─îo je to HDMI eARC? – U─żah─Źenie technol├│gie

HDMI je najv├Żhodnej┼íou met├│dou pripojenia spotrebite─żsk├Żch zvukov├Żch a obrazov├Żch zariaden├ş na celom svete. M├┤┼że to vyzera┼ą ako oby─Źajn├Ż k├íbel, ale je to jedno z m├íla tak├Żch univerz├ílnych rozhran├ş, ktor├ę je navrhnut├ę tak, aby pren├í┼íalo v┼íetko od zvukov├Żch, obrazov├Żch, ethernetov├Żch a ─Ćal┼í├şch digit├ílnych sign├ílov s├║─Źasne.

HDMI eARC je vylep┼íen├í verzia protokolu ARC (Audio Return Channel), ktor├Ż u┼ż existoval v ┼ítandarde HDMI. T├íto ┼íikovn├í funkcia implementovan├í v r├ímci ┼ítandardu HDMI je v┼íak rozhoduj├║ca pre ─Ćal┼íie zjednodu┼íenie nastaven├ş dom├íceho kina t├Żm, ┼że sa pred├şde potrebe ─Ćal┼í├şch k├íblov. Aby sme pochopili, ─Źo odde─żuje eARC od ARC, je nevyhnutn├ę pochopi┼ą d├┤le┼żitos┼ą HDMI a ak├║ ├║lohu hr├í ARC v ekosyst├ęme dom├íceho kina.

HDMI: upratujte svoju z├íbavn├║ miestnos┼ą

Na za─Źiatku digit├ílneho veku v priestore dom├ícej z├íbavy predstavili r├┤zne zna─Źky svoje vlastn├ę propriet├írne form├íty, z ktor├Żch ka┼żd├í mala vlastn├ę k├íble, prepojenia a ┼ítandardy digit├ílnej komunik├ície medzi zariadeniami. Netrvalo dlho, k├Żm zadn├Ż vstupno-v├Żstupn├Ż panel AV prij├şma─Źa v priemernej zostave dom├íceho kina mal takmer to─żko k├íblov├Żch ┼ípagiet ako zle udr┼żiavan├ę d├ítov├ę centrum. Popredn├ş hr├í─Źi z dom├íceho kina si ─Źoskoro uvedomili, ┼że nebude mo┼żn├ę zatrakt├şvni┼ą svoje v├Żrobky pre spotrebite─żov bez toho, aby zab├şjali mon┼ítrum s k├íblov├Żmi ┼ípagetami, ktor├ę vytvorili ich fragmentovan├ę ┼ítandardy pripojenia.

─îo je Hdmi Earc 01?

Jeho odpove─Ć bola ─Ćal┼íou propriet├írnou normou konektivity naz├Żvanou HDMI. ┼ápecifik├ícia HDMI je ovoc├şm siedmich zakladaj├║cich spolo─Źnost├ş, ktor├ę sp├íjaj├║ sily a zap├íjaj├║ f├│rum 83 zainteresovan├Żch str├ín z oblasti elektroniky, aby vytvorili jedin├Ż k├íbel, ktor├Ż je skuto─Źne schopn├Ż vy─Źisti┼ą a zjednodu┼íi┼ą ekosyst├ęm dom├íceho kina.

Toto nov├ę rozhranie m├í dostato─Źn├║ ┼í├şrku p├ísma na pren├í┼íanie videa s vysok├Żm rozl├ş┼íen├şm, nekomprimovan├ęho multikan├ílov├ęho zvuku, Ethernetu a ─Ćal┼í├şch digit├ílnych ├║dajov (vr├ítane ├║dajov protokolu digit├ílneho prepojenia t├Żkaj├║cich sa opatren├ş proti pir├ítstvu) v smeroch uplink aj downlink. HDMI sl├║┼żi predov┼íetk├Żm ako jedin├Ż k├íbel, ktor├Ż je prepojen├Ż s prakticky ka┼żd├Żm zariaden├şm vo va┼íej zostave dom├íceho kina, pri─Źom eliminuje potrebu nieko─żk├Żch r├┤znych prepojen├ş.

─îo je to HDMI ARC?

Hoci sa HDMI objavilo v spotrebite─żsk├Żch dom├ícnostiach v roku 2004, protokol Audio Return Channel (ARC) nebol zaveden├Ż a┼ż v roku 2009 s touto verziou 1,4 ┼ípecifik├ície HDMI. K├íbel HDMI pripojen├Ż k telev├şzoru zvy─Źajne prij├şma obrazov├ę a zvukov├ę sign├íly zo zdroja, napr├şklad z videohernej konzoly, prehr├íva─Źa Blu-ray, AV prij├şma─Źa alebo set-top boxu. Protokol ARC umo┼ż┼łuje telev├şznemu prij├şma─Źu odosiela┼ą zvukov├ę ├║daje ÔÇ×proti pr├║duÔÇť do zdrojov├ęho zariadenia prostredn├şctvom k├íbla HDMI.

