─îo je to MeWe? Facebook rival sa stal vir├ílnym po tom, ─Źo Trumpa vyhodili giganti soci├ílnych m├ędi├ş

Z popola Trumpovho imp├ęria soci├ílnych m├ędi├ş vznik├í nov├í platforma, ktor├í sa pova┼żuje za ÔÇ×anti-FacebookÔÇť.

Americk├í aplik├ícia MeWe zaznamenala v posledn├Żch t├Ż┼żd┼łoch n├írast u┼ż├şvate─żov Facebook, YouTube a Twitter spustil Trumpa – niektor├ş iba do─Źasne – v d├┤sledku smrtiaceho ├║toku na Kapitol Hill, ktor├Ż podnietil americk├Ż prezident.

T├Ż┼żde┼ł po janu├írovom ├║toku si aplik├íciu stiahlo zhruba 829 000 americk├Żch pou┼ż├şvate─żov 6Pod─ża analytickej spolo─Źnosti SensorTower.

To je takmer sedemn├ísobn├Ż n├írast v predch├ídzaj├║com t├Ż┼żdni, stratosf├ęrick├Ż n├írast odzrkadlen├Ż zv├Ż┼íen├Żm z├íujmom o chatovacie aplik├ície, ktor├ę s├║ prv├Żmi v oblasti ochrany osobn├Żch ├║dajov, Signal a Telegram.

─îo je to MeWe?

MeWe je a 4-ro─Źn├í, plnohodnotn├í spolo─Źnos┼ą soci├ílnych m├ędi├ş, ktor├í je postaven├í ako anti-Facebook.

Hovor├ş, ┼że nezhroma┼ż─Ćuje ├║daje o svojich pou┼ż├şvate─żoch, a obsahuje listinu pr├ív o ochrane osobn├Żch ├║dajov.

Podobne ako Facebook, pou┼ż├şvatelia sa m├┤┼żu sp├íja┼ą so skupinami, navz├íjom si posiela┼ą spr├ívy, vytv├íra┼ą sie┼ą priate─żov a ─Ćal┼íie.

Aplik├ícia stoj├ş a┼ż $70,99 (┬ú5) mesiac, ale je k dispoz├şcii bezplatn├í ├║rove┼ł.

S├şdlo aplik├ície je v Los Angeles v Kalifornii.

Neexistuj├║ v ┼łom z├ísady zakazuj├║ce dezinform├ície alebo falo┼ín├ę spr├ívy, existuj├║ v┼íak pravidl├í na vyl├║─Źenie nez├íkonn├ęho, ÔÇőÔÇő┼íkodliv├ęho alebo nen├ívistn├ęho obsahu.

ÔÇ×V na┼íich podmienkach nie je nikde uveden├ę, ┼że by ste mohli uverej┼łova┼ą falo┼ín├ę spr├ívy,ÔÇť povedal zakladate─ż spolo─Źnosti MeWe Mark Weinstein pre Rolling Stone v roku 2019..

ÔÇ×Nie je mojou ├║lohou cenzurova┼ą dobr├Żch ob─Źanov dodr┼żiavaj├║cich z├íkony, ktor├ş dodr┼żiavaj├║ na┼íe podmienky slu┼żby a diskutuj├║ o ich n├ízoroch.ÔÇť

Kritici tvrdia, ┼że laxn├ę pravidl├í moderovania aplik├ície umo┼żnili WeMe sta┼ą sa ve─żk├Żm ohniskom nen├ívistn├Żch prejavov, falo┼ín├Żch spr├ív a divok├Żch kon┼ípira─Źn├Żch te├│ri├ş.

Pre─Źo si ─żudia s┼ąahuj├║ MeWe?

Niektor├ş pou┼ż├şvatelia utiekli Facebook a Twitter potom, ─Źo platformy zaviedli prezidenta Donalda Trumpa a niektor├Żch jeho spolo─Źn├şkov.

