COVID-19 by mohol oddialiť budúcu výrobu najsilnejších smartphones

Dopad pandémie COVID-19 výrazne ovplyvnil každého bez ohľadu na miesto jeho bydliska. Ovplyvnilo to aj výrobu a distribúciu výrobkov vrátane výrobkov v priemysle mobilných telefónov vrátane zariadení a komponentov, ktoré ešte neboli zmontované. Vďaka prevalencii koronavírusu spoločnosť Digitimes oznámila, že spoločnosť Samsung posunie dátum, kedy dúfa, že začne vyrábať čip s veľkosťou 3nm do roku 2022. Pôvodne sa plánovalo spustiť tento test do roku 2021. Nezabudnite, že objemová výroba nie je rovnaká ako hromadná výroba. ,

Spoločnosť Samsung uviedla, že jej 3nm čipy dosiahnu o 35% vyšší výkon v porovnaní s 5nm čipmi a 50% úspora energie. Spoločnosť Samsung pre svoje 3nm čipy prechádza z tranzistorov FinFET na MBCFET (viackanálové trubice FET a viackanálové trubice s efektom poľa). Výrobný proces je kompatibilný s výrobou FinFET, čo by spoločnosti Samsung uľahčilo prechod na 3nm. TSMC tiež plánuje skočiť na vlak 3nm v rokoch 2022-2023. Spoločnosť je najväčšou nezávislou zlievárňou na svete a vyrába množstvo veľmi dôležitých komponentov pre priemysel mobilných telefónov. Patria sem čipové sady Apple A-x SoCs, čipy Qualcomm Snapdragon (vrátane modemových čipových súprav) a čipy Huawei Kirin.

2020 Apple IPhone 12 series by mohol byť prvý smartphones Použiť SoC 5nm

Procesný uzol používaný pri výrobe čipov je viazaný na počet tranzistorov, ktoré sa zmestia do štvorcových mm. Čím vyššie je toto číslo, tým je čip výkonnejší a energeticky účinnejší. Od tohto roku majú TSMC a Samsung naplánovať uvedenie 5nm čipov zo svojich vlastných montážnych liniek vybavených takmer 84% tranzistorov na mm2 z počtu použitých v aktuálne používaných 7nm čipoch. Čipy budú mať tranzistorovú hustotu 171 nm.3 Milión na štvorcový mm.

Apple IPhone 12 series by mohol byť prvý smartphones Používa 5nm chipset

Aby sme to uviedli do perspektívy, vlastnosti Apple 7nm A13 Bionic SoC 8,5 1 miliarda tranzistorov, zatiaľ čo A14 Bionic 5nm bude mať implantovaných 15 miliárd tranzistorov. To všetko súvisí s poznámkou zakladajúceho partnera spoločnosti Intel Gordon Moore v 60. rokoch. „Mooreov zákon“ pôvodne požadoval, aby sa hustota tranzistorov každý rok zdvojnásobila a v 70. rokoch sa zmenila na každý rok. Pokiaľ to výrobcovia čipov dokonale nesledujú, trendová čiara zostáva často neporušená.

Je pravdepodobné, že to budú prvé dve smartfóny, ktoré používajú čipy 5nm 2020 5G Apple Rad IPhone 12 a Huawei Mate 40 vďaka neoficiálne A14 Bionic a Kirin 1012 SoC. Mobilná platforma Snapdragon 875 bude prvým 5nm chipsetom, ktorý sa použije na telefónoch s Androidom s licenciou spoločnosti Google.

neskôr 3 Nm, možno hľadáme Mooreov zákon, ktorý zostane v platnosti so zmluvou 2,1 Nm a 1,5 Nm a 1 Nm. Zlievarne a návrhári čipov sa tešia. TSMC vlani v júni oznámila, že začala výskum a vývoj na čipe 2 Nanometre môžu podľa svojho najlepšieho scenára v roku 2024 hromadne vyrábať. Pravdou však je, že TSMC a Samsung stále míňajú stovky miliónov dolárov na výstavbu zariadení pre 3 Nm, a stále máme akékoľvek zariadenie napájané čipom 5 Nm.

Ako ďaleko sme sa dostali? Apple IPhone je zapnutý 4 , Vydané v roku 2010 spoločnosťou A4 SoC. Tento čip je vybavený procesorom Cortex-A8 bežiacim pri 800 MHz pre iPhone (1 GHz pre iPad). A4, vyrábaná spoločnosťou Samsung, bola vyrobená pomocou postupu 45 nm spoločnosti Samn. V súčasnosti používaný 7nm A13 Bionic je šesťuholníkový SoC s párom vysoko výkonných jadier CPU nazývaných Lightning running fast 20,65 GHz. Zostávajúce štyri jadrá energeticky účinného CPU sa nazývajú Thunder.