─îo je Hdmi Earc 04a?

Potrebujem dokonca HDMI ARC?

Ak vlastn├şte TV s plochou obrazovkou, pravdepodobne ste investovali do syst├ęmu reproduktorov s n├íhradn├Żmi dielmi. Reproduktorov├Ż syst├ęm sa m├┤┼że pohybova┼ą od jednoduch├ęho zvukov├ęho pruhu po prepracovan├Ż AV prij├şma─Ź pripojen├Ż k obrovsk├ęmu 5,1 nastavenie priestorov├ęho zvuku kan├íla. V├Ą─Ź┼íina spotrebite─żov pou┼ż├şva samostatn├Ż optick├Ż alebo koaxi├ílny k├íbel na prenos zvukov├Żch sign├ílov z telev├şzora do t├Żchto reproduktorov├Żch syst├ęmov. Plat├ş to najm├Ą v pr├şpade, ak chcete, aby syst├ęm extern├Żch reproduktorov prehr├íval zvukov├Ż tok zo set-top boxu pripojen├ęho k telev├şzoru alebo z palubn├Żch aplik├íci├ş na streamovanie videa, ako je Netflix, Amazon Prime Video a Hulu.

HDMI ARC eliminuje ─Ćal┼íie optick├ę alebo koaxi├ílne k├íble potrebn├ę na prenos digit├ílneho audio sign├ílu z telev├şzora do AV prij├şma─Źa (alebo zvukovej li┼íty). Rovnak├Ż k├íbel HDMI, ktor├Ż pren├í┼ía obrazov├Ż sign├íl z AV prij├şma─Źa do v├í┼ího telev├şzora, sa teraz m├┤┼że pou┼żi┼ą na odoslanie zvukov├ęho sign├ílu zo zariaden├ş pripojen├Żch k telev├şzoru (a vstavan├Żch aplik├íci├ş na streamovanie) do nastavenia extern├ęho reproduktora. HDMI ARC bude vyu┼ż├şva┼ą ka┼żd├Ż, kto m├í nastavenie extern├ęho reproduktora, preto┼że je to najpohodlnej┼í├ş a nepreh─żadnej┼í├ş sp├┤sob prenosu zvukov├Żch sign├ílov z telev├şzora.

─îo je Hdmi Earc 04b?

Zadajte HDMI eARC: zv├Ż┼íte r├Żchlos┼ą ARC

Hoci ┼ítandard HDMI mal funkciu automatickej korekcie synchroniz├ície pier tri roky pred zaveden├şm HDMI ARC, jeho implement├ícia bola volite─żn├í. Niet divu, ┼że oneskorenia v spracovan├ş medzi pripojen├Żmi zariadeniami sp├┤sobuj├║ probl├ęmy so synchroniz├íciou pier, ak prepojen├ę zariadenia nevykonali automatick├║ korekciu synchroniz├ície pier. Toto sa zmenilo s HDMI eARC, ─Źo prin├║tilo v┼íetky zariadenia, aby implementovali t├║to funkciu, aby z├şskali certifik├íciu eARC. Tak┼że sledovanie filmov nebude s eARC nepredv├şdate─żnou z├íle┼żitos┼ąou.

HDMI eARC je implementovan├ę aj v najnov┼í├şch HDMI 2,1 ┼ápecifik├ície. To znamen├í, ┼że to tie┼ż ┼ąa┼ż├ş z ve─żkej ┼í├şrky p├ísma nov├ęho ┼ítandardu. Star├Ż protokol HMDI ARC mal dostato─Źn├║ ┼í├şrku p├ísma na prenos komprimovan├ęho s├║boru 5,1 kan├ílov├Ż zvukov├Ż sign├íl Modern├ę nekomprimovan├ę viackan├ílov├ę zvukov├ę form├íty, ako napr├şklad DTS-HD Master Audio a Dolby TrueHD, sa okrem zlo┼żitej┼í├şch objektov├Żch form├ítov, ako s├║ Dolby Atmos a DTS: X, nedaj├║ pren├í┼ía┼ą do prostredn├şctvom obmedzenej kapacity ┼í├şrky p├ísma existuj├║cej. Protokol ARC.

─îo je Hdmi Earc 05?

To je miesto, kde je mas├şvna ┼í├şrka p├ísma HDMI 48 Gbps 2,1 ┼ípecifik├ícia je vyu┼żit├í na to, aby umo┼żnila HDMI eARC poskytova┼ą nekomprimovan├ę zvukov├ę ├║daje v p├┤sobivom (a zveli─Źenom) 24-bitovom / 192HKz rozl├ş┼íen├ş pri 38Mbps. Okrem toho roz┼íiruje aj kan├ílov├Ż limit na 32 samostatn├Żch zvukov├Żch kan├ílov. Nov├Ż protokol eARC zvl├ídne nielen nekomprimovan├ę digit├ílne zvukov├ę form├íty podporovan├ę aplik├íciami na streamovanie videa, ale aj form├íty s vy┼í┼íou ┼í├şrkou p├ísma, ktor├ę sa nach├ídzaj├║ na diskoch 4K Blu-ray a nadch├ídzaj├║cich konzol├ích pre videohry. gener├ície.

