Dark Web je nabitý falošnými vakcínami proti Covid-19 a falošnými kartami

Falošné výsledky testov na COVID-19, podvodné očkovacie preukazy a pochybné vakcíny sa na temnom webe stávajú horúcou komoditou v tom, čo je najnovšie v dlhom zozname kyberzločinov zarábajúcich na pandémii koronavírusov.

„Novým a znepokojujúcim fenoménom je, že spotrebitelia kupujú vakcíny proti COVID-19 na čiernom trhu kvôli zvýšenému dopytu po celom svete,“ povedala Anne An, vedúca bezpečnostná výskumníčka v McAfee’s Advanced Programs Group (APG). “Výsledkom je, že nelegálne vakcíny COVID-19 a záznamy o očkovaní sú na darknetových trhoch veľmi žiadané.”

Rastúci dopyt a preteky o dosiahnutie imunity stáda znamenajú, že najmenej tucet podzemných trhovísk predáva tovar súvisiaci s COVID-19, pričom vakcíny Pfizer-BioNTech je možné zakúpiť za 500 dolárov za dávku od najpredávanejších predajcov, ktorí sa spoliehajú na služby ako Wickr, Telegram, WhatsApp. a Gmail pre reklamu a komunikáciu.

Zoznamy Darknet pre údajné vakcíny sa predávajú za cenu medzi 600 až $2500, čo umožňuje potenciálnym kupujúcim dostať produkt do dvoch až 10 dní. Bol identifikovaný druhý predajca, ktorý predáva 10 dávok vakcíny Moderna COVID-19 za $2,000. Vakcíny sú údajne buď dovezené z USA, alebo zabalené v Spojenom kráľovstve a potom odoslané do iných krajín po celom svete.

A čo viac, falošné očkovacie preukazy údajne vydané americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sú k dispozícii od 50 USD až po $1500. Podobne ďalší nemenovaný predajca na inom trhu s tmavými webmi ponúka falošné nemecké certifikáty COVID-19 za pouhých 22,35 USD.

Toto nie je ojedinelý prípad. Začiatkom marca americko-izraelská kyberbezpečnostná firma Check Point zverejnila podrobnosti o hackerskom fóre propagujúcom predaj vakcín COVID-19 a očkovacích certifikátov so zľavou od podvodníkov so sídlom v USA a európskych krajinách, ako je Španielsko, Nemecko, Francúzsko a Rusko.

Falošné negatívne výsledky testov na COVID-19 a očkovacie pasové certifikáty sa predávajú za 25 USD a 250 USD, pričom reklamy na darknetoch na vakcíny proti COVID-19 vzrástli o viac ako 300 % a prekonali ich. 1200 v počte za prvé tri mesiace roku 2021, uviedla spoločnosť.

„Negatívny výsledok testu na COVID alebo osvedčenie o očkovaní sa stávajú zlatým kľúčom, ktorý odblokuje obmedzenia a umožní ľuďom pohybovať sa a miešať sa s väčšou slobodou,“ vysvetlili vedci z Check Point. “A samozrejme to vytvára príležitosť pre zločincov a podvodníkov na zneužívanie tých ľudí, ktorí sú ochotní riskovať používanie falošných dokumentov na dosiahnutie tejto slobody.”

Vzostup nezákonnej ekonomiky pre falošné očkovanie a testovacie certifikáty podnietil americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vydať varovanie, v ktorom sa uvádza, že tí, ktorí sa podieľajú na kúpe alebo predaji falošných očkovacích preukazov, by nielen ohrozili ostatných občanov, ktorým hrozí, že sa nakazia. COVID-19, ale tiež porušujú zákon neoprávneným použitím pečate oficiálnej vládnej agentúry, ako je Ministerstvo zdravotníctva (HHS) alebo CDC.

“Cyklus podzemnej ekonomiky pokračuje, pretože dopyt vytvára zásoby, čo zase vytvára ponuku,” povedal An. „Okrem predaja vakcín proti COVID-19, očkovacích preukazov a falošných výsledkov testov môžu kyberzločinci profitovať aj z predaja mien, dátumov narodenia, adresy bydliska, kontaktných údajov a iných osobne nedefinovateľných informácií svojich zákazníkov.“