Čo sa stalo s IPv6? | IT PRO

Čo sa stalo s IPv6?  |  IT PRO 1

Už desať rokov alebo dlhšie sme počuli varovania, že IPv4 – sieťový protokol, na ktorom je internet založený od jeho zavedenia začiatkom 80. rokov – je na ceste. Dokonca aj na stránkach tohto časopisu sme viackrát predpovedali, že štandard IPv6 novej generácie sa má stať univerzálnym štandardom. Nejako tomu tak nebolo: zdá sa, že nadšenie pre IPv6 ustupuje. Čo sa stalo?

Aby sme na to mohli odpovedať, musíme si najprv spomenúť, čo je dobré na IPv6. Veľkou výhodou je, že adresy nikdy nedôjdu. IPv4 podporuje teoretické maximum 4.294 967 296 jedinečných adries, ktoré boli nepredstaviteľne veľké, keď niekoľko počítačov mohlo poskytnúť celú univerzitu. Ale dnes, aj keď smartphones, Hodiny, televízory a dokonca aj žiarovky sa môžu pripojiť na internet, to nestačí. IPv6 používa oveľa, oveľa väčší adresný priestor: teoreticky môže podporovať jedinečné zariadenia 340.282.366.920.938.463.463.374.607.431.768.211.456 jedinečné zariadenia – čo by malo stačiť na nasledujúci mesiac alebo dva.

Pretože každé zariadenie vo vesmíre môže mať svoju jedinečnú adresu, IPv6 uľahčuje prístup k vášmu domácemu počítaču na cestách – bez problémov s presmerovaním portov a konfiguráciou smerovača. Môže to mať tiež pozitívny vplyv na výkon, ak chcete, aby vaše pripojenie bolo čo najrýchlejšie a najpriamejšie.

Ignorovať IPv4

Na papieri je zrejmé, že IPv6 je vynikajúca technológia. Prečo to teda nekleslo? Spýtali sme sa Grahama Lewisa, vedúceho oddelenia IP technológií v spoločnosti Spitfire Network Services, a jeho odpoveď bola jasná: „IPv6 mnohými spôsobmi zjednodušuje veci z pohľadu sieťového inžiniera. Z pohľadu koncového používateľa však existuje len malý dôvod. Ľudia to potrebujú.

„Dnes všetko pracuje s protokolom IPv4, takže spoločnosti ho radšej držia,“ povedal Lewis. „V spoločnosti Spitfire sme začali spoplatňovať adresy IPv4 ako ostatní poskytovatelia internetových služieb, ale spoločnosti tvrdia, že by sme za to radšej zaplatili, ako niečo s protokolom IPv6.“

Prechod na IPv6 je tiež menej naliehavý, pretože preklad sieťových adries (NAT) bol lepšie pochopený a implementovaný. „Každý nenávidí NAT,“ pripustil Lewis. „Toto vytvára veľa obchodných problémov. Urobili sme veľa podnikania VoIP a my sme videli veľa problémov prostredníctvom siete NAT. Musíme však pokračovať. Vývojári sa spojili, aby našli riešenia a vylepšili ste softvér smerovača tak, aby používatelia mohli naďalej používať NAT, a všetky hlavné spoločnosti zaoberajúce sa online hazardnými hrami uznali, že spotrebitelia budú po NAT, takže našli alternatívne riešenia problémov, ktoré môžu spôsobiť, že užívatelia NAT budú môcť naďalej používať IPv4 namiesto IPv6. “Rovnaký princíp platí aj pre gigantov. z internetu. „Všetky hlavné platformy už nejaký čas používajú IPv6. Facebook a Google, všetci ľudia, ktorí speňažujú internet, sú pripravení na IPv6, “povedal Lewis.„ Spoločnosť Google však z podnikového hľadiska IPv4 nezakáže. Naštvaná spoločnosť “.

