Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

─î├şnske Ujgurci uv├Ąznen├ş v z├ívode na v├Żrobu pre Tech Titans Like Apple, Lenovo

V ┼żivej moslimskej ┼ítvrti mesta Nanchang rozrastaj├║ca sa ─Ź├şnska tov├íre┼ł odhalila po─Ź├şta─Źov├ę obrazovky, fotoapar├íty a skenery odtla─Źkov prstov pre dod├ívate─ża pre medzin├írodn├ę technologick├ę giganty, ako s├║ napr. Apple a Lenovo. Ulicami prech├ídzaj├║ ┼żeny v ┼íatk├ích a arabsk├ę n├ípisy propaguj├║ halal supermarkety a rezance.

Napriek tomu v├Ą─Ź┼íinou moslimsk├ş etnick├ş Ujgurovia, ktor├ş pracuj├║ v tov├írni, s├║ izolovan├ş v murovanej zmesi, ktor├í je opevnen├í bezpe─Źnostn├Żmi kamerami a str├í┼żcami pri vchode. Ich v├Żpravy s├║ obmedzen├ę na zriedkav├ę v├Żletn├ę cesty, nemaj├║ dovolen├ę uctieva┼ą alebo zakr├Żva┼ą hlavy a ve─Źer musia nav┼ítevova┼ą ┼ípeci├ílne triedy, pod─ża b├Żval├Żch a s├║─Źasn├Żch pracovn├şkov a obchodn├şkov v tejto oblasti.

Prepojenie medzi OFILM, dod├ívate─żom, ktor├Ż vlastn├ş tov├íre┼ł v Nanchangu, a technologick├Żmi gigantmi je posledn├Żm znakom toho, ┼że spolo─Źnosti mimo ─î├şny ┼ąa┼żia z donucovac├şch pracovn├Żch prakt├şk uvalen├Żch na Ujgurov, turkick├║ etnick├║ skupinu a ─Ćal┼íie men┼íiny.

─î├şnska vl├ída za posledn├ę ┼ítyri roky zadr┼żala viac ako mili├│n ─żud├ş z ─Ćalek├ęho z├ípadn├ęho Sin-┼ąiangu, v├Ą─Ź┼íinou Ujgurov, v interna─Źn├Żch t├íboroch a v├Ązeniach, kde prech├ídzaj├║ n├║ten├Żm ideologick├Żm a behavior├ílnym pre┼íko─żovan├şm. ─î├şna u┼ż dlho podozrieva Ujgurovcov z utajovania separatistick├Żch tendenci├ş kv├┤li ich odli┼ínej kult├║re, jazyku a n├íbo┼żenstvu.

Ke─Ć zadr┼żan├ş ÔÇ×vyst├║piaÔÇť z t├íborov, dokumenty ukazuj├║, mnoh├ş s├║ poslan├ş do tov├írn├ş. Tucet Ujgurov a Kaza┼í─Źanov povedalo AP, ┼że poznaj├║ ─żud├ş, ktor├Żch poslal ┼ít├ít, aby pracovali v tov├ír┼łach na v├Żchode ─î├şny, zn├ímych ako vn├║torn├í ─î├şna – niektor├ş z t├íborov, in├ş vytrhnut├ş zo svojich rod├şn, in├ş z odborn├Żch ┼ík├┤l. V├Ą─Ź┼íina z nich bola zaslan├í silou, aj ke─Ć v nieko─żk├Żch pr├şpadoch nebolo jasn├ę, ─Źi s t├Żm s├║hlasia.

Pracovn├şci sa ─Źasto zapisuj├║ do tried, v ktor├Żch u─Źitelia sponzorovan├ş ┼ít├ítom poskytuj├║ lekcie v mandar├şne, ─Ź├şnskom dominantnom jazyku alebo politike a ÔÇ×etnickej jednoteÔÇť. Podmienky v zamestnan├ş sa l├ş┼íia z h─żadiska mzdy a obmedzen├ş.

V tov├írni OFILM s├║ Ujgurovia platen├ş rovnako ako ostatn├ş pracovn├şci, ale inak sa s nimi zaobch├ídza inak, pod─ża obyvate─żov susedstva. Nie je im dovolen├ę od├şs┼ą ani sa modli┼ą – na rozdiel od tamoj┼í├şch moslimsk├Żch migrantov, ktor├ş tam tie┼ż pracuj├║ a ktor├Żch ─Ź├şnska vl├ída pova┼żuje za menej hrozbu.

"Nedovo─żuj├║ im, aby sa uctievali vo vn├║tri," uviedla moslimsk├í ┼żena Hui, ktor├í pracovala nieko─żko rokov spolu s Ujgurmi v tov├írni. "Nenechaj├║ ich vyjs┼ą."

ÔÇ×Ak ste Uighur, m├íte povolenie iba vonku dvakr├ít mesa─Źne,ÔÇť potvrdil majite─ż malej firmy, ktor├Ż hovoril so zamestnancami. AP nezverej┼łuje men├í t├Żch, s ktor├Żmi sa robia rozhovory v bl├şzkosti tov├írne, kv├┤li obav├ím o mo┼żn├║ odplatu. ÔÇť Vl├ída si ich vybrala, aby pri┼íli na OFILM, nevybrali si to. ÔÇť

─î├şnska vl├ída tvrd├ş, ┼że program pr├íce je sp├┤sob, ako vycvi─Źi┼ą Ujgurov a in├ę men┼íiny a da┼ą im pr├ícu. ─î├şnske ministerstvo zahrani─Źn├Żch vec├ş v pondelok vyjadrilo znepokojenie nad mo┼żnou n├║tenou pr├ícou v r├ímci programu ÔÇ×neopodstatnen├íÔÇť a ÔÇ×ur├í┼żliv├íÔÇť.

Odborn├şci v┼íak tvrdia, ┼że rovnako ako intern├ę t├íbory, aj tento program je s├║─Źas┼ąou ┼íir┼íieho ├║toku na uighursk├║ kult├║ru, ktor├Ż naru┼íuje spolo─Źensk├ę a rodinn├ę prepojenia t├Żm, ┼że vysiela ─żud├ş z ich domovov, aby sa prisp├┤sobili dominantnej ─Ź├şnskej kult├║re Han.

ÔÇ×Myslia si, ┼że t├şto ─żudia s├║ nedostato─Źne vzdelan├ş, izolovan├ş, zaostal├ş, nem├┤┼żu hovori┼ą mandar├şnsky,ÔÇť povedal James Leibold, u─Źenec ─Ź├şnskej etnickej politiky na La Trobe University v Melbourne. "Tak ─Źo rob├ş┼í? Vychov├ívate ich, n├íjdete sp├┤soby, ako ich premeni┼ą na svoj vlastn├Ż imid┼ż. Prinies┼ą ich do ─Ź├şnskeho srdca Han je sp├┤sob, ako t├║to transform├íciu preplni┼ą. ÔÇť

Webov├í str├ínka OFILM nazna─Źuje, ┼że pracovn├şci Sin-┼ąiangu vyr├íbaj├║ obrazovky, krycie ┼ío┼íovky fotoapar├ítu a skenery odtla─Źkov prstov. Pom├íha z├íkazn├şkom vr├ítane Apple, Samsung, Lenovo, Dell, HP, LG a Huawei, hoci AP nemal ┼żiadny sp├┤sob, ako sledova┼ą konkr├ętne produkty konkr├ętnym spolo─Źnostiam.

AppleNajnov┼í├ş zoznam dod├ívate─żov, zverejnen├Ż v janu├íri minul├ęho roka, zah┼Ľ┼ła tri tov├írne OFILM v Nanchangu. Nie je jasn├ę, ─Źi konkr├ętny z├ívod OFILM, ktor├Ż AP nav┼ít├şvil v Nanchangu dvakr├ít Apple, ale m├í rovnak├║ adresu ako adresa uveden├í v zozname. ─Äal┼íia tov├íre┼ł OFILM sa nach├ídza asi pol kilometra na inej ulici. Apple neodpovedal na opakovan├ę ┼żiadosti o objasnenie, v ktorom z├ívode sa pou┼ż├şva.

V e-maile Apple vo svojom k├│dexe spr├ívania vy┼żaduje, aby dod├ívatelia ÔÇ×poskytli kan├íly, ktor├ę povzbudia zamestnancov, aby vyjadrili svoje obavyÔÇť. Uviedla, ┼że vedie rozhovory so zamestnancami dod├ívate─żov po─Źas ro─Źn├Żch hodnoten├ş v ich miestnom jazyku bez pr├ştomnosti ich mana┼ż├ęrov av roku 2018 urobila 44 000 rozhovorov.

Spolo─Źnos┼ą Lenovo potvrdila, ┼że poskytuje zdroje obrazoviek, kamier a skenerov odtla─Źkov prstov od spolo─Źnosti OFILM, uviedla v┼íak, ┼że si nie je vedom├í obvinen├ş a bude ich vy┼íetrova┼ą. Spolo─Źnos┼ą Lenovo pouk├ízala aj na audit spolo─Źnosti Reliable Business Alliance z roku 2018, v ktorom OFILM dosiahol ve─żmi dobr├ę sk├│re.

V┼íetky spolo─Źnosti, ktor├ę odpovedali, uviedli, ┼że po┼żaduj├║ od dod├ívate─żov, aby dodr┼żiavali pr├şsne pracovn├ę normy. Spolo─Źnosti LG a Dell uviedli, ┼że nemaj├║ ÔÇ×┼żiadny d├┤kazÔÇť o n├║tenej pr├íci vo svojich dod├ívate─żsk├Żch re┼ąazcoch, ale vy┼íetria to rovnako ako Huawei. Spolo─Źnos┼ą HP neodpovedala.

OFILM tie┼ż uv├ídza ako z├íkazn├şci desiatky spolo─Źnost├ş v ─î├şne, ako aj medzin├írodn├ę spolo─Źnosti, ktor├ę naz├Żva ÔÇ×partnermiÔÇť bez toho, aby ┼ípecifikovala, ak├Ż produkt pon├║ka. Dod├íva PAR Technology, americk├Ż predajca predajn├Żch syst├ęmov, do ktor├ęho vo febru├íri dodala 48 kart├│nov dotykov├Żch obrazoviek, pod─ża coln├Żch ├║dajov USA z├şskan├Żch prostredn├şctvom spolo─Źnost├ş ImportGenius a Panjiva, ktor├ę sleduj├║ prepravn├ę ├║daje.

PAR Technology zase hovor├ş, ┼że dod├íva termin├íly do hlavn├Żch re┼ąazcov, ako s├║ McDonald's, Taco Bell a Subway. AP v┼íak nedok├ízal potvrdi┼ą, ┼że v├Żrobky z OFILM skon─Źia so spolo─Źnos┼ąami r├Żchleho ob─Źerstvenia.

Spolo─Źnos┼ą McDonald's uviedla, ┼że po┼żiadala spolo─Źnos┼ą PAR Technology, aby preru┼íila n├íkupy od spolo─Źnosti OFILM, zatia─ż ─Źo za─Źne okam┼żit├ę vy┼íetrovanie. PAR Technology tie┼ż uviedla, ┼że to okam┼żite pre┼íetr├ş. Metro a Taco Bell neodpovedali.

V nede─żnej spr├íve Austr├ílskeho in┼ítit├║tu pre strategick├║ politiku, ktor├í sa sk├║mala osobitne od AP, sa odhaduje, ┼że v rokoch 2017 a┼ż 2019 bolo z Sin-┼ąiangu do tov├írn├ş v ─î├şne presunut├Żch viac ako 80 000 Ujgurov. Spr├íva uv├ídza, ┼że ÔÇ×podmienky, ktor├ę d├┤razne nazna─Źuj├║ n├║ten├║ pr├ícuÔÇť s├║ v s├║lade s Defin├şcie Medzin├írodnej organiz├ície pr├íce.

AP tie┼ż pred rokom informoval, ┼że n├║ten├í pr├íca Uighuru sa v r├ímci Sin-┼ąiangu pou┼ż├şva na v├Żrobu ┼íportov├ęho oble─Źenia, ktor├ę skon─Źilo v USA.


Od po─żnohospod├írov po robotn├şkov
Peking prv├Żkr├ít vyslal Ujgurov do pr├íce vo vn├║trozemskej ─î├şne za─Źiatkom 2000-tych rokov, ako s├║─Źas┼ą ┼íirok├ęho ├║silia o presadzovanie men┼í├şn, aby si osvojili mestsk├Ż ┼żivotn├Ż ┼ít├Żl a integr├íciu s ─Ź├şnskou v├Ą─Ź┼íinou Han, aby sa spr├şsnila politick├í kontrola.

Program sa spo─Źiatku zameriaval na mlad├ę slobodn├ę ┼żeny, preto┼że ┼ít├ít sa ob├íval, ┼że uighursk├ę ┼żeny vychovan├ę v zbo┼żn├Żch moslimsk├Żch rodin├ích nepracovali, mali deti ─Źoskoro a odmietli sa o┼żeni┼ą s Hanmi. Ale ke─Ć pr├şbehy o zl├Żch platoch a pr├şsnych obmedzeniach ust├║pili, pol├şcia za─Źala niektor├Żm rodi─Źom vyhr├í┼ża┼ą v├Ąznen├şm, ak neposlali svoje deti, informovala agent├║ra AP ┼íes┼ą Ujgurov.

Program sa zastavil v roku 2009, ke─Ć najmenej dvaja Ujguri zomreli pri bitke s robotn├şkmi Han v hra─Źk├írskej tov├írni v pobre┼żnej provincii Guangdong. Po mierov├Żch protestoch v Sin-┼ąiangu pri policajnej pa─żbe vypukli etnick├ę nepokoje, pri ktor├Żch zahynulo asi 200 ─żud├ş, v├Ą─Ź┼íinou ─Ź├şnskych civilistov Han.

Z preh─żadu ─Ź├şnskych akademick├Żch pr├íc a spr├ív zo ┼ít├ítnych m├ędi├ş vypl├Żva, ┼że ├║radn├şci obvinili zlyhanie pracovn├ęho programu z jazyka a kult├║ry Ujgurovcov. Ke─Ć teda vl├ída po n├ístupe tvrd├ęho ─Ź├şnskeho prezidenta Xi Jinpinga v roku 2012 znovu zv├Ż┼íila program, zd├┤raznila ideologick├║ transform├íciu.

V dokumente, ktor├Ż v roku 2014 vypracoval ved├║ci ┼ítatistick├ęho ├║radu v Sin-┼ąiangu, sa uv├ídza, ┼że chudobn├ş mandar├şnky Uighurovcov s┼ąa┼żuj├║ integr├íciu do vn├║tornej ─î├şny. Dospela k z├íveru, ┼że vidiecke men┼íiny Sin-┼ąiangu sa musia oddeli┼ą od tradi─Źn├Żch ┼żivotn├Żch ┼ít├Żlov a systematicky ÔÇ×disciplinova┼ąÔÇť, ÔÇ×tr├ęnova┼ąÔÇť a ÔÇ×v┼ítepova┼ą modern├Żmi hodnotamiÔÇť.

"Miestna nas├Żten├í n├íbo┼żensk├í atmosf├ęra a dlhodob├ę ┼żivotn├ę n├ívyky etnick├Żch men┼í├şn s├║ nezlu─Źite─żn├ę s po┼żiadavkami modernej priemyselnej v├Żroby," uv├ídza sa v spr├íve. Na─Źrtol potrebu ÔÇ×pomaly napravi┼ą nedorozumenia t├Żkaj├║ce sa v├Żberu pracovn├Żch miestÔÇť.

Predt├Żm, ako boli Ujguri presunut├ş za pr├ícou, noviny pokra─Źovali, museli by┼ą vy┼íkolen├ş a zhodnoten├ę pod─ża svojich ┼żivotn├Żch n├ívykov a prijatia firemnej kult├║ry.

ÔÇ×T├ş, ktor├ş zlyhaj├║, sa nebud├║ vyv├í┼ża┼ą,ÔÇť uviedla.

Dokument tie┼ż popisuje vl├ídne stimuly, ako s├║ da┼łov├ę ├║─żavy a subvencie pre ─Ź├şnske spolo─Źnosti, aby sa ujali Uighurs. N├ívrh zmluvy pre pracuj├║cich v Sin-┼ąiangu v provincii Guangdong z roku 2014, ktor├Ż z├şskal AP, ukazuje, ┼że vl├ída tam pon├║kla spolo─Źnostiam 3 000 RMB (428,52 USD) na pracovn├şka a ─Ćal┼í├şch 1 000 RMB (142,84 USD) na ÔÇ×┼íkolenieÔÇť ka┼żdej osoby po─Źas najmenej 60 hod├şn triedy. Spolo─Źnosti na opl├ítku museli pon├║ka┼ą ÔÇ×koncentrovan├ę ubytovacie oblastiÔÇť, jed├ílne halal a ÔÇ×vzdel├ívanie a odborn├║ pr├şpravu etnick├Żch jednotiekÔÇť.

Bolo to ┼ąa┼żk├ę preda┼ą v ─Źase, ke─Ć sa ─Ź├şnski ├║radn├şci z├ípasili s no┼żmi, bombov├Żmi ├║tokmi a automobilov├Żmi ├║tokmi Ujgurov, poh├í┼łan├Żmi v├Żbu┼ín├Żm hnevom vo─Źi tvrd├Żm bezpe─Źnostn├Żm opatreniam a n├íbo┼żensk├Żm obmedzeniam vl├ídy. Stovky ─żud├ş zomreli pri n├ísil├ş s├║visiacom s rasou v Sin-┼ąiangu, Uighur a Han Chinese.

Pracovn├Ż agent, ktor├Ż dal iba priezvisko Zhang, povedal, ┼że sa pok├║sil sprostredkova┼ą dohody o vyslan├ş pracovn├şkov Sin-┼ąiang do tov├írn├ş vo v├Żchodnom meste Hangzhou, ale n├íjs┼ą spolo─Źnosti, ktor├ę s├║ ochotn├ę vzia┼ą Ujgurov, bola v├Żzva, najm├Ą v spomalen├ş hospod├írstva.

ÔÇ×Ich pracovn├í efektivita nie je vysok├í,ÔÇť uviedol.

Ve─żkos┼ą programu je zna─Źn├í. V novembri 2017 sa v spr├íve ┼ít├ítnych m├ędi├ş uv├ídza, ┼że prefekt├║ra Hotan pl├ínuje v priebehu dvoch rokov vysla┼ą 20 000 ─żud├ş na pr├ícu vo vn├║tornej ─î├şne.

V spr├íve sa uv├ídza, ┼że ÔÇ×si uvedomia sny svojich ┼żivotovÔÇť.


Odpove─Ć na v├Żzvu vl├ídy
Ujgurovia z OFLIM tam boli poslan├ş ako s├║─Źas┼ą vl├ídneho pracovn├ęho programu, na z├íklade ktor├ęho webov├í str├ínka spolo─Źnosti naz├Żva ÔÇ×dru┼żstvo ┼íkolsk├Żch podnikovÔÇť. OFILM opisuje pracovn├şkov ako migrantov organizovan├Żch vl├ídou alebo ┼ítudentmi odborn├Żch ┼ík├┤l na ÔÇ×st├í┼żachÔÇť.

OFILM potvrdil, ┼że dostal ┼żiadosti AP o pripomienky, ale neodpovedal.

AP sa nemohol dosta┼ą dovn├║tra zariadenia a pri jednej n├ív┼íteve Nanchangu pol├şcia policajtov obliekala auto a pe┼ío. Pr├şspevky na webovej str├ínke spolo─Źnosti v┼íak potvrdzuj├║ ├║silie OFILM-u ubytova┼ą svojich uighursk├Żch pracovn├şkov v triedach mandar├şn a politikov ┼íes┼ą dn├ş v t├Ż┼żdni spolu s halal potravinami.

OFILM prv├Ż najal Uighurs v roku 2017, n├íbor nad 3, 000 mlad├Żch mu┼żov a ┼żien v Sin-┼ąiangu. Prin├í┼íaj├║ Ujgurovci na jednoro─Źn├ę alebo dvojro─Źn├ę zmluvy do Nanchangu, metropoly juhov├Żchodnej metropoly takmer dvetis├şc kilometrov od Sin-┼ąiangu, ktor├ę miestni predstavitelia d├║faj├║, ┼że sa stan├║ technologick├Żm centrom.

OFILM je jedn├Żm z najv├Ą─Ź┼í├şch zamestn├ívate─żov v Nanchangu, s pol tuctom tov├ír┼łov├Żch komplexov posypan├Żch mestom a ├║zkymi v├Ązbami so ┼ít├ítom. Investi─Źn├ę fondy kryt├ę vl├ídou mesta Nanchang vlastnia ve─żk├ę podiely v spolo─Źnosti OFILM. Vl├ída Nanchang povedal AP, ┼że OFILM prij├şma n├íbor men┼í├şn pod─ża ÔÇ×dobrovo─żn├ęho v├Żberu oboma stranamiÔÇť a poskytuje rovnak├║ odmenu spolu s osobnou a n├íbo┼żenskou slobodou.

Webov├í str├ínka OFILM hovor├ş, ┼że spolo─Źnos┼ą ÔÇ×odpovedala na v├Żzvu vl├ídyÔÇť a ┼íla do Sin-┼ąiangu, aby prijala n├íbor men┼í├şn. Ujgurci potrebuj├║ ┼íkolenie, hovor├ş OFILM, aby ich vytiahli z chudoby a pomohli im ÔÇ×┼ítudova┼ą a zlep┼íova┼ą saÔÇť.

