De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci

Prv├Ż de┼ł finan─Źn├ęho analytika AMD od roku 2017 sa pr├íve dokon─Źil. V posledn├Żch troch rokoch AMD pre┼íla dramatickou zmenou, spustila svoju architekt├║ru Zen CPU a v├Żrazne zlep┼íila trajekt├│riu spolo─Źnosti, ktor├í pred nieko─żk├Żmi rokmi flirtovala s bankrotom. A teraz, ke─Ć je nad├ícia AMD op├Ą┼ą bezpe─Źn├í, spolo─Źnos┼ą sa zi┼íla, aby op├Ą┼ą hovorila so svojimi loj├ílnymi investormi (a pri poh─żade na ceny akci├ş, teraz ove─ża bohat┼í├şmi) investorov a ako pl├ínuje vyu┼żi┼ą tento ├║spech na presadenie v├Ą─Ź┼í├şch a lep┼í├şch vec├ş.

Poobede sme pokr├Żvali program FAD 2015 a videli sme, ┼że spolo─Źnos┼ą AMD po─Źas tejto akcie vydala mno┼żstvo ozn├ímen├ş a pl├ínov. Jednotliv├ę ozn├ímenia s├║ ni┼ż┼íie a medzit├Żm teraz, ke─Ć sa udalos┼ą skon─Źila, chceme poskytn├║┼ą r├Żchle zhrnutie toho, ─Źo bude AMD v najbli┼ż┼í├şch piatich rokoch robi┼ą.

Do roku 2020 spolo─Źnos┼ą AMD dodala 260 mili├│nov Zen Cores
AMD diskutuje ÔÇ×X3DÔÇť stohovanie a balenie pre bud├║ce produkty: hybridn├Ż 2.5D a 3D
AMD prech├ídza z nekone─Źnej text├şlie na nekone─Źn├║ architekt├║ru: sp├íja v┼íetko so v┼íetk├Żm
AMD predstavuje architekt├║ru CDNA GPU: ┼ápecializovan├í architekt├║ra GPU pre d├ítov├ę centr├í
Pl├ín GPU klienta AMD na roky 2020 – 2020: RDNA 3 & Navi 3X na obzore s vy┼í┼íou dokonalos┼ąou a ├║─Źinnos┼ąou
AMD je RDNA 2 Z├şska k├│dov├Ż n├ízov: ÔÇ×Navi 2XÔÇť prich├ídza tento rok s 50% vylep┼íen├şm Perf-Per-Watt
Aktualizovan├ę cestovn├ę mapy procesorov AMD Ryzen a EPYC Marec 2020: Mil├íno, Janov a Vermeer
AMD objas┼łuje pripomienky k 7nm / 7nm + pre bud├║ce produkty: EUV ne┼ípecifikovan├ę

Ve─żk├Żm ├║spechom z finan─Źnej str├ínky AMD je, ┼że spolo─Źnos┼ą je ziskov├í. Po tom, ─Źo v jednom okamihu mali viac dlhov ako hotovos┼ą, starostliv├ę v├Żdavky zo strany AMD spolu s ├║spechom ich procesorov Zen a ned├ívnych GPU zv├Ż┼íili ┼í┼ąastie AMD. Spolo─Źnos┼ą je v s├║─Źasnosti stabilne ziskov├í, pr├şjmy rast├║ a z├írove┼ł je schopn├í prinies┼ą v├Żsledky akcion├írom a z├írove┼ł vyu┼ż├şva┼ą ich nov├Ż ├║spech na zv├Ż┼íenie invest├şci├ş do kritick├ęho v├Żskumu a v├Żvoja.

V├Żsledkom je, ┼że AMD v roku 2020 je ove─ża in├í spolo─Źnos┼ą ako v AMD v roku 2017. Namiesto potreby pre┼żi┼ą, ako tomu bolo v roku 2017, sa AMD v roku 2020 dar├ş. Lisa Su sa preto sna┼ż├ş vzia┼ą AMD na v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci; vyu┼żitie siln├Żch str├ínok spolo─Źnosti AMD na zv├Ż┼íenie trhov├ęho podielu spolo─Źnosti a vyu┼żitie nov├Żch pr├şle┼żitost├ş, a to v┼íetko pri pokra─Źovan├ş jej ├║spe┼ínej strat├ęgie zameranej realiz├ície.

