Čo znamená „TLDR“ a ako ho používate?

Imagentle / Shutterstock

Na rozdiel od väčšiny internetových skratiek, TLDR (alebo TL; DR) prišla s novinkami, profesionálnymi e-mailmi a dokonca aj slovníkom Merriam-Webster. Čo však znamená TLDR, ako sa používa a odkiaľ pochádza?

Príliš dlhá; neprečítaný

TLDR (alebo TL; DR) je bežná internetová skratka pre „Too Long; Čítal som. „Na prvý pohľad sa táto veta javí ako celkom zrozumiteľná. Slová a výrazy sa však môžu meniť v závislosti od kontextu a TLDR nie je výnimkou.

V najjednoduchšej podobe sa TLDR používa na vyjadrenie toho, že digitálny text (článok, e-mail atď.) Je príliš dlhý na prečítanie. Osamelý "TLDR?" Bez vysvetlenia by to mohol byť zámerne hrubý alebo vtipný komentár. Vo väčšine prípadov je to však iba zábavné potvrdenie, že malý blok textu je ľahšie stráviteľný ako veľká stena textu.

V komentároch článku na webe (alebo v skutočnosti kdekoľvek) sa však zriedkavo objaví iba jeden „TLDR“. Ľudia zvyčajne sprevádzajú TLDR so zhrnutím toho, o čom sa diskutuje. Napríklad na konci dlhého článku o futbale nájdete komentár, ktorý hovorí: „TLDR: Patrioti vyhrajú ďalšiu super misu“.

V dôsledku toho autori niekedy vkladajú TLDR v hornej alebo dolnej časti článku na web, e-mail alebo textovú správu. Má to byť zhrnutie toho, čo autor hovorí, a je varovaním, že podrobnosti dlhého textu nemusia stáť čas pre všetkých čitateľov. Recenzia desiatich odsekov pre zlý laptop môže napríklad začať jednoducho „TLDR: Tento laptop je na hovno“. Toto je stručné zhrnutie a môžete si prečítať ďalšie podrobnosti.

TLDR dáta späť do začiatku 2000s

Rovnako ako väčšina jazykov na internete, naozaj nevieme, odkiaľ slovo TLDR pochádza. Dúfame, že táto fráza pochádza z diskusných fór ako Something Awful Forums a 4Chan na začiatku 21. storočia.

V slovníku Merriam-Webster (ktorý v roku 2018 prijal slovo TL; DR ako slovo v roku 2018) sa uvádza, že slovo sa prvýkrát použilo v roku 2002, ale neposkytuje dôkazy na podporu tohto tvrdenia.

Graf Google Analytics, ktorý ukazuje, ako často ľudia vyhľadávajú frázy Google Analytics

Najstaršie registrované použitie TLDR (potom „TL; DR“) sa datuje do januára 2003, keď bolo pridané do Urban Dictionary. Existujú tiež príspevky vo fóre, ktoré obsahujú slovo „TL; DR“ z toho istého roku.

Od roku 2004 hľadá spoločnosť Google výraz „TLDR“ alebo „TL; DR“ pridávaný pomaly. Služba Google Analytics sa, žiaľ, začala v januári 2004, takže sa už nemusíme obzrieť. Môžete to vidieť pomocou slova „TLDR“ „ďaleko presiahli“ TL; DR “od roku 2004. Z tohto dôvodu sme vo väčšine tohto článku odstránili bodkočiarku.

Ako používať TLDR

Vo všeobecnosti by ste mali TLDR používať iba pri sumarizácii časti textu, bez ohľadu na to, či ste autorom alebo komentátorom. Používanie výrazu TLDR bez užitočného zhrnutia obsahu môže byť zámerne neslušné (samozrejme to môže byť aj váš zámer).

Ak používate TLDR ako komentátor, vaša úloha je veľmi jednoduchá. Poskytnite užitočnú osnovu, ktorú ostatní čitatelia môžu pochopiť alebo zanechať a ktorá je nakoniec nemravná alebo detinská.

Muž sa čuduje, či má odpovedať na e-mail svojho šéfa pomocou silného TLDR.fizkes / Shutterstock

Keď použijete TLDR ako autora, vaša práca je trochu komplikovanejšia. Umiestnenie zhrnutia TLDR na začiatok článku alebo e-mailu môže ušetriť čas čitateľa alebo môže slúžiť ako rýchly úvod, ale môže to byť tiež dôvod na ignorovanie detailov vášho textu.

Zhrnutie TLDR na konci dlhého textu je niekedy žiaduce, pretože umožňuje zhrnúť všetky podrobnosti, ktoré čitateľ spracuje. V niektorých situáciách sa však toto použitie môže zdať trochu sarkastické. Zdá sa, že autor uznáva, že jeho vlastnej stene textu je možné rozumieť v jednej vete.

Pre profesionálne alebo vedecké použitie je dôležitý iba kontext. Spravidla by ste nemali spustiť TLDR kdekoľvek, čo by LOL nepovedala. Avšak, ak skutočne chcete používať TLDR v profesionálnom prostredí (to je veľmi obľúbené u programátorov, obchodníkov a spisovateľov), musíte povedať „TL; DR“. Vyzerá to sofistikovanejšie ako základné TLDR a Webster's Dictionary ho prijíma ako slovo.

TLDR: TLDR je preto užitočným spôsobom, ako zhrnúť podrobnosti a urýchliť komunikáciu. Použite ho, keď to vyzerá dobre, a vyhnite sa nemravnosti.

Zdroje: Poznajte svoje Meme, Merriam-Webster