Trump v t├Ż┼żd┼łoch ved├║cich k n├ísiln├ęmu protestu v janu├íri vo Washingtone vyvolal nepokoje a ┼í├şril nepravdiv├ę tvrdenia o volebn├Żch podvodoch. 6.

Desiatky demon┼ítrantov za├║to─Źili na budovu Kapitolu, pri─Źom zahynulo p├Ą┼ą ─żud├ş vr├ítane policajta.

Giganti soci├ílnych m├ędi├ş tie┼ż za─Źali zakazova┼ą pr├şspevky a skupiny s├║visiace s nebezpe─Źn├Żmi ─Źas┼ąami Trumpovej podpory.

Facebooknapr├şklad zak├ízal v├Żraz ÔÇ×zastavi┼ą kr├íde┼żÔÇť, ktor├Ż ako protestn├ę pokrikovanie pou┼ż├şvaj├║ Trumpovi priaznivci v s├║vislosti s falo┼ín├Żmi obvineniami, ┼że novembrov├ę prezidentsk├ę vo─żby v USA boli falo┼ín├ę.

Technick├ş tit├íni sa ob├ívaj├║, ┼że niektor├ş krajne pravicov├ş pou┼ż├şvatelia pou┼ż├şvaj├║ svoje platformy na organizovanie n├ísiln├Żch davov na stredaj┼íej inaugura─Źnej akcii zvolen├ęho prezidenta Joe Bidena.

V reakcii na represie niektor├ş ─żudia pre┼íli na krajne pravicov├ę priate─żsk├ę str├ínky ako Parler alebo Gab.

In├ş sa pripojili k str├ínkam s menej pr├şsnym moderovan├şm, napr├şklad MeWe.

V minulom roku MeWe viac ako zdvojn├ísobila svoje ─Źlenstvo na takmer 15 mili├│nov.

V t├Ż┼żdni kon─Źiacom sa 12. janu├íra bolo stiahnut├ę 787 000 -kr├ít z Apple a americk├ę obchody s aplik├íciami Google, pod─ża SensorTower.

Zatia─ż ─Źo Trump podporuje nespokojnos┼ą s Facebook ur─Źite pomohol, gener├ílny riadite─ż Mark Weinstein hovor├ş, ┼że MeWe v─Ća─Ź├ş za svoj rast v┼íetk├Żm, ktor├Żch roz─Ź├║lilo, ┼że ich ├║daje pred├ívaj├║ kapitalisti doh─żadu po rieke.

Ak├ę platformy zasiahli proti Trumpovi a jeho priaznivcom?

Po nepokojoch v Kapitole v janu├íri 6, viacero gigantov soci├ílnych m├ędi├ş sa pres┼ąahovalo, aby zablokovalo Trumpa zo svojich platforiem.

Niektor├ę – vr├ítane Trumpovho ob─ż├║ben├ęho mydlov├ęho boxu, Twitter – zak├ízalo prezidentovi USA natrvalo, zatia─ż ─Źo in├ş tak urobili na neur─Źito.

Platformy ako d├┤vod zatvorenia ├║─Źtov uviedli, ┼że Trump poru┼íil pravidl├í t├Żkaj├║ce sa podnecovania n├ísilia.

Nasleduje zoznam hlavn├Żch gigantov soci├ílnych m├ędi├ş, ktor├ş zatia─ż do─Źasne alebo natrvalo zablokovali Trumpa:

Facebook (neur─Źito)
Instagram (neur─Źito)
Twitter (trval├ę)
YouTube (zak├ízan├ę do 20. janu├íra) Shopify (na neur─Źito)
Twitch (neur─Źito) Snapchat (neur─Źito)

─îo sa stalo na Capitol Hill?

V janu├íri vypukli vo Washingtone DC n├ísiln├ę protesty 6, ke─Ć stovky demon┼ítrantov vtrhli na vrch Capitol v bezprecedentn├Żch sc├ęnach.