Ve─żk├ę zameranie je tu (hoci ─Ćaleko od jedin├ęho) na trhu d├ítov├Żch centier. Dlh├í chlebov├í raketa spolo─Źnosti Intel a st├íle viac aj NVIDIA je to vysoko v├Żnosn├Ż trh, ktor├Ż neust├íle rastie. A je to trh, ktor├Ż vyk─║zol z AMD a ktor├Ż sa teraz vracia sp├Ą┼ą na silu svojich procesorov EPYC. Po─Źas najbli┼ż┼í├şch 5 rokov AMD chce vzia┼ą ove─ża v├Ą─Ź┼í├ş kus celkov├ęho d├ítov├ęho centra kol├í─Ź a vyv├şjaj├║ technol├│gie potrebn├ę na z├şskanie nad t├Żmito z├íkazn├şkmi.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 3

Najv├Ą─Ź┼í├şm n├ístrojom tu bude samozrejme tla─Źenie ob├ílky s bud├║cimi procesormi EPYC. Predstavujeme roz┼í├şren├║ mapu pre procesory EPYC, ktor├í vych├ídza z Zen AMD 4 Architekt├║ra procesorov, spolo─Źnos┼ą ┼ąa┼żko pracuje na Mil├íne a Janove. Najm├Ą Janov je hor├║cou t├ęmou, preto┼że ju Ministerstvo energetiky Spojen├Żch ┼ít├ítov americk├Żch pr├íve vybralo, aby sa v nadch├ídzaj├║com obdob├ş pou┼żilo ako procesor, 2 exaflop superpo─Ź├şta─Ź El Capitan.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 4

A GPU? ─îas┼ą zalo┼żen├í na pripravovanej CDNA spolo─Źnosti AMD 2 vypo─Ź├şta┼ą architekt├║ru GPU.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 5

CDNA, ktor├ę bolo dnes odhalen├ę v r├ímci cestovn├Żch m├íp spolo─Źnosti AMD, predstavuje nov├ę ozna─Źenie spolo─Źnosti AMD pre ich architekt├║ru GPU zameran├║ na v├Żpo─Źty. Serverov├ę GPU AMD, n├ístupca najr├┤znej┼í├şch architekt├║r GCN pou┼ż├şvan├Żch v predch├ídzaj├║cich serverov├Żch GPU, ako napr├şklad Vega 20, s├║ teraz samostatnou rodinou, oddelenou od architekt├║ry RDNA AMD a spotrebite─żsk├Żch GPU, ktor├ę poch├ídzaj├║ z tejto vetvy rodiny. Zameran├şm sa na po─Ź├şta─Źov├ę funkcie, v├Żkon strojov├ęho u─Źenia a ┼ík├ílovate─żnos┼ą viacer├Żch GPU m├í AMD ambici├│zne pl├íny pre svoju architekt├║ru GPU serverov. Rodina CDNA uvid├ş svoj prv├Ż vyhraden├Ż GPU vydan├Ż koncom tohto roka, zatia─ż ─Źo GPU zalo┼żen├ę na CDNA 2 architekt├║ra je splatn├í do konca roku 2022.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 6

