Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Core Web Vitals: Aký bude vplyv aktualizácie skúseností so stránkami Google z mája 2021?

Alarmové signály od spoločnosti Google

V máji 2020 vývojári prehliadača Chromium predstavili nový ukazovateľ výkonnosti webu: Core Web Vitals (čas zobrazenia najväčšieho viditeľného prvku, oneskorenie interakcie a oneskorenia v rozhraní). Google potom uviedol, že tieto kritériá sa jedného dňa budú brať do úvahy pri hodnotení stránok vo výsledkoch vyhľadávania. Aktualizácia Page Experience bola pôvodne naplánovaná na koniec roka 2020 a bola posunutá späť na máj 2021.

Nové ukazovatele výkonnosti, množstvo tlačových správ, ktoré informujú o rýchlosti webových stránok, pravidelne aktualizované testovacie nástroje (Lighthouse, PageSpeed ​​​​Insights), pridanie sekcie venovanej základným webovým signálom v Search Console, oficiálne oznámenej aktualizácii algo 6 mesiace pred jeho aplikáciou… Google najprv vyslal veľmi alarmujúce signály: zrýchlite svoje stránky, ak nechcete byť penalizovaní. Neústupnosť určitých kritérií, ako je CLS, len posilnila tento dosť nepríjemný pocit tlaku pre mnohých webových profesionálov.

Priamy dôsledok: minulý november spoločnosť Google hrdo oznámila, že za posledných niekoľko mesiacov došlo k „priemernému nárastu o 70 % v počte používateľov interagujúcich s nástrojmi Lighthouse a PageSpeed ​​​​Insights“. Dôkaz určitej paniky v technických a SEO tímoch.

Google dáva do vína vodu

Google čiastočne dosiahol svoj cieľ: zvýšiť povedomie profesionálov o výkone webu a umožniť svojim robotom prehľadávať ľahšie stránky. Čiastočne preto, že hoci sa čas načítania opäť stal témou pre vývojárov, v auguste bolo v zelených číslach menej ako 15 % stránok.

Vyhľadávač potom upravil svoje pozície. Na stránkach pomocníka pre vývojárov sa uvádza, že „Aj keď je použiteľnosť stránky kľúčovým kritériom, Google stále zoraďuje stránky na základe celkovej relevantnosti informácií, ktoré poskytujú, aj keď ich použiteľnosť nespĺňa požiadavky. . »

Vo februári spoločnosť Google uvoľnila svoju politiku týkajúcu sa všetkých kritérií Core Web Vitals, pričom sa presunula z logiky „striktne menej“ na „menej alebo rovnú“. Symbolická zmena, ktorá pomáha mnohým webovým stránkam „zelenať“. Tlak zmiernili aj prejavy niekoľkých predstaviteľov Google, vrátane Johna Muellera vo februári. Historické kritériá Google (najmä kvalita obsahu, jeho obľúbenosť a primeranosť vyhľadávaniu používateľov internetu) zostanú oveľa dôležitejšie ako rýchlosť internetových stránok. Google aj dnes trvá na tom, a to prostredníctvom aktualizácie svojich častých otázok o aktualizácii Page Experience (veľmi zaujímavý obsah na pochopenie výhod a nevýhod aktualizácie Google).

Naše systémy budú aj naďalej uprednostňovať stránky s celkovo najlepšími informáciami, a to aj v prípade, že niektoré aspekty dojmu zo stránky budú podpriemerné. Dobrý zážitok zo stránky nemá prednosť pred skvelým a relevantným obsahom.

Inými slovami: jazdite po okolí, budúci máj toho veľa vidieť nebude. To je aj názor Oliviera Andrieua, SEO konzultanta a autora stránky Abondance: „Je to […] Je nemožné, aby sa „výkon webu“ jedného dňa stal silným kritériom algoritmu, pretože nie rýchlosť zobrazovania stránok robí obsah relevantným a odpovedá vyhľadávacím zámerom používateľa internetu“.

Môžeme teda očakávať dopad, no myslíme si, že bude oveľa menší, ako predpovedala komunikácia Google v roku 2020. Pri porovnateľnom obsahu môže mať Google tendenciu uprednostňovať veľmi rýchle stránky pred veľmi pomalými. Ale zriedkakedy by malo byť potrebné dosiahnuť toto výkonnostné kritérium na rozhodovanie medzi dvoma webovými stránkami. Pamätajte však, že na internete to nie sú len roboty: neustále optimalizujte svoje webové stránky, ale najskôr to urobte pre skutočných ľudí, ktorí si prezerajú vašu stránku.