Demokratiz├ícia invest├şci├ş do nehnute─żnost├ş

V├Ą─Ź┼íina expertov by s├║hlasila s t├Żm, ┼że hlavnou prek├í┼żkou brzdenia kryptomien je regul├ícia. Pr├íve teraz je v USA regul├ícia okolo blockchainu a kryptomien zhruba tak├í jasn├í ako hrachov├í polievka. A to USA stoj├ş poves┼ą svetov├ęho ekonomick├ęho l├şdra, zatia─ż ─Źo ┼íikovnej┼íie krajiny vyu┼ż├şvaj├║ hmlu regula─Źnej neistoty sp├┤soben├║ zm├Ątkom, ktor├Ż SEC zasiala.

Zd├í sa, ┼że najlep┼íie mysle v USA sa nedok├í┼żu rozhodn├║┼ą, pokia─ż ide o digit├ílne akt├şva. Mali by by┼ą pova┼żovan├ş za cenn├Ż papier, ako s├║ akcie alebo dlhopisy? Ide o invest├şciu, ktor├í nie je bezpe─Źn├í, ako s├║ bankov├ę ├║─Źty alebo drah├ę kovy? Alebo nie─Źo ├║plne in├ę, ich vlastn├í trieda?

Listy, konferencie a ─Ćal┼íie inform├ície o hed┼żov├Żch fondoch za 4. ┼ítvr┼ąrok 2019

Ani g├ęniovia na Harvard Business School to nedok├í┼żu pochopi┼ą: prizn├ívaj├║, ┼że s├║ ÔÇ×zm├Ąten├şÔÇť t├Żm, ─Źo naz├Żvaj├║ Hinman Paradox, pomenovan├Ż pod─ża ved├║ceho div├şzie podnikov├Żch financi├ş SEC, ktor├Ż tvrdil, ┼że niektor├ę tokeny za─Ź├şnaj├║ ako cenn├ę papiere a potom vyv├şja┼ą sa do nie─Źoho in├ęho.

├Üprimne povedan├ę, ak to Harvard nedok├í┼że zisti┼ą, pre n├ís ostatn├Żch nie je ve─żk├í n├ídej.

Skuto─Źn├Ż pokrok od SEC?

Na┼í┼ąastie na konci tunela m├┤┼że by┼ą svetlo. A je to biggie.

Ke─Ć┼że sme sa pou─Źili z regula─Źn├Żch probl├ęmov s ICO a star├Żmi tokenmi n├ístrojov, dne┼ín├ę ponuky bezpe─Źnostn├Żch tokenov (STO) s├║ nastaven├ę sp├┤sobom, ktor├Ż je plne v s├║lade s aktu├ílnymi predpismi. Kompromisom v┼íak bolo, ┼że a┼ż doteraz SEC obmedzovala v├Ą─Ź┼íinu invest├şci├ş na relat├şvne mal├Ż fond ve─żk├Żch in┼ítit├║ci├ş alebo akreditovan├Żch investorov.

Aby mohol by┼ą jednotlivec uznan├Ż ako akreditovan├Ż alebo ÔÇ×sofistikovan├ŻÔÇť investor, mus├ş ma┼ą hodnotu viac ako $1 mili├│nov (mimo ich prim├írneho bydliska), alebo maj├║ ro─Źn├Ż pr├şjem 200 000 dol├írov alebo spolo─Źn├Ż ro─Źn├Ż pr├şjem 300 000 dol├írov. In┼ítit├║cia mus├ş ma┼ą viac ako $5 mili├│nov akt├şv. To s├║ ve─żmi vysok├ę prahy, ktor├ę v├Ą─Ź┼íinu z n├ís nech├ívaj├║ mimo cyklu, pokia─ż ide o invest├şcie do STO.

S├║─Źasn├í defin├şcia je tie┼ż ├║plne svojvo─żn├í. Ver├ş niekto z n├ís, ┼że neexistuj├║ hl├║pi milion├íri, ktor├ş by mohli robi┼ą zl├ę investi─Źn├ę rozhodnutia? Alebo ┼żiadni m├║dri investori, ktor├ş maj├║ v banke n├íhodou menej ako mili├│n dol├írov?