IPv4 však nemôže trvať večne. Nicky Borg, projektový manažér špecialistu na internetovú telefóniu 3CX, uviedol, že vyčerpanie adries pomocou NAT bolo oneskorené, stále však hrozí. „Je realitou, že adresy IPv4 sú takmer vyčerpané,“ uviedol. „Nie je to mýtus. Pokúšame sa nainštalovať stroj IPv4 v Číne a … neexistuje. Dodá sa iba s protokolom IPv6. Aj keď sa chcete rozšíriť na určité trhy v zahraničí, z ak máte klaster serverov pre Áziu, môžete je potrebné použiť IPv6.

Čiastočne z tohto dôvodu už niekoľko sieťových expertov plánuje veľký tlak IPv6, ktorý by mohol zmeniť internet. „Z globálnej skupiny 150 poskytovateľov kmeňových služieb SIP v súčasnosti existujú len traja, ktoré ako zákazník môžem povedať, že chcem linku IPv6,“ povedal Borg. „Ale mnoho ďalších mi povedalo, že IPv6 ponúknu v roku 2018. Už na tom pracujú – majú dočasné servery pre IPv6. Je to len preto, že ho pomaly zavádzajú.“ “

Prečo technickí giganti doteraz zaviedli IPv6? Jedným z dôvodov je to, že je potrebné, aby sa IPv6 správne začlenil do internetovej infraštruktúry. „Priemysel čaká, až táto technológia dospeje, pretože ju nemôžete vybudovať,“ povedal Borg. „Potrebujete DNS pre IPv6, potrebujete podporu od vášho firewallu a ISP. Je to ako veľká hádanka – a teraz sa formuje. Rohy sú pripravené a vyplňujeme uprostred.“

Vďaka IPv6 plne integrovanému s modernými operačnými systémami a sieťovým hardvérom je prechod takmer jednoduchý: „Existuje stigma, nadmerné obavy z rekonfigurácie,“ povedal Borg. „Udržanie vašej siete kompatibilnej s IPv6 však nestojí moc. Naša firemná sieť bola za dva dni inovovaná na IPv6. Musíme si kúpiť správne zariadenia a do našej siete pridať nejaké služby IPv6. To bolo všetko. Windows Fungovalo to perfektne, všetky naše inštalácie Linux fungovali perfektne. Všetko sa hodí. “

Bezpečnostné obavy

Najmä domáci užívatelia môžu mať obavy z prechodu na IPv6 a straty ochrany brány firewall, ktorú ponúka NAT. Nie je však potrebné panikáriť: smerovač s povoleným protokolom IPv6 musí naďalej poskytovať základné funkcie brány firewall, aby zabránil vstupu zvonku do vašej domácej siete.

Kľúč je jednoduchý na zabezpečenie toho, aby boli vaše obrany nakonfigurované pre IPv6. „Po povolení protokolu IPv6 sa všetkým zariadeniam v sieti pridelí adresa IPv6,“ uviedol Graham Lewis zo spoločnosti Spitfire. „Ak nenakonfigurujete firewall tak, aby to rozpoznával, existuje riziko, že všetko príde a odíde.“

Ak máte obavy z dopadu prenosu jedinečnej adresy IPv6 na ochranu súkromia, môžete si byť istí, že sú známe takmer všetky operačné systémy kompatibilné s protokolom IPv6, vrátane. Windows e macOS – zdieľajte náhodnú a neustále sa meniacu adresu IPv6 s okolitým svetom, takže svoju adresu nemožno použiť na sledovanie jej správania.

Stručne povedané, prekážky zavedenia IPv6 takmer zmizli, a existuje dobrý dôvod domnievať sa, že tentoraz je skutočne bezprostredne potrebný nárast. Dobrou správou je, že nedôjde k veľkým rozrušeniam. Namiesto toho to bude pomerne rýchla a ľahká úloha, ktorá by po dokončení mala zjednodušiť všetky typy úloh v oblasti administratívy a vzdialeného prístupu a zlepšiť výkon online aplikácií a služieb. A, samozrejme, by sa konečne malo báť, že už nebudem mať viac adries – aspoň počas nasledujúcich miliónov rokov.

Hlavný zdroj obrázka: Shutterstock