Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Čo je to? ISO vo fotografii? Všetko, čo potrebujete vedieť!

Fotografovanie dobrých fotografií nie je vždy ľahkou úlohou, pretože vyžaduje prax, umeleckú citlivosť a málo vedomostí. Keď sa nad tým zamyslime, preskúmajme, čo je to ISO na fotografiách!

Fotografovanie je pomerne jednoduché, pretože je to prakticky všetko smartphones majú kamery robiť nahrávky a videá. Obraz, ktorý upozorňuje, však závisí od kombinovaných technických a umeleckých faktorov.

Hovoriť o umeleckej časti zahŕňa subjektívne hodnoty, ale ak hovoríme čisto o technike, existujú tri základné prvky, ktoré musí začínajúci fotograf vedieť o svojej kamere: clona, ​​rýchlosť a ISO,

Traja musia pracovať zároveň pre kvalitný obraz vyžadujúci vedomosti od fotografa, ktorý často potrebuje „žonglovať“ kvôli podmienkam, ktoré poskytuje prostredie.

S týmto vedomím preskúmame trochu viac ISO na fotografiách. Nezabudnite sa tiež pozrieť na náš článok 3 chyby, ktoré (takmer) všetci robia pri fotografovaní.

Trocha histórie

Slovo „ISO”Objavené v roku 1974 od „Medzinárodná organizácia pre normalizáciu“ (Medzinárodná organizácia pre normalizáciu, vo voľnom preklade) na štandardizáciu sistema na kamerách po celom svete.

Rozhodli sa zmeniť písmená „S“ a „O“ z miesta tak, aby odkazovali na grécke slovo „iso“, čo znamená „rovný". Na začiatku, ISO bolo to merateľné citlivosťou filmov na svetlo a bolo to napísané na štítku, ako na obrázku vyššie.

Pri konverzii na digitálny svet ISO sa stal citlivosťou senzor z fotoaparátu na svetlo, ktoré má vo väčšine prípadov minimálnu hodnotu 100 (nízka citlivosť) až 16 000 (vysoká citlivosť) alebo viac.

To znamená, že čím lepšie osvetlené životné prostredie, menej ISO je to nevyhnutné.

V praxi ako ISO ovplyvňuje obrázok?

V dobre osvetlenom prostredí je ideálne opustiť ISO čo najmenej, aby sa zabránilo šumu a zrnitým obrazom. Pravidlo je preto: čím nižšie ISO, väčšie kvalita,

Porovnávacia fotografia s množstvom ISO Všimnite si na obrázku, že čím vyššia je ISO, čím je zrnitejší (Obrázok: Fstoppers)

Obrázok vyššie je jasným príkladom toho, že nadmerné množstvo svetla vstupujúceho do objektívu fotoaparátu spôsobuje, že obraz stráca kvalitu. Všimnite si, že v obdĺžniku ISO 3200 obrázok je úplne ostrý ISO 50000 obloha je úplne zrnitá.

V tomto prípade bola bábika Darth Vader v slabo osvetlenom prostredí a v tomto prípade a ISO väčšie, aby sme ho mohli viac vidieť podrobnosti,

Stojí za zmienku, že samotná kamera tiež ovplyvňuje kvalitu, pretože v súčasnosti existujú profesionálne modely, v ktorých môžete mať ISO relatívne vysoká bez straty definícia,

Nakoniec existujú prípady, keď fotograf opustí internet ISO zámerne nahlas chcú sprostredkovať nejakú správu umelecký,

Môžem odstrániť hluk z následných úprav?

Programy ako adobe Lightroom alebo photoshop umožňujú vám upraviť osvetlenie, farby, hluk a zrno. Naposledy uvedené sú napríklad filtre, ktoré znižujú hluk a sami môžete intenzitu zvyšovať alebo znižovať podľa svojich preferencií.

Pokiaľ však zlepšuje kvalitu obrázka, nebude mať stále rovnakú definíciu ako fotografia nasnímaná s hodnotou ISO nízky,

Clona a rýchlosť uzávierky

Ako už bolo uvedené, tieto dva prvky spolu pracujú ISO, a každý článok stojí za to. Je však dôležité mať pocit, ako fungujú.

otváracia

Rovnako ako žiak v našich očiach rastie alebo klesá podľa svetla vstupujúceho do prostredia, otvorenie bránice funguje podobne. Čím nižšie je číslo „F“ (zlomok), tým otvorenejšia je clona, ​​a tým viac svetla prichádza na vytvorenie obrazu.

V praxi platí, že čím väčší je otvor, tým menšia je hĺbka ostrosti. Čo znamená, že obrázky na pozadí sú skreslený, ako na fotografii vyššie.

Rýchlosť uzávierky

Ako už názov napovedá, ide o čas, keď senzor „vidí“ scénu, ktorú chcete zachytiť. Poznáte tie „neisté“ obrázky, ktoré už každý urobil? Sú výsledkom pomalej rýchlosti uzávierky.

Rozsah rýchlosti je „zlomky sekundy„Čím vyšší je menovateľ, tým rýchlejšie bude fotografia zachytená. To znamená, 1/ 500 je napríklad oveľa rýchlejšia ako 1/ 30.

S pomocou statívu je však možné vytvárať krásne fotografie s nízkou rýchlosťou uzávierky.

Ako vidíme na porovnávacej fotografii vyššie, obrázok vľavo bol zhotovený vysokou rýchlosťou, zatiaľ čo obrázok vpravo prišiel nízkou rýchlosťou.

Kreativita a osobný štýl

Dôležitá vec, najmä pre začiatočníkov vo fotografii, je, že obraz je čo najostrejší a odráža farby a osvetlenie, ktoré „vaše oči“ vidia.

Neexistuje žiadne konkrétne pravidlo, ako sa to dosiahne, ale ide o rovnováhu medzi nimi ISO, rýchlosť uzávierky a clona. byť tvorivé pomocou týchto troch prvkov a dobrých fotografií!

Table of Contents