SEC kone─Źne uznala svoje vlastn├ę ┼íialenstvo. 18. decembra SEC vydala vyhl├ísenie, v ktorom ozn├ímila svoj z├ímer ÔÇ×modernizova┼ąÔÇť test akreditovan├Żch investorov tak, aby zah┼Ľ┼łal nov├ę krit├ęri├í, ako s├║ ÔÇ×odborn├ę znalosti, sk├║senosti alebo certifik├ícieÔÇť. Tieto krit├ęri├í m├┤┼żu by┼ą s├║be┼żn├ę so s├ęriou 7 sk├║┼íka na n├íkup a predaj tradi─Źn├Żch cenn├Żch papierov. SEC tie┼ż pris─ż├║bila roz┼í├şri┼ą zoznam typov subjektov, ktor├ę sa m├┤┼żu kvalifikova┼ą ako akreditovan├ş investori.

Úsvit tokenizácie

Na sekundu z├ílohovania je ─żahk├ę pochopi┼ą, pre─Źo sa SEC mohla domnieva┼ą, ┼że be┼żn├ş investori potrebuj├║ ochranu pred kryptomenami.

Predch├ídzaj├║ce vlny kryptomien a ICO nar├í┼żali na probl├ęmy, ktor├ę sp├Ątne vyzerali nevyhnutne, vr├ítane tienist├Żch pon├║k a polovi─Źn├Żch podnikate─żsk├Żch pl├ínov. Priestor blockchainu je teraz pripraven├Ż prija┼ą tokeniz├íciu, technol├│giu, ktor├í rie┼íi niektor├ę slab├ę str├ínky prv├Żch dvoch krypto v─║n – vytv├íra tretiu vlnu kryptomien, na ktor├║ sme v┼íetci ─Źakali.

Napriek tomu, ─Źomu pod─ża v┼íetk├ęho SEC ver├ş, regula─Źn├ę zm├Ątky nikomu nepom├íhaj├║. Naivn├ş investori, o ktor├Żch tvrdia, ┼że ich chc├║ chr├íni┼ą, ur─Źite nie. V skuto─Źnosti je to tak ┼íkodi┼ą ka┼żd├Ż, od vlastn├şkov nehnute─żnost├ş po investorov vo svete fintech i mimo neho.

Zatia─ż ─Źo ICO pred├íva mincu, ktorej hodnotu je ┼ąa┼żk├ę ur─Źi┼ą v absol├║tnych ─Ź├şslach, STO pred├íva ┼żet├│ny, ktor├ę s├║ viazan├ę na akt├şva v re├ílnom svete. T├Żmto majetkom m├┤┼że by┼ą ─Źoko─żvek, od maliarskeho alebo veter├ínskeho auta po farmaceutick├Ż patent. Ale najv├Ą─Ź┼í├ş pr├şs─żub pre STO spo─Ź├şva v nehnute─żnostiach. Preto┼że hodnotu majetku v nehnute─żnostiach je mo┼żn├ę pomerne ─żahko ur─Źi┼ą a na tento ├║─Źel u┼ż existuj├║ algoritmy, tokeniz├ícia nehnute─żnost├ş vytv├íra token s jasnou a ─żahko definovate─żnou hodnotou.

Posledná najlepšia nádej

SEC sa e┼íte ani z─Ćaleka neprij├şma kone─Źn├ę rozhodnutie. Ale mnoh├ş v oblasti fintech/proptech veria, ┼że rozhodnutie nem├┤┼że pr├şs┼ą dostato─Źne r├Żchlo.

Aktu├ílne odhady nazna─Źuj├║, ┼że pribli┼żne 12 mili├│nov dom├ícnost├ş v USA sa pod─ża s├║─Źasn├Żch predpisov SEC kvalifikuje na status akreditovan├ęho investora – iba asi 10% popul├ície, napriek tomu kontroluje bohatstvo zhruba 65,88 bili├│na dol├írov. Predstavte si, ko─żko v├Ą─Ź┼íieho kapit├ílu bude k dispoz├şcii otvoren├şm priestoru ┼íir┼íiemu spektru vzdelan├Żch a zainteresovan├Żch investorov.

Ameri─Źania t├║┼żia sta┼ą sa akt├şvnymi investormi. Pod─ża prieskumu spolo─Źnosti Gallup vlastn├ş 55% Ameri─Źanov tradi─Źn├ę akcie, zatia─ż ─Źo mnoh├ş t├║┼żia n├íjs┼ą netradi─Źn├ę met├│dy investovania, ako je crowdfunding a tokeniz├ícia. Obch├ídzanie tradi─Źn├Żch str├í┼żcov br├íny, ako s├║ ve─żk├ę banky, nevyhnutne spr├şstup┼łuje kapit├íl skupin├ím, pre ktor├ę je tradi─Źne ┼ąa┼żk├ę z├şska┼ą finan─Źn├ę prostriedky, ako s├║ mal├ę podniky vo vlastn├şctve Afroameri─Źanov. Pom├íha tie┼ż ekonomicky depres├şvnym regi├│nom, ako je Ju┼żn├í Amerika.

Toto s├║ invest├şcie, pred ktor├Żmi n├ís ÔÇ×chr├ínilaÔÇť SEC – ale Ameri─Źania po┼żaduj├║ d├┤veru vo vlastn├ę peniaze. ─îoraz viac chc├║ investova┼ą svoje svedomie a bra┼ą do ├║vahy environment├ílne, soci├ílne a vl├ídne faktory. Aktualizovan├ę pokyny SEC to len umo┼ż┼łuj├║.

Jasnos┼ą pr├ívnych predpisov odstr├íni prek├í┼żky a otvor├ş ove─ża v├Ą─Ź┼íiu skupinu investorov. A to otvor├ş cestu tokeniz├ícii, na┼íej s├║─Źasnej najlep┼íej n├ídeji na demokratiz├íciu invest├şci├ş do nehnute─żnost├ş a vytiahnutie glob├ílneho realitn├ęho priemyslu zo s├║─Źasn├ęho prepadu a spolu s n├şm aj glob├ílnej ekonomiky.

Mal├ę kroky k demokratiz├ícii

Banky a in├ę tradi─Źn├ę ├║verov├ę in┼ítit├║cie s┼ąa┼żuj├║ mlad├Żm kupuj├║cim vlastn├şctvo majetku ako kedyko─żvek predt├Żm. Bez ┼żivotaschopn├Żch alternat├şv s├║ mileni├íli vystra┼íen├ş zo sna o vlastn├şctve nehnute─żnosti. Niektor├ş vn├şmaj├║ tento prepad ako ┼ípir├ílu smrti ved├║cu k recesii v priebehu nieko─żk├Żch najbli┼ż┼í├şch rokov.

Uveden├şm procesu z├şskavania kapit├ílu do s├║ladu s potrebami a o─Źak├ívaniami vlastn├şkov nehnute─żnost├ş m├┤┼że tokeniz├ícia zvr├íti┼ą tieto klesaj├║ce trendy. Zmen├ş sp├┤sob, ak├Żm majitelia akt├şv z├şskavaj├║ kapit├íl, a otvor├ş invest├şcie do nehnute─żnost├ş za ┼ąa┼żk├Żmi ┼żelezn├Żmi br├ínami ve─żk├Żch finan─Źn├Żch in┼ítit├║ci├ş.

E┼íte nie je ni─Ź kone─Źn├ę a e┼íte sa uvid├ş, ako sa tieto defin├şcie nakoniec otras├║. Ale vzh─żadom na to, ┼że veci u┼ż nem├┤┼żu by┼ą re┼ítrikt├şvnej┼íie, ak├Żko─żvek pokrok bude pre tokeniz├íciu skvelou spr├ívou.

Otvorenie t├Żchto defin├şci├ş povedie k dlhej ceste k zavedeniu tokenizovan├Żch invest├şci├ş do nehnute─żnost├ş do hlavn├ęho pr├║du. A okrem toho tento krok tie┼ż pom├┤┼że USA z├şska┼ą sp├Ą┼ą svoje opr├ívnen├ę miesto svetov├ęho l├şdra, pri─Źom prijme pozit├şvne zmeny a demokratiz├íciu invest├şci├ş v prospech v┼íetk├Żch svojich ob─Źanov.

Nav┼ít├şvte jej str├ínku na SolidBlock.co

Na Yael sa dostanete na yael (at) solidblock.co