Čo je Chromebook? Všetko, čo potrebujete vedieť

V Spojených štátoch má Chromebook 60% -ný podiel na trhu medzi študentmi z materských škôl až do 12. ročníka. Spoločnosť Google okrem toho prináša v operačnom systéme Chrome veľké vylepšenia, aby sa stal životaschopnou alternatívou oproti Windows a macOS. Ak teda zaujímate, čo presne Chromebook je, pristáli ste na správnom mieste. V tomto článku sa pozrieme na všetky aspekty Chromebookov, počnúc vašou vlastnou definíciou. Diskutovali sme tiež o vašom operačnom systéme, hlavných funkciách, cieľových užívateľoch, či by ste sa od nich mali zmeniť Windows PC alebo nie a ďalšie. Po tom všetkom, začnime článok a do hĺbky sa dozviem ďalšie informácie o Chromebookoch.

Všetko, čo potrebujete vedieť o Chromebooku a Chrome OS

1, Stručná história

Predtým, ako sa dozvieme o Chromebookoch, musíme vedieť, akú silu má tento stroj a jeho históriu vývoja. Chrome OS je operačný systém Chromebook vyvinutý spoločnosťou Google rovnako Windows Je vyvinutý spoločnosťou Microsoft a macOS je vyvinutý spoločnosťou Apple, Systém Chrome OS sa môže v oblasti stolných počítačov javiť ako nový operačný systém, teraz je však takmer desať rokov starý. Prvýkrát bol uvedený na trh v roku 2009 a prvý komerčný Chromebook bol k dispozícii v roku 2011, Je to operačný systém založený na jadre Linuxu a podporuje hlavne webové aplikácie namiesto natívnych aplikácií. Toto je jeden z dôvodov, prečo sú Chromebooky v porovnaní s ostatnými stolnými počítačmi také rýchle a ľahké.

Počas svojej koncepcie v roku 2009 Chrome OS bol povýšený, aby priniesol novú éru spotrebiteľských výpočtov kde aplikácie a užívateľské dáta zostanú v cloude. V poslednej dobe však vidíme, že sa z toho systém Chrome OS trochu vzdiali. O všetkých týchto aspektoch Chromebookov a Chrome OS budeme diskutovať podrobne nižšie, ale jednoduchými slovami môžeme povedať, že Chromebook je ľahký počítač, ktorý je pre spotrebiteľov všeobecne veľmi sľubný.

2, Aké sú najlepšie funkcie Chromebooku?

Povedal by som, že najlepšia vlastnosť Chromebooku je táto Nie je to náročný stroj, pokiaľ ide o hardvérové ​​zdroje, čo sa premieta do výnimočného výkonu a účinnosti batérie. To všetko je možné vďaka ľahkému operačnému systému, ktorý používate. Ako som už spomenul, systém Chrome OS vnútorne podporuje iba webové aplikácie. Preto nie sú k jadru pripojené žiadne systémové rámce okrem prehliadača Chrome. Chromebook sa naštartuje behom niekoľkých sekúnd a je pripravený na použitie po prihlásení, na rozdiel od pomalých neporiadkov Windows YOU.

Pretože operačný systém je taký ľahký, nevyžaduje veľa energie. Môžete ľahko robiť veľa úloh, ako je sledovanie videa, písanie dokumentov, posielanie e-mailov na rozpočtovom procesore Intel Core M3 (Pre porovnanie, M3 je výrazne pod Intel Core i3). Súčasne zostáva výdrž batérie hviezdna a na jedno nabitie môžete pohodlne dostať dva dni stredného používania. Vo všeobecnosti v systéme Chrome OS nepotrebujete výkonný procesor, pokiaľ v prehliadači nezostavíte tisíce riadkov kódu alebo nevytvoríte reprezentácie CAD. Jednoducho povedané, ak sa sťahujete z a Windows Z počítača na Chromebook sa pripravte na prekvapenie aspoň na týchto dvoch frontoch.

Na rozdiel od všeobecného názoru, teraz môžete Chromebooky používať offline. Možno uvažujete o tom, ako je možné získať prístup na webovú stránku, napríklad k Dokumentom Google bez internetu. V poriadku, Google vyvinul niečo, čo sa nazýva štandard PWA (progresívna webová aplikácia) ktorý vytvára webový kontajner v režime offline. Funguje a vyzerá veľmi podobne ako natívna aplikácia, ale v podstate je to webová aplikácia vytvorená pomocou komponentov prehľadávača. K webovým aplikáciám môžete pohodlne pristupovať a používať ich s maximálnou výhodou, zatiaľ čo sú úplne offline. Po pripojení na internet sa všetky vaše súbory synchronizujú prostredníctvom služby Disk Google.

