Cortana nie je Alexa – zru─Źnosti id├║ ─Ćalej Windows 10 verzia 2004


zv├Ą─Ź┼íi┼ą / Na obr├ízku: cel├í sada ikon Office 365 na paneli ├║loh. Nezobrazen├ę, z dobr├ęho d├┤vodu: ÔÇ×Cortana, zahrajte si Staromestsk├║ cestu.ÔÇť

Microsoft

Spolo─Źnos┼ą Microsoft dnes ozn├ímila v├Żrazn├Ż posun v zameran├ş na svojho osobn├ęho asistenta Cortanu: vystupuje z obchodu s gadgetmi pre spotrebite─żov a zameriava sa na produktivitu. Nov├í verzia Cortany bude debutova┼ą s ─Ćal┼íou v├Żznamnou aktualiz├íciou Windows 10, ktor├Ż by mal by┼ą uveden├Ż do prev├ídzky v apr├şli.

Microsoft zna─Źne spr├şs┼łuje pr├şstup k Cortane. V prvom rade ni─Ź, ─Źo u┼ż pou┼ż├şva Cortana, pre kohoko─żvek, kto pou┼ż├şva iba miestne ├║─Źty. Pr├şstup na Cortanu bud├║ pr├şstupn├ę iba t├Żm, ktor├ş s├║ prihl├ísen├ş pomocou ├║─Źtov pracovnej ┼íkoly v ┼íkole alebo ├║─Źtov online spolo─Źnosti Microsoft -Windows 10 pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş sa prid┼Ľ┼żaj├║ iba miestnych ├║─Źtov, bude ma┼ą smolu.

Nov├Ż Cortana sa zameria na pou┼ż├şvate─żsk├ę rozhranie chatu zameran├ę na produktivitu. Pou┼ż├şvatelia bud├║ m├┤c┼ą kontrolova┼ą alebo nastavova┼ą polo┼żky kalend├íra a ├║lohy v prirodzenej angli─Źtine, ako aj dopytova┼ą alebo vytv├íra┼ą e-maily, nastavova┼ą bud├şky a ─Źasova─Źe, otv├íra┼ą aplik├ície a vyh─żad├íva┼ą osoby alebo s├║bory. Vyh─żad├í v├ís aj na internete – samozrejme pomocou Bingu – alebo pon├║kne vtipy.

V├Ą─Ź┼íina zru─Źnost├ş spolo─Źnosti Cortana zameran├í na spotrebite─ża je napl├ínovan├í na z├şskanie sekery. ÔÇ×Niektor├ę aktualizovan├ę sk├║senosti spolo─Źnosti Cortana v roku 2006 u┼ż nebud├║ ma┼ą k dispoz├şcii niektor├ę zru─Źnosti spotrebite─żov vr├ítane hudby, prepojen├ęho domova a schopnost├ş tret├şch str├ín Windows 10, ÔÇťv dne┼ínom ozn├ímen├ş nap├şsal Andrew Shuman, viceprezident spolo─Źnosti Microsoft pre spolo─Źnos┼ą Cortana.

Microsoft spolo─Źnosti ZDNet objasnil, ┼że aplik├ície Cortana v syst├ęmoch iOS a Android bud├║ st├íle schopn├ę ovl├ída┼ą dom├íce zariadenia a inteligentn├ę reproduktory. To v┼íak nemus├ş by┼ą pr├şli┼í u┼żito─Źn├ę, preto┼że samotn├ę aplik├ície pre Android a iOS Cortana s├║ r├Żchlo zastaran├ę.

H─żad├íte strieborn├║ pod┼í├şvku

D├║fame, ┼że budeme svedkami pozit├şvneho spr├şsnenia zamerania na Cortanu. Kvalitnej┼íia pracovn├í asistencia je skvel├í, ale my sme sa zamerali na nie─Źo jednoduch┼íie. Jedin├Żm najbe┼żnej┼í├şm pou┼ż├şvan├şm Cortany – do tej miery, ┼że mnoh├ş ─żudia nevedia, ┼że v├┤bec pou┼ż├şvaj├║ ÔÇ×CortanaÔÇť – je integrovan├ę vyh─żad├ívanie z ponuky ┼átart. A, ├║primne povedan├ę, nikdy nebolo tak├ę ├║┼żasn├ę.

Napr├şklad najr├Żchlej┼í├ş sp├┤sob pr├şstupu k apletu Zariadenia a tla─Źiarne v ─Źasti Ovl├ídac├ş panel v syst├ęme Windows Windows 7 mal zasiahnu┼ą ┼átart, potom nap├ş┼íte ÔÇ×devÔÇť – ─Źo by okam┼żite prinieslo v├Żsledky do appletov Zariadenia a tla─Źiarne, kedy by u┼ż├şvate─ż mohol spusti┼ą spustenie stla─Źen├şm kl├ívesu Enter.

Od integr├ície ponuky ┼átart v aplik├ícii Cortana neexistuje ┼żiadny sp├┤sob, ako zaisti┼ą, aby sa zariadenia a tla─Źiarne dostali priamo – mus├şte namiesto toho za─Źa┼ą p├şsa┼ą ÔÇ×konÔÇť, aby ste vyvolali Ovl├ídac├ş panel, otvorte ho a potom vo vn├║tri n├íjdite ikonu Zariadenia a tla─Źiarne. Toto nie je z─Ćaleka jedin├ę zlyhanie pri vyh─żad├ívan├ş v ponuke ┼átart, ale je to tak├ę, ktor├ę n├ís opakovane kouslo a radi by sme to videli.

My nie vedie┼ą ┼że funkcia miestneho vyh─żad├ívania zaznamen├í zlep┼íenie v novej Cortane. Vystrihnut├şm ovl├ídac├şch prvkov miniaplik├ície a hudby by sa v┼íak malo uvo─żni┼ą ve─ża hod├şn pre v├Żvoj├írov, ktor├ş by sa mohli zamera┼ą na viac z├íkladn├Żch funkci├ş, a d├║fame, ┼że miestnemu vyh─żad├ívaniu prinesie niektor├ę v├Żhody.