Spolu s vynikaj├║cim v├Żkonom GPU je ─Ćal┼íou ve─żkou aktualiz├íciou pre rodinu CDNA integr├ícia Infinity Architecture AMD (roden├í Infinity Fabric). Prepojovacia technol├│gia, ktor├í sa u┼ż vo ve─żkej miere pou┼ż├şva v procesoroch EYPC AMD spolo─Źnosti AMD, prich├ídza na GPU AMD, kde bude hra┼ą ├║lohu v ├║sil├ş AMD zameranom na viac GPU, ako aj na rozsiahlej┼í├şch pl├ínoch pre heterog├ęnne v├Żpo─Źty AMD. S tre┼ąou gener├íciou technol├│gie, ktor├í je napl├ínovan├í tak, aby pon├║kla ├║pln├║ s├║dr┼żnos┼ą CPU / GPU a umo┼żnila jednotn├Ż unifikovan├Ż pam├Ą┼ąov├Ż priestor, bude Infinity Architecture tak├í, ako AMD vyu┼ż├şva architekt├║ry CPU a GPU na zabezpe─Źenie e┼íte v├Ą─Ź┼í├şch v├Żhier ich spolo─Źn├Żm pou┼żit├şm.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 7

A nenechajte si z toho v┼íetk├ęho vynecha┼ą, s├║ to spotrebite─żsk├ę produkty AMD. Aj ke─Ć dnes sa ich serverov├ę produkty nezaoberaj├║ celkom rovnak├Żm zameran├şm ako ich serverov├ę produkty – nie je celkom rovnak├í pr├şle┼żitos┼ą na rast zisku – AMD je ┼ąa┼żk├ę pracova┼ą pre nov├ę spotrebite─żsk├ę procesory a GPU.

─îo sa t├Żka GPU, AMD upustila od podrobnost├ş o svojich predt├Żm odhalen├Żch RDNA 2 architekt├║ra. S GPU (a hern├Żmi konzolami), ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ architekt├║ru, pr├şde koncom tohto roka RDNA 2 a GPI navig├ície Navi 2X zalo┼żen├ę na nej pon├║knu kombin├íciu nov├Żch funkci├ş a zlep┼íen├ş ├║─Źinnosti. Pokia─ż ide o funkcie, aktualizovan├í architekt├║ra prid├í sledovanie hardv├ęrov├Żch l├║─Źov, ako aj tie┼łovanie s premenlivou r├Żchlos┼ąou, ─Ź├şm sa uzavrie priepas┼ą funkci├ş s konkurenciou NVIDIA. Medzit├Żm spolo─Źnos┼ą AMD pon├║ka 50% zlep┼íenie v├Żkonu na watt, ─Źo je zna─Źn├Ż skok v ├║─Źinnosti, ktor├Ż by bol na rovnakej ├║rovni ako p├┤vodn├í architekt├║ra RDNA.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 8

A AMD sa tie┼ż zameriava vysoko. Po tom, ─Źo AMD za posledn├Żch nieko─żko rokov hral v NVIDIA druh├ę miesto, ─Źo sa t├Żka v├Żkonu ich ┼ípi─Źkov├Żch GPU, pl├ínuje AMD pon├║ka┼ą grafick├ę karty s najvy┼í┼í├şm v├Żkonom, ktor├ę s├║ schopn├ę poskytova┼ą ÔÇ×nekompromisn├ęÔÇť 4K hry. Rivali AMD samozrejme nezostan├║ st├í┼ą, ale AMD ver├ş, ┼że maj├║ technol├│giu a energetick├║ ├║─Źinnos┼ą potrebn├║ na dosiahnutie extr├ęmneho v├Żkonu, ktor├Ż nad┼íenci h─żadaj├║.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 9

Po RDNA 2 bude RDNA 3, AMD nehovor├ş ve─ża o inej architekt├║re ne┼ż o tom, ┼że ─Źipy pre ┼łu bud├║ rodiny Navi 3X, ale bude to iterova┼ą na RDNA2 t├Żm, ┼że prin├í┼ía e┼íte v├Ą─Ź┼íie vylep┼íenia v├Żkonu a efekt├şvnosti. Architekt├║ra je navrhnut├í tak, aby pou┼ż├şvala nov├Ż procesn├Ż uzol – nie teda variant 7nm pou┼ż├şvan├Ż v RDNA 2 – AMD v┼íak tento uzol v s├║─Źasnosti nezverej┼łuje a rozhodol sa jednoducho ozna─Źi┼ą ako ÔÇ×pokro─Źil├Ż uzolÔÇť. rDNA 3 GPU sa objavia do konca roku 2022.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 10

Pokia─ż ide o spotrebite─żsk├ę procesory AMD, ako u┼ż bolo spomenut├ę, v├Żvoj ich Zen 3 Architekt├║ra CPU zost├íva na ceste. Do konca tohto roka sa teda o─Źak├ívaj├║ procesory Ryzen ┼ítvrtej gener├ície zalo┼żen├ę na aktualizovanej architekt├║re CPU (m├íme v┼íak podozrenie, ┼że po Zen 3 lode pre.

