Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom

Webov├ę aplik├ície prich├ídzaj├║ vo v┼íetk├Żch tvaroch a ve─żkostiach, ale progres├şvne webov├ę aplik├ície (PWA) s├║ jedny z najlep┼í├şch, preto┼że v podstate ide o man┼żelstvo medzi nat├şvnymi aplik├íciami a webov├Żmi str├ínkami. V syst├ęme Chrome OS sa pribl├ş┼żia re├ílnym aplik├íci├ím, ktor├ę je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą, mnoh├ę s podporou offline. Ak ste na pr├ícu zvyknut├ş Windows alebo MacOS, PWA v├ím m├┤┼że u─żah─Źi┼ą pr├ícu doma, ale m├┤┼żete ich pou┼żi┼ą na akejko─żvek platforme na zv├Ż┼íenie svojej produktivity.

PWA s├║ postaven├ę na webov├Żch n├ístrojoch, ako s├║ HTML, CSS a JavaScript, v─Ćaka ktor├Żm funguj├║ na akejko─żvek platforme preh─żad├íva─Źov. Moment├ílne v┼íak iba Chrome, Chrome OS a ─Ćal┼íie projekty zalo┼żen├ę na prehliada─Źi Chromium umo┼ż┼łuj├║ ÔÇ×in┼ítalova┼ąÔÇť PWA na v├í┼í po─Ź├şta─Ź. po─Ź├şta─Ź nav┼ít├şven├şm webovej str├ínky a stla─Źen├şm tla─Źidla plus v paneli s adresou. Nejde o in┼ítal├íciu v klasickom zmysle, ale ke─Ć to urob├şte, uvid├şte PWA vo svojom vyhradenom okne bez adresn├ęho riadku, tak┼że sa c├ştite ako svoj vlastn├Ż program.

V paneli s adresou vyh─żadajte tla─Źidlo plus a pridajte do svojho Chromebooku alebo notebooku PWA.

Je tie┼ż mo┼żn├ę nain┼ítalova┼ą PWA na Android (a iOS), ─Źo by malo by┼ą u┼żito─Źn├ę pre niektor├ę aplik├ície uveden├ę v tomto kole. Nav┼ít├şvte ktor├║ko─żvek z aplik├íci├ş v prehliada─Źi Chrome alebo Firefox, kliknite na trojbodov├║ z├íplavov├║ ponuku vpravo a kliknite na polo┼żku Prida┼ą na plochu. V z├ívislosti od toho, do akej miery v├Żvoj├íri implementuj├║ podporu pre mobiln├ę zariadenia, nebudete m├┤c┼ą tieto projekty odl├ş┼íi┼ą od ┼ítandardn├Żch aplik├íci├ş pre Android.

disk Google

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 1

Disk Google je od za─Źiatku tohto roka skuto─Źn├Żm PWA s mo┼żnos┼ąou vytvori┼ą odkaz na pracovnej ploche YouTube Hudba a Fotky Google. Samotn├í aplik├ícia Disk je skuto─Źne iba skvel├Żm odkazom na be┼żn├║ sk├║senos┼ą s Diskom v okne prehliada─Źa. Ak chcete upravova┼ą dokumenty, ste dokonca vrhnut├ş do be┼żn├ęho webov├ęho rozhrania s kartami. Ale ak by ste rad┼íej pou┼żi┼ą windows Pre spr├ívu s├║borov in├Żch ako karty, PWA m├┤┼że by┼ą pre v├ís. Ak chcete z├şska┼ą pr├şstup na svoj Disk, m├┤┼żete sa tie┼ż dr┼ża┼ą zabudovan├ęho spr├ívcu s├║borov v OS Chrome.

Jednoduchá poznámka

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 2

SimpleNote je moja aplik├ícia typu go-to-not-app pre veci, ktor├ę potrebuj├║ trochu viac miesta a mo┼żnost├ş form├ítovania, ako s├║ dostupn├ę v aplik├ícii Google Keep. Softv├ęr sa spolieha na zna─Źkovanie pre form├ítovanie, tak┼że by ste mali by┼ą obozn├ímen├ş s touto podv├ídza┼ą str├ínku prida┼ą nadpisy, zoznamy, odkazy a obr├ízky. M├┤┼żete dokonca zdie─ża┼ą pripraven├ę pozn├ímky, ktor├ę odkazuj├║ iba na zobrazenie, ─Źo v├ím umo┼żn├ş zdie─ża┼ą kr├ísne pozn├ímky s klientmi alebo kolegami.

Firefox odosla┼ą

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 3

Ak potrebujete posiela┼ą s├║bory kolegom alebo klientom, Firefox Send je skvel├Żm rie┼íen├şm ochrany osobn├Żch ├║dajov. M├┤┼żete ho pou┼żi┼ą na prenosy a┼ż do 1 GB bez prihl├ísenia a 2.5 GB pri vytv├íran├ş ├║─Źtu. Odkazy, ktor├ę odo┼ílete, automaticky vypr┼íia po ur─Źitom ─Źase a stiahnutiach. Je to ako WeTransfer, ale m├┤┼żete si na paneli ├║loh vyhradi┼ą miesto ako PWA.