Mandarin je silne zd├┤raz┼łovan├Ż, hovor├ş str├ínka, rovnako ako lekcie z hist├│rie a ÔÇ×etnickej jednotyÔÇť ÔÇ×komplexne zlep┼íova┼ą svoju celkov├║ kvalituÔÇť. Str├ínka obsahuje fotografie Ujgurov, ktor├ş hraj├║ basketbal na mieste z├ívodu, tancuj├║ v kant├şne a s├║┼ąa┼żia v prejavoch Mandarin.

V auguste, ke─Ć ├║rad OFILM organizoval oslavy pre hlavn├Ż islamsk├Ż festival Eid Qurban, sa pracovn├şci Uighuru nemodlili v me┼íite. Namiesto toho sa obliekali do oran┼żov├Żch uniforiem a zhroma┼żdili sa na basketbalovom kurte na predstavenie s komunistick├Żmi predstavite─żmi s n├ízvom ÔÇ×Love the Motherland – Thank the PartyÔÇť. Pr├şspevok ├║radu OFILM povedal, ┼że ÔÇ×uighursk├í kr├ísaÔÇť oslnila jej ÔÇ×kr├ísny exotick├Ż ┼ít├ŻlÔÇť.

Spr├ívy ┼ít├ítnych m├ędi├ş zobrazuj├║ pracovn├şkov tov├írne v Nanchangu ako vidieckych a pozadu predt├Żm, ako ich komunistick├í strana vy┼íkolila, ─Źo je be┼żn├ę vn├şmanie Ujgurov medzi ─î├ş┼łanmi Han.

"Koncept ─Źasu pracuj├║cich bol hmlist├Ż, mali by zaspa┼ą dovtedy, k├Żm by chceli," uviedol jeden z predstavite─żov strany. Teraz povedal, ┼że ich ÔÇ×pojem ─Źasu pre┼íiel ├║pln├Żm zvratomÔÇť.

V spr├ívach a pr├şspevkoch ├║radu OFILM s├║ Ujgurovci v─Ća─Źn├ş komunistickej strane za to, ┼że ich poslali do vn├║tornej ─î├şny.

Napriek slab├Żm prejavom troch pracovn├şkov OFILM z okresu Lop, spr├íva z decembra 2017 uviedla, ┼że poskytli ÔÇ×nad┼íen├║ÔÇť prezent├íciu o tom, ako ┼żili v ─Źist├Żch nov├Żch intern├ítoch ÔÇ×omnoho lep┼íie ako domaÔÇť a nav┼ít├şvili ich k├ídre komunistickej strany.

"Boli sme pote┼íen├ş, ┼że ved├║ci predstavitelia vl├ídy okresu Lop n├ís st├íle nav┼ít├şvili na sviatkoch," uviedol jeden z pracovn├şkov, Estullah Ali. "Mnoh├ş z n├ís boli dojat├ş k slz├ím."


Vzali moje die┼ąa do vn├║tornej ─î├şny
Men┼íiny, ktor├ę utekaj├║ z ─î├şny, opisuj├║ ove─ża ostrej┼íiu situ├íciu. H., bohat├Ż obchodn├şk s nefritom z okresu Lop, kde OFILM teraz dost├íva pracovn├şkov z Ujguru, si v┼íimol program presunu pracovn├Żch s├şl v roku 2014. V tom ─Źase ┼ít├ítna propaganda blaruj├║ca cez telev├şziu a reproduktory vyzvala mlad├Żch Ujgurov, aby pracovali vo vn├║tornej ─î├şne. ├Üradn├şci priviedli rodiny k ├║radu pr├íce, kde boli n├║ten├ş podp├şsa┼ą zmluvy, pod hrozbou konfi┼ík├ície p├┤dy a v├Ązenia.

H., ktor├Ż bol zo strachu z odplaty identifikovan├Ż iba pod─ża p├┤vodn├ęho priezviska, sa ob├íval. Vl├ída nielen o┼żivovala pracovn├Ż program, ale obmedzovala aj n├íbo┼żenstvo. Zn├ímky zmizli: oddan├ş moslimovia a u─Źitelia jazykov, mu┼żi s bradami, ┼żeny so ┼íatkami na hlave.