2, Aké sú najlepšie funkcie Chromebooku?

V predchádzajúcej časti som spomenul, že systém Chrome OS sa vzdáva základného princípu a o tom som hovoril. teraz, môžete na svojom Chromebooku používať milióny aplikácií pre Android Google Play Store, Aj keď aplikácie pre Android nie sú na Chromebookoch zďaleka dokonalé, ukazuje to, že spoločnosť Google sa snaží ponúknuť podporu natívnych aplikácií v systéme Chrome OS. V prípade, že vás zaujíma, ako sa to robí, spoločnosť Google vytvorila v systéme Chrome OS kompilátor Android Runtime (ART). Je to vrstva, ktorá umožňuje vzájomnú komunikáciu medzi aplikáciami Chrome OS a Android.

aplikácie pre Android

Jednoducho povedané, do vášho operačného systému Chrome je nainštalovaný subsystém Android, ktorý vám umožňuje prístup k aplikáciám Android bez veľkého trenia. Tiež, existuje podpora pre Google Assistant je súčasťou centrálneho operačného systému a nie je to jednoduchý doplnok. Preto je omnoho ľahšie vyhľadávať pomocou hlasových príkazov na Chromebooku a na webe.

Rovnako ako Microsoft, aj Google podporuje Linux na Chromebookoch. Projekt je stále v beta verzii, ale výsledky sú veľmi sľubné. V systéme Chrome OS môžete spúšťať prakticky akúkoľvek aplikáciu pre systém Linux A to je skvelý vývoj. V mojich testoch Linux Terminal fungoval dokonale a práve sa 00,25 sekundy na stiahnutie domovskej stránky Google pomocou príkazu curl. Ak to porovnáte s a Windows laptop s linux shell (takmer rovnaká konfigurácia), trvalo 10.04 sekúnd, čo je 4 krát viac, ako je čas na stiahnutie Chromebooku. Iné ako to, Tiež som nainštaloval GIMP cez Linux v systéme Chrome OS a šlo to hladko. Výkon však nebol porovnateľný, pretože bežal v kontajneri. Podpora Linuxu v Chromebookoch je však skvelým krokom k prilákaniu študentov a vývojárov do OS Chrome a dúfam, že sa postupom času zlepší.

Podpora systému Linux na Chromebooku

Zabezpečenie a integrované aktualizácie sú jedným z hlavných aspektov operačného systému Chrome. Spoločnosť Google to od začiatku objasnila Používatelia sa nemusia starať o aktualizácie zabezpečenia Chromebookov. Je to preto, že systém Chrome OS obsahuje niečo, čo sa nazýva dokonalý mechanizmus aktualizácie, v ktorom používatelia nemusia manuálne aktualizovať operačný systém alebo čakať na inštaláciu aktualizácií, na rozdiel od príšerného Windows systém aktualizácií Keďže spoločnosť Google používa aktualizácie a bezpečnostné opravy, systém Chrome OS ich automaticky stiahne a nainštaluje do iného oddielu. Pri každom reštarte Chromebooku sa teraz bootovacie sloty zmenia na nový oddiel a získate aktualizovaný operačný systém bez toho, aby ste si to uvedomovali, To je pre mňa jedna z najlepších funkcií Chromebookov.

bezpečnosť a aktualizácie

3, Chromebook vs Windows osobný počítač

Ak uvažujete o odstúpení od zmluvy Windows Táto časť vám pomôže pri rozhodovaní v počítači s Chromebookom. Po prvé, rozdiel medzi dvoma operačnými systémami je predovšetkým v ich cieli. Systém Chrome OS je určený pre konkrétnu skupinu používateľov s obmedzeným prípadom použitia, Windows je zrelý stolný OS s podporou pre nespočetné množstvo natívnych aplikácií pre všetky typy používateľov Ďalej, Windows Je kompatibilný s natívnymi a webovými aplikáciami a má obrovskú podporu pre vývojárov z celého sveta. Nehovoriac o, Windows Operačný systém sa takmer stal de facto hernou platformou. Jednoducho povedané, Windows Je to pre každého bez ohľadu na to, či ste priemerný alebo profesionálny užívateľ.

