─îo je to ru─Źn├Ż analyz├ítor XRF?

XRF alebo r├Ântgenov├ę fluorescen─Źn├ę zariadenie je osved─Źen├Ż n├ístroj na anal├Żzu, ktor├Ż sa ─Źasto pou┼ż├şva na jednoduch├║, presn├║, r├Żchlu a nede┼ítrukt├şvnu anal├Żzu a identifik├íciu r├┤znych typov zliatin, kovov. M├í mnoho aplik├íci├ş vr├ítane h─żadania legovan├Żch kovov na kontrolu kvality, triedenia ┼írotov├Żch materi├ílov pou┼ż├şvan├Żch v PMI alebo pozit├şvnej identifik├ícii materi├ílov, v geochemick├Żch pr├ícach vykon├ívan├Żch na kontrolu triedy a prieskum ┼ąa┼żby, anal├Żzu cenn├Żch kovov, skr├şning rizikov├Żch prvkov v spotrebn├Ż tovar, testovanie na ┼żivotn├ę prostredie, obmedzuj├║ce ┼íkodliv├ę l├ítky, ktor├ę je zn├íme aj ako RoHS.

Ako analyz├ítory funguj├║? Tieto zariadenia meraj├║ sekund├írne uvo─żnenia na r├Ântgenovom sn├şmke, ke─Ć je excitovan├Ż ako hlavn├Ż zdroj r├Ântgenov├ęho ┼żiarenia. Takto sa zist├ş zlo┼żenie vzorky na ├║rovni prvkov a chemick├ę podpisy. T├íto anal├Żza, ozna─Źovan├í ako spektrometria, je pova┼żovan├í za ve─żmi d├┤le┼żit├║ pre t├Żch, ktor├ş vy┼żaduj├║ odborn├ę a r├Żchle vy┼íetrenie zliatin a kovov.

Odvetvia, aplikácie

Existuje mnoho r├┤znych priemyseln├Żch segmentov, ktor├ę pou┼żit├şm t├Żchto ru─Źn├Żch analyz├ítorov nesmierne z├şskavaj├║. N├ívratnos┼ą invest├şci├ş m├┤┼że by┼ą obrovsk├Żm pr├şnosom, najm├Ą pre v├Żrobcov, ktor├ş chc├║ zn├ş┼żi┼ą mno┼żstvo odpadu a pri pou┼żit├ş tejto technol├│gie tie┼ż testova┼ą a spracov├íva┼ą v├Żrobky na b├íze kovov.

Pou┼żitie vo v├Żrobe

V├Żrobcovia aj t├ş, ktor├ş musia in┼ítalova┼ą kritick├ę, drah├ę stroje a s├║─Źiastky, chc├║ zaisti┼ą, aby ich diely mali dobr├ę triedy zliatin bez oh─żadu na zdroj materi├ílu. Preto v├Żrobcovia ─Źasto rigidne spracuj├║ v┼íetko, ─Źo dodaj├║ dod├ívatelia. Na surovin├ích s├║ v┼żdy implementovan├ę pr├şsne kontroly. To je samozrejme tie┼ż ve─żmi d├┤le┼żit├ę, preto┼że nekonformn├ę materi├íly m├┤┼żu v├Żrobu kedyko─żvek zastavi┼ą, ─Źo znamen├í, ┼że d├┤jde samozrejme k finan─Źn├Żm aj ─Źasov├Żm strat├ím.

Je smutn├ę, ┼że niekedy doch├ídza k z├ímene materi├ílu vo v├Żrobn├Żch oper├íci├ích, ktor├ę s├║ kritick├ę. Preto je potrebn├ę v┼íetky prich├ídzaj├║ce materi├íly pr├şsne testova┼ą, aby sa zaistilo zachovanie kvality. V├Ą─Ź┼íina materi├ílov rada d├┤veruje v┼íetk├Żm dod├ívate─żom a dodan├Żm materi├ílom, ale napriek tomu bud├║ chcie┼ą v┼íetko overi┼ą. Toto je v┼żdy spr├ívny pr├şstup k ochrane oper├íci├ş a zaisteniu kvality.

