu so svojimi partnermi a Sketch pre výrobu modelov. Loïc Vanderschooten zo svojej strany používa Figmu: „umožňuje všetkým účastníkom projektu mať prístup k modelu naživo, komentovať, vymieňať si názory a vykonávať úpravy na rovnakom mieste. Je možné robiť aj wireframy, zónovanie, umelecký smer, klikacie prototypovanie. »

Počúvanie, empatia, zvedavosť a medziľudské zručnosti sú nevyhnutné na to, aby ste sa stali dizajnérom UX. „Koncový používateľ vašej aplikácie alebo vášho webu nemusí byť nevyhnutne odborník na technológie alebo digitálne technológie. Aby ste to pochopili, musíte ho nechať prejaviť sa, formulovať svoje pocity vlastnými slovami a predovšetkým ich pozorovať,“ upresňuje Anthony Rivière. Názor zdieľaný Loïcom Vanderschootenom: „Musíte vedieť, ako interpretovať to, čo nám hovoria. Na to musia budúci profesionáli v oblasti dizajnu UX pracovať na psychológii, veľa čítať o správaní a nadväzovaní kontaktu s používateľmi. Pozorovanie, sledovanie čítaním kníh, článkov, počúvaním podcastov alebo pozeraním videí na túto tému odborníci dôrazne odporúčajú. „Práca na osobných projektoch s cieľom získať iné zručnosti alebo ísť ďalej ako tie, ktoré ste získali, umožňuje odlíšiť sa na trhu práce“, poznamenáva tiež Maxime Vétillard.

Ako sa stať odborníkom na dizajn UX?

Absolvovanie špecializovaného školenia v oblasti UX dizajnu vám umožní naučiť sa metódy, zručnosti a nástroje potrebné pre výkon profesie UX dizajnéra. MyDigitalSchool ponúka bakalárske štúdium webdesignu (bac+3), ktorý je otvorený pre všetky profily po maturite, po ktorom nasleduje dizajn MBA Expert UX / UI (bac+5) striedavo. Bakalársky webdizajn nadväzuje na progresívne školenie: prvé dva roky sú všestranné a umožňujú študentom získať solídnu digitálnu kultúru a zároveň sa naučiť viesť projekt tvorby webových stránok. Tretí ročník pracovno-študijnej špecializácie je celý venovaný webdizajnu. Cieľom MBA dizajnu UX / UI je poskytnúť im základy zručností v oblasti projektového manažmentu, obchodnej stratégie a podnikania. Je otvorený pre profily bac+3 po overení prvého školenia v digitálnej oblasti s prístupom zameraným na používateľa. „Okrem technických zručností hľadáme predovšetkým profily so silnou empatiou a veľmi zvedavé,“ hovorí Estelle Jollivet, školská vzdelávacia koordinátorka.

Špecifikum MyDigitalSchool: pre tieto dva kurzy študenti pracujú na dlhodobom projekte od realizácie funkčného prototypu a webmarketingového plánu reálneho alebo fiktívneho digitálneho projektu v bakalárskom štúdiu až po vytvorenie start-upu v MBA. . Tímy sú multidisciplinárne so študentmi z iných oblastí školy (vývoj webu, digitálny marketing atď.). „Záujem o tieto projekty je viacnásobný: naši študenti sa učia komunikovať s inými digitálnymi profesiami, rozvíjajú svoju schopnosť riadiť dlhodobý projekt a vytvárajú si odborné skúsenosti, ktoré môžu ľahko zúročiť pri svojom výskume. » Workshopy s reálnymi zákazníkmi umožňujú študentom získať zručnosti v oblasti poradenstva a vzťahov so zákazníkmi. Ďalšie projekty sú navrhnuté tak, aby tvorili odborné portfólio: „predmety sú voľné, aby mohli vykonávať predmet, ktorý sa im páči. Dané obmedzenia majú poskytnúť profesionálny kontext a podporiť ich prácu,“ uzatvára tréner Maxime Vétillard.

Prihláste sa na školenie dizajnu UX / UI s MyDigitalSchool