Čo je Chromebook? Všetko, čo potrebujete vedieť 10

Striebornou podšívkou systému Chrome OS je však to, že je vynikajúci na poskytovanie výkonu (dokonca aj na výrazne pomalších procesoroch) pri zachovaní životnosti hviezdnej batérie. V oboch prípadoch, Windows sa nezhoduje s OS Chrome Chromebooky si preto na trhu so stolovými počítačmi vyrezali medzeru. Ak sa prihlásite na odber služby Streaming spoločnosti Stadia od spoločnosti Google, na prednej strane hry vám nebude chýbať. Na Chromebooku môžete hrať hry pre stolné počítače bez ohľadu na hardvér a je to úžasné. Nehovoriac o tom, že sme pomaly svedkami toho, ako Microsoft postupuje v šľapajach spoločnosti Google a odpojuje sa. Windows (Napr. Windows 10S, Windows 10X), aby bol flexibilný a modulárny ako Chrome OS.

google stadia Čo je Chromebook Všetko, čo potrebujete vedieť 10

To všetko naznačuje, že oba operačné systémy majú svoje nedostatky a spoločnosti sa snažia vylepšiť svoju platformu. V tomto momente však systém Chrome OS ešte stále nie je Windows ako celý operačný systém pre stolné počítače.

Každý Chromebook má špecifický dátum ukončenia životnosti (EOL), ktorý zvyčajne trvá 5-6 rokov. Znamená to, že aktualizácie a bezpečnostné opravy dostanete priamo od spoločnosti Google iba v období EOL. Nezabudnite tiež, Obdobie EOL sa nezačína nákupom Chromebooku, ale aktivuje sa, keď je produkt certifikovaný spoločnosťou Google, dlho pred skutočným dátumom uvedenia OEM na trh.

EOL Chrome OS

Na rozdiel od, Windows aktualizácia nie je prepojená s konkrétnymi počítačovými modelmi. Pokiaľ spoločnosť Microsoft naďalej podporuje operačný systém, dostanete aktualizáciu bez ohľadu na to. Tu sú pravidlá spoločnosti Google týkajúce sa aktualizácií Chromebooku nejasnejšie a je to skutočne sklamanie. v podstate po EOL na svojom Chromebooku nezískate bezpečnostné záplaty urobiť váš počítač zraniteľným voči bezpečnostným hrozbám. A nemôžete ani nainštalovať Windows na Chromebooku, pretože tento postup je pre každého priemerného používateľa nesmierne zložitý. Ak si teda chcete kúpiť Chromebook, skontrolujte dátum EOL.

4, Je to Chromebook pre vás?

Aby sme to zjednodušili, ak sa väčšina vašej práce vykonáva vo webovom prehliadači Chromebook je tým najlepším hardvérom, aký môžete nájsť. Je to ďaleko pred Windows prenosný z hľadiska výkonu a výdrže batérie. Môžete ho použiť na písanie, vytváranie prezentácií, sledovanie filmov a videí a v podstate na všetky všeobecné úlohy, ktoré väčšina ľudí na svojom počítači vykonáva. Navyše, s pridaním Linuxu môžu študenti robiť programovanie (podpora Vim) a ďalšie. A v prípade, že ste vývojár systému Android, existuje aj natívna podpora pre ADB (Android Debugging Bridge).

Čo je Chromebook? Všetko, čo potrebujete vedieť 9

Ak ste to už povedali, ak áno špeciálny prípad použitia, ako je grafický dizajn, vykresľovanie CAD alebo strih videa atď. , ktorá vyžaduje výkonnú natívnu aplikáciu, potom Chromebook nie je pre vás. Rozsah je obmedzený a Chromebook je široko zameraný na bežných používateľov, študentov a vývojárov. Ak ste jedným z nich, môžete si určite vybrať Chromebook bez váhania.

Získate Chromebook?

To bol náš hlboký ponor do súčasného stavu Chromebookov. Pokúsili sme sa zahrnúť každý aspekt Chromebookov, aby ste sa mohli informovane rozhodnúť. Ako užívateľ oboch Windows a Chrome OS si myslím, že systém Chrome OS nie je dobre integrovaný, čo z neho robí nevyspelý operačný systém pre stolné počítače. Ak ste však príležitostným používateľom, môžete si jednoducho vybrať jeden z lacných Chromebookov na trhu. Určite nebudete sklamaní. Takže to sme všetci.