V├Żrobcovia v mnoh├Żch oblastiach, ako je automobilov├Ż priemysel, leteck├Ż priemysel, v├Żrobcovia zdravotn├şckych pom├┤cok, vyroben├ę kovy, v┼íetci pou┼ż├şvaj├║ najlep┼í├ş ru─Źn├Ż analyz├ítor XRF. Tieto zariadenia umo┼ż┼łuj├║ r├Żchle overenie t├Żchto kovov├Żch zliatin. Vo v├Ą─Ź┼íine zliatin nie je potrebn├Ż ─Źas rovnomern├Ż 2 sek├║nd.

Overenia s├║ v:

 • Nerez
 • Uhl├şkov├í oce─ż
 • Tit├ín
 • Nikel
 • Hlin├şk
 • Super zliatiny
 • Kobalt

Ban├şctvo, geoch├ęmia

Tieto analyz├ítory funguj├║ vynikaj├║co, ak ich pou┼żijete na lok├ílne meranie prvkov v nieko─żk├Żch geochemick├Żch ┼ąa┼żobn├Żch aplik├íci├ích. Pon├║ka flexibilitu v celom cykle nerastn├Żch surov├şn.

Tu je nieko─żko pr├şkladov:

 • Spracovanie rudy, kontrola platovej triedy
 • Prieskumn├ę pr├íce na brownfielde a na zelenej l├║ke
 • Vzdel├ívanie, v├Żu─Źba a tie┼ż v├Żskum v oblasti ┼żivotn├ęho prostredia, geologick├ę vedy.
 • Monitorovanie ┼żivotn├ęho prostredia tie┼ż ┼ąa┼żba alebo sana─Źn├ę uzatvorenie.

Anal├Żza XRF vykon├ívan├í s prenosn├Żm zariaden├şm je dostato─Źne siln├í, aby bola ├║─Źinn├í v ak├Żchko─żvek ter├ęnnych podmienkach, ktor├ę si dok├í┼żete predstavi┼ą. Tieto prenosn├ę zariadenia m├┤┼żu zaisti┼ą lep┼íiu n├ívratnos┼ą invest├şci├ş t├Żm, ┼że v├ím poskytn├║ geochemick├ę ├║daje, ktor├ę v├ím v skuto─Źnosti pom├┤┼żu rozhodova┼ą sa presne a r├Żchlej┼íie v porovnan├ş s tradi─Źnou laborat├│rnou technikou. Tento druh presnej a r├Żchlej schopnosti prij├şma┼ą rozhodnutia, aj ke─Ć ste vo f├íze prieskumu, v├ím umo┼ż┼łuje efekt├şvne vyu┼żi┼ą ─Źas v ter├ęne. To v├ím pom├┤┼że maximalizova┼ą rozpo─Źet na prieskum. Posunie to tie┼ż ─Źasov├Ż r├ímec v├í┼ího projektu.

PMI

Analytick├ę zariadenia XRF s├║ zvy─Źajne ve─żmi d├┤le┼żit├ę pri identifik├ícii materi├ílu, ktor├í pom├íha zaisti┼ą, aby v mnoh├Żch komponentoch bola mo┼żn├í identifik├ícia zliatiny, ako aj ch├ęmie. Faktom je, ┼że v nieko─żk├Żch prostrediach m├┤┼że nespr├ívna zmes zdrojov zliatiny a kovu vies┼ą k poruch├ím. To m├┤┼że dokonca vies┼ą k nehod├ím. Na vyrie┼íenie probl├ęmu je ─Źasto potrebn├ę prepracovanie.

Anal├Żza XRF je z├ísadn├í v mnoh├Żch oblastiach, ako napr├şklad:

 • V s├║lade s odpor├║─Źaniami API alebo Americk├ęho ropn├ęho in┼ítit├║tu
 • Pom├íha zaisti┼ą, aby boli na najkritickej┼í├şch miestach nain┼ítalovan├ę presn├ę zliatinov├ę komponenty
 • Vyhodnoti┼ą citlivos┼ą na FAC alebo kor├│ziu zr├Żchlen├║ prietokom
 • Zisti┼ą citlivos┼ą na sulfida─Źn├║ kor├│ziu
 • Zisti┼ą citlivos┼ą na zvy┼íkov├║ kor├│ziu prvkov v HF alebo kyseline fluorovod├şkovej.