Nakoniec, spolu s konkr├ętnymi aktualiz├íciami produktov, AMD stru─Źne hovorila aj o niektor├Żch svojich v┼íeobecn├Żch technologick├Żch zameraniach v ─Ćal┼íom obdob├ş 5 rokov. Ke─Ć┼że Mooreov z├íkon na─Ćalej spoma─żuje, na udr┼żanie zlep┼íenia v├Żkonu ─Źipov s├║ potrebn├ę nov┼íie a exotickej┼íie met├│dy balenia ─Źipov. A AMD, ktor├Ż je u┼ż dobre obozn├ímen├Ż 2.5D technol├│gie v─Ćaka pou┼żitiu ─Źipovej sady na Zen 2 procesorov, tie┼ż sa pozer├í na 3D stohovanie.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 11

Spolo─Źnos┼ą s n├ízvom ÔÇ×X3DÔÇť chce pou┼ż├şva┼ą hybrid 2.5D a 3D stohovanie na dosiahnutie v├Żznamn├ęho zv├Ż┼íenia hustoty p├ísma. V┼íetci povedali, AMD pon├║ka potenci├ílne lep┼íie ako 10-n├ísobn├ę zlep┼íenie hustoty p├ísma oproti dne┼ín├Żm kipletom, ak sa ich pl├íny naplnia.

De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020: Round-Up: Stanovenie cesty pre v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie veci 12

Napokon, zameranie sa na bud├║ce technol├│gie si tie┼ż vy┼żadovalo, aby sa AMD o nie─Źo viac starali o tom, ─Źo hovoria o bud├║cich v├Żrobn├Żch uzloch. Pl├íny AMD do roku 2020 posunuli ka┼żd├║ zmienku o ÔÇ×7nm +ÔÇť, ktor├í bola na ich bud├║cich pl├ínoch, aby sa predi┼ílo akejko─żvek z├ímene s uzlom ÔÇ×N7 +ÔÇť TSV zalo┼żen├Żm na EUV. Pre istotu bude takzvan├í druh├í gener├ícia 7nm dielov spolo─Źnosti AMD st├íle pou┼ż├şva┼ą vylep┼íen├║ verziu 7nm oproti variante pou┼żit├ęmu na s├║─Źasnom Zen 2 a ─Źipov Navi, ale spolo─Źnos┼ą AMD je trochu opatrnej┼íia, aby neznamenala, ┼że bude zalo┼żen├í na EUV.

A s t├Żm je to z├íbal na De┼ł finan─Źn├Żch analytikov AMD 2020. Spolo─Źnos┼ą stanovila agres├şvny pl├ín, pokia─ż ide o technol├│giu a to, ─Źo to znamen├í pre ich finan─Źn├║ v├Żkonnos┼ą, tak┼że teraz bude na dosahovan├ş t├Żchto vzne┼íen├Żch cie─żov zodpoveda┼ą Dr. Lisa Su a zvy┼íok AMD. AMD, ktor├í sa v posledn├Żch rokoch vyzna─Źuje pozoruhodn├Żm obratom, je mo┼żno v najlep┼íom postaven├ş, ak├ę sa dosahuje takmer za desa┼ą rokov, a ak sa ├║silie AMD vyrovn├í ich amb├şci├ím, nasleduj├║cich p├Ą┼ą rokov ich nepochybne uvedie na v├Ą─Ź┼íie a lep┼íie miesto. ,

Related Articles

Back to top button