─Äal┼íou menej zn├ímou funkciou HDMI je Consumer Electronics Control (CEC), ktor├í umo┼ż┼łuje r├┤znym zariadeniam pripojen├Żm pomocou k├íblov HDMI dosiahnu┼ą protokol digit├ílneho prepojenia. To zase umo┼ż┼łuje t├Żmto zariadeniam navz├íjom komunikova┼ą a umo┼ż┼łuje zauj├şmav├ę funkcie, ako napr├şklad umo┼żnenie pou┼ż├şvate─żom ovl├ída┼ą z├íkladn├ę funkcie viacer├Żch zariaden├ş pomocou jedn├ęho dia─żkov├ęho ovl├ída─Źa. T├íto vlastnos┼ą bola nepredv├şdate─żnou z├íle┼żitos┼ąou kv├┤li fragment├ícii sp├┤sobenej r├┤znymi v├Żrobcami pri pou┼żit├ş ich vlastnej implement├ície. V─Ćaka HDMI eARC tento digit├ílny handshake s─żubuje, ┼że bude pevnej┼í├ş a dokonalej┼í├ş.

─îo je Hdmi Earc 02 "width =" 580 "height =" 360

─îo potrebujem na pou┼ż├şvanie HDMI eARC?

Minim├ílne budete potrebova┼ą dve zariadenia, ktor├ę podporuj├║ nov├ę HDMI 2,1 ┼ítandard, ktor├Ż obsahuje aj protokol eARC. Pre v├Ą─Ź┼íinu priemern├Żch spotrebite─żov to bude zah┼Ľ┼ła┼ą TV a AV (alebo zvukov├Ż panel) prij├şma─Ź, ktor├Ż podporuje nov├ę HDMI. 2,1 ┼ápecifik├ície. Okrem toho budete potrebova┼ą aj vysokor├Żchlostn├ę k├íble HDMI na podporu v┼íetk├Żch funkci├ş nov├ęho protokolu eARC, najm├Ą ak m├íte v ├║mysle pou┼żi┼ą aj re┼żimy videa s vy┼í┼í├şm rozl├ş┼íen├şm podporovan├ę v novom HDMI. 2,1 ┼ápecifik├ície. Existuj├║ce vysokor├Żchlostn├ę k├íble HDMI s funkciou Ethernet v┼íak bud├║ podporova┼ą aj v┼íetky funkcie eARC.

Bude m├┤j nov├Ż telev├şzor (s podporou eARC) pracova┼ą s moj├şm star├Żm zvukov├Żm panelom kompatibiln├Żm s ARC?

Ofici├ílna odpove─Ć f├│ra HDMI je, ┼żia─ż, vynikaj├║ca mo┼żno, HDMI 2,1 ┼ípecifik├ícia neuklad├í v├Żrobcom ┼żiadne obmedzenia na zabezpe─Źenie kompatibility s protokolom HDMI ARC pred udelen├şm certifik├ície eARC. Technicky nie je eARC definovan├ę ako kompatibiln├ę s predch├ídzaj├║cimi verziami ARC.

─îo je Hdmi Earc 03?

Potvrdenie bud├║cnosti pomocou HDMI 2,1

Ke─Ć┼że v┼íak v s├║─Źasnosti m├í podpora eARC iba nieko─żko nov├Żch zariaden├ş, m├í zmysel len pre v├Żrobcov, aby umo┼żnili nov├ę zariadenia eARC aspo┼ł hovori┼ą s existuj├║cim hardv├ęrom ARC. V├í┼í eARC TV bude so v┼íetkou pravdepodobnos┼ąou vysiela┼ą zvukov├ę sign├íly do v├í┼ího zvukov├ęho panela kompatibiln├ęho s ARC. Ale ur─Źite neo─Źak├ívajte, ┼że zvukov├ę sign├íly s vysok├Żm rozl├ş┼íen├şm bud├║ pren├í┼ían├ę iba cez eARC cez star┼í├ş ARC hardv├ęr.

Rovnako ako HDMI 2,1 Norma bola ned├ívno ratifikovan├í, pomaly sa zav├ídzaj├║ zariadenia ako telev├şzory, zvukov├ę li┼íty a AV prij├şma─Źe, ktor├ę ju podporuj├║. O─Źak├íva sa, ┼że bl├ş┼żiace sa videohern├ę konzoly PS5 a Xbox Series X sa dod├ívaj├║ s HDMI 2,1 kapacita pri zoh─żadnen├ş schopnosti rozl├ş┼íenia v├Żstupu. Ak h─żad├íte nov├ę telev├şzne a zvukov├ę / obrazov├ę vybavenie, m├┤┼żete si by┼ą ist├ş, ┼że si k├║pite HDMI 2,1 zariadenia schopn├ę by┼ą pripraven├ę na bud├║cnos┼ą.