Toto je len nieko─żko pr├şkladov. Existuje v┼íak ove─ża viac aplik├íci├ş v re├ílnom svete, kde m├┤┼żu tieto vreckov├ę zariadenia by┼ą ve─żkou pomocou, pokia─ż ide o r├Żchlej┼íie a jednoduch┼íie kontroly materi├ílov.

Funkcie, ktor├ę mus├şte zv├í┼żi┼ą

Je dobr├ę vedie┼ą, ┼że m├┤┼żu existova┼ą rozdiely aj medzi vreckov├Żmi pr├şstrojmi XRF. Ka┼żd├Ż analyz├ítor v├ím m├┤┼że poskytn├║┼ą in├ę v├Żhody a ich vlastnosti sa m├┤┼żu tie┼ż l├ş┼íi┼ą. M├┤┼żu ma┼ą men┼í├ş alebo v├Ą─Ź┼í├ş v├Żznam v z├ívislosti od toho, ak├ę analyza─Źn├ę zariadenie pou┼ż├şvate. Rozdiely m├┤┼żu by┼ą aj v osobn├Żch preferenci├ích, aplik├íci├ích.

Pozrite sa na tieto d├┤le┼żit├ę polo┼żky, ktor├ę si mus├şte zapam├Ąta┼ą pri prem├Ż┼í─żan├ş o konkr├ętnom syst├ęme:

 • V├Żkon: V┼żdy vyberte analyz├ítor XRF, ktor├Ż je vybaven├Ż najnov┼íou technol├│giou po─Ź├şta─Źov├ęho spracovania a tie┼ż n├şzkohlukovou elektronikou. To v├ím poskytne ka┼żd├║ sekundu vysok├ę r├Ântgenov├ę v├Żpo─Źty, aby ste z├şskali presnej┼íie, opakovate─żnej┼íie a r├Żchlej┼íie v├Żsledky.
 • Trvanlivos┼ą: Uistite sa, ┼że syst├ęmy, o ktor├Żch si mysl├şte, poskytuj├║ vy┼í┼íie hodnotenie IP, ktor├ę je 64 alebo vy┼í┼íie a kde u┼ż boli vykonan├ę p├ídov├ę testy. To zn├ş┼żi n├íklady na va┼íe vlastn├şctvo a maximalizuje dobu prev├ídzky.
 • Pou┼żitie jednoduchosti: N├íjdite vreckov├ę zariadenie na anal├Żzu XRF s dotykov├Żm displejom LCD, na ktorom m├┤┼żete ├║daje ─żahko ─Ź├şta┼ą. Jeho rozhranie by malo by┼ą tie┼ż ─żahko pochopite─żn├ę a pou┼żite─żn├ę. Navy┼íe by ste si ho mali tie┼ż prisp├┤sobi┼ą v z├ívislosti od cie─żov v├í┼ího testovania.
 • Spr├íva ├║dajov: Syst├ęm, ktor├Ż pou┼ż├şvate, by mal ma┼ą technol├│giu Bluetooth a WiFi. To v├ím pom├┤┼że s cloudov├Żmi aplik├íciami, zdie─żan├şm d├ít v re├ílnom ─Źase. T├íto funkcia bude pre v├ís ve─żmi u┼żito─Źn├í.

M├ílokedy n├íjdete zariadenie, ktor├ę je tak├ę u┼żito─Źn├ę a praktick├ę ako prenosn├ę zariadenie XRF, ke─Ć mus├şte spr├ívne kontrolova┼ą, vykon├íva┼ą materi├ílnu spektrometriu schopne a r├Żchlo. Schopnos┼ą potvrdi┼ą zliatiny, kovy v├ím u┼íetr├ş peniaze, n├ímahu i ─Źas. Tie┼ż zaist├ş bezpe─Źnos┼ą. T├íto cenen├í kombin├ícia pr├şnosov ur─Źite zlep┼í├ş NI v odvetviach, ktor├ę musia pracova┼ą s pou┼żit├şm zliatin, kovov.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/38HBvRM