Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Čo by ste mali vedieť o okuliaroch VR?

Čo by ste mali vedieť o okuliaroch VR? 1

Virtuálna realita alebo VR je inovatívna technológia, ktorá používateľom umožňuje cítiť sa, akoby sa nachádzali v úplne inom prostredí. Prostredie, ktoré je vytvárané prostredníctvom 3D obrazov, pričom je úzko vnímané ako skutočné. Na to, aby sa používatelia mohli ponoriť do týchto prostredí, potrebujú vybavenie VR, ako sú okuliare alebo náhlavné súpravy. Tieto zariadenia sa skladajú zo skutočného hardvéru, ktorý poháňa príslušný softvér. Okrem toho tu uvádzame niekoľko ďalších faktov, ktoré by ste mali vedieť o okuliaroch VR.

Súčasť okuliarov VR

Slúchadlá VR alebo VR okuliare, ako sa na ne zamieňa, sú vstupnými bránami do virtuálneho sveta. Spravidla sa skladajú z nasledujúcich:

  • Informačné kanály. Kanály obsahu tvoria digitálny svet, do ktorého používateľ vstúpi. V dnešnej dobe môže byť obsahový kanál zahrnutý do jednej aplikácie alebo hry.
  • Ovládacie prvky. Najjednoduchšie VR headsety umožňujú užívateľom skúmať virtuálny svet pomocou tlačidiel integrovaných v samotných okuliaroch. Existujú však aj náhlavné súpravy a okuliare, ktoré sa dodávajú s ovládačom. Ten najpokročilejší dokonca napodobňuje zariadenia zo skutočného sveta, ktoré interagujú priamo s hardvérom headsetu.
  • Displeje. Displej je miesto, kde sa používateľovi zobrazuje virtuálna scéna. Staršie verzie náhlavných súprav VR poskytujú dve obrazovky, jednu pre každé oko. Toto bolo prijaté niektorými modernými okuliarmi pre VR, ale väčšina lacných náhlavných súprav využíva na zobrazenie scény celú obrazovku smartfónu. Podľa Olivera, odborníka na spoločnosť FPV Frenzy, ostrejšia obrazovka zlepšuje váš letový zážitok, ak by ste chceli používať náhlavnú súpravu ako okuliare pre drony. Ostrejšia obrazovka vám totiž pri lete umožní lepšie vidieť medzery a brány.
  • Objektívy. Rovnako ako jeho účel v typických okuliaroch, šošovky pomáhajú vášmu oku zaostriť pri skúmaní virtuálneho sveta, takže vyzerá, že sa pozeráte do skutočného prostredia. Pokročilé šošovky dokonca umožňujú úpravu, ktorá je veľmi prospešná pri znižovaní namáhania očí.
  • Sledovacie senzory. Sledovacie senzory sú potrebné na to, aby zariadenie bolo schopné rozpoznať, či ste pohli telom a kedy to urobíte, akým smerom. Je to dôležité, pretože váš pohyb do značnej miery určuje, ako sa načítava informačný kanál obsahu. Keď sa informačný kanál načíta podľa vášho pohybu, celé prostredie bude pôsobiť reálnejšie.

Typy okuliarov VR

Tethered VR headsety sú zvyčajne špičkové okuliare, ktoré sa často používajú v spojení so stolným alebo osobným počítačom. Spravidla sú k počítaču pripojené káblovými prepojeniami, akými sú HDMI alebo USB. Tethered okuliare často ponúkajú úplne pohlcujúci zážitok v porovnaní s inými typmi okuliarov VR, pretože sú stabilne prepojené s poskytovateľom informačného kanála obsahu. Teraz však existujú bezdrôtové adaptéry, ktoré je možné použiť na umožnenie väčšieho pohybu pri skúmaní virtuálneho sveta.

Samostatné náhlavné súpravy VR majú vstavané procesory, senzory, batérie a dokonca aj pamäť. Sú teda nezávislé od pripojenia k počítaču. Samostatné okuliare VR sú v porovnaní s tethered zariadeniami zvyčajne výkonnejšie, aj keď umožňujú väčšiu flexibilitu a mobilitu. To výrazne ovplyvňuje grafiku virtuálneho prostredia.

Nie, ručné náhlavné súpravy VR sa nepoužívajú na držanie týchto zariadení. Tieto sú stále nosené na hlave používateľa, ale dostali svoje meno, pretože ich poháňa smartphones a vreckové zariadenia. Smartfóny sú zasunuté do náhlavných súprav a obrazovka bude používateľovi priamo pred očami. Často sú kompatibilné s nedávno vydanými smartphones, ktoré sa ukazujú ako vyspelejšie a výkonnejšie. Dôvodom je, že aplikácie načítané v týchto náhlavných súpravách používajú fotoaparát smartfónu a vstavané akcelerometre.

Čo hľadať v okuliaroch VR

Ak máte záujem používať okuliare VR, je niekoľko vecí, ktoré musíte zvážiť. Okrem výberu medzi pripútaným alebo vreckovým zariadením zvážte aj to, či sú okuliare VR kompatibilné s vašim počítačom alebo smartfónom. Okrem nich tu uvádzame niekoľko ďalších faktorov, ktoré musíte zvážiť.

Zorné pole. Zorné pole je veľkosť prostredia, ktoré vidíte cez náhlavnú súpravu. Úzke zorné pole nevygeneruje realistické prostredie, podobne ako širšie zorné pole. Ten vám teda umožní úplne sa ponoriť do virtuálneho sveta. Ak budete používať okuliare VR na hranie hier alebo ak máte skvelý telefón s vysokým rozlíšením, mali by ste zvoliť náhlavnú súpravu VR so širokým zorným poľom.

Hmotnosť. Pokiaľ je to možné, vyberte si pre celkové pohodlie ľahkú náhlavnú súpravu. Je to preto, že používanie ťažkého bude z dlhodobého hľadiska dosť únavné. To, čo získate, môže byť namiesto príjemného zážitku aj nepríjemné. Okrem hmotnosti samotnej náhlavnej súpravy skontrolujte aj popruhy a tvar zariadenia, aby ste sa presvedčili, že vám dobre sadne do hlavy. V opačnom prípade vám môže byť počas skúmania nepríjemné. Musíte tiež vziať do úvahy, či by vám okuliare VR sadli, ak nosíte okuliare.

Náklady. Okrem funkcií náhlavnej súpravy VR je dôležité zvážiť aj jej cenu. Ručné VR headsety sú výrazne najlacnejšími VR okuliarmi, väčšinou stoja do sto dolárov. Na druhej strane, priviazané náhlavné súpravy VR sú považované za najdrahšie kvôli vynikajúcej kvalite VR, ktorú ponúkajú.

Záverečné slovo

Pokroky v moderných technológiách priniesli vznik VR, ktorá svojim používateľom poskytuje jedinečný a úžasný zmyslový zážitok. Okuliare VR, ktoré boli schopné ponoriť sa do prostredia VR, boli za niekoľko rokov revolúciou, aby vytvorili dokonalý užívateľský zážitok. Možno je načase, aby ste sa vydali do svetov VR, či už hraním hier alebo koníčkom, aby ste mohli mať skúsenosti s touto neuveriteľnou technológiou z prvej ruky.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/2TJVSau