Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Dezinform├ície koronav├şrusu s├║ postihnut├ę pou┼ż├şvate─żmi WhatsApp

Dezinform├ície koronav├şrusu s├║ postihnut├ę pou┼ż├şvate─żmi WhatsApp

Dezinform├ície koronav├şrusu mrza─Źia pou┼ż├şvate─żov WhatsApp

Infodemic,

Svet je v ├║plnej panike kv├┤li glob├ílnej pand├ęmii, ktor├í je nov├Żm koronav├şrusom. Ma┼ą spr├ívne fakty je dnes ┼ąa┼żk├ę z├şska┼ą.

Je d├┤le┼żit├ę z├şska┼ą spr├ívne fakty a inform├ície o syst├ęme Covid-19. Bohu┼żia─ż, existuje aj in├Ż v├şrus, ktor├Ż sp├┤sobuje na┼íim virtu├ílnym pou┼ż├şvate─żom zm├Ątok.

R├íno 15. marca do┼ílo k prepuknutiu digit├ílneho v├şrusu. ÔÇ×Infod├ęmiaÔÇť, ako ju niektor├ş naz├Żvaj├║. A jedna z najob─ż├║benej┼í├şch komunika─Źn├Żch platforiem WhatsApp je s t├Żmto digit├ílnym v├şrusom su┼żovan├í.

Hor┼íia vec je …

Len za hodinu to u┼ż bolo nakazen├Żch 60 ─żud├ş.

─î├şta┼ą: Mapa sledova─Źa Covid-19 umo┼ż┼łuje hackerom infikova┼ą va┼íe po─Ź├şta─Źe

ÔÇ×Infodemick├ęÔÇť dezinforma─Źn├ę rany pou┼ż├şvatelia WhatsApp

─Żudia v┼żdy h─żadaj├║ novinky o koronav├şruse. Oh─żadne spr├ív sa obraciame na telev├şzory, r├ídi├í, internet a dokonca aj na na┼íich priate─żov a bl├şzkych.

Niektor├ş sa dokonca obracaj├║ na informa─Źn├ę webov├ę str├ínky, podobn├ę tomu, ─Źo funguje Google, ale oneskorilo ich spustenie.

Ale p├Żtali ste sa niekedy, odkia─ż va┼íi priatelia a va┼íi bl├şzki dost├ívaj├║ svoje spr├ívy? Je to z d├┤veryhodn├Żch zdrojov alebo z anonymn├Żch zdrojov?

Ak je to od druhej strany, mo┼żno budete chcie┼ą pos├║di┼ą, ─Źi s├║ spr├ívy legit├şmne alebo nie. Mo┼żno to nebudete chcie┼ą hne─Ć uveri┼ą.

ÔÇ×Infodemick├ęÔÇť dezinform├ície tr├ípia pou┼ż├şvate─żov WhatsApp

ÔÇ×Infodemick├ęÔÇť dezinforma─Źn├ę rany pou┼ż├şvatelia WhatsApp

Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia (WHO) uviedla, ┼że v s├║─Źasnosti existuje mno┼żstvo infod├ęmi├ş inform├íci├ş. Dezinform├ície s├║ obzvl├í┼í┼ą proti obav├ím ─żud├ş o koronav├şruse a jeho ┼í├şren├ş po celom svete.

R├┤zne ve─żk├ę gigantick├ę spolo─Źnosti ako Facebook a Twitter v s├║─Źasnosti intenz├şvne investuj├║ do ┼í├şrenia zav├ídzaj├║cich inform├íci├ş. To zah┼Ľ┼ła okrem in├ęho odmietnutie odborn├ęho poradenstva, ako aj podporu falo┼ín├ęho zaobch├ídzania n├íjden├ęho online.

Holandsk├ę mesto bolo touto dezinform├íciou ve─żmi ovplyvnen├ę

Len za hodinu u┼ż bolo touto dezinform├íciou nakazen├Żch 60 ─żud├ş z holandsk├ęho mesta Utrecht.

Objavili sa spr├ívy, ktor├ę ─żu─Ćom hovorili, aby pili hor├║cu polievku, aby zastavili v├şrus. Alebo na testovanie na infekciu m├┤┼żu ─żudia zadr┼ża┼ą dych 15 sek├║nd.

Boli to len niektor├ę zo spr├ív zdie─żan├Żch medzi priate─żmi a pr├şbuzn├Żmi v priebehu nieko─żk├Żch sek├║nd, ─Źo bolo v rozpore s lek├írskou pomocou.

Holandsk├ę mesto bolo touto dezinform├íciou ve─żmi ovplyvnen├ę

Holandsk├ę mesto bolo touto dezinform├íciou ve─żmi ovplyvnen├ę

63-ro─Źn├í Ivonne Hoekov├í povedala, ┼że spr├ívu dostala od kamar├íta okolo 11:00, o ktorej povedala, ┼że ju poslala susedka, ktor├í pracuje v nemocnici. Potom ho znepokojene poslala svojim dvom de┼ąom.

A okolo 11:36 hod. Jej syn Tim zaslal rovnak├║ spr├ívu cel├ęmu svojmu 65-─Źlenn├ęmu t├şmu Frisbee.

Pravdepodobne by som tomu nevenoval ┼żiadnu pozornos┼ą, keby to Id videl od cudzinca Facebook, Ale ver├şm mojej matke ve─żmi, 35-ro─Źn├í, povedala Tim van Caubergh Reuters,

Zdie─żal som to, preto┼że to poch├ídza z d├┤veryhodn├ęho zdroja … takto sa tieto veci st├ívaj├║.

Dezinform├ície sa ┼í├şria r├Żchlo ako v├şrus

S r├Żchlym ┼í├şren├şm dezinform├íci├ş to len dokazuje, ┼że platformy soci├ílnych m├ędi├ş maj├║ probl├ęmy so samotnou kontrolou.

WhatsApp sa teraz stret├íva s t├Żmto probl├ęmom, ke─Ć je ┼ąa┼żk├ę zastavi┼ą obsah, ktor├Ż sa ─Źasto pova┼żuje za faktick├Ż, preto┼że poch├ídza z d├┤veryhodn├ęho zdroja, najm├Ą ak poch├ídza od priate─żov a rodiny.

WhatsApp urobil krok pri zabezpe─Źovan├ş obmedzenia ┼í├şrenia dezinform├íci├ş v platforme

WhatsApp urobil krok pri zabezpe─Źovan├ş obmedzenia ┼í├şrenia dezinform├íci├ş v platforme

Facebook- zn├íma platforma s WHO a in├Żmi agent├║rami Spojen├Żch ┼ít├ítov na spustenie slu┼żby na zdie─żanie ofici├ílneho zdravotn├ęho poradenstva t├Żkaj├║ceho sa nov├ęho koronav├şrusu.

V s├║─Źasnosti je to najlep┼í├ş krok na zastavenie alebo potvrdenie dezinform├íci├ş, ktor├ę s├║ ve─żmi znepokojuj├║ce a m├┤┼żu ─żu─Ćom na celom svete sp├┤sobi┼ą paniku a hyst├ęriu.

WhatsApp teraz sleduje tieto kroky Facebook a Twitter robia preto, aby obmedzili a dokonca zastavili ┼í├şrenie dezinform├íci├ş na svojich pou┼ż├şvate─żov.

Pre─Ź├ştajte si tie┼ż: Ako vy─Źisti┼ą telef├│n a udr┼żiava┼ą ho bez koronav├şrusu

Ostan domaÔÇŽ

Je smutn├ę, ┼że v┼íetci na svete prech├ídzaj├║ touto pand├ęmiou. V├şrus infikuje takmer ka┼żd├ęho, kto pr├şde.

K├Żm lek├írski odborn├şci maj├║ tendenciu trpie┼ą v├şrusom, ob─Źanom sa odpor├║─Źa zosta┼ą doma, aby sa zabr├ínilo ┼í├şreniu z t├Żch zranite─żn├Żch.

By┼ą doma m├┤┼że by┼ą nuda, ale s├║ tu tieto najlep┼íie aplik├ície, ktor├ę v├ís udr┼żia v zamestnan├ş.

V┼íetci sa zapoj├şme do boja proti nov├ęmu koronav├şrusu.