Nepokoje vypukli po tom, ─Źo Trump povedal priaznivcom, aby zabr├ínili osved─Źeniu v├ş┼ąazstva volieb prezidenta Joea Bidena: ÔÇ×Ideme dole do Kapitolu.

ÔÇ×A budeme povzbudzova┼ą na┼íich stato─Źn├Żch sen├ítorov a kongresmanov a ┼żeny.

ÔÇ×A pravdepodobne nebudeme fandi┼ą, ÔÇőÔÇőniektor├Żm z nich to─żko, preto┼że nikdy nevezme┼í sp├Ą┼ą na┼íu krajinu so slabos┼ąou, mus├ş┼í uk├íza┼ą silu a mus├ş┼í by┼ą siln├Ż.ÔÇť

Ke─Ć demon┼ítranti vtrhli do predsedn├ş─Źky domu, kancel├írie Nancy Pelosiovej, z├íkonodarcovia boli evakuovan├ş a ┼ít├íbu bolo nariaden├ę, aby si pri ├║teku z budovy zobrali n├║dzov├ę ta┼íky s potravinami, vodou a plynom.

P├ín Trump uverejnil d┼ła Twittervyzval demon┼ítrantov, aby zostali “mierumilovn├ş”, ale prestal im hovori┼ą, aby odi┼íli.

Povedal: “┼Żiadam, aby v┼íetci v Kapitole USA zostali pokojn├ş. ┼Żiadne n├ísilie!”

Trump nakoniec zverejnil video, v ktorom hovor├ş t├Żm, ktor├ş budovu obliehali, aby sa ÔÇ×vr├ítili domovÔÇť – preto┼że st├íle tvrdil, ┼że ide o podvod, a demon┼ítrantom povedal, ┼że s├║ ÔÇ×┼ípeci├ílniÔÇť.

Podpredseda Mike Pence medzit├Żm povedal ka┼żd├ęmu, kto sa z├║─Źastnil na protestoch, aby sa pobral domov.

35 -ro─Źn├║ Ashli ÔÇőÔÇőBabbittov├║ zastrelili a 34 -ro─Źn├í Roseanne Boylandov├í, 55 -ro─Źn├í Kevin Greesonov├í a 50 -ro─Źn├í Benjamin Phillipsov├í zomrela po “n├║dzov├Żch zdravotn├Żch probl├ęmoch”.

O ┼żivot pri┼íiel aj policajt Brian D Sicknick.

Po rozpt├Żlen├ş demon┼ítrantov nieko─żko hod├şn po tom, ako prelomili Capitol Hill, p├ín Trump mrazivo povedal ÔÇ×vlastencomÔÇť, aby ÔÇ×si tento de┼ł nav┼żdy zapam├ĄtaliÔÇť.

Bezoh─żadn├ę ─Źiny odch├ídzaj├║ceho prezidenta USA ods├║dili politick├ş l├şdri na celom svete.

Ministerka vn├║tra Priti Patelov├í obvinila Trumpa za pozn├ímky, ktor├ę ÔÇ×priamoÔÇť viedli k n├ísiliu.

Vojaci N├írodnej gardy spr├şs┼łuj├║ bezpe─Źnostn├ę opatrenia pred inaugur├íciou Joea Bidena

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Facebook zak├ízal Trumpov├Żm pr├şvr┼żencom ÔÇ×zastavte kr├íde┼żÔÇť, aby vzbudil protestn├Ż pokrik, a pred stredaj┼íou inaugur├íciou hromadne odstra┼łuje pr├şspevky a str├ínky.

TikTok zak├ízal vide├í, na ktor├Żch Trump podnecuje dav na vrchu Capitol Hill ako s├║─Źas┼ą rozsiahlych opatren├ş technologick├Żch firiem zameran├Żch na z├ísah proti prezidentovi USA.

A online sa ┼í├şri falo┼ín├í spr├íva WhatsApp s upozornen├şm, ┼że v├ís m├┤┼żu hackn├║┼ą.

─îo si mysl├şte o MeWe? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu