Čistička vzduchu – stojí za to ju kúpiť?

Už viac ako dva mesiace som majiteľom čističky vzduchu (model Sharp UA-HG60E-L). Postupom času som sa o tom dozvedel viac ako z akéhokoľvek reklamného letáku alebo filmu YouTube, Preto, ak uvažujete aj o kúpe takéhoto vybavenia sami, rád vám trochu pomôžem.

Môj čistič vzduchu je Sharp UA-HG60E-L a na základe tohto zariadenia som zostavil nasledujúci zoznam výhod, nevýhod a tipov. Každý čistič sa samozrejme mierne líši a líši sa aj funkciou a parametrami. Pokiaľ však ide o základné princípy činnosti, tento je vždy podobný. Preto možno takmer ktorýkoľvek z nasledujúcich bodov považovať za univerzálnu pravdu, ktorá sa vzťahuje na drvivú väčšinu zariadení dostupných na trhu. Začnime teda:

(+) Vzduch v miestnosti je merateľne čistejší

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 1

Nikoho neprekvapí, že čistička vzduchu čistí vzduch. Použitie meraní vonkajšieho prístroja na meranie hladiny smogu (Laser Egg 2) po dni filtrovania sa hodnota AQI (univerzálny merač znečistenia) v mojom salóne zníži o desať: zo 103 na 11 bodov. Zároveň je hodnota AQI mimo okna 168 bodov. Merania sa uskutočňovali v Katoviciach a týkali sa malých tuhých častíc (PM 2,5).

Ako súvisia hodnoty AQI so skutočným životom? Vzduch je hodnotený bodovou stupnicou od 0 do 500 bodov Ak sa zobrazí meranie 0 – 50 AQI, jednáme o čistom vzduchu. Rozsahy 50 – 100 AQI označujú normálny vzduch, stále prijateľný. Má hodnotu 100 – 150, predstavuje hrozbu pre citlivých ľudí: ľudí trpiacich alergiami, chronicky chorých atď. Keď AQI dosiahne 150-200 bodov, hovoríme o nezdravom vzduchu. Hodnota 200 – 300 je veľmi nezdravý vzduch so závažným zdravotným rizikom, zatiaľ čo vzduch s meraním AQI medzi 300 a 500 bodmi je priamou hrozbou pre ľudský život.

Než sa Sharp UA-HG60E-L objaví v obývacej izbe, bol vzduch v mojom byte hrozbou pre citlivých ľudí. Teraz viem, že dýcham čistý vzduch alebo aspoň takmer bez častíc PM2.5 ako hlavné zložky smogu. je známe, že za oknom máme čo do činenia takmer dvadsaťkrát horší vzduch, ktorý je desivý.

(-) Vzduch necíti ako plamene a ty sa nestaneš z Disneyho knihy

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 2

Pri prezeraní reklám na čističky vzduchu môžete mať dojem, že akonáhle zapnete takéto zariadenie, používateľ prejde do iného, ​​lepšieho sveta. Vzduch je plný krásnych vôní, čerstvý morský vánok zasiahne naše nosné dierky a naše vlasy sú fúkané živým vetrom Poľska. Vtáky z karikatúry Disney sedí na našich pleciach a my začneme hrať hudbu, ktorú nikto nevie. Nie je to tak. To naozaj nie je.

Zaručujem vám, že pokiaľ sa nebudete nachádzať v mimoriadne únavnom, dymovom a znečistenom prostredí, nebudete sa cítiť okamžite. Váš život neklesne o 180 stupňov. Nebudete mať pocit, že dýchate čistejšie a zdravšie ovzdušie. Ak niekto hovorí inak, buď žije v extrémne zlých podmienkach, alebo má reklamný účinok na placebo. Čistička vzduchu nie je voňavým príveskom v aute.

(+) piť lepšie. Kvôli vlhkému vzduchu

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 3

Sharp UA-HG60E-L je vybavený odparovacím zvlhčovačom. Všetko, čo musíte urobiť, je otvoriť a vysunúť bočný panel, pridať k nemu vodu, dať ju späť na svoje miesto a je pripravená. Okrem toho samotná čistička signalizuje, keď je na obrazovke nedostatok vody. Ak chcete, môžete tiež aktivovať požiadavku na výmenu kvapaliny zvukovým signálom. Čomu osobne neodporúčam. Je lepšie si zvykať každý deň naplniť nádrž sladkou vodou.

Podľa senzora sa vlhkosť v mojom byte zvýšila z 30 percent. až 55 percent Takéto zmeny sa najlepšie prejavia počas spánku a spánku. Nechcem tu používať banálny a nesmierne nezmerateľný slogan: pijú lepšie. Môžu však zabezpečiť, že efekt suchej záhrady bude menší. Zmizli popraskané pery. Poškrabanie zmizne. Sú to pozitívne zmeny, ktoré si všimol nielen ja, ale aj ďalší člen domácnosti.

PS Optimálna úroveň vlhkosti v dome alebo byte by mala byť medzi 40 a 60 percentami.

(-) Migrény, infekcie – všetko starým spôsobom

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 4

Vo svojej naivite ticho dúfam, že umiestnenie čističky do bytu bude mať priaznivý vplyv na typické ľudské choroby. Napríklad moje pravidelné migrény alebo bakteriálne infekcie sú sichorobych. Nič z toho. Neexistujú žiadne kúzla a prístroj nelieči liečivé lektvary.

Počas viac ako dvoch mesiacov používania čističa dostávam hroznú migrénu a moja snúbenica ma priťahuje prácou nepríjemnej chrípky. Čistička nemá žiadne zázračné vlastnosti, vďaka ktorým pacient vstáva rýchlejšie alebo chráni pred infekciami. Vy to viete, ja to viem, ale stojí za to zdôrazniť.

(+) Žiadne ďalšie otázky: smaye čo? Čistička odstraňuje pachy

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 5

Život je štruktúrovaný tak, že niekedy dobré veci majú nepríjemné následky. Wemy tak wtrbk s cibuľou. Je to vynikajúce, ale pri vyprážaní to vydáva taký intenzívny zápach, že ho neskôr môžeme cítiť všade. Tiež na oblečenie. Nestačí vetrať celý byt na niekoľko hodín. V týchto situáciách môže byť veľmi užitočný čistič vzduchu, hlavne vďaka uhlíkovému filtru.

Mj Sharp by bol schopný zvládnuť vôňu vyprážanej klobásy, ale trvá to takmer hodiny. Samotné zariadenie zistilo zápach a nové častice vo vzduchu. Potom začnite pracovať a zvyšujte svoj obrat. Po jednej hodine LED opäť ukázala čistý vzduch a nezaznamenala vôňa. To všetko so zatvorenými oknami.

Ako zistím, že zápach bol odstránený? Najlepším testerom v tomto prípade je nevesta, ktorá sa vracia z práce. Keď vyprážate niečo na panvici a potom vetrajte byt, vždy vyvstáva otázka, čo sú tieto dve. Zvyšky vône pre ňu pocítite hneď, ako prejdete chodbou, bez ohľadu na moje úsilie. Keďže čistička stojí v salóne, je to iné. Nepríjemné pachy sa môžu skryť. Trvá to najmenej hodinu, ale je to možné.

(-) O čistič je potrebné postarať sa. Umyté a konzervované.

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 6

Ak si myslíte, že sa čistička vzduchu jednoducho zapne a môžete na ňu zabudnúť, budete prekvapení. Toto je citlivé zariadenie, o ktoré je potrebné sa správne starať. V opačnom prípade namiesto čistenia vzduchu môže zariadenie ďalej pomáhať pri pohybe prachu, baktérií a kontaminantov po dome alebo byte. Bez toho, aby ste si prečítali pokyny, neskúšajte spustiť nový čistič.

Podľa mojich skúseností je potrebné vyčistiť filtre najmenej raz mesačne. Našťastie všetko, čo potrebujete, je štandardný vysávač. Vyplatí sa častejšie čistenie odparovacieho filtra pomocou nádrže na vodu. Tento prvok sa obnoví najmenej raz za dva týždne. Inak sa na filtri objavia strašné hrče, ktoré sa ľahko čistia, ale sú svojím vzhľadom odstrašujúce. Preto by sa týždenné všeobecné upratovanie bytu malo rozšíriť na údržbu čističa vzduchu. To rozhodne nie je skoro a zabudnite na to.

(+) Zložte si klobúk, sako, prilbu na bicykel

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 7

Mj Sharp UA-HG60E-L má špeciálny režim prevádzky pomenovaný výrobcom Spot. Po zapnutí čistička koncentruje prúdenie vzduchu na jednu z dvoch dýz a vytvára silné poryvy v jasne definovanom smere. Zariadenie pracuje pri vyššej rýchlosti bombardovaním iónmi, čím eliminuje baktérie, vírusy, znečistenie, roztoče a zápach. Týmto spôsobom môžeme osviežiť napríklad šatníkovú skriňu bez toho, aby sme museli veci hodiť do práčky.

Bodový režim umožňuje vytrhať oblečenie z tejto charakteristickej časti, ktorá je v stave: ešte nie je možné ju prať, ale už ju nemožno nosiť. S pomocou Spot som bol schopný úplne odvetrať helmu na bicykel a odstrániť zápach cigariet z mojej bundy. Táto funkcia je síce inzerovaná ako doplnok, ale je veľmi praktická. Najdôležitejšie je, že to funguje. Oblečenie po takomto pár hodinách bombardovania iónmi naozaj neprekáža a je osviežené. Práve včas na návštevu fajčiarov alebo hostí so psom. Samozrejme, že tento typ technológie nikdy nenahradí pevné pranie.

(-) životnosť filtra nemá nič spoločné s reklamou.

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 8

Kľúčovým prvkom čističa sú filtre inštalované v ňom. Výrobcovia sa snažia ubezpečiť o tom, ako dlho tieto prvky vydržia. Dva roky, päť rokov, desať rokov – vidíme reklamné slogany tohto typu, ktoré, bohužiaľ, nesúvisia s realitou. Môže filter trvať desať rokov? Istá. Pokiaľ ho nikdy nepoužívame a nevyberajte z fóliového obalu. Potom je tu šanca.

Výmena filtra by sa mala v praxi vykonávať každé obdobie alebo každé dve vykurovacie sezóny. Čo je problém, pretože prvky tohto typu stoja veľa. Našťastie cena originálov môže spať len za jeden rok. Nešťastný je však aj rýchlo sa rozvíjajúci trh s falšovanými výrobkami, t. zamiennikw. Situácia trochu pripomína t s tlačiarňami a atramentmi. Najlepšie je používať originály, ale je ťažké obviňovať ľudí, že sa snažia znížiť výdavky.

(+) Je ticho

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 9

Jedným z najväčších obáv ľudí, ktorí uvažujú o kúpe čističa vzduchu, je hluk, ktorý vytvára. Samozrejme, koľko zariadení, toľko údajov a meraní o zvuku. Avšak v prípade modelu Sharp UA-HG60E-L ma kultúra pôsobenia veľmi pozitívne prekvapila. Vďaka inteligentnému režimu (so zabudovaným nočným režimom) by hluk čističa nikdy nebol pre mňa alebo pre domácnosť problémom.

Ľudia, ktorí pravidelne čítajú web Spiders Web, vedia, že som vášnivý hráč. Keď hrám s priateľmi cez sieť, čistička je od mňa vzdialená menej ako dva metre. Moji kamaráti v náručí však NIKDY nekňourali o hluku prichádzajúcom z môjho mikrofónu do slúchadiel. Priatelia, s ktorými hrám na internete, sa sťažujú na vytie môjho systému PlayStation 4 Pre tri metre, ale čistiaci prostriedok, ktorý pracuje tak blízko, nie je problém.

Sharp UA-HG60E-L je šikovné zviera. Zariadenie pracuje v inteligentnom režime a používa snímač pohybu, svetlo, vlhkosť, teplotu, zápach, prach a častice PM2,5, Ak zariadenie zistí, že je už mimo okna alebo je svetlo v miestnosti vypnuté, steká do najtichšieho režimu prevádzky. Potom sa mierny hukot vôbec neobťažuje. Zaspáva – už som mal niekoľko popoludňajších spánku hneď vedľa čističky.

(-) Dajte si pozor na deklarovanú plochu a rozsah čističa.

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 10

Venujte osobitnú pozornosť deklarovanému dosahu zariadenia. Ak je to napríklad 50 metrov štvorcových, týka sa oblasti, na ktorej sa vykonáva údržba, keď stroj pracuje pri najvyššej rýchlosti, v najvyššom režime, s najintenzívnejším použitím filtrov. Tento typ práce čističa je zvláštnou situáciou. Napríklad pri vyprážaní jedla alebo po otvorení okien, keď hrozný smog vydesí vonkajšiu stranu.

Ak sa čistička prevádzkuje v štandardnej konfigurácii, jej účinnosť sa v priemere zníži o polovicu. Preto, keď čítate o pokrytí 50 metrov štvorcových, je najlepšie dať zariadenie do bytu až do 30 metrov štvorcových. Nezabudnite to pri kúpe vlastného vybavenia. Deklarovaná maximálna hodnota nemá nič pre každodennú štandardnú prevádzku stroja. A čo viac, hovorí o práci v tichom / nočnom režime, keď sa dosah zníži o ďalších niekoľko metrov.

(+) Čistička vzduchu ako klimatizácia? Možno trochu

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 11

Pri čítaní pokynov pre model Sharp UA-HG60E-L som našiel informácie o možnosti zníženia teploty vzduchu v byte pomocou odparovacieho zvlhčovania. Výrobca navrhuje, aby v skutočne horúcich dňoch nalial studenú vodu do nádrže a potom tam hodil pár kilowattov ľadových kociek. Aj keď stále máme niekoľko mesiacov až leta, rozhodnem sa vykonať experiment.

Najprv som nalial najchladnejšiu vodu z vodovodu a potom som nalial niekoľko kilogramov malých kociek ľadu do nádrže. Keď som zapol zvlhčovanie vzduchu, podarilo sa mi znížiť teplotu miestnosti o dva stupne. Nie veľa, ale stále. Tieto dva stupne môžu skutočne pomôcť v horúcom lete. Malo by sa však pamätať na to, že ide o dočasný účinok, ktorý nebude trvať celý deň. Ak nemáte výkonného výrobcu kocky ľadu, takáto zábava padá na dušu potkaných. Čo nemení skutočnosť, že mám husia koža a Sharp sa rozhodne odísť.

(*) Veľké neznáme: alergény

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 12

Nakoniec zanechám najväčšie neznáme. Je to všetko o alergických reakciách. Uvedená Sharp UA-HG60E-L má špeciálnu peľovú funkciu proti alergénom. Avšak aj pri práci v základnom režime je patentovaná technológia Plasmacluster založená na pozitívnych a negatívnych iónoch schopná vyrovnať sa s bodmi a inými alergénmi. Bohužiaľ, zo zrejmých dôvodov to stále nemôžem vyskúšať.

Preto čakám na príchod v marci, keď mi prvé tipy na trávu začnú horieť. Som veľmi zvedavý, ako bude moja alergia čeliť čističke vzduchu. Ak sa dokážem brániť proti závažnej alergickej reakcii, bude to ďalší dôležitý dôvod na kúpu čističa. Tento boj je však nado mnou.

Čistička vzduchu – kúpte, nie?

Čistička vzduchu - stojí za to ju kúpiť? 13

Namiesto dlhej odpovede mi dovoľte citovať účinok krátko po inštalácii stroja v byte. Kontaminácia v mojom salóne bola znížená desaťkrát. Univerzálny smogomer AQI nastavuje 103 až 11 bodov. Ak niekto berie vážne nebezpečenstvo smogu, je ťažké získať lepší komentár. Čísla hovoria samy za seba. Polemike tu nie je veľa priestoru.

Čistička vzduchu vás nenúti cítiť sa ako na jarnom výlete vo voňavej prírode lesa. Nepochybujem o tom, že pijeme lepšie. Nefajčite oblečenie cigaretami ani pouličný dym. Ráno sme nemali popraskané pery a môj nos (pokrivená komora) sa konečne zbavil každodennej rannej kontaminácie. Vzduch je dvakrát vlhší, čo má skutočný a viditeľný vplyv na kvalitu nášho každodenného života. Malý, ale má.

Pokiaľ ide o mojich blízkych, pokiaľ ide o ľudí, ktorých mi záleží na živote a zdraví – áno, kúpil by som si čističku vzduchu druhýkrát. Aspoň do detskej izby.