Koncom roka 2015, ke─Ć H. pozdravil svojho 72-ro─Źn├ęho suseda na ulici, mu┼ż sa rozplakal.

"Vzali moje die┼ąa do ─î├şny do pr├íce," uviedol.

O mesiac nesk├┤r H. a jeho rodina utiekli z ─î├şny.

Zharqynbek Otan, ─î├ş┼łan naroden├Ż v ─î├şne, povedal, ┼że ke─Ć ho prepustili z interna─Źn├ęho t├íbora v roku 2018, susedia v jeho domovskej dedine mu tie┼ż ozn├ímili, ┼że jeho synovia a dc├ęry boli n├║ten├ş podp├şsa┼ą zmluvy 6 mesiacov a┼ż p├Ą┼ą rokov na pr├ícu v tov├ír┼łach ne─Ćaleko ┼áanghaja. Keby utiekli z tov├írn├ş, boli by varovan├ş, ┼że by ich vzali rovno sp├Ą┼ą do interna─Źn├Żch t├íborov.

Nurlan Kokteubai, etnick├Ż kaza┼ísk├Ż ┼ít├ít, povedal po─Źas jeho p├┤sobenia v interna─Źnom t├íbore, ┼że mu k├íder povedal, ┼że vybrali mlad├Żch siln├Żch ─żud├ş, ktor├ş bud├║ pracova┼ą vo vn├║torn├Żch ─Ź├şnskych tov├ír┼łach, ktor├ę potrebuj├║ pr├ícu.

"Povedal n├ím, ┼że t├şto mlad├ş ─żudia z├şskaj├║ odborn├ę zru─Źnosti," uviedol Kokteubai.

Nie v┼íetci pracovn├şci podliehaj├║ obmedzeniam v spolo─Źnosti OFILM. Jedna etnick├í kaza┼í─Źina povedala, ┼że jej brat vyrobil energetick├ę banky v strednej ─î├şne za 571,36 dol├írov mesa─Źne a nebral ┼żiadne triedy.

In├Ż v┼íak povedal, ┼że dvaja z jeho bratrancov boli n├║ten├ş ├şs┼ą a pracova┼ą v chladn├Żch, drsn├Żch podmienkach. S─ż├║bili sa im 428,52 dol├írov mesa─Źne, ale zaplatili len 42,85 dol├írov. Hoci chceli skon─Źi┼ą, ┼ítyria Ujgurovia, ktor├ş sa s┼ąa┼żovali, boli po n├ívrate do Sin-┼ąiangu zadr┼żan├ş v t├íboroch a ostatn├Żch stra┼íili.

Ujgurovia a kaza┼ísk├ş exulanti hovoria, ┼że je pravdepodobn├ę, ┼że t├ş, ktor├ş pracuj├║ vo vn├║tornej ─î├şne, s├║ st├íle lep┼íie ako t├ş, ktor├ş p├┤sobia v t├íboroch alebo tov├ír┼łach v Sin-┼ąiangu, a ┼że v minulosti niektor├ş dobrovo─żne chodili zarobi┼ą peniaze. B├Żval├Ż pracovn├şk spolo─Źnosti Jiangxi Lianchuang Electronics, v├Żrobca ┼ío┼íoviek v Nanchangu, povedal zdru┼żeniu The Associated Press, ┼że asi 300 Uighurov m├í slobodu vst├║pi┼ą alebo opusti┼ą svoju zlo┼żku, hoci v├Ą─Ź┼íina ┼żije v intern├ítoch v tov├írni. Spolu so s├║─Źasn├Żm pracovn├şkom povedal, ┼że s├║ spokojn├ş so svojimi pracovn├Żmi podmienkami, ich platom okolo 5, 000 RMB (714,20 dol├írov) mesa─Źne, a ich u─Źitelia a hodiny mandar├şnky ve─Źer.

Ke─Ć sa v┼íak v Uighure predstavil zoznam ot├ízok t├Żkaj├║cich sa presunov pracovn├Żch s├şl, b├Żval├Ż pracovn├şk Jiangxi Lianchuang za─Źal vyzera┼ą ve─żmi nerv├│zne. Po┼żiadal o zoznam, potom zap├ílil zapa─żova─Ź a hodil ho do popoln├şka.

"Ak to komunistick├í strana po─Źuje, potom" – zrazil si z├íp├Ąstia dokopy a napodobnil podozriv├ęho, ktor├Ż bol prip├║tan├Ż. "Je to ve─żmi zl├ę."