Snapdrop

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 4

Snapdrop je vynikaj├║ci n├ístroj, ak potrebujete pren├í┼ía┼ą s├║bory z Chromebooku na in├Ż po─Ź├şta─Ź alebo telef├│n v sieti a naopak. Sta─Ź├ş otvori┼ą PWA na oboch jednotk├ích a s├║ navz├íjom vidite─żn├ę. Potom m├┤┼żete drag and drop v┼íetky s├║bory, ktor├ę chcete posla┼ą na target et voil├á, m├┤┼żete si ich stiahnu┼ą na inom po─Ź├şta─Źi. To m├┤┼że by┼ą e┼íte u┼żito─Źnej┼íie, ke─Ć sa uzamknutia skon─Źia, preto┼że pomocou aplik├ície m├┤┼żete tie┼ż posiela┼ą s├║bory kolegom v rovnakej sieti.

5217

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 5

V na┼íom sprievodcovi aplik├íciou Android pre pr├ícu z domu sme u┼ż pokryli 5217, ale projekt je k dispoz├şcii aj ako PWA. Jedn├í sa o ─Źasova─Ź, ktor├Ż v├ím umo┼żn├ş pracova┼ą plne zaostren├ę po dobu 52 min├║t a prest├ívku na 17 min├║t. Boj s discipl├şnou v├ím m├┤┼że pom├┤c┼ą vr├íti┼ą sa na─Źas pomocou riadenia ─Źasu. Existuje aj ─Ćal┼íia tzv. Technol├│gia Pomodoro, v ktorej sa zameriavate na 25 min├║t a rob├şte p├Ą┼ąmin├║tov├ę prest├ívky – pozrite sa na Tomatenow, ─Źi je to v├í┼í d┼żem.

SoundDrown

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 6

Doma existuje ve─ża rozpt├Żlen├ş – va┼íe deti, v├í┼í ┼ípeci├ílny niekto, zvuky susedov alebo ulice. M├┤┼żete z├şska┼ą tlmi─Ź v├Żfuku na ich zablokovanie, ale ak to moment├ílne nie je vo va┼íom rozpo─Źte, m├┤┼że to urobi┼ą aplik├ícia ako SoundDrown. Vytv├íra v├Żber ┼ítyroch bielych zvukov, ktor├ę sa mierne l├ş┼íia pod─ża v├Ż┼íky t├│nu. Je mo┼żn├ę ich kombinova┼ą pod─ża v├í┼ího ┼żelania. Existuje mnoho podobn├Żch slu┼żieb, ktor├ę emuluj├║ okolit├ę zvuky kaviarne, d├í┼ż─Ć, vlny a ─Ćal┼íie, ale t├íto je in┼ítalovate─żn├í ako PWA. Samozrejme, m├┤┼żete tie┼ż po─Ź├║va┼ą hudbu, ktor├í nie je pr├şli┼í ru┼íiv├í – ja osobne pri p├şsan├ş obvykle chod├şm na lo-fi hip hop alebo v├Żsledky filmov a hier.

─îerven├ę bobule

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 7

Na rozdiel od klasick├Żch ├║loh, ako s├║ Todoist alebo TickTick, Redberry pou┼ż├şva minimalistickej┼í├ş pr├şstup. M├┤┼żete prida┼ą inform├ície vo forme zoznamu s odr├í┼żkami, ktor├Ż je nekone─Źne roz┼í├şrite─żn├Ż o z├ízraky vo forme odsaden├Żch zoznamov. Nem├┤┼żete prida┼ą term├şny a nem├┤┼żete prida┼ą sofistikovan├ę pozn├ímky, ale ja osobne sa mi tento minimalizmus p├í─Źil – predt├Żm som pracoval s dokumentom programu Word rovnako, a naozaj sa mi p├í─Źi, ako v├ís n├║ti rozdeli┼ą sa. va┼íe inform├ície s├║ ─żahko str├ívite─żn├ę. Aplik├íciu je mo┼żn├ę pou┼ż├şva┼ą bez ├║─Źtu, ale ak chcete synchronizova┼ą svoje inform├ície s in├Żmi zariadeniami, budete ich potrebova┼ą.

─Äal┼íie, viac zn├íme aplik├ície v zozname ├║loh, ako napr├şklad Todoist, TickTick a Microsoft To Do, maj├║ tie┼ż plne funk─Źn├ę webov├ę str├ínky, nie s├║ v┼íak technicky nain┼ítalovan├Żmi PWA (aj ke─Ć na Chromebooku ich m├┤┼żete st├íle prida┼ą, hlavn├Ż panel).

The Weekr

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 8

Ak m├íte ve─ża ├║loh, ktor├ę sa po ur─Źitom ─Źase opakuj├║ a chcete ich ponecha┼ą v samostatnom zozname, m├┤┼że by┼ą pre v├ís Weekr. Rozhranie webovej aplik├ície zobrazuje va┼íe inform├ície v─żavo a vpravo v├ím d├íva t├Ż┼żdenn├Ż kalend├ír. Na panel m├┤┼żete prida┼ą svoje inform├ície a vytvori┼ą kontroln├ę body po─Źas d┼ła alebo dn├ş v t├Ż┼żdni, kedy s├║ va┼íe ─Źl├ínky po splatnosti. Rozhranie nie je najintuit├şvnej┼íie, preto┼że na ├║pravu alebo ukladanie ├║dajov mus├şte stla─Źi┼ą neuverite─żne mal├ę tla─Źidl├í, ale akon├íhle z├şskate najd├┤le┼żitej┼íiu vec, nie je to tak├ę zl├ę. Ak chcete pou┼ż├şva┼ą platformu aplik├ície, mus├şte si vytvori┼ą ├║─Źet.

Photopea

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 9

Ak potrebujete na Chromebooku upravova┼ą obr├ízky, m├┤┼żete pou┼żi┼ą n├ístroj s otvoren├Żm zdrojom Linux GIMP alebo webov├║ aplik├íciu. Photopea je predov┼íetk├Żm schopnou a bezplatnou alternat├şvou k Photoshopu. Poskytuje rovnak├ę z├íkladn├ę n├ístroje, ak├ę existuj├║ aj v in├Żch editoroch obr├ízkov, a dok├í┼że otv├íra┼ą s├║bory Photoshopu, tak┼że ke─Ć va┼íi zamestnanci odo┼íl├║ svoje projekty, st├íle ich uvid├şte. Nezab├║dajte, ┼że bezplatn├í verzia podporovan├í reklamami v├ím umo┼żn├ş vr├íti┼ą sp├Ą┼ą iba 30 krokov, tak┼że pozor na to, ko─żko zmien vo svojich projektoch naraz urob├şte.

K dispoz├şcii je tie┼ż Pixlr E, ktor├Ż je kraj┼í├ş a e┼íte schopnej┼í├ş ako Photopea. Nejde o PWA, ale ak chcete pracova┼ą s ┼łou, m├┤┼żete ju prida┼ą na panel ├║loh.

Fotografie ─Ćakujem

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 10

PhotoStack je d├ívkov├Ż editor fotografi├ş, ktor├Ż v├ím umo┼ż┼łuje prida┼ą k obr├ízkom vodoznaky alebo zn├ş┼żi┼ą ich kvalitu a zmeni┼ą ich form├íty s├║borov. M├┤┼żete tie┼ż odstr├íni┼ą ├║daje EXIF, ─Źo ostatn├Żm umo┼ż┼łuje zisti┼ą, ktor├Ż fotoapar├ít ste pou┼żili a kam ste ho vzali (ak fotoapar├ít uklad├í ├║daje GPS, to je). Obr├ízky sa sprac├║vaj├║ lok├ílne, tak┼że va┼íe obr├ízky nikdy neopustia v├í┼í po─Ź├şta─Ź a na serveri Github si m├┤┼żete pozrie┼ą otvoren├Ż zdrojov├Ż k├│d n├ístroja. Je vyvinut├Ż vlastn├Żm Corbinom Davenportom.

E┼íte jeden tip: Kliknut├şm na trojbodov├║ ponuku hojnosti -> m├┤┼żete zmeni┼ą takmer ─żubovo─żn├║ webov├║ str├ínku na aplik├íciu s prirodzen├Żm pocitom ─Äal┼íie n├ístroje -> Vytvori┼ą odkaz. V nasleduj├║com dial├│govom okne nezabudnite vybra┼ą pol├ş─Źko ÔÇ×Otvori┼ą ako oknoÔÇť. Tak├ęto skratky m├┤┼żete prida┼ą aj na svoju domovsk├║ str├ínku v telef├│ne s Androidom, otv├íraj├║ sa v┼íak iba na norm├ílnej karte Chrome.

Desa┼ą vynikaj├║cich webov├Żch aplik├íci├ş pre produktivitu pre Chromebook a telef├│n s Androidom 11

├üno, ka┼żd├ęmu webu m├┤┼żete na paneli ├║loh prideli┼ą vyhraden├ę miesto vr├ítane slu┼żby Android Police.

Dohromady tieto PWA by v├ím mali pom├┤c┼ą obnovi┼ą niektor├ę pracovn├ę postupy, na ktor├ę ste zvyknut├ş zo svojej pr├íce Windows alebo Mac. Niektor├ş v├ím tie┼ż m├┤┼żu pom├┤c┼ą zlep┼íi┼ą zaostrenie a zablokova┼ą va┼íe okolie, ke─Ć sa doma stane pr├şli┼í divoko. Ak chcete n├íjs┼ą ─Ćal┼íie produkty PWA zameran├ę na produktivitu, prejdite na arch├şv